Jump to content

Moto Zajednica

Kolko su nas sj...li kada moramo držati upaljena svetla po danu

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 630 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
On 11. 3. 2023. at 18:24, DAR'C NS je napisao:

Da li ste ikada pomislili zašto palite svetla usred sunčanog dana. Ko je to tako odlučio i kako je moguće da zdrav razum prihvati takav zakon. Po meni to je bio početak jednog lepog eksperimenta nad svima nama. Videti dokle mogu da idu, koliko daleko smo spremni i da li smo spremni za tako nešto. PRIMILI SMO I PRIHVATILI...Spremni smo....mogu sa nama šta god im padne. Postali smo masa kojom se manipuliše. Oni koji kroje našu saobraćajnu kulturu, sa istom nemaju ni dodirnih tačaka. Direktive stižu sa vrha a ne iz potreba samih učesnika u istom. Žao mi je što smo tu gde jesmo. Ipak, ne treba izgubiti zdrav razum i znati da nije normalno voziti po sunčanom danu sa upaljenim svetlima. ŠTA VI MISLITE?

Zamisli naterali su nas i da vozimo desnom stranom i uveli i neke saobraćajne znakove koje još treba da poštujemo ;) Šalu na stranu, kao što je dosta ljudi već napisalo, sa uključenim svetlima si uočljiviji drugim učesnicima u saobraćaju, posebno kada si na motoru. Nema nikakve teorije zavere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, aca-pn je napisao:

Jeste, samo si smetnuo s uma da pri normalnoj voznji, tj odrzavanju brzine motor isporucuje daleko manju snagu od tih 50 kw (koja je recimo maksimalna snaga motora na 5-6000 obr.), tako da ti racunica nije tacna. 

Aco, nisam to smetnuti s uma (i očekivao sam nečiju reakciju po ovom pitanju).

Jesi u pravu, ali sam ja računicu izveo baš "ofrlje" i mnogo toga nisam uzeo u obzir, ali je ipak poprilično realna.

Jednostavno sam pokušao da računicu svedem na neki prihvatljiv (i razumljiv) prosek u realnoj vožnji.

 

A može i ovako:

Potrošnja SUS motora je oko 0,3l/KS/h (odnosno 0,4l/kW/h).

Par halogenih sijalica ima snagu od 0,11kW.

0,4 • 0,11= 0,044 litara (što je skoro pet puta manje od "dva deci" koliko je navedeno u komentar na koji sam reagovao).

A kod LED sijalica je potrošnja bar dvostruko manja.

Promenio član zika56
Ispravka
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 4 sati, zika56 je napisao:

A može i ovako:

Sus motor nema linearnu zavisnost da može potrošnja da se izrazi u L/kW/h, malo je kompleksnije od toga zbog gubitaka u motoru i alternatoru. I kako 200W odjednom postade 110W :), šta recimo sa kamionima koji se u toku dana voze daleko više od putničkih automobila. U Nemačkoj se recimo godišnje proda 350.000 teretnih vozila.

Teoretski teško da može da se dođe do pravog podatka, ispravno bi bilo jedino merenje, što su ljudi i uradili i poklapa se sa mojom cifrom od 2 deci za automobile (A 200-W electrical load accounts for about 0.4 km/L in the FTP 75 cycle test).

 

SPECTRUM.IEEE.ORG

Demands for Better Fuel Economy and more Electric Power are Driving Cars to Multiple Higher...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Iskreno, od početka vozačke karijere vozim sa upaljenim svetlima (tačnije od 2012., mislim da je tada već taj zakon bio na snazi) i kada vidim automobil bez svetala pa makar i po najjačem suncu, nekako je manje upadljiv, moguće da je stvar navike. Najveći problem je što na automobilima proizvedenim pre 2006. ili 2008. godine, nisam siguran, fabrički reflektori i sočiva u farovima nisu predviđeni da farovi rade nonstop, pa dolazi do pregorevanja i slabljenja samih farova. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Kranjska Gora
  • Motocikl: MZ 175/2

Мени упадљивији ауто без светала на друму, вид овог будале...

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, mradomir je napisao:

Sus motor nema linearnu zavisnost da može potrošnja da se izrazi u L/kW/h, malo je kompleksnije od toga zbog gubitaka u motoru i alternatoru. I kako 200W odjednom postade 110W :), šta recimo sa kamionima koji se u toku dana voze daleko više od putničkih automobila. U Nemačkoj se recimo godišnje proda 350.000 teretnih vozila.

Teoretski teško da može da se dođe do pravog podatka, ispravno bi bilo jedino merenje, što su ljudi i uradili i poklapa se sa mojom cifrom od 2 deci za automobile (A 200-W electrical load accounts for about 0.4 km/L in the FTP 75 cycle test).

 

SPECTRUM.IEEE.ORG

Demands for Better Fuel Economy and more Electric Power are Driving Cars to Multiple Higher...

 

Važi!

Odustajem.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3192 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Večiti neprijatelj šljaštećih reklama (kad popale GSovci svaku nadgradnju,to sija...),al' se vide sa Durmitora,što jes',jes'?!Ali opet kad bi se to pravilo ukinuli brzo bi se mozak navikao da "vidi" auto i sl. bez svetala...ja biram zaštitu sredine,manja potrošnja baterija:),trošenja moto instalacija i td..

Čekaj,pa zašto je moj motocikl napravljen bez posebnog prekidača,još 2007?I to u Japanu...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Zbog razlike u intezitetu, pozicija je namenjena upotrebi u mraku, zato su i izmisljena dnevna svetla koja nocu ne smeju da rade bas zbog inteziteta. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1336 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Godinama kola vozim danju sa upaljenom pozicijom. Doduše koristim jake led sijalice koje sam montirao u farove na mestu pozicija. Vidi sa lepo, obasja čitav far i nikada me za to nije policija upozorila niti kaznila.

Za tehnički ih skidam i isti dan vraćam na svoje mesto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Ja sam toliko navikao na dnevna svetla da me nervira kad neko ne upali, kao da ga slabije vidim. 

 

A što se tiče vožnje motora sa dugim svetlima preko dana, na treningu bezbedne vožnje su nas učili da to ne treba raditi, jer vozača iz suprotnog smera ne zaslepljuje, ali može dovesti do toga da ne percipira da motor ide ka njemu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 366 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 44 minuta, Forsberg je napisao:

Ja sam toliko navikao na dnevna svetla da me nervira kad neko ne upali, kao da ga slabije vidim. 

 

A što se tiče vožnje motora sa dugim svetlima preko dana, na treningu bezbedne vožnje su nas učili da to ne treba raditi, jer vozača iz suprotnog smera ne zaslepljuje, ali može dovesti do toga da ne percipira da motor ide ka njemu.

Ne razumem, kako ga ne vidi ako ima duga, tj kako bolje vidi kratka nego duga? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Nema

Svetla tokom dana, moj odgovor bi bio da trebaju obavezno ili srednja svetla ili dnevna, ko šta ima. Za dugim svetlima danju nema potrebe čak i zasmeta i ako je sunce

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9091 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 2 sati, Forsberg je napisao:

,..........

A što se tiče vožnje motora sa dugim svetlima preko dana, na treningu bezbedne vožnje su nas učili da to ne treba raditi, jer vozača iz suprotnog smera ne zaslepljuje, ali može dovesti do toga da ne percipira da motor ide ka njemu.

Dosta vozača mopeda vozi sa upaljenim dugim svetlom.

Nije problem preko dana kad se mimoilazimo sve dok se to ne desi u tunelu (Dunavska magistrala).

Ima par tunela u krivini gde bas fino dodju do izrazaja farovi s druge strane.

 

Mala je verovatnoća da se bas tako potrefi ali meni se poklopi situacija.

Kolega je dobio blicanje i sirenu....msm da nije ni skontao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Nije baš samo ta situacija, već ovo što sam napomenuo - da mozak može imati problem da razluči šta mu dolazi u susret. Iskreno, sad ne mogu da se setim detalja, prošlo je 3 godine od tad. Sećam se da posle treninga nisam više vozio sa dugim svetlima po danu.

 

Evo primera koji nađoh online

 

Out for a ride this morning with my daughter, I saw a very bright light coming maybe a mile down the road. The weather was clear and the sun out but this light was so bright I could not make out the vehicle at all.

As I got closer the light slowly resolved into a wide headlamp and then possibly a couple of lights two or three feet apart. When I was within a couple of hundred feet I was finally able to discern a bike with dual headlamps and another bike alongside or staggered behind it. They appeared to be slowing and I looked as hard as I could but could not see any turn signal - couldn't say if it was on or not because it would have been completely overwhelmed anyway. With about a hundred feet to go the lead bike suddenly made as if to turn left in front of me. As he turned the blazing lights away from me, I saw a whole line of Goldwings - at least eight. I had already slowed considerably and now slammed on the brakes thinking this was some dipshit 'road captain' who was going to try and block traffic for his group to turn. Not sure if the lead rider was just having a nasty wobble as he came to a halt or whether he changed his mind about leading the group in a left turn across in front of me but he suddenly veered straight again and thankfully stopped so I was able to let off the brakes and drive past.

I have never made of habit of riding with my high beam on in daytime but I know quite a few people who do. Based upon this experience, I am now very sure I never will, and will counsel others to stop doing so. I noted and wish to stress the following negative issues with this practice:

  • I could not tell what was coming towards me until I was nearly on top of them. I guessed it was a bike but it was a total surprise to me to find a whole column of them
  • I still have no idea if any of the bikes had their turn signals on - I have to assume they did but could not see anything
  • It took a long while for me to work out that the bike(s) were slowing
  • I did not see the road that the bikes were planning to turn into unitl the very last minute - and this was in bright daylight - had it been overcast, raining or toward or dusk I would have been able to see even less
  • Despite my trainng and observation habits I was "target fixated" Had I been a sleepy or drunken driver of a lrage vehicle, things might not have gone well for this group


It may be worth noting that I have excellent eyesight, no glasses or contact lenses and was looking out through a nearly new, clean, gold-mirrored faceshield. If I had glasses and a hazy, insect smeared windshield, I could have been almost totally blinded.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Motocikl: Himalajac

Cak i da je potrosnja veca za 2dL na 100Km rado bih platio tu cenu za vecu sigurnost.

Iskreno mislim da je ta racunica potpuna glupost za vozila proizvedena posle 2005. godine, otprilike.

Proizvodjaci gledaju da smanje potrosnju na svaku mogucu sitnicu zbog sve strozijih normi emisija. Ne verujem da bi im ovo promaklo. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 481 postova

Opet ne moze 2 deci da se uzima zdravo za gotovo, mnogo zavisi od automobila do automobila i jos puno faktora. Slicno kao sto klima na nekoj grdosiji maltene ne napravi nikakvu razliku jer je razlika u opterecenju zanemarljiva(i vec trosi mnogo, jelte :D ) a na nekom malom gradskom 1.2 benzincu oduzme pola zivota i poveca potrosnju za ceo litar.

Sta bi opet bilo relevantno i bez drugih faktora: rad u leru, menzura na dovodu goriva, pa na po sat vremena sa i bez svetala. S tim sto bi tu opet razlika bila veca nego u voznji jer sto se vise snage isporucuje to je manja procentualna razlika, a u leru se isporucuje minimum tako da je tih 110w moguce primetiti. Sto neko rece, primecujete svi kako obrtaji na kratko padnu na autu kad se ukljuci veci potrosac pa se vrate, a vrate se zato sto step motor kod svih automobila iz ovog i kraja proslog milenijuma odrzava zadate obrtaje(tj racunar dodaje kad zatreba), sto znaci da kad obori i odmah poveca efekat je kao da je blago pritisnut gas, samim tim i nesto veca potrosnja.

 

Dok su kod motocikla koliko ja znam i pre donosenja tog zakona bila obavezna(ili je to bilo nepisano pravilo?), a razlike u potrosnji nema zbog same konstrukcije reglera koji nepotroseni visak prebacuje na masu(kratkospajaju tiristori u njemu) pa je po regler cak i bolje voziti pod svetlima nego bez njih(zbog ravnomernije raspodele diode/tiristori, tj. tiristori manje trpe). Sem toga ima puno motocikala i sa pocetka 90-ih koji uopste nemaju prekidac svetala tako da...

 

A sto se uocljivosti tice i tu se slazem, kad je bilo doneseno svi su uglavnom pizdili, sad dal je stvar navike ili sta ne znam ali kad neko ne upali svetla u sred dana primetim to odmah, i definitivno je slabije uocljiv. Posebno izrazeno kod svetlo sivih automobila po suncanom danu koji se bez svetala stope sa asfaltom.

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 20 minuta, MarkoMoto je napisao:

Opet ne moze 2 deci da se uzima zdravo za gotovo, mnogo zavisi od automobila do automobila i jos puno faktora. Slicno kao sto klima na nekoj grdosiji maltene ne napravi nikakvu razliku jer je razlika u opterecenju zanemarljiva(i vec trosi mnogo, jelte :D ) a na nekom malom gradskom 1.2 benzincu oduzme pola zivota i poveca potrosnju za ceo litar.

Sta bi opet bilo relevantno i bez drugih faktora: rad u leru, menzura na dovodu goriva, pa na po sat vremena sa i bez svetala. S tim sto bi tu opet razlika bila veca nego u voznji jer sto se vise snage isporucuje to je manja procentualna razlika, a u leru se isporucuje minimum tako da je tih 110w moguce primetiti. Sto neko rece, primecujete svi kako obrtaji na kratko padnu na autu kad se ukljuci veci potrosac pa se vrate, a vrate se zato sto step motor kod svih automobila iz ovog i kraja proslog milenijuma odrzava zadate obrtaje(tj racunar dodaje kad zatreba), sto znaci da kad obori i odmah poveca efekat je kao da je blago pritisnut gas, samim tim i nesto veca potrosnja.

 

Dok su kod motocikla koliko ja znam i pre donosenja tog zakona bila obavezna(ili je to bilo nepisano pravilo?), a razlike u potrosnji nema zbog same konstrukcije reglera koji nepotroseni visak prebacuje na masu(kratkospajaju tiristori u njemu) pa je po regler cak i bolje voziti pod svetlima nego bez njih(zbog ravnomernije raspodele diode/tiristori, tj. tiristori manje trpe). Sem toga ima puno motocikala i sa pocetka 90-ih koji uopste nemaju prekidac svetala tako da...

 

A sto se uocljivosti tice i tu se slazem, kad je bilo doneseno svi su uglavnom pizdili, sad dal je stvar navike ili sta ne znam ali kad neko ne upali svetla u sred dana primetim to odmah, i definitivno je slabije uocljiv. Posebno izrazeno kod svetlo sivih automobila po suncanom danu koji se bez svetala stope sa asfaltom.

Za motocikle je obavezno korišćenje svetala tokom dana (u SFRJ) uvedeno 1981. godine.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Hornet PC41

Na mom Hornetu se svijetla pale (kratka) kad dam kontakt bez mogucnosti gasenja.

Izgleda da su italiano-japanci davne 2007 mislili da je to dobro resenje. Medjutim ako je akumulator slab, kao kod drugara na istom motoru, ta svijetla dodatno povuku i onaj zadnji jad struje i nema paljenja dok se ne napuni akumutator na punjacu... a vozi ti se ... :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 313 postova

Naravno da za motor ima logike jer je vozilo usko (osim onih s obješenim sisama sa strane) ali ako netko na cesti ne vidi auto,kombi ili kamion onda nešto nije u redu s njegovim vidom.
Pola država u EU nema tu obavezu pa mi nije jasno kako ovi što samo vozila s upaljenim svjetlima ne smatraju parkiranima prežive putovanja po takvim državama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Južno-bački okrug
  • Motocikl: u potrazi

To je i moje mišljenje i mislim da je potpuno ispravno. Brzina je ta koja oduzima živote a ne svetla upaljena ili neupaljena u sred dana. I sam sam jedva izvukao živu glavu mimoilazeći se sa gradskim autobusom na trandžamentu ispod tvrđave u oštroj krivini u koju sam neiskusno ušao malo brže. Sam Bog  me je spasao a tada sam bio 20-godišnjak(1991). Neko ne dobije drugu šansu nažalost. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja