Jump to content

Moto Zajednica

Da li su stariji motori bolji od novijih?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 642 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Postoji stara izreka da je od novog, bolje samo službeno vozilo. Dakle tu nema dileme da je bilo šta novo, bolje od bilo čega starog. Jer su novi motori na 0 ili par hiljada km, a stari su na 100.000+ km i to im ne ide u korist ma koliko bili dobri.

 

Na stranu bezbednost kao jako, jako bitan faktor koji ide u korist novih. Gledao sam neki kraš test gde je plastikaner Senik odvalio stari Volvo 740. Na motorima brdo asistencije uz bolje kočnice.

 

Što se tiče motora verujem da tu nema veće razlike u agregatima, ali ima u brdu elektronike od koje su zavisni i koja obezbeđuje sve te prednosti, ali i ozbiljne mane kada krene da crkava. Samim tim su stariji motori mnogo pouzdaniji od ovih polovnih starih recimo 10 godina, na stranu što nisu toliko razmaženi. Trpe i loše gorivo i jeftinije ulje i jeftinije održavanje.

 

Što se tiče automobila, kao vozač isključivo benzinaca siguran sam da ovi novi sa turbinom, 3 cilindra i malom zapreminom, ne da neće ugroziti starije, nego neće preći ni polovinu te kilometraže. Već imam par primera iz okruženja.

 

Moja filozofija je da treba težiti novom ili par godina starom. Voziti 5-6 godina, pa u krug. To je dobitna kombinacija i nadam se da ću nekada ući u to kolo.

 

Rezervna je voziti nešto sa početka ovog veka, bez puno elektronike i čekati da se skupi za novo. A ovo novo kada bude staro 15-20 godina, siguran sam da ga neću kupiti kao polovno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4009 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Gledano sa moje točke gledišta moga bi si priuštit novi GSA sutra.
Ali meni to nije to.
Volin stare rage i rado ulažem novce u njih kako bi ih glede sigurnosti i udobnosti unaprijedio.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1009 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 27. 8. 2023. at 20:42, Skyrunner je napisao:

Jesu auti nekad bili bolji

Ko je video Opel Kadeta starijeg od 10 godina a da nije ni jednom krpljen, farban i osvežavan- svaka čast

Korodira jos na prospektu

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 1009 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 16 sati, Alekre je napisao:

Kad su stigla na tržište kvalitetna ulja Lada je posle generalne gurala blizu 200.000 iz blagu potrošnju.

 

Opet, imate automobile sada koje su skupi sistemi oterali na otpad. Vazdušno vešanje, add blue, DPF, itd.... Pazi sada kada ti je auto kompletno zavistan od tableta? Ne radi ti, nema klima, ventilacija, parking kamere.... Ili far od 140 000 dinara...

Vozis samo gde ima wi-fi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2524 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Evo jedan primer koliko je povoljno ili nije kad imaš brdo elektronike u kolima/motoru.

Zetu na BMW-u riknulo nešto od elektronike vezano za volan. Ne može da vozi čas upali čas ništa.

Epilog - varijanta jedan da se premosti to čudo i da ne može da mu se zaključa volan - 100E ili da se zameni taj deo - 500E.

Jasno je da su novi bolji po karakteristikama, udobnosti, izgledu - kako za koga. Međutim tu postoji jedno veliko ALI, kad imaš mogućnosti da kupiš novo i menjaš na svakih 3-5 godina - prava kombinacija. E sad dolazi ono ALI, ali ako kupujemo nešto staro 10-tak godina puno elektronike koja počinje polako da se kvarucka a svaki taj kvar ili deo nije baš jeftin onda kreće igranka.

Zato i ja imam dilemu kupiti nov motor i ugurati brdo para u njega a voziti ga svake godine sve manje ili održavati stari sam, većinu intervencija i isto uživati u vožnji kao i sa novim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6894 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Siniša, realno kad pogledaš šta je star motor? Samo godine? Evo ja tvrdim da na tvom GSXF i na mom TDM nećemo naći ništa što je propalo. Mislim da u Srbiji ima mali broj vlasnika koji voze toliko da motor strada od kilometraže. Skoro videh TDM sa 180 000 na satu. Ne izgleda tako. Bio je i jedan sa 230 000. Vozi se negde po Aziji. Koliko nas će dogurati tu kilometražu?

 

Bio je i jedan Varadero sa 750 000 koji je zamenjen novom Afrikom. 

 

Moje mišljenje je ko ima zdrav i održavan motor, treba da vozi i uživa. Ja sam se isto mislio da pređem na Teneru 1200 i onda kontam, pa ja ni TDM ne vozim koliko bi trebalo a tek Teneru. A uvek se dodaje oprema sređuje kao da se ide na kraj sveta a zapravo stoji u garaži. 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Honda Africa Twin , Kawasaki VN 1500 Classic
9 hours ago, misa-pei said:

Zamislite da se u radnjama pojave novi stari motori. Ne retro, nego da se pokrene proizvodnja CB 750, Z 1000, Afrike... Šta biste kupili? Šta bi vam bilo slađe da vozite? Ne mislim lakše, nego "lepše u srcu i duši". :D :D 

 

Ja za sebe znam, a vi?

 

 

 

Kupio bi Africu , bez razmisljanja, isto tako kada bi se pojavio Mercedes w124 nov ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1056 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06

@Alekre a afriku je vlasnik tog Varadera terao preko 400k km 

Moje je misljenje da su i novi motri pouzdani koliko i stari samo sve zavisi da li je sklapan kukom i motikom ili je to odradila fabrika sa kvalitetnim delovima. Naravno da se treba drzati fabrickih upustva odrzavanja sto vecina izbegava i motor ce da traje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2850 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Bas u tome i jeste fora, da moze da izdrzi i bez redovnog odrzavanja jer smo takvi kakvi smo.
Medju potetnim stranama o Africi cini mi se da bas ima prica o liku koji je proputovao citav svijet sa Afrikom 650 bez mijenjanja ulja i nekog ozbiljn8jeg odrzavanja, samo dosipaj i ćeraj.
Da se ogradim, ne znam jel istina, samo prenosim sto sam cuo

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4478 postova
10 hours ago, misa-pei said:

Zamislite da se u radnjama pojave novi stari motori. Ne retro, nego da se pokrene proizvodnja CB 750, Z 1000, Afrike... Šta biste kupili? Šta bi vam bilo slađe da vozite? Ne mislim lakše, nego "lepše u srcu i duši". :D :D 

 

Ja za sebe znam, a vi?

 

 

 

Rado bih kupio nesto iz 90tih. Ili pod starije dane neki motorcic sa 4 cilindra za sredjivanje... da imam potrebno znanje da ga sredim. Ovde u okolini majstora ni na vidiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1056 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06
Pre 10 sati, Bigor je napisao:

Bas u tome i jeste fora, da moze da izdrzi i bez redovnog odrzavanja jer smo takvi kakvi smo.
Medju potetnim stranama o Africi cini mi se da bas ima prica o liku koji je proputovao citav svijet sa Afrikom 650 bez mijenjanja ulja i nekog ozbiljn8jeg odrzavanja, samo dosipaj i ćeraj.
Da se ogradim, ne znam jel istina, samo prenosim sto sam cuo

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Moje je misljenje da je i to moguce,ulja su sada takvog kvaliteta da na primer MB sprinter trazi zamenu na 50-60k km. Po meni nije normalno ali je fabrika tako propisala. Kakva je razlika u motoru jednog BMW-A 1200 vazdusara(odvojeni menjac) i auta 1.2? Na autu servisni interval 30k km a na motoru 10k km. Da  ne pravim poredjenje sa motorima koji koriste  isto ulje u motoru i menjacu.

Promenio član Vampa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1891 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S
pre 11 minuta, Bigor je napisao:

Razlika je sto ce BMW-u riknuti kardan emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Aaa nee,prvo rikne manžetna,pa onda kardan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3519 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, Vampa je napisao:

Pisao sam za starije modele njima ne riknjava kardan tako lako a i manzetne se lako menjaju :)

Na mom BMW r1100gs (1997.god., 129.600km), do sada crkla sajla brzinomera, semerinzi prednjih viljuški i obloge lamele kvačila.

Ukupna cena za otklanjanje "kvarova" ispod 30 evra.

Samo neka nastavi da se ovako kvari.

Istrpeću nekako.

  • Sviđa mi se 6
  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бор
  • Motocikl: Yamaha XTZ660 Tenere

једна десетина цене дијагностике и замене уља за нови, ако се упали црвена лампица блокада и већи трошкови

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 462 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nov motor je najbolji uvek, ali stari motor drži u životu uspomene i nostalgiju za vremenom kad smo bili sretni i sa malo.

Ovi stariji su tada bili novi... i traju.Metal je to.Ljudska ruka pravila.Vredi sigurno više, od lepka i karbonskog vlakna.

Ove najnovije će još malo praviti 3D printerima.Nevolem ove najnovije...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6894 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Što se BMW tiče K serija je nešto najbolje što su napravili.

 

Ja bih čak i sada prešao ja dobar primerak K1100LT. Imaš oklop iza kojeg nemaš vetra i ne pokisneš. 

Promenio član Alekre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1056 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06
pre 5 minuta, Alekre je napisao:

Što se BMW tiče K serija je nešto što su napravili.

 

Ja bih čak i sada prešao ja dobar primerak K1100LT. Imaš oklop iza kojeg nemaš vetra i ne pokisneš. 

Ima ga prijatelj 96-to,sta je on te godine imao od opreme neki novi motori bi i danas pozavideli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 20 sati, icecool je napisao:

Ovi stariji su tada bili novi... i traju.Metal je to.Ljudska ruka pravila.Vredi sigurno više, od lepka i karbonskog vlakna.

Slažem se.

Novo je novo.

Ljudska ruka pravila, ljudska ruka popravlja.

Jedocilindraš počne da se čuje kao prekrupač za kukuruz ali ide.

Ali te doveze kući.

I izdahne pred svojom garažom.:)

370360286_6445312502254158_6890726244064

 

371534591_6445312725587469_7225100153406

 

370491705_6445313072254101_6221514854136

Zbog toga ih volim.

Zbog toga ih i dalje vozim.

Zbog toga su deo moje duše.

Zbog toga, umesto fabričkog SKF 6307/C3,

R1440855-01?pgw=1

dobije cilindrično valjkasti ležaj SKF - NJ 307 ECJ

SKF-cylindrical-roller-bearing-single-ro

NJ 307 ECJ SKF ležaj, Radijalni cilindrično valjkasti ležajevi, Unutrašnja: 35 mm, Spoljašnja: 80 mm, Širinia: 21 mm

Zbog toga, umesto AC dobije DC CDI (brže baca varnicu i startuje "na pola ključa").

Čime je, u startu, rasterećen "najgori" anlaser na svetu, po kome je Kađiva Kanjon poznata (u čije kućište, kažu, mogu da se spakuju komponente anlasera od Honde CB 500 ili od CRF 450X).;)

 

Kada još u ranoj mladosti otvoriš Pandorinu kutiju, nema nazad.

Zastraniš i ne drogiraš se kao sva normalna deca.:takoje:

 

Kao što sam pisao u nekim temama vezanim za istorijat motocikala, tolstojevsko korištenje u ratu i miru, personalizacija i čopovanje...Sve je to jedan karneval sa elementima vašara taštine.:)

Od prevoznog sretstva, koji su mogli priuštiti određeni, motocikl, svaki put kao ratni veteran, postaje prevoz ljudi bez para ali bogatih duhom, način za pokazivanje ličnog bunta, uteha, psiho sedativ, adrenaliska bomba, postaje statusni simbol.

 

Vozila starije generacije su kao i ova novija drugačija.

Kada je nešto drugačije ono ne mora nužno biti bolje ili gore.

Samo je drugačije.

Borba za tržište je arena u kojoj opstaješ ili padaš.

Tehnologija je omogućila proizvođačima uštedu u smislu da umesto 40 radnika (sa svim troškovima za njih i njiove) 10-ak ljudi kontroliše ceo postupak.

Tehnologija je omogućavala konkurentnost na tržištu.

Ona je imala svoju cenu, kada se kupuje.

Cena njenog rada se ne može izmeriti (ona štancuje bez prestanka 24h).

Pišem o vremenu dok je kolonijalizam omogućavao eksploataciju rudnih bogatstava kolonija i postojao je standard za materijale.

Vremenom kolonije dobijaju "nezavisnost", tako što se sile povuku pred novim narodno oslobodilačkim pokretom (na čijem čelu je njihov "agent" a u isto vreme lider za sirotinju).

Tehnologija je dala šta je mogla i 90-tih počinje "prepisivanje."

Vozila počinju da budu ista jedino znak brenda pravi razliku.

Dolazi vreme neokolonijalizma.

Vozila sa zastarelim tehnološkim rešenjima se plasiraju dotadašnjoj sirotinji, koja je demokratski ojačala (kroz Škodu,Seat, Dačiju)... Kao unapređenje sa proverenom tehnologijom VW ili Renaulta.

Kvalitetnim materijalima kod probijanja na tržište i kasnijim fušerenjem.

Kinezi prave sve, za sve i za sve novce (zavisno od toga koliko si spreman da platiš).

 

Elem.

Stare mašine jesu robusnije i izdržljivije ali zamenski delovi nisu više kvalitetni da izdrže (kao kada su prvi put ugrađeni u fabrici).

Nova vozila sa novim, "slabijim", materijalima su zaštićena elektronikom i blokadama protiv preopterećenja.

 

"Žare, ja letim.":jee:

BMW R1200GS Adventure Hover Ride™ concept with production aimed for 2024.

 

Sve je to isto.

Samo malo različito.

Ni lošije, ni bolje.

Samo je drugačije.;)

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki zx9r

Po mom mišljenju dve su opcije kupiti nov svake 3 do 4 godine ili voziti neku mašinu u odličnom stanju pre ove sve elektronike i generalno mene nervira sto su motori gabaritno sve manji.ali i to na stranu pošto sam ja krupan to je irelevantno

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Nov jeste nov i iskreno treba teziti tome. Staro je staro, koliko god se dobro pokazalo opet je to zamor materijala i to vise nikad nece trpeti onakvu eksploataciju kao nov. To je kod kola najvise izrazeno. Tako da bih sad da mogu sebi priustio nov Beneli ili Versys. A godine se nozu tako da sge te modele koje mi nabrajamo vec ozbiljno vreme gazi. Ja sam hondu vt500 prodao jer je bio star motor i nisam hteo da se njakam sa popravkama, da mi pola sezone ode itd itd... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 414 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
41 minutes ago, Zarkela said:

Nov jeste nov i iskreno treba teziti tome. Staro je staro, koliko god se dobro pokazalo opet je to zamor materijala i to vise nikad nece trpeti onakvu eksploataciju kao nov. To je kod kola najvise izrazeno. Tako da bih sad da mogu sebi priustio nov Beneli ili Versys. A godine se nozu tako da sge te modele koje mi nabrajamo vec ozbiljno vreme gazi. Ja sam hondu vt500 prodao jer je bio star motor i nisam hteo da se njakam sa popravkama, da mi pola sezone ode itd itd... 

Problem je sto ni nov nece trpeti tu eksploataciju,materijali su sve tanji i tanji,vozila sve veca,bore se da ispunjavaju kojekakve norme,vozila moraju biti laksa-manja,dodaj elektorniku jer to niko nece da kupi danas bez tableta umesto sata i tako....Po meni ovo danas je samo produkt vremena koje zivimo.Jel i jedan telefon danas kvalitetniji od Nokie 3310? Nije ali zivimo sa njima,msm moze i sa Nokiom ali mnogo komplikovanije,e tako i sa motorima

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja