Jump to content

Moto Zajednica

Tema za diskusiju - sto dalje za sto krace vreme?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Drage moje kolege, ja sam primerio da ocigledno imam neku maniju da kad krenem da vozim da zelim da odem stooo dalje od kuce, da ‘dohvatim’ sto vece prostranstvo za sto krace vreme. 
 

Mozda je to zato sto retko vozim. Mozda je to zato sto nisam narocito iskusan i nemam staza kao vecina vas ovde pa sam mozda ‘neizivljen’ u tom smislu. 
 

Imam taj neki cudan osecaj kad odem da vozim (to je najcesce prozor od 5-6 sati slobodnog vremena, nikada do sada nisam imao vise vremena od 8 sati ukupno i nikad nisam nigde vozio sa nocenjem/nocenjima) da mi se ‘zuri’ kako bih stigao sto dalje a na vreme se vratio. Ne stajem da pogledam, ne stajem da se slikam, ne stajem da jedem (osim kad neko ide sa mnom pa forsira da jedemo), kad sipam gorivo sve mi je isplanirano kako da sto pre sipam i da nastavim dalje itd itd. 
 

Recimo evo na temi saznah da bih mogao do Barselone i nazad za 4-5 dana. Odusevio sam se. Gledam Istambul i nazad mogao bih za 3 dana realno, cak i 2 dana hard core varijantu. Znam da ce mnogi reci sada “cemu voznja ako nista ne vidis i nigde ne stignes” i bice u pravu ali nekako mi je prioritet da ide daaaleko, sto dalje za zadato/slobodno vreme. 
 

Ovo ne znaci brzu voznju, znaci pretezno auto put 130-140kmh sto je sasvim u redu (obicno vozim 140kmh, a 150kmh kad nema ogranicenja). Gledam Nordkap kako stici tamo u 5 dana i ne mogu izgleda. I tako…. Nisam ja bas cist u glavi, znam. 
 

Hteo sam malo da cujem od kolega, ima li jos ko da je tako nakrivo posadjen. Ja imam neki stav u glavi da treba obici ovaj svet, stici sto dalje i sto vise, jedan je i ovaj nas svet (koji mozemo da vidimo) i jedan je taj film koji sam reziras i brzo ce da prodje, a ti se zakucao za rostilj i dvoriste ili kafenisanje po kladionicama i slicno. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 85 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW400T, ,Honda VFR1200X Crosstourer

Kako si zamislio da za što manje dana odeš što dalje , najbolje ti je da sedneš na avion i eto rešenje . Ne vozi se motor po putevima sveta ko da si ga ukrao i ne vozi se motor da bi poginuo. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Ocigledno me nisi razumeo. Ne vozim brzo. Vozim po auto putu pretezno jer tako se najvise predje. Niti vozim da bih poginul. Avion me ne zanima, volim motore. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1735 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

U potpunosti te razumem, iako mnogi neće.

Meni je doživljaj sam po sebi, odlazak u mesta u kojima nisam bio, makar i tranzitirao kroz njih.

 

Često smo se vozili po principu da završimo s poslovima u 15,16h i idemo do Ljubljane, odakle bi sutradan nastavili dalje i to je mnogima suludo, a sem prave Slavonije, nemam primedbi na takvu organizaciju .

 

Vozio sam u danu Leskovac - Istanbul i da nije bilo vetra od Turske granice do samog hotela, ne bi osetio tu vožnju, ovako sam bio umoran, jer je toliko jak bio da je zahtevao konstantnu koncentrisanost od 101%. 

 

Sutradan seo i vozio Istanbul - Alanja, bez auto puta, samo magistrala.

 

Sad u povratku iz Italije, naprasno smo odlučili da skratimo jedan dan, da bi nedelju umesto u vožnji, proverili sa porodicama i odmorili za radni ponedeljak. Merano - Beogradu 1000km. Krenuli u 10h, stigli u 22h. 

 

Da nije bilo opet famozne Slavonije, da nas umori od smora, isto ne bi bilo toliko zahtevno...

 

Tako da, probaj, mislim da vredi!

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Hvala ti ProMaster-u, definitivno cu tako probati koji dan. Mozda mi se to baas ne dopadne i shvatim da sam obicni neizivljeni hazarder, videcemo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Tvoj motor tvoja stvar. Najbitnije je da pređena kilometraža ne bude forsirana je tako gubiš energiju, fokus, te ugrožavaš sebe. Ja isto kad idem dalje prelazim puno u komadu. Daću ti par saveta:

 

Budi psihofizički odmoran. Ne razmišljaj o poslu, problemima, naspavaj se.

 

Nemoj da se prejedaš. Zadnji obrok klopam do 18h. Posle toga u putu, jedem urme, badem, orah, voda...

 

Fizički budi spreman, tj. u treningu da te ne bi bolela leđa, ramena itd. Tu stomak igra glavnu ulogu jer je potpora gornjem delu tela.

 

Dobra oprema, aktivni veš, tiha kaciga...

 

Motor, skrojen po tebi i tvojim potrebama. Kako to izgleda je individualno. Bitno je da bude komforan i praktičan. Još ako voziš nešto tipa R1200RT, to je prava priča.

Podrazumeva se da je u potpunosti servisiran.

 

Ruta isplanirana. Tačno u metar. Ja koristim papirnu mapu i Garmin. Sve za svrhu da nemam promašena skretanja. Pauze isplanirane po kilometraži i trajanju. Mora da se pauzira ali ne tako da sedneš negde i 40 minuta buljiš u telefon.

 

Na kraju, na put krećeš rano ujutro. Ja spremim sve uveče. Prtljag, natankam, opremu sortiram u dnevnoj sobi  Krećem u 5 ujutro na put.

 

Kad vozim, tempo mi je bukvalno ujednačen ceo put.

 

Rezime, prelazak velikih dnevnih kilometraža je većim delom stvar organizacije i discipline. 

 

Mana svega ovoga jer ćeš teško naći drugara za vožnju :D Pa je još jedna uslov da za veliku kilometražu putuješ solo.

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Sjajno, sjajno, hvala na komentaru i savetima. Motor za tako nesto imam. GS je pravi žderač kilometara. Imam osecaj da bih na njemu lagano mogao u cugu preci i hiljadarku. Tako je nekako stamen, zasticeno se osecam, visoko i pregledno, snazan je dovoljno, koci fantasticno. Taj preduslov imam. 
 

Videcu sta cu ovog proleca i leta. Neka probna tura se mora odraditi. Nije mi problem da idem solo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 374 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

I ja volim da planiram i držim se nekog rasporeda iako ne idem(još uvek) na neka dalja putovanja ali:

ako je stvar pređene kilometraže onda možeš i na stazu pa ceo dan u krug(figurativno ne bukvalno), 

ako se ide negde, ide se zbog nečega, znači treba nešto videti, doživeti. Ako su samo kilometri onda opet ono prvo

i ne može se sve ukalkulisati. Krenućeš u tu Barselonu na četiri dana i drugi dan ćeš naići na zatvoren put, gužvu, pašće kiša, napašće te čopor razjarenih veverica i sve pada u vodu a to će onda biti veliki stres za tebe. 

Predlog je da radiš na sebi, da se oslobodiš tog pritiska i onda ćeš da uživaš. Svejedno da li išao do Istanbula ili do malog vodopada na Fruškoj. Prepusti se da te vodi situacija, okvirni plan postoji naravno, ali mora biti elastičan. 

Da ne shvatiš pogrešno, i sam se borim sa sličnim stvarima u nekoj meri:takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Hvala ti Vlad na lepom komentaru. 
Nije stvar kilometraze (staza pa u krug) vec da preskocim sto vise i stignem npr do Gdanjaska, Talina, Normandije, Porta, Barselone, Tirane, Atine, Majseja, Napulja…i da kazem eto bio sam, video sam, ponesem uzorak peska sa plaze, neki suvenir…pa idemo negde drugde sledeci put. 
 

Evo primer rasprave sa drugarima oko planiranja puta u Prag. Oni bi npr da stanemo u Budimpesti, tamo nocimo pa u Prag. Ja sam za to odmah direktno u Prag pa imamo dan vise za Prag. 
 

Ja sam jaaaako ogranicen vremenom (advokatska kancelarija, malo dete, zena kategoricki protiv motora i voznje…mnogo otezavajucih faktora) a zelja mi je ogromna. To me jako tisti i nervira, a fanatik sam za putovanja i motore. Nema veze sad npr Istambul. Moze to biti i neko selo 30km od Istambula. Da vidim kako zive ljudi, odem u neku zapistenu lokalnu kafanu u kojoj najbolje vidis socijalni presek stanovnistva i slicno. Da tu pojedem sta god ima (ne gadim se), da se javim tim ljudima lepim pozdravom i osmehom i oni meni. Da nekom detetu dam da turira motor, da trubi na sirenu, da nekoga obradujem, poklonim slatkis. Da pored puta negde vidim jagode, uberem, pojedem, da….ma hiljadu stvari. 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Isto se vozim kao i ti. Doduse nisam nimalo ogranicen vremenom, vec volim da vozim. Generalno volim da se istog dana vratim kuci, jer cim ne spavam u svom krevetu, to su dodatni planovi i koraci koje moram da preduzimam, ponesi ovo, ponesi ono, smara. Najvise volim leti, u 8h da ustanem, doteram se 10 minuta i odmah na motor, budem nekih 8-9 sati ukupno na motoru, stajem samo da jedem kad bas ogladnim ili kad sipam gorivo, uglavnom obrnem krug juga Srbije i popodne sam kuci. 😁

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 374 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Pa da, to i jeste poenta putovanja ali mi deluje da možeš da "izgoriš" od tolike želje. Ne vredi, ne može sve odjednom. Polako, biće. Malo dete odraste, malo se supruga zainteresuje za vožnju, malo se smanji posao a poveća slobodno vreme i milina. Prioriteti se vremenom menjaju i zadovoljstva rastu. 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 840 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Ne vidim poentu da izađeš na autoput i ideš što dalje čisto da bi otišao što dalje. Autoput je dosada živa i ništa od zemlje kroz koju voziš ne možeš da iskusiš. Ja bih na tvom mestu skratio distancu, a birao da provezem lepe puteve u okolini za koje ti treba isto vremena kao da ideš do Istanbula i nazad, samo si ovde bliže i lepše ćeš se provesti. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 85 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW400T, ,Honda VFR1200X Crosstourer
Pre 2 sati, Ćomi- je napisao:

Ocigledno me nisi razumeo. Ne vozim brzo. Vozim po auto putu pretezno jer tako se najvise predje. Niti vozim da bih poginul. Avion me ne zanima, volim motore. 

Razumem ja tebe veoma dobro. Ići auto putem što dalje i što duže je totalna besmislenost vožnje motorom . Auto put je gas i ajmo do besvesti prelaziti kilometre. Voziš se lokalnim putevimaa i uživaš u vožnji,vetar u kosi,miris prirode.  Razmisli . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Pošto je tema za diskusiju, da dam i moj stav.

Vožnja motora umara. I to može da bude ružan umor kada se boriš satima sa vetrom na auto putu, a može i da bude lep umor kada voziš lepim putevima kroz lepu prirodu.

Za ovo što tražiš bi ti možda bio zanimljiv predlog da uđeš u Rumuniju i teraš skroz do Moldavije. Faktički sve vreme voziš kroz Karpate, pristojnim putevima kroz prelepe predele i uživaš. To ti je od BG jedno 850km u jednom pravcu - skoro kao do Istanbula.

 

To bi na primer meni bio prvi plan da želim da ubijem par dana na motoru a da stignem što dalje.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Nekad imam slicnu potrebu kao ti, tako sam letos u cugu stigao do Praga, a realno moglo je i skroz do Berlina koji mi je bio krajnja destinacija, da nisam hteo da obidjem sam Prag. Mislim da je kljucno zastititi se od buke vetra (visok vizir, cepovi, tiha kaciga, sta god da je potrebno) i praviti ceste pauze od po 5-10 min, uz jednu pauzu za klopu koja ne sme da bude preduga inace bi me mrzelo da nastavim voznju. 

Isto tako sam se relativno brzo vratio sa CG primorija, uz jednu malo duzu pauzu u Uzicu zbog komplet lepinje.

Mi smo u Istanbul isli iz 2 etape, ispostavilo se pametno posto smo tamo stigli u najvecu saobracajnu guzvu i ludnicu koju sam ikad video. Deluje mi pakleno tamo stici i snalaziti se po gradu posle 1000km voznje :D 

 

Ima nesto meni gotivno u osecaju da brzo sabijas dosta kilometara...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX
Pre 7 sati, ser je napisao:

za tebe je idealna ruta NY - LA.

Avionom do NY i tamo iznajmis Gold winga...

Legendarni Canonball Run :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS
Pre 8 sati, ser je napisao:

@Ćomi- za tebe je idealna ruta NY - LA.

Avionom do NY i tamo iznajmis Gold winga...

Bravo! To mi je, inace, ruta za ostvarenje mojih snova i u narednih 14 godina cilj koji zelim da ostvarim. Doduse, voleo bih na nekom harliju, da upotpunim dozivljaj amerike. Vec sam istrazio sve. Cak mi ni viza ne treba. 
 

Zahvaljujem se i @Mr_Wolf i @Djeronimo na korisnim komentarima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

Vrlo slična situacija mojoj. Posao, malo dete i drugo na putu.

Žena je zavolela motor uz mene, ali prosto vremena više nema.

Tako da su meni ostale varijante kad ukradem dan,dva ili tri. 

 

E sad, dajem primer,ako uporedim vožnju do Beča u jednom danu ili do Trebinja, uvek bih radije izabrao Trebinje iako je duplo manje km. Krivine, prijatna brzina, lepi predeli...meni je lično važan momenat  da stanem gde hoću i da tu sedim pola sata ako mi se dopada-to mi je deo vožnje motora.

 

Drugo, neko je gore pomenuo formu. 2015. sam u neko proleće, željan vožnje, sa tada očajnom opremom na TA600, koji je imao neki vizirčić reda radi, na silu prešao preko 2000 km u tri dana, od toga 1600 km auto putem.

Zabolela me neka tačka iza desne plećke,koja kad me stisne ukoči mi se vrat da ne mogu ni makac.

I to vučem do dan danas. Ako sam fizički neaktivan više meseci, i provedem na motoru par dana, gotov sam.

Nedelju dana muke i bola.

Prošlo proleće,čini mi se, je ovde na forumu tražio pomoć dečko sa identičnim problemom, seo na motor i nije silazio par dana i negde na jadranskoj magistrali ga uvatilo isto ko mene. Ni ići dalje ni vraćati se. 

 

Tako da, moj predlog bi bio ugrubo:

 

NS -> Divčibare -> Kosjerić -> Užice -> Mokra Gora -> Višegrad -> Tjentište -> Trebinje.

 

Povratak nekom drugom rutom, recimo Durmitor -> Bijelo polje -> Sjenica -> Kraljevo...

 

Krivina do krivine, milina za vožnju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1266 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Jesi probao da voziš motor po planini, nekoj krivini? 🧐 Mozda otkriješ novu dimenziju vožnje motora... 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Mogu da te razumem jer i ja imam malu decu, samim tim manjak vremena, pritisak okoline, a opet mi je glupo da se vozim uvek istim putevima. Sve nas vuče daljina i to je prirodno. Retko ko, čitaj skoro niko nije učio na tuđim greškama nećeš ni ti. I ja volim da odem što dalje i uglavnom sam tako koncipirao puteve, više ne. Gde sam grešio i gde grešiš?

 

Prvo je greška da gledaš šta možeš, već šta ne možeš. To što neko može, ne znači da i ti možeš. Moraš da poznaješ sebe. Nisi nikada vozio ceo dan, nisi nikada doživeo taj umor koji u tom ritmu danima ponavljaš. Mozak je čudo, kada mu zadaš koordinate on će im se prilagoditi. I kada sam vozio 700km u danu i kada sam vozio 350 osećao sam isti umor zadnjih 50km. Ali isto kada sam vozio 350km svaki dan sam se budio odmoran. Kada sam vozio 500+ km, treći dan nisam imao želju da sednem na motor. Prosto mozak kaže preterao si i šalje ti signale, smanjuje energiju. Ako ih ignorišeš onda je druga faza smanjuje ti i imunitet. Svakako ga nećeš pobediti. Veće kilometraže su rezervisane za prvi i poslednji dan, ovo između mora da bude balansirano. Drugačije ne može hteli mi ili ne.

 

Vožnja motora nije matematika i nema prostih činilaca. Da odeš za 4 dana do Barse i nazad ne možeš, ni za 5. Da odeš do Carigrada i nazad za 2-3 dana ne možeš. Sve i da možeš nema svrhe. Auto put je dobar kao ispomoć, kao glavni pravac je ubistvo. 

 

Dobro razmisli odvezi i jednu vikend turu od 1000+ km da testiraš sebe. Sve će ti se samo kazati i koliko si se precenio. I ja sam to shvatio na svojoj koži i zato više i ne pokušavam.

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Sjajno komentari i saveti. 
Poslednja recenica koju je napisao @max80 ne moze biti konkretnija. Ovo prolece i leto moram probati pa me mozda realnost otrezni. Javicu ovde kako je bilo. 
 

Razumem sta si zeleo da kazes @ironhorse  

‘Ajmo tu turu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ako ti je merak da sedneš na motor i voziš od jutra do mraka autoputem, što da ne. Meni bi lično mnogo veće zadovoljstvo bilo ići planinskim putevima, pa makar prešao 3x manju kilometražu i 3x manje dobacio, ali bi bar uživao u vožnji. Opet kažem, ako ti uživaš u auto putu, samo napred, svi smo mi različiti.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
Pre 6 sati, Ćomi- je napisao:

Sjajno komentari i saveti. 
Poslednja recenica koju je napisao @max80 ne moze biti konkretnija. Ovo prolece i leto moram probati pa me mozda realnost otrezni. Javicu ovde kako je bilo. 
 

Razumem sta si zeleo da kazes @ironhorse  

‘Ajmo tu turu :)

Ajde. Sačekamo april da se produži dan i bude još toplije i ugrabimo dva ili tri dana. 

 

Još bolje, preko Divčibara, pa u Bajinu Baštu, pa na Taru, pa preko Mitrovca na Tari da se spustimo u Mokru Goru. Većina je asfalt, a i ono što nije je dobar makadam, i provozamo najlepši deo Tare.

 

 

Promenio član ironhorse
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja