Jump to content

Moto Zajednica

Akomulator

Recommended Posts

  • Drug član, 1547 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
3 hours ago, MarkoMoto said:

ja lepse i kulturnije ne umem :)

To je već tvoj problem. Nemam nameru da bilo koga ovde na forumu vaspitavam - pogotovo kad ne znam da li osoba ima 22 ili 62 godine. Po postovima u ovoj temi mi se čini da je ovo prvo.

Pogledaj post @DjordjeMijailovic-a odmah posle tvog. Istu stvar ste rekli, ali na skroz različite načine. Toliko od mene.
A svakako mi je tema zanimljiva i čekam da vidim da li će biti nekih dodatnih objašnjenja vezano za ovo. Ovo što je mradomir napisao recimo - meni ima smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda nc750a

Evo bio majstor, sa leve strane crvena zica na + ide, sa desne crna na minus, a ta žica, koju sam odredila kao "višak", ide na desno,na minus. Hvala lepo, ne mogu ni procitam sve sto ste tu raspravljali ni ti razumem. Ta zica mozda grejac ručkica motora. Dobro da nisam krenula sama da namestam, Jer, bilo mi je receno, da zica "visak" ide na +, jer sa leve strane izlazi...zamalosamzivaostadoh

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2536 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
6 hours ago, Vampa said:

Nema veze da li ce skoditi elektronici ili ne redosled skidanja je da ne bi doslo do slucajnog spoja. Desilo mi se da se zavario kljuc izmedju mase i plusa na kamionskom akumulatoru i od tada primenjujem ovaj redosled.

Off topic:

 

Kamiondžijski trik:

Ja sam zato uvek davao vozačima vilasto okasti ključ 13 koji na sebi ima izolaciju... Ne bi verovao kolko sam zavarenih klemni video.

I ti su bolji stručnjaka što su spajali na 12v pa ubijali osigurače, akumulatore... "Nešto mi varnči" pozivi .. ;)

 

On topic:

Mnogo goru štetu od onog što ne zna napravi onaj što misli da zna. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9035 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Nije problem, necemo se svadjati jer nema poente.

Delimo znanje, iskustvo jer niko od nas nije naučen rodjen. 

Samo glup covek moze misliti da sve zna, pametan ce svaki dan nadogradjivati sebe po malo.

 

Nekad su prevozna sredstva bila mnogo jednostavnija sto se elektrike tice.

Iz godine u godinu desavale su se drasticne promene, primat uzimaju razna dodatna pomagala sto dalje znaci vise racunara, senzora, zica.

Da bi se ispratio rad elektrike kako treba, kiselinske baterije odlaze u istoriju, na njihovo mesto dolaze novi tipovi akumulatora, can mreze, veci/jaci alternatori ili ti sve je moralo pratiti jedno-drugo.

 

Kod starijih vozila kad se montira klema, retko kad zavarnici pri samom spoju instalacije sa akumulatorom.

Danas nije takav slucaj, zna dobro da zasmerca kad se spaja i to je jasan znak da je u tom trenutku doslo do velike potorsnje struje.

To smercanje nije opasno pod uslovom da je merenje potrosnje struje u fazi mirovanja u granicama normale.

Zato, valjalo bi proveriti potrosnju struje sa vremena na vreme. Mozda, ako ne i idealno uraditiproveru  kad se startuje sezona (raskacene, povadjene baterije) ili kad se menja baterija.

Unimer u ruke, klik potrosnja ... klik punjenje i mirna glava ako je sve Ok.

 

Smercanje koje nije dobro je upravo to o kome se prica a nastaje prilikom pogresne demontaze akumulatora.

Pogresno je prvo skinuti + pa - klemu jer sekund nepažnje moze dovesti do spoja + kleme sa sasijom ili ti masom.

Prvo sto pogori su osiguraci ili elektornika pa osiguraci sto je najcesci slucaj. Potom instalacija moze planuti i jedared doziveh da vidim kako izgleda kad akumulator ekplodira i to sve zbog mesanja tj prespajanja + i -..... zajebana rabota.

 

Takodje neispravan el. uredjaj, potrosac neki moze dovesti do velikog problema.

- Kod automobila ventilator hladnjaka ili alternator ili motor brisaca moze vrlo lako zapaliti vozilo.

Licno meni, umalo nije stradao automobil.....alternator je zveknuo tj poslao je masu direkt na napajajuci debeli kabal koji ide sa + kleme akumulatora.

- Kod motocikla obicno je regler taj koji moze napraviti dobar problem (pogotovo ako je kineski), xenon balasti/sijalice.

Zato, valjalo bi kod sebe (na dohvat ruke) imati kljuc za odvijanje tj skidanje kleme.... mene je upravo to spasilo da mi ne izgori automobil.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3173 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

U roku od par meseci, dva automobila su izgorela u mom naselju. Posledica čačkanja instalacija, kačenja raznih dodatnih uređaja... to uopšte izgleda nije tako redak slučaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1677 postova
  • Motocikl: /
Pre 19 sati, Satelis je napisao:

Apsolutno je bitno sta se prvo skida i sta se prvo vraca :aha:

Palili kod mene neki "strucnjaci" kombi preko kablova i kad su ga upalili, pametnjakovic skine prvo plus sa kombija i zakaci klemom vrata.

Znaci trenutak samo, kombi slogorao, Citroen, krenula svetla da blinkaju, prskalice strcaju, brisaci isto trzaju, a na tabli trepce "help, help" :D

Rezultat, odslepan u servis da se zameni elektronika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9035 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

To je ništa....

Sef servisa hteo da se napravi pametan pa pred musterijom diže haubu, kači starter, uključuje i viče ajde pali....

Samo se zadimilo, poveci oblak sa svih strana :)

Pametni šef nije prebacio starter sa 24 na 12V :lol3:

 

PS 

Stradali su svi racunari (motor, air bag, bsi), instrm tabla, radio, sat digitalni, alternator....kad stetu stavis na papir nije ti dobro od cifre.

Inače akumulator mu je samo crko pre sranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4634 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

@Satelis hajde sad već kad smo u kancelariji kad smo se dotekli teme, da li možeš da skreneš pažnju i pojasniš kako akumulator koji je pri kraju radnog veka može da doprinesu kvaru elektronike na novijim motociklima. Znam da je to tema o kojoj se malo priča, a isto tako znam da su slabi akumulatori doprineli velikom broju skupih kvarova sa elektronikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Iz mog iskustva slab akumulator nije uzrok havarija.Uzrok je ne prihvatanje korisnika da je akumulator slab i dalje maltretiranje vozila sa lošim akumulatorom.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9035 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jovane ta tema je prezvakana do sad koliko hoces puta, cak sta vise imali smo odlicnu temu koju je @zika56 pokrenuo prošle ili predprosle godine.

Ne znam zašto i kome je smetala ta tema pa je ista obrisana..... 

Samo mogu reći šteta, imala je sav sadrzaj vezan za kiselinske, AGM, lit. baterije, reglere, namotaje i td.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 20 sati, Satelis je napisao:

Pogresno je prvo skinuti + pa - klemu jer sekund nepažnje moze dovesti do spoja + kleme sa sasijom ili ti masom.

Šta će da se desi ako otkačen kabal sa +kleme dodirne masu ? Do sad sam bio ubeđen da neće ništa da se desi jer nema više napajanje sa akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Imam ja jedno pitanje posto se ne razumem u ovu problematiku. Posto @Satelis kaze da se prvo skida - klema pa onda +, ja to prihvatam i to cu ubuduce tako i raditi, Ali sad me buni zasto kod mene na akumulatoru na + klemi imam onu kao "stipaljku" (ne znam kako bih je nazvao) koja se otkacinje  jednim potezom, a - klema je cvrsto stegnuta srafom. Pretpostavljam da je to kao neka sugurnosna stvar, da se u slucaju neke havarije lako i brzo skine auto sa napajanje, ali zasto onda sa + kleme ako je ispravnije sa -? Kapiram da je proizvodjacu bilo podjednako lako da namesti tu "stipaljku" na - klemu ako je tako bezbednije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2392 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Izmedju ostalog, prvo skidaš minus iz razloga jer ako sa minusa dotakneš masu neće se dogoditi ništa. Ako prvo skidaš sa plusa, u slučaju da dotaknes ključem po ramu doći će do kratkog spoja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Sve sam ja to sad shvatio, citajuci ovu temu, i toga cu se, kao sto rekoh, pridrzavati, nego me buni fabrika i brzo raskacinjanje sa struje sa + kleme?! Mada bi mozda (kad bolje razmislim) odgovor i objasnjenje moglo da ide o onu temu za palamudjenje:)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1677 postova
  • Motocikl: /
Pre 1 sat, ske je napisao:

Ali sad me buni zasto kod mene na akumulatoru na + klemi imam onu kao "stipaljku" (ne znam kako bih je nazvao) koja se otkacinje  jednim potezom, a - klema je cvrsto stegnuta srafom

E na onom Citroenu je ta stipaljka na minus klemi...

 

20221229_203339.thumb.jpg.6b07fba3569ed1aaddfcd200ef0b436f.jpg

Promenio član ser

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, ske je napisao:

Sve sam ja to sad shvatio, citajuci ovu temu, i toga cu se, kao sto rekoh, pridrzavati, nego me buni fabrika i brzo raskacinjanje sa struje sa + kleme?! Mada bi mozda (kad bolje razmislim) odgovor i objasnjenje moglo da ide o onu temu za palamudjenje:)

 

Nije ovo za "palamud-temu" jer kada su u pitanju tehničke stvari sve ima svoju svrhu i razlog (samo što bi za neka objašnjenja bilo potrebno previše vremena i prostora), u uz sve to teško bi opet bilo da se shvati bez poznavanja osnovnih pojmova elektrotehnike.

Jednostavno neke stvari treba prihvatiti onako kako "knjiga kaže" (bez tupljenja zbog čega je to tako).

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Pa upravo zbog toga sam i rekao to tako. Prihvatam kako je savetovano i da ne "palamudimo" dalje sta bi bilo kad bi bilo i sta je pisac zeleo da kaze:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 32 minuta, zika56 je napisao:

Nije ovo za "palamud-temu" jer kada su u pitanju tehničke stvari sve ima svoju svrhu i razlog (samo što bi za neka objašnjenja bilo potrebno previše vremena i prostora), u uz sve to teško bi opet bilo da se shvati bez poznavanja osnovnih pojmova elektrotehnike.

Jednostavno neke stvari treba prihvatiti onako kako "knjiga kaže" (bez tupljenja zbog čega je to tako).

Mnogo je ovdje njih koji nisu svjesni svoje nesvjesti, pa iz toga prizilaze kojekavi postovi, ali opet kazu da sve to za ziva covjeka i da se covjek uci do kje ziv, a umre opet budala. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 12 minuta, Branko je napisao:

Mnogo je ovdje njih koji nisu svjesni svoje nesvjesti, pa iz toga prizilaze kojekavi postovi, ali opet kazu da sve to za ziva covjeka i da se covjek uci do kje ziv, a umre opet budala. :jee:

Ja sam naučio (i prihvatio) da je manje bitno koliko znaš, u odnosu na ono da si svestan koliko ne znaš.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9035 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, aca-pn je napisao:

Šta će da se desi ako otkačen kabal sa +kleme dodirne masu ? Do sad sam bio ubeđen da neće ništa da se desi jer nema više napajanje sa akumulatora.

Otkacen kabal sa + kleme znaci da je strujno kolo u prekidu, sto dalje znaci da ako dodirnes masu nece se nista desiti.....ali....

Ako vozilo ima neki uredjaj koji je vezan na stalno napajanje i "drzi" struju jos neko vreme.... tad moze doci do varnicenja.

Starija vozila su imala kondenzatore, pojacala za muziku.... raskacis napajanje i cekas jos neko vreme da se ispazne.

 

Pre 3 sati, ske je napisao:

Posto @Satelis kaze da se prvo skida - klema pa onda +, ja to prihvatam i to cu ubuduce tako i raditi, Ali sad me buni zasto kod mene na akumulatoru na + klemi imam onu kao "stipaljku" (ne znam kako bih je nazvao) koja se otkacinje  jednim potezom, a - klema je cvrsto stegnuta srafom.

Sk ti na brzaka objasnim zasto je to tako.....

 

Ranije si mogao uci ispod haube i popravljati koliko je bilo mesta za razliku od danasnjice.

Sve sprceno, nabijeno, minimalno mesta ima za najprostije radnje kao sto je recimo zamena sijalica.

Zbog svega toga, akumulator je teze dostupan, plus je zasticen plastikom u vidu poklopca.

E tu je sad tim strucnjaka dosao do zakljucka da tebi kao korisniku lako bude dostupna + klema, - zavlace u dubinu, teze je dostupan.

 

U slucaju da ti zatreba paljenje preko produznih kablova, + klemu kacis odma, - klema je izvucena obicno sa strane ili kod pozarnog zida.

Siguran sam da ste videli izvucen - vod sa strane i on upravo tome sluzi da se tu nakaci kabal a ne direkt na bateriju.

Ako ti ostave kontra, da ti lako bude dostupna - klema znaci da moras rasturati plastiku oko baterije i pitanje je koliko mesta imas da zavuces i nakacis stipaljku... zna sve biti u dupetu = prespajanje u najavi.

 

E sad, neko moze pomisliti "pa sto nisu izvukli + vod kao sto je izvucen - ?".... Pitanje je na mestu, razlog je vrlo prost.

Paljenje preko kablova takodje ima svoju proceduru i ona vazi za svako vozilo, bajk, avto, kombi, traktor.

Da skratim pricu, paljenje preko kablova radi se sa odspojenim akumulatorom na ispravnom vozilu sto gotovo da sam siguran niko al bas niko ne primenjuje il retko ko.

 

Ili ti Ske u tvom slucaju dignes brzu spojku sa + kleme, nakacis stipaljku na + akumulatora, druga stipaljka ide na izvedenu masu, okrenes se ka neispravnom vozilu i kacis + na +, - na - uz obavezno pracenje varnicenja.

 

Moj kolega iz bivse firme hteo je da pomogne coveku da upali automobil. 

Nije ugasio automobil, digao je haubu, nakacili su kablove kako ne treba i cim je druga strana dala kontakt i pokusala verglanje tako je kolegi upalio lampicu serva ako se ne varam, davno je bilo.... crko mu je racunar na 1.

 

Ovo se isto moze desiti na motociklu jer mi ne mozemo znati u datom momentu sta muci neispravan bajk.... iz najbolje namere mozemo sebe ujebati.

Zato kod sebe prvo odspoj, povezi kablove pa nek druga strana proba paljenje.

 

Uhhh lebtejebo roman napisa :grr:

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja