Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Pozdrav društvo, imam sledeću situaciju:

 

drugar je kupio Scarabea 150 koji ne puni akumulator. Otkačio sam stator i merio otpor između faza i dobio sve tri vrednosti iste (oko 0.09 - 0.1 oma). Zatim sam proverio da nema spoja između faza i mase - nema. Međutim, kada motor radi, naizmenična struja koju faze daju (mereno između faza)je 3-4 volta i slabo se menja sa promenom obrtaja. Da li je moguće da iako je otpor namotaja dobar i faze nisu u kratkom spoju, ipak kvar na statoru?

 

Sumnjam da je prethodni vlasnik tu nešto pokušao da popravi, pa je možda namontirao stator od nekog drugog modela koji ne odgovara magnetu na ovom Scarabeu (Rotax motor). Da li postoji još neki test koji bih mogao da izvršim nada statorom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možda je sve u redu sa statorom ali nema magneta koji se vrte i tako prave indukovanu struju u namotajima? Stator se proverava još i sijalicom od fara, na leru pipneš izvodima sijalice dve po dve faze i mora isto da svetli - to ti je proba pod opterećenjem ;)

 

Nadam se da si sva merenja radio na odvojenom konektoru od alternatora? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Možda je sve u redu sa statorom ali nema magneta koji se vrte i tako prave indukovanu struju u namotajima? Stator se proverava još i sijalicom od fara, na leru pipneš izvodima sijalice dve po dve faze i mora isto da svetli - to ti je proba pod opterećenjem ;)

 

Ah, da , zaboravio sam na štos sa sijalicom, probaću i to!

 

Nadam se da si sva merenja radio na odvojenom konektoru od alternatora? :)

 

Naravno, raskačio sam konektore odmah na izlazu iz kućišta motora (tj. dekla gde se nalazi stator).

 

Moguće će je da nešto nije u redu sa rotorom, tj magnetima. Prethodni vlasnik je pričao da je tu nešto uletelo i napravilo dar-mar, ali je popravljeno. Možda su se magneti nekako otkačili sa rotora, ako je taj tip u pitanju? Čni mi se da mu ne gine otvaranje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Tek sam sada video zasebnu temu za elektriku a pre par sati sam postavio temu sa elektro-problemom u novoj temi: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/72802-kako-izvuci-stabilnih-12v-sa-akumulatora-u-trenutku-paljenja/page__view__getnewpost

 

Ukratko (da ne bih duplirao post): da li postoji nacin da se dobije stabilnih 12v sa akumulatora u trenutku paljenja?

 

Unimer kaze da padne na oko 9v i uredjaj, kome treba stabilnih 12v, ili ne startuje ili mu to jako tesko ise od ruke... :(

 

 

Unapred hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Pa trebao bi akomulator da održi napon od 12V, taj pad bi smeo da bude samo pri samom pokretanju elekto pokretača, a kasnije da se vrati na približno 12V. Ispravite me ako grešim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Pad traje nekoliko sekundi i za to vreme motor vergla kao lud... Sa starim CDI-em motor je palio iz prve bez greske, sa istim akumulatorom. Ovaj novi CDI se napaja direktno sa akumulatora, za razliku od starog, i kod njega je taj pad problem koji nemam pojma kako da resim... Mozda je i do akumulatora kako je sugerisao jedan kolega...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Zna li neko kako se zovu ovi konektori i gde to ima da se kupi?

(crna i crvena zica su moje budzevine, to nije predvidjeno da ide tako)

 

post-17451-0-30277800-1318721706_thumb.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Pozdrav društvo, imam sledeću situaciju:

 

drugar je kupio Scarabea 150 koji ne puni akumulator. Otkačio sam stator i merio otpor između faza i dobio sve tri vrednosti iste (oko 0.09 - 0.1 oma). Zatim sam proverio da nema spoja između faza i mase - nema. Međutim, kada motor radi, naizmenična struja koju faze daju (mereno između faza)je 3-4 volta i slabo se menja sa promenom obrtaja. Da li je moguće da iako je otpor namotaja dobar i faze nisu u kratkom spoju, ipak kvar na statoru?

 

Sumnjam da je prethodni vlasnik tu nešto pokušao da popravi, pa je možda namontirao stator od nekog drugog modela koji ne odgovara magnetu na ovom Scarabeu (Rotax motor). Da li postoji još neki test koji bih mogao da izvršim nada statorom?

 

Ipak je bio kvar na statoru. Iako su sva merenja bila u granicama koju propisuje proizvođač, stator je bio spaljen na jednom kalemu. Izgleda da provodnik nije bacao nigde na masu pa pravio neispravan otpor, ali zato nije radio kako treba. Inače, magnet na ovom modelu skutera ne može da se raspe - ima metalni prsten - ojačanje iznutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pored omskog merenja ja obavezno uzmem H4 sijalicu od fara i prikljucim izmedju faza - to ti je test namotaja pod opterecenjem 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Pored omskog merenja ja obavezno uzmem H4 sijalicu od fara i prikljucim izmedju faza - to ti je test namotaja pod opterecenjem 0namigivanje.gif

 

Uradio sam to, i sijalica je svetlela, ali jedva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: Beverly 500ie

e ovako narode,..da izlozim i ja svoj problem,...nedavno sam trgovao beverly 500ie i sasvim slucajno ima neki dan provalim da mi ne radi lampica na instrument tabli, ona zuta, valjda od dijagnostike, i krenem ja to da zamijenim kad ono nje ni nema,....hmmm,..jednostavno je nema :)....ok, zamijenim ja to,...kad ono medjutim :),...pretpostavljate sta bi moglo biti,...javlja neku gresku,...sta kako dje???? mozda nije ponisten servis??ko zna!? i tako ja lutajuci malo net-om, vidim da je cest problem kod piaggia regler, i voltmetrom izmjerim desavanja,...na leru upaljena svijetla 12,8...na malo jacem gasu 15v,...jos jace, preko 17v :0.....akomulator suv kao barut.....pretpostavljam da je regler 90%, ali me interesuje da li bi jos nesto moglo biti prouzrokovano ovim problemom??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Od alternatora kablovi idu direktno u regler pa na accu, regler je "oteg'o papke". Menjaj da ne spalis CDI i ostalu elektriku i elektroniku 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: Beverly 500ie

ok....e sad dilema, ja sam ovo vozikao ovako 700-800 km, i prethodni vlasnik ko zna koliko ??km...kako da budem siguran da je ostalo ok? motor lijepo pali-radi,...jedino sto se da primijetiti je da kad se da malo jaci gas svijetla jace svijetle. da je "otisao" CDI, da li bi se to osjetilo na motoru ili moram i njega da ispitam i kako?...i da, regler,..postoji li sansa da se sa ovim nesto moze uraditi ili da trazim novi??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ako biH nekako i uspeo da "otopim" onaj araldit kojim je regler zatopljen natrčao biH na elemente (diode, tiristore) koji nemaju kućište već izgledaju kao kapljica zalepljena na aluminijumsku šinu - provodnik :D. A elektronikica je u obliku pločice sa elementima bez ikakve oznake....U stvari, mogao bi da se popravi originalni regler tako da se glodalicom izdubi onaj centralni deo gde je elektronika i u tu rupu, "sendvič" sistemom nakalemi kompletna nova elektronika...mis'im ko je dokon... :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: Beverly 500ie

uhhh,...sjetih se jutros da mi se nedje ranije desavalo da nakon sto ugasim motor i izvadim kljuc iz brave, ostane upaljeno svijetlo fara, i onda sam morao da sacekam nekad 2 nekad 5-6 minuta da ubacim kljuc, opet dam kontak i tako izgasim svijetlo,..nekad je uspijevalo iz prvog pokusaja nekad ovako sa zadrskom,...moze li biti da mi je neispravan regler sprzio neki od releja :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možebiti :neznam:

 

Čudo što ti toliki napon u instalaciji nije spržio sijalice u motoru pošto su vukle mnogo više struje nego što bi trebale. Zato je moguće da je rele za svetla "zalepio kontakte" od preterane struje i grejanja, jedina pomoć je zamena reglera i eventualno relea za svetla.

 

Uglavnom, što pre sredi taj regler, može da spali CDI i ode trošak u nebesa ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: Beverly 500ie

naravno regler je vec na spisku,a do tada nema voznje nego da vidim ima li jos sta pa sve na gomilu da sredim ;)....samo da izcackam ovo za svijetla, pa da i to provjerim nekako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Moj drug je kupio Beverlija i vidimo mi svetli far nenormalno, a migavci rade tek kad se smanje obrtaji, crkle sve lampice u instrument tabli i jedan dan kaze istopio mu se maltene akumulator. Regler je bio riknuo i prepunjavao, tako da poslusaj matorog Arakisa(nekad i on ubode) :lol: i menjaj regler sto pre. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja