Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Stari gel aku (punjac kaze crko, crvena lampica), napon mu je oko 2V.

Na njega sam prikacio tomtom, a paralelno aku punjac.

U toj kombinaciji napon je 17,5 V.

Hoce li mi riknuti tomtom baterija u ovom setup-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možbiti, očigledno ta crkotina ne može da pegla napon iz punjača tako da ti je isto kao da priključiš navigaciju direkt na punjač.

 

Mnogo je sinko 17.5V, stavi neku sijaličku od 5W pa premeri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bemliga, ovaj neki cudan punjac...tj, kapaljka.

Ako mjerim direktno na punjacu (bez icega), 0V.

Kad ga prikacim na aku, 17,5V. Valjda je teligentan, pa zna kad ga zezam. :)

 

Mislis u seriju jos jedno 5W necega?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Ljudi jel moze neko od vas strucnijih da kaze nesto o ovim LiFePO4 baterijama? Navodno imaju veliku trajnost i jako su pouzdane u svim uslovima koristenja. Vjerovatno se ovakva 4 komada vezu sa pripadajucom elektronikom koja je dole na slici i ona pazi na pojedinacni napon svake baterije koji ne smije pasti ispod 2.2v odnosno nesmije biti veci od 4v. Na jednom drugom forumu momak koji ih koristi umjesto akumulatora ih hvali na sve strane a ja nemam razloga da mu ne vjerujem. Obzirom da mi je akumulator na izdisaju u velikoj sam nedoumici da potegnem za karticom i narucim preko ebay-a

post-14678-0-47863500-1321388380_thumb.jpg

post-14678-0-36225800-1321388391_thumb.jpg

post-14678-0-98823600-1321388402_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi jel moze neko od vas strucnijih da kaze nesto o ovim LiFePO4 baterijama? Navodno imaju veliku trajnost i jako su pouzdane u svim uslovima koristenja. Vjerovatno se ovakva 4 komada vezu sa pripadajucom elektronikom koja je dole na slici i ona pazi na pojedinacni napon svake baterije koji ne smije pasti ispod 2.2v odnosno nesmije biti veci od 4v. Na jednom drugom forumu momak koji ih koristi umjesto akumulatora ih hvali na sve strane a ja nemam razloga da mu ne vjerujem. Obzirom da mi je akumulator na izdisaju u velikoj sam nedoumici da potegnem za karticom i narucim preko ebay-a

 

što lepo ne okačiš link ka artiklu nego uvijaš? ako nemaš razloga da liku ne veruješ, u čemu je problem?

pazariš i postaješ srećni vlasnik baterija.

 

ah , da link..

http://www.ebay.co.uk/itm/320657847254

 

mada ti to već znaš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

uzgred pločica zaštite, YS80725 čije si sličice okačio je (kako ti je već rečeno) pogrešna, za 3 elementa.

za 4 elementa je YS80726 .

nešto ovako

http://www.ebay.com/itm/330634923354

 

pre nego potegneš za karticom pogledaj

prvih 6 stavki Technical Index-a sa fundamentalnim osvrtom na 1, 3, 6.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

uzgred pločica zaštite, YS80725 čije si sličice okačio je (kako ti je već rečeno) pogrešna, za 3 elementa.

za 4 elementa je YS80726 .

nešto ovako

http://www.ebay.com/itm/330634923354

 

pre nego potegneš za karticom pogledaj

prvih 6 stavki Technical Index-a sa fundamentalnim osvrtom na 1, 3, 6.

 

0takoje.gif Da se bolje razumijem nebih pitao na forumu ali hvala svakako. 0takoje.gif

 

@bmw vidio sam i ove samo kod ovih jedna ova baterija ima 10ah ne znam sta se desava sa kapacitetom kad se povezu. Je li u tom slucaju imamo 40ah ili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Problem ti je što je ova elektronika predviđena za korišćenje tj.punjenje 3 baterije(pogledaj šemu)a ne 4,četvrtu nećeš moći da povežeš preko ove elektronike...

Ovo mi se iskreno ne dopada uopšte kao nešto što bi neko koristio na motociklu,uzgred možeš napraviti problem i svom regleru baš zbog ove elektronike...

I na kraju-oće li kapacitet ovih akumulatorčića biti dovoljan da potera tvoje potrošače?Bojim se da neće...kako li bi ta baterija podnela struju elektropokretača?Jes' da piše ''velika snaga'' ali ne vidim podatak kolika je to snaga?

Uzgred,koliko li ovo košta?Verujem da nije jeftino i da za te novce možeš kupiti običan akumulator kakav si koristio i do sad ali to je samo mišljenje :D ...

Da evo guja je pronasao pravu elektroniku za 4kom. Hvala na trudu ipak cu sacekati jos malo da dobijem odgovor od momka koji je to ugradio na motor i koji se hvali da je to pun pogodak. Okacio bi ja i link sa foruma al ne znam smije li se

 

EDIT: Evo na netu nađoh da se za auta prave ovi LiFePO4 akumulatori pa ako se mogu koristit za auta sto nebi mogli za motore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pločica zaštite ima ograničenje na 30 ampera, stavka 6.

da bi je zeznuo mora se šantu smanjiti vrednost (to vidiš kao kalajisanje po šantu)

štagod uradiš- anlasovanje ume da cimne struju a bilo bi glupo da usred anlasovanja isključi baterije.

drugo, ako je nominalni napon pune baterije potrebno 3,6-3,9V, sa 4 u seriji teško da ćeš ih napuniti klasičnim reglerom do punog

kapaciteta. čak ako ti je veći napon , fin za punjenje baterije, to baš i nije zdravo sijalicama itd..

lifepo je sjajna stvar ali ipak nije ko lego kockice da se oma ušteka i uklopi u stare sisteme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Imam jedno pitanje za ljude koji se razumeju u elektronoku.Rad sam da napravim strobo lampu za stelovanje paljenja, imao sam negde semu za prepravku blica od foto aparata ali sad nemogu da je nadjem.Pa ako neko ima semu dobro bi mi dosla.Naravno svako iskustvo u vezi ovoga je doro doslo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

bljeskalica od blica nije baš najsretnije rešenje, jednostavno nije predviđena za brzo okidanje,

jednostavnije rešenje a ne menog skupo za zezanje i eksperiment ti je strobo sa led diodama.

grozd belih led dioda već imaš u kineskim lampama, malo se prepravi ploča sa ledarama a u prostor gde su bila baterije,

lepo može da čučne cela elektronika.

vidi slidžu:

post-5923-0-07937700-1324821205_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Hvala za shemu ali imam par pitanja.Kolje je kolo u pitanju i kako nabaviti ili napraviti picup.Sve ostalo mi je sasvim jasno.I kako se prikljucuje Tj. gde staviti pickup na kabal ili provuci kabal kroz zavojnicu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

kolce je najobičniji CMOS, nabavljivo u bilokojoj radnji koja prodaje komponente. znači CD40106.

pikap je kako je opisano par stotina navoja tanke lakovane žice na kalemčetu. sam kalem nije problem namotati, štos je u polutkama feritnog jezgra, ono (ako se nakači na krake neke štipaljke) treba lepo da se zatvara oko kabla svećice. znači malo umetnosti u izradi, nikakva nauka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Nisam bas potpuni laik za elektroniku mogu da napravim uredjaj po semi bar ove malo jednostavnije kao klinac sam se zanimao sa tim tj. znam osnovne stvari. ali ovaj pickup nikako ne mogu da zamislim kako izgleda,kalem mi je jasan,ali jezgro bas i nije,da li je metalno tj od trafo lima ili ferit kao ono u malim radio prijemnicima sto sluzi za antenu ako je to kako da ga nadjem u obliku slova C.Sta mislis da li bi mogao da posluzi neki pickup od skutera ili neki mali trafo ili mozda da samo kroz kalem

prolazi kabal od svecice.Ako bi mogao da mi nacrtas kako bi trbalo da izgleda jezgro da bar znam sta da trazim.Inace imam prijatelja koji mota trafoe tako da bi mi on uradio kalem samo da mu kazem broj namotaja i debljinu zice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

VladCan, neće pušta link :zbunjen:

The topic or board you are looking for appears to be either missing or off limits to you.

Please login below or register an account with Maximum-Suzuki Forums.

 

konstruktor, će smislimo nešto, tren dok proradi ideja..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

evo skica i 1 fotka zarad principa.

znači najzahvalniji oblik jezgra je UI oblik jer se njime lako zatvara oko kabla. ima raznih oblika jedan od takođe često upotrebljavanih je presečeni prsten.

meni jezgra nisu problem al da vidimo šta bi se moglo naći u svakom budžaku, da ne zahteva neko naručivanje.

prvo što mi palo na pamet je clip-on ferit kakav imaš po kablovima računaljki (monitori, lapac ispravljači itd).

problem kod njega je što i kada se ukloni plastika opet je rupa mala da prođe i vn kabl i da se namotaju namotaji.

drugi izvor delova bi bilo crknuto pc napajanje, njegov ako ga uopšte ima, ulazni filter je ferit koji kada se razvali dobiješ dupli U profil. opet je pitanje da li tuda može da prođe vn kabl. treće rešenje koje je zgodno (isto iz crknutog ispravljača) ali traži malko strpljenja je žuti feritni prsten, dobar materijal, dovoljno prostran, ALI..

zahteva da ga presečeš i kolko tolko ispoliraš površine reza da lepo legne.

post-5923-0-24020500-1324854670_thumb.jpg

post-5923-0-63240200-1324854703_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja