Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: NBGD

zdravo svima!

pratim ovu temu vec nekih mesec dva koliko i vozim transalpa i imao sam gomilu pitanja do sada, koja sam vecinom uspeo ipak sam da resim, osim jednog. dakle upoznavanje sa ovim motorom je i dalje u toku.:)

ali jedan problem je jos uvek prisutan, pa me zanima vase iskustvo tj. misljenje.

da li je neko imao problem da mu motor jednostavno ljulja pomalo levo desno na manjoj brzini kao da je izduvana neka guma, a nije. takodje nisu ni krive felne, jer sam skoro stavio nove gume pa sam tom prilikom proverio. cini se da nema ni lufta u osovinama. probao sam da otpustim i dotezem viljusku, ali je u glavnom sve isto, bez promene. jedino sto jos nisam resio, ali je malo verovatno da pravi takav prblem pri maloj brzini je ulje u viljusci. tacnije ne znam koliko ga ima.

mislio sam da ja mozda umisljam, ali niti mi je prvi motor, a i drugi su isto konstatovali. nemam poima sta je u pitanju. motor jednostavno ljulja levo desno.

ps. zanima me da li neko na NBGD-u mozda ima zadnji bull-bar, da mogu da ga premerim i napravim.

pss. kad ce to okuplanje vec jednom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ja sam imao bas isti problem.Imao sam puknutu zbicu u zadnjem tocku.Mozda kod tebe nije puknuta nijedna,nego su labave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1422 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Kada su labave zice trebalo bi da se ljuljanje  povecava sa povecanjem brzine (barem sam ja imao takvo iskustvo) a koliko sam razumeo iz tvog pisanja kod tebe se desava samo pri maloj brzini sto bi verovatno znacilo da ti na vecim brzinama ne ljulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne znam da li si gledao ležajeve u prednjem i zadnjem točku? Ili je eventualno neka od osovina kriva?

 

Možda kod zatezanja lanca zadnji točak nije u pravcu već pravi "osmice"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Kada su labave zice trebalo bi da se ljuljanje  povecava sa povecanjem brzine (barem sam ja imao takvo iskustvo) a koliko sam razumeo iz tvog pisanja kod tebe se desava samo pri maloj brzini sto bi verovatno znacilo da ti na vecim brzinima ne ljulja?

Kod mene je ljuljalo na malim brzinama.Najvise se osetilo kod 10-15 km/h.Na vecim brzinama je sve bilo normalno.

Kada sam vrtio tockove(motor na centralnom stenderu),nije se videla nikakva osmica u tockovima,niti su bacali,sve se cinilo u najboljem redu.Lezajevi su ok,pa ni ja nisam znao sta se desava.Prvo sam okrivio prednju gumu :) Vec sam hteo da vracam staru.

Onda je Peterpan malo zavirio medju zbice,i nasao jednu puknutu u zadnjem tocku!

Zamenuli smo je,Peter je proverio/dotegao sve ostale,i ljujanje i bacanje je prestalo! :)

A ja sam bio uveren da mi prednji tocak baca....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: NBGD

Hm, provericu zbice danas. to mi nije ni palo na pamet. gledao sam felne da li su u osi kada su bile na masini za balansiranje i nista nisam primetio, izgledale su ok.ne znam samo da li mogu zbice da se zategnu bez skidanja gume, valjda mogu.

a sto se tice osmica prilikom zatezanja lanca, to stvarno ne znam kako bi moglo da se proveri. srafovi su sategnuti, ali na desnom fali ona velika podloska sa dve kukice koju imam na levom. mada opet sumnjam da je to, jer koliko god polako da krenem ista se stvar desava, znaci ne zavisi od sile zatezanja lanca. i da cela stvar se desava na maloj brzini, znaci kada krecem, posle u voznji se smanjuje proporcionalno ubrzanju. nesto malo poboljsanja sam dobio odpustanjem viljuske na onom centralnom srafu, ali to nije resilo skroz problem.

ps. jel neko kontrlosiao nekada ili punio zadnji amortizer?

pss. da li ste probali da ugradite drzace za ruke suvozaca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ako nekome treba centralni stender za TA,drugar ima na prodaju jedan fabricki,cena je 50 E. Za detalje vidite sa njim 064-285-50-50 Vili

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Interesantno, i ja imam taj osecaj ljuljuskanja na maloj brzini. Cak sam uveren da mi se to pojavilo od kako sam pre par nedelja stavio nove gume (Mata balansirao - znaci OK) ali sam odmah potom montirao i crash-bar pa sam do sada bio uveren da je uzrok tome upravo crash-bar.

 

Naime, ispalo je da je desna strana crash-bara nesto vise odmaknuta od motora nego leva i dok nisam video ovaj post ovde bio sam ubedjen da je to u pitanju. Znaci, na maloj brzini osetim ponekad da lelujam ali taman kad se zabrinem zbog toga uhvatim sebe kako i sam manjom i sa vecom brzinom, bez problema mogu da se lepo zaustavim, npr. na semaforu, i da "odstojim" pristojan broj sekundi bez spustanja nogu.

 

Takodje, na vecim brzinama nemam taj osecaj i deluje mi da motor ide kao nov. Doduse, jos nisam imao prilike da na nekom pravcu uradim test "bez ruku" - ako taj test ista znaci.

 

Odoh posle u garazu da pregledam zpice.  ;) ali i dalje me zanima, sta mislite, da li crash-bar moze imati taj "negativan" uticaj na ravnotezu motora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: NBGD

moj motor takodje ima crash bar napred, takodje je malo na jednu stranu. istina je da sam vozio jos jedan TA koji nije imao crash bar i da nisam imao problem kao na mom motoru, mada opet ne mogu da verujem da toliko mali otpor vazduha i tezina mogu da imaju takav toliki uticaj na stabilnost.

takodje sam mislio da je mozda u pitanju kofer, ali nije ni to. padalo mi je na pamet da nije od nekog pada poremecena geometrija motora, medjutim na motoru su sve plastike fabricku ofarbane i citave, tako da sam iskljucio tu mogucnost, da motor udari toliko da promeni geometriju a da mu ostanu sve plastike citave.

misterija zvana TA? valjda cemo resiti to nekako, ja moram jer mi smeta. navikao sam na stabilniji motor vozeci ranije yamahu, i sad mi ovo kvari uzivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ja sam moj provozao svih 20000 za proslu sezonu,pa ga znam u "dusu".Imam crash bar,kofere...puno opreme,i od njih sigurno nece lelujati motor.

I meni je bilo cudno sto se osetilo kao da zeza prednji tocak,a ono sve u redu.I lezajevi,i osovina a i gumu sam gledao mnogo puta da nema neko jaje.Nije mi padalo na pamet da bi zadnji tocak mogao biti kriv  ???

Otkako je sredjen,to je opet onaj moj verni TA :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Proveri zadnju viljusku da nema lufta. Sumnjam da je do krasbara, jer kod skoro svakog je jedna strana udaljenija od druge, ali u pitanju su milimetri, tako da tesko to moze da poremeti geometriju motora. Cak i da poremeti (sto je ponavljam skoro nemoguce), kao posledica bi se javljalo padanje u jednu stranu, a ne ljuljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Upredjivanja radi,-Voznja sa bocnim koferima koji nisu iste tezine unosi nesrazmerno vece povecanje tezine na jednu stranu,pa se ni to bas ne primecuje...Cras bar ne moze u tolikoj meri da utice,ako je sa jedne strane par mm dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Proveri zadnju viljusku da nema lufta. Sumnjam da je do krasbara, jer kod skoro svakog je jedna strana udaljenija od druge, ali u pitanju su milimetri, tako da tesko to moze da poremeti geometriju motora. Cak i da poremeti (sto je ponavljam skoro nemoguce), kao posledica bi se javljalo padanje u jednu stranu, a ne ljuljanje.

 

tako sam i ja mislio - da je to odstupanje levog i desnog crash-bara krajnje zanemarljivo. s druge strane, skoro mi je Joca na Karaburmi zamenio lanac i lancanike, ulje i fiter i kao i uvek uradio inspekciju motora u smislu da mi predlozi sta jos treba uraditi kad je vec motor u servisu. po njemu, motor je sasvim OK za ovu sezonu ali sto kazes nije naodmet jos jednom proveriti zadnju viljusku, zbice i ostalo sto nam padne na pamet kao moguci uzrok ove "pojave"  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Ljudi su skloni da voze svoje motocikle i ukoliko pukne jedna ili vise zbica u tocku. Kod laksih motocikala manje kubikaze mozda to ne pretstavlja problem, ali kod tezih se oseti pri voznji.

Pre jedno mesec dana mi covek doneo tocak od APN 6 skroz spljosnut, da mu ispravim felnu. Felna je naravno naprsla, pa sam morao menjati i nju, posto se tocak raspao u voznji dok je covek vozio motor, srecom ne velikom brzinom. Te isti me ubedjuje da se to desilo odjednom, bez ikakvih prethodnih znakova ili pucanja zbica. Ja u tu pricu nisam poverovao i rastavio sam tocak na licu mesta dok je on bio prisutan i pokazao mu zardjale krajeve zbica gde su one ranije pukle. Tada je on priznao da je puklo NEKOLIKO zbica ranije, ali"sta je to u odnosu na gomilu ostalih".  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1422 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

TA je podlozan bolesti koja se zove "Wobbing" ili lelujanje motora pri vecim brzinama. Kada predjete 120 Km/h motor krene da poigrava kao da ce vam ispasti korman iz ruku, nije nikakav kvar na motociklu ali postoje vise razloga koji uticu na takvo ponasanje. Imate osecaj da prednji tocak seta pola metra po putu a ustvari je zadnji tocak taj koji pravi problem i uglavnom se zale vozaci manje tezine, veliki kofer, lose podeseno zadnje ogibljenje, mada i sami modeli nekih guma su podlozniji wobbing-u.

U mom slucaju lelujanje je pocinjalo na 140Km/h a bez kofera negde na 160Km/h, ali od kada sam stavio MRA vizir vise nemam tih problema a mozda sam i neki kilogram u medjuvremenu nabacio  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Ljudi su skloni da voze svoje motocikle i ukoliko pukne jedna ili vise zbica u tocku. Kod laksih motocikala manje kubikaze mozda to ne pretstavlja problem, ali kod tezih se oseti pri voznji.

Pre jedno mesec dana mi covek doneo tocak od APN 6 skroz spljosnut, da mu ispravim felnu. Felna je naravno naprsla, pa sam morao menjati i nju, posto se tocak raspao u voznji dok je covek vozio motor, srecom ne velikom brzinom. Te isti me ubedjuje da se to desilo odjednom, bez ikakvih prethodnih znakova ili pucanja zbica. Ja u tu pricu nisam poverovao i rastavio sam tocak na licu mesta dok je on bio prisutan i pokazao mu zardjale krajeve zbica gde su one ranije pukle. Tada je on priznao da je puklo NEKOLIKO zbica ranije, ali"sta je to u odnosu na gomilu ostalih".  ???

 

jel moze za nas manje iskusne neka kratka instrukcija za samoprelged ispravnosti zbica. mislim, jasno mi je da vizuelno i opipavanjem svake pojedinacno mozda mogu da uocim neispravnost i sl. ali racunam mozda postoji neki tip&trick da se to uradi kvalitetno i da se otkrije neispravnost koja nije na prvi pogled vidljiva ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova

Ako nekome treba centralni stender za TA,drugar ima na prodaju jedan fabricki,cena je 50 E. Za detalje vidite sa njim 064-285-50-50 Vili

 

Cuo sam se sa Vilijem , on kaze da je stender za starije modele (88 , 89 god.) Zamolio sam ga ako moze da okaci neku sliku da vidim da li odgovara na moj TA pa kako on kaze da ga nesto zeza net zamolicu i tebe ako ti nije previse komplikovano  da to uradis mesto njega  :) :)  Jbg , preuzeo si na sebe odgovornost oko oglasavanja , moramo malo da te maltretiramo  ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

sad sam zvao choveka :)

 

ne pashe.. noviji imaju dva valjkasta nosacha na motoru  a stariji TA ima plochu... mora neka prerada da padne da bi pasovalo.. pih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ljudi su skloni da voze svoje motocikle i ukoliko pukne jedna ili vise zbica u tocku. Kod laksih motocikala manje kubikaze mozda to ne pretstavlja problem, ali kod tezih se oseti pri voznji.

Pre jedno mesec dana mi covek doneo tocak od APN 6 skroz spljosnut, da mu ispravim felnu. Felna je naravno naprsla, pa sam morao menjati i nju, posto se tocak raspao u voznji dok je covek vozio motor, srecom ne velikom brzinom. Te isti me ubedjuje da se to desilo odjednom, bez ikakvih prethodnih znakova ili pucanja zbica. Ja u tu pricu nisam poverovao i rastavio sam tocak na licu mesta dok je on bio prisutan i pokazao mu zardjale krajeve zbica gde su one ranije pukle. Tada je on priznao da je puklo NEKOLIKO zbica ranije, ali"sta je to u odnosu na gomilu ostalih".  ???

 

jel moze za nas manje iskusne neka kratka instrukcija za samoprelged ispravnosti zbica. mislim, jasno mi je da vizuelno i opipavanjem svake pojedinacno mozda mogu da uocim neispravnost i sl. ali racunam mozda postoji neki tip&trick da se to uradi kvalitetno i da se otkrije neispravnost koja nije na prvi pogled vidljiva ;)

Pa tu bi trebalo sada Peterpan da kaze sta i kako.Prodrmaj ih,ako je koja labava,znaci ne valja :) Ja samo toliko znam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Juče sam morao hitno kod drugarice na Avalu pa sam baš probao da li postoji taj vaš "Wobbing" :D

 

Nema wobbinga, ni pri kretanju i vrlo sporoj vožnji a ni pri 160 km/h...i da, pošto odavno nisam išao preko 120 km/h, na 130 Ivanov vizir se pokazuje u pravom svetlu, odjednom kao da neko isključi šuštanje vetra, svi zvukovi se smanje bar za 50%. Baš sam išao konstantnom brzinom od oko 140 km/h i mogu vam reći da se motor ne žali ni malo, temperatura jedva mrdnula od početka skale, nema jakih zvukova vetra...TA samo jezdi... :D

 

Btw, kod mene u vožnji se slabo čuje i auspuh, jedino prednja guma "šušti", to je valjda od samih oblika krampona?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

U prirucniku za BMW pise da treba pre svakog puta, metalnim predmetom (kljucem, srafcigerom...) preci preko tocka sa obe strane pri cemu bi trebalo po zvuku da s cuje ako je neka zbica polomljena ili nedovoljno zategnuta. U toj knjizici ima nacrtano pa je malo jasnije nego sto ja obljasnjavm. Nadam se da sam uspeo da objasnim, ako bude potrebno sutra cu skenirati sliku pa okaciti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Proveriti tocak da li baca u stranu nije neka nauka. Treba naci jednu tacku na motociklu i na odnosu na nju provetiti ispravnost felne. Ja obicnom metnem prst na zadnju viljusku do tocka pod uglom od 90 stepeni  u odnosu na felnu i zavrtim tocak. Tako vizuelno ustnovim da li ima "osmice" u tocku. Druga stvar je kada tocak ima jajast oblik, gledano sa strane, ali to se ne proverava, to se lako uoci, a bogami i oseti u voznji. Labavost odnosno pretegnutost zbica takodje pretstavlja problem. U prvoj situaciji dolazi do deformisanja tocka a u drugom pucaju zbice.

Opasno je dotezati zbice bez da je skinuta guma sa tocka, zato sto kraj zbice moze ostetiti unutrasnju gumu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nabavio nove ležajeve prednjeg točka,  samo kad li ću stići da ih zamenim, možda sutra naveče, oko ponoći...baš sam u gužvi ovih dana.

 

Da se ne zaboravi, dimenzije ležajeva za TA (do 1993.g., najverovatnije je isto i za one mlađe?)

 

Prednji: 15x35x11 - 2 kom

 

Zadnji: 17x40x12 - 2 kom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja