Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Pošto regled sa e-bay nikako da stigne, moraću negde ovde da potražim . Znam za Jošku, ali on pravi samo reglere u veličini 10x10cm, a ja to nemam gde da stavim na motor, osim da ga vežem za sedište kao suvozača, ali i to je opcija ako ne neđem nešto manje.

 

Muči me pitanje, monofazni i trofazni regler. Mislio sam do danas da je dovoljno samo brojati žice (4, 5 ili 6) ali izgleda da nije tako, nego sa 5 žica ima i monofazni  i trofazni, bar kako sam ja razumeo.

 

Kod mene na DRZ 400 sam merio napon između faza, i na svima fazama je napon isti, ide do nekih 90v. Da li to znači da je ovo trofazni alternator ?

 

Ako je trofazni, onda mora pretpostavljam i trofazni regler ?

 

Kako da prepoznam da li je regler sa 5 žica trofazni ili monofazni ?

 

 

Promenio član lemy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, lemy je napisao:

Pošto regled sa e-bay nikako da stigne, moraću negde ovde da potražim . Znam za Jošku, ali on pravi samo reglere u veličini 10x10cm, a ja to nemam gde da stavim na motor, osim da ga vežem za sedište kao suvozača, ali i to je opcija ako ne neđem nešto manje.

 

Muči me pitanje, monofazni i trofazni regler. Mislio sam do danas da je dovoljno samo brojati žice (4, 5 ili 6) ali izgleda da nije tako, nego sa 5 žica ima i monofazni  i trofazni, bar kako sam ja razumeo.

 

Kod mene na DRZ 400 sam merio napon između faza, i na svima fazama je napon isti, ide do nekih 90v. Da li to znači da je ovo trofazni alternator ?

 

Ako je trofazni, onda mora pretpostavljam i trofazni regler ?

 

Kako da prepoznam da li je regler sa 5 žica trofazni ili monofazni ?

 

 

Kod 99% većih motora (osim kod nekih Italijana) su trofazni alternatori (što podrazumeva i trofazne reglere).

Kod tebe je trofazni i možeš da staviš (skoro) od bilo od kog ozbiljnijeg motora.

Za detaljnija obaveštenja možeš da se javiš na 0631063937.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

KoIma li neki način da se prepozna trofazni regler u odnosu na monofazni ?

 

Kod mene je problem dimenzija, jako je mali, a nema mesta za mnogo veci, pa mi je izbor suzen. Culi smo se oko njega, ali nisi mogao da spakujes novu elektroniku u njega jer su dimenzije kucista male. Ceo regler je 70x80 mm. Maksimalno bi mogao da se ubudzi 80x90.

 

Ako neko slucajno ima ovakav regler neka nudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 5 minuta, lemy je napisao:

KoIma li neki način da se prepozna trofazni regler u odnosu na monofazni ?

 

Kod mene je problem dimenzija, jako je mali, a nema mesta za mnogo veci, pa mi je izbor suzen. Culi smo se oko njega, ali nisi mogao da spakujes novu elektroniku u njega jer su dimenzije kucista male. Ceo regler je 70x80 mm. Maksimalno bi mogao da se ubudzi 80x90.

 

Ako neko slucajno ima ovakav regler neka nudi.

Pošalji mi sliku reglera na Viber.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Bio u Kacu, nista slicno. Mada i da ima nema racuna moze preko zvanicnog dilera da se poruci original. Racunao sam sa e-bay ali nista, prosle 3 meseca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1307 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
KoIma li neki način da se prepozna trofazni regler u odnosu na monofazni ?
 
Kod mene je problem dimenzija, jako je mali, a nema mesta za mnogo veci, pa mi je izbor suzen. Culi smo se oko njega, ali nisi mogao da spakujes novu elektroniku u njega jer su dimenzije kucista male. Ceo regler je 70x80 mm. Maksimalno bi mogao da se ubudzi 80x90.
 
Ako neko slucajno ima ovakav regler neka nudi.
Koliko sam ja razumeo, kolega Žika popravlja reglere tako što izvadi creva na tvom pokvarenom regleru, iskoristi tvoje kućište i u njega ugradi nove komponente i napravi ti novi regler u tvom starom kućištu.
Pošalješ mu stari pokvareni regler on ti vrati popravljen, tj. nov.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Jeste, samo kod mene stomak mali, pa nova creva ne mog da stanu :) . Enduro motor, sve minimalistički pa  i ovo, zato i ne mogu da nađem drugi regler a da odgovora. Može eventalno od nekih skutera, 125ccm, ali me strah da ga ne spalim, jer je kod mene verovatno jači alternator

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Derbi

Pozdrav u ovoj temi drugari!
Ne stojim bas najbolje sa elektronikom pa bih pitao za savet...
Crkao mi tahometar na motorinu, kao sa slike, original nema kod nas, moze se naruciti od preko i kosta oko 100e.
Posto se meni cini da je to poskupo, sta mislite, da li bi neko mogao resiti moj stari??
Od jednom je displej prestao sa radom, lampice i svetlo na displeju rade.
Ja sam ga otvarao ali vizuelnim pregledom nisam mogao nista da ustanovim.3f73df4dfb8886afdd22c05cb03dba6a.jpg

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Imam jednu dilemu vezanu za regler.

Motor sam kupio i na njemu je regler neispravan, prebacuje do 18-19V.

Gledajuci elektro semu u manualu na ovaj motor bi trebalo da ide regler sa 5 kontakata. Kad sam dosao do reglera kabliranje je bilo sledece: na G oznaku su isle 2 faze, na +B je isao +, na C je neka masa za koju nisam siguran odakle ide. U snopu kablova je bio jos jedan koji nije nigdje povezan. Ako se ne varam povezano je kako treba ali me buni taj kabal viska. Znam da na nekim starijim motorima moze da bude + sa kontakta koji sluzi za pobudu reglera. Moguce da je onaj visak kabl od toga, motor je 1987 god. Trenutno sam u protazi za drugim reglerom.

Regler koji sam zatekao na motoru:

IMG_20230102_112829.thumb.jpg.86d32f1dfbe311845bdfe456c8b349d1.jpgIMG_20230102_112834.thumb.jpg.20797fab282d5c9ab5bfcf6b4552fc1d.jpg

IMG_20230102_112838.thumb.jpg.0ba0e4ff0463dcd3c3b4c3d34aa695a5.jpg

 

Regler koji ima lokalni majstor:

IMG-6b352807ca21033bed1fe85a151c58ae-V.thumb.jpg.892ab5263eebb8b47c3b181892472fd0.jpgIMG-b07644a942aa645d9134177e32fe8cba-V.thumb.jpg.af60e3bd80acc322310fdfc755df85a0.jpg

S obzirom da slova nisu ista zanima me da li su kompatibilni tj da li ovaj regler sa plavim dzekom moze da zamijeni onaj sa crnim dzekom?

Ako su A oznake faze, sta bi onda trebalo da bude pod G oznakom?

U pitanju je Aprilia Tuareg 125 1987(rotax 127). Ako ima potrebe mogu da okacim i sliku elektro seme iz manuala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 2 sati, boky327 je napisao:

Imam jednu dilemu vezanu za regler.

Motor sam kupio i na njemu je regler neispravan, prebacuje do 18-19V.

Gledajuci elektro semu u manualu na ovaj motor bi trebalo da ide regler sa 5 kontakata. Kad sam dosao do reglera kabliranje je bilo sledece: na G oznaku su isle 2 faze, na +B je isao +, na C je neka masa za koju nisam siguran odakle ide. U snopu kablova je bio jos jedan koji nije nigdje povezan. Ako se ne varam povezano je kako treba ali me buni taj kabal viska. Znam da na nekim starijim motorima moze da bude + sa kontakta koji sluzi za pobudu reglera. Moguce da je onaj visak kabl od toga, motor je 1987 god. Trenutno sam u protazi za drugim reglerom.

Regler koji sam zatekao na motoru:  TVoj stari regler trebao bi da ima izlaz jdnosmrni na akumulator, ulaz izlaz naizmenicna svetla , masa , ulaz zica iz paljenja naizmenicne struje.

IMG_20230102_112829.thumb.jpg.86d32f1dfbe311845bdfe456c8b349d1.jpgIMG_20230102_112834.thumb.jpg.20797fab282d5c9ab5bfcf6b4552fc1d.jpg

IMG_20230102_112838.thumb.jpg.0ba0e4ff0463dcd3c3b4c3d34aa695a5.jpg

 

Regler koji ima lokalni majstor:

IMG-6b352807ca21033bed1fe85a151c58ae-V.thumb.jpg.892ab5263eebb8b47c3b181892472fd0.jpgIMG-b07644a942aa645d9134177e32fe8cba-V.thumb.jpg.af60e3bd80acc322310fdfc755df85a0.jpg

S obzirom da slova nisu ista zanima me da li su kompatibilni tj da li ovaj regler sa plavim dzekom moze da zamijeni onaj sa crnim dzekom?

Ako su A oznake faze, sta bi onda trebalo da bude pod G oznakom?

U pitanju je Aprilia Tuareg 125 1987(rotax 127). Ako ima potrebe mogu da okacim i sliku elektro seme iz manuala.

zdravo tvoj regler je neispravan taj model sa cetiri izlaza je stariji tip obicno su sa tri i pet izlaza nemozes otprilike povezati moras imati unimer zavisi i do instalacije kako je povezana . regler je taj koji ispravlja struju sa namotaja iz naizmenicne u jednosmrnu sluzi da ti sijalice nepregorevaju ja sam imao taj model na vespi sa tri izlaza i bacio sam ga stavio sam od tomosa mala kocka sa tri izlaza radi vec 15 godina treci izlaz nije ni potreban samo dva koristim. to ce ti svaki autoelktricar povezati.

Promenio član nidza vespa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Razumijem ja to. 

Mene samo zanima da li je ovaj regler(plavi dzek) kompatibilan sa ovim koji imam(crni dzek).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 1 sat, boky327 je napisao:

Razumijem ja to. 

Mene samo zanima da li je ovaj regler(plavi dzek) kompatibilan sa ovim koji imam(crni dzek).

Moze taj plavi regulator napona da se poveze on je od Vespe tebe bune razlicite oznake slova ovamo imas naizmenicnu struju ona tri su ti za bateriju masu i jednosmernu struju koja tebi treba.taj plavi je 12v 20A. Proizvodjaci tih regulatora ih razlicito obelezavaju . ja vozim vespu nema akumulator pre 15 godina stavio sam  polovan regler od tomosa slovenacki i dalje me sluzi godisnje obradujem tu kockicu ocistim je i ponovo vratim. najbitnije kod regulatora napona je da je kvalitetan da sluzi dugo .

Promenio član nidza vespa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

@boky327Da li imas trofazni ili monofazni stator? Noviji rotax znam da sigurno ima trofazni, za stariji tip nisam siguran. Proveri da li imas 3 zice iste boje koje izlaze iz dekle(statora), obicno 3 bele ili 3 zute. Jer kazes da imas i jednu zicu viska, moze biti i da je neko nabudzio monofazni regler na trofazni stator(iskoristio samo 2 faze) jer ako na instalaciji imas 5 zica to moze biti i da je monofazni stator(2 faze, plus, minus, i plus sa instalacije kontrolna, sto je kod trofaznog ponekad sesta zica) a moze biti i trofazni(3 faze i samo plus i minus koji idu na bateriju). Monofazni su uvek sa 4 ili 5 zica, a trofazni uvek sa 5 ili 6 zica pa je zato najlakse pogledati sta ti izlazi iz same dekle.

 

Inace da se postavi taj majstorov moze ukoliko je regler monofazni, najverovatnije da su A faze, B+ i simbol mase plus i minus koji idu na akumulator a G je ta peta kontrolna(neka neko vec ispravi ako gresim). Bez te 5. ukoliko se ne prikaci a regler ima prikljucak inace dolazi do prepunjavanja jer nema regulacije pa stalno "misli" da je napon ispod potrebnog. Najsigurnije bi bilo ako znas sa kog motora je taj drugi da se proveri po njegovoj semi.

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Tebo treba regler sa 5 pinova...da bi na tabli imao signalizaciju da nema dovoljno punjenja. Ovaj koji umaš na slici sa 5 nije taj.

Sa 4 koji si imao, može da radi, sistem ima dobar napon...ali verovatno nema signala do lampice na tabli.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Hvala @pronto

To me je zanimalo. Signalna lampica mi nije prioritetna s obzirom da cu ugraditi voltmetar. To bi znacilo da bilo koji regler sa 4 pina moze raditi u ovom slucaju?

 

Inace vidim na dosta oglasa da je naznaceno da je regler za 2t ili 4t. Zasto je to uopste bitno tj. koja je razlika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pa ne možeš baš da staviš bilo koji...ali svakako originalni nije pod moranje. Mislim da sam tu negde pročitao da je regler 12V 25A...pa bi to trebalo ispoštovati. U konstrukciji...za 2t ili 4t nema neke posebne razlike, ali se desi da ima nekih nijansi....recimo ovde kod tebe izgleda da ima posebna linija za migavce, a najbitnija razlika je broj obrtaja i jačina naizmenične struje koju namotaji proizvode na određenom njihovom broju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Uhh da, te automate u reglerima imaju neki skuteri a uopste nismo uzimali u obzir(npr neki piaggio skuteri imaju reglere sa cak 8 zica, vole zabari sistem "sto prosto kad moze komplikovano").

 

Mozes maltene bilo koji sa 4 konakta(monofazni je regler) i da dodas posebno automat migavca(naravno, bice potrebno malo prepravke na instalaciji ali za bilo kog autoelektricara maciji kasalj, uz malo edukacije mozes i sam).

 

Sto se tice toga 2t vs 4t ne bi trebalo da ima ikakve razlike, verovatno da se razlikuju prikljucci ili nesto na instalaciji pa je zato naglaseno za koju je verziju. Princip rada je isti.

 

A ja pak mislim da i taj sa tvoje slike sa 5 izvoda moze da se iskoristi slicno kao i bilo koji sa 4, ali ces opet morati da se zezas sa migavcima, instalacijom. Samo da zajednickim snagama zasigurno utvrdimo sta je kontakt G :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Zmigavci i nisu neki problem, to bih vjerovatno mogao u svojoj reziji da sredim ako ima potrebe.

 Bice da ovaj regler koji mi on nudi nece moci.

IMG_20230103_184401.thumb.jpg.2db2f0e595b7d64885c4165242922585.jpg

 

Edit: na mojoj instalaciji motora i nema - kontakta. Ima 2 faze, + sa kontakta, + sa akumulatora i signalna zica za lampicu. Ako bih uzeo drugi regler koji ima na sebi kontakt za - pretpostavljam da bih mogao da ga izvucem od nekle poslebno.

Promenio član boky327

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 4 minuta, boky327 je napisao:

Zmigavci i nisu neki problem, to bih vjerovatno mogao u svojoj reziji da sredim ako ima potrebe.

 Bice da ovaj regler koji mi on nudi nece moci.

IMG_20230103_184401.thumb.jpg.2db2f0e595b7d64885c4165242922585.jpg

 

Edit: na mojoj instalaciji motora i nema - kontakta. Ima 2 faze, + sa kontakta, + sa akumulatora i signalna zica za lampicu. Ako bih uzeo drugi regler koji ima na sebi kontakt za - pretpostavljam da bih mogao da ga izvucem od nekle poslebno.

Kod reglera koji nemaju na konektoru izvučen izvod za masu (-), masa je samo kućište reglera i kada regler ušrafimo na motor, žicu koja iz instalacije treba da bude masa, šrafimo istim šrafom kojim smo regler zašrafili za šasiju motora.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
On 3.1.2023. at 17:59, MarkoMoto je napisao:

Uhh da, te automate u reglerima imaju neki skuteri a uopste nismo uzimali u obzir(npr neki piaggio skuteri imaju reglere sa cak 8 zica, vole zabari sistem "sto prosto kad moze komplikovano").

 

Mozes maltene bilo koji sa 4 konakta(monofazni je regler) i da dodas posebno automat migavca(naravno, bice potrebno malo prepravke na instalaciji ali za bilo kog autoelektricara maciji kasalj, uz malo edukacije mozes i sam).

 

Sto se tice toga 2t vs 4t ne bi trebalo da ima ikakve razlike, verovatno da se razlikuju prikljucci ili nesto na instalaciji pa je zato naglaseno za koju je verziju. Princip rada je isti.

 

A ja pak mislim da i taj sa tvoje slike sa 5 izvoda moze da se iskoristi slicno kao i bilo koji sa 4, ali ces opet morati da se zezas sa migavcima, instalacijom. Samo da zajednickim snagama zasigurno utvrdimo sta je kontakt G :)

upravo tako tamo gde je bio sa cetiri izvoda moze da stavi onaj sa pet samo malo promeni semu instalacije zica.  sto neko rece nemoze svaki mora da vodi racuna koliko je volti i koliko podrzava vati. najbolje je uzeti isti da se nebi mucio oko instalacije. Ja sam na Vespi imao sa tri izvoda orginalni pa sam ga zamenio i stavio od tomos automatika iskoristio samo dva izvoda masu dobio od samog reglera kad sam ga fiksirao za sasiju.

Promenio član nidza vespa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja