Jump to content

Moto Zajednica

Prvi kontakt sa povredjenim kolegom(da se podsetimo) Vecita dilema oko kacige

Recommended Posts

Обучена особа (као доктор) ДА, сви остали НЕ, НЕ, и НЕ. Бар је то јасно у нормалном свету и ту нема дилеме.

 

Нестручним скидањем кациге, јер не можеш да оцениш степен повреда нарочито врата можеш да човека начиниш инвалидом да остане парализован.

 

У земљама где има 50 пута више моториста по глави становника и где је пракса показала управо да НЕ СМЕ нестручна особа да скида кацигу, али овај Др . каже то су митови, скините слободно. Оде у расни урац и медицина.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Jedino ovde što treba prosečan čovek da uradi, jeste da osigura mesto nesreće, da pozove hitnu, da komunicira sa povređenim i da ga drži u budnom stanju. Ostalo može samo više da šteti nego da koristi. Od kad su počele ove građanske slobode, svaka dalabu se pravi pametna i svašta kači po internetima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Kolege, nemojte siriti neznanje... Citiram iz naseg uputstva za pomoc " Osim ako povređena osoba nije u neposrednoj opasnosti (npr. zapaljen motocikl i sl.) NE POMERAJTE JE, a ukoliko nema poteškoća pri disanju NIKAKO ne treba pokušavati skidanje kacige.".  Ukoliko nema poteskoca pri disanju...

Znaci, po vama naidjete na kolegu koji ne dise, vi cete zvati hitnu pomoc, i cekati??? Lebe lebavi...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ако можеш да елаборираш шта ти мислиш да треба да се ради, шта знаш да урадиш од тога што мислиш да треба да се ради и да ли гарантујеш да ћеш то урадити како треба, а да нећеш урадити нешто чиме ћеш да погоршаш ситуацију повређеног?

Јел’ знаш да оцениш да ли повређени моториста не дише или ти се само чини да не дише? Које методе би употребио у овом случају да оцениш то?

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

I drugo sta ako u tom trenutku, svojom procenom i nestrucnim pomaganjem nacinis samo vecu stetu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
U situacijama saobraćajnih nesreća, ljudi imaju tendenciju da ishitrenim regovanjem učine stvari mnogo gorim (nečinjenje je največi propust).
Prvo - budite i ostanite  p r i s e b n i  (kao labud na mirnoj površini jezera, idilično pluta, a ispod vode noge rade munjevito).
Drugo - pozovite hitnu pomoć.
 
Zatim duboko udahnite i uradite proveru stanja povređene osobe, za šta će vam biti potrebno svega jedan minut.
 
Od toga zavisi dalji postupak.
 
Prva stvar je da li ste videli šta se dogodilo, samim time već imate uvid u scenario.
Dok potpuno ne procenite stanje povređene osobe ili ako povređena osoba nije u neposrednoj opasnosti 
NE POMERAJTE JE!
 
Ako ste naišli nakon nezgode (bez obzira na izjave svedoka-očevidaca, najvažnije je kontaktirati povređenog.
Pitajte šta se dogodilo - osim što ćete dobiti važne informacije, stećićete uvid u svesnost povređene osobe.
Pratite pokrete njegovog  tela, posebno glave (razgovetnost glasa, način izgovaranja, neobične zvuke i da li je svestan gde se vi nalazite u odnosu na njega.
.
Ako povređeni pokušava da se pomeri sam, radi udobnijeg položaja, pitajte kratko, odsečno i glasnije šta mu treba? Pomozite mu tako što ćete da pratite da li se kompletno telo pomera u skladu sa pravcen pomeranja(ruka, noga, donji deo tela da li prati gornji...).
 
Imajte u vidu da je svež, ne oseća još uvek bol u punom intenzitetu i može se  dodatno povrediti (do iskrvarenja).
 
Svojevremeno sam čoveku morao nogu rukom obrtati u pravcu kretanja tela, jer je krenuo da se okreće na bok da mu bude udobnije.
Pre toga je. mene pitao: šta mu se desilo?
"Brate imao si saobraćajku, ali i sreće. Živ si. Ne mrdaj, hitna stiže..."
Noga mu je i dalje ostala u istom položaju, ne prateči rotaciju tela (on toga nije bio svestan).
U situaciji gde je postojala opasnost od "samoanputacije" ili još gore da dođe do obilnijeg  krvarenja, samo sam pratio njegovo pomeranje i obavljao logistiku.
Ili da fizički legnemo na njega i sprečavamo ga da se pomera.
Sve vreme je imao kacigu na glavi (vizir otvoren, potkapa spuštena...).
 
Ako je osoba bez svesti, sve je dalje na vama, vašoj proceni i sposobnosti (uglavnom svaki povređeni motociklista i/ili saputnik leži u leđnom položaju, tako da nam položaj i čvrstina držanja glave može pomoći u proceni stanja vrata i njegove agilnosti).
 
Teško je napamet bilo šta reći.
Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Мислим да више нема никакве потребе за скидањем кациге. По Европи већ неко време (то сам овде прочитао, па ми је потврдио предавач на курсу прве помоћи прошле године) не дају вештачко дисање. 

Само масажа срца се ради. 

 

Донекле има смисла, крв циркулише, па се органи снабдевају новим дозама кисеоника. А и ови силни вируси и болештине које круже су потенцијална опасност по оба лица. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
pre 32 minuta, Zuba87 je napisao:

Донекле има смисла, крв циркулише, па се органи снабдевају новим дозама кисеоника

Najsvezija informacija koju i ja imam je upravo ovo. Smatra se da kompresijama dolazi i do malog dela ventilacije (pluca uvlace vazduh i vazduh cirkulise). Pritom dosta neobucenih osoba ne radi kako treba ventiliranje, a neki i kompresije. 

Ee sad, da pitate 10 predavaca prve pomoci, dobicete bar 2 razlicita misljenja. 

Koga zanima, uvek najsvezije informacije moze videti u uputstvima ERC-a. Koliko se secam, kod njih na sajtu su dostupne za 2021. godinu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Код нас предавачи и даље говоре о вештачком дисању, а тек ако их неко упита зашто негде не раде, долази до читавог објашњења да је беспотребно, али је наша званична политика задржала старе методе. 

 

Pre sat vremena, Tarmi636 je napisao:

dosta neobucenih osoba ne radi kako treba ventiliranje

Ово можда треба појаснити, сасвим је логичан одговор и сам сам на вежбама погрешио и убио лутку. 

 

Приликом незгоде, као и током масаже срца, може доћи до прелома ребара. 

Ако тако повређеном дајемо вештачко дисање пуним капацитетом својих плућа, доћи ће до превеликог ширења његових и набошће се на поломљено ребро. 

Тада се плућа пуне крвљу и лаку ноћ. 

 

А како је тешко остати хладан у тим тренуцима и правити нормалан, или чак и мањи удах, да би спречио горе поменуто, боље је само да се ради масажа срца. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Kolege dva puta sam reanimirao mrtve kolege. Zadnji put, na ralja ringu kad je ovaj decko trener karatea stradao. Veoma je lako opipati puls, i da li postoji disanje, ako ste smireni, ali treba znati kako(zavrsiti kurs prve pomoci). Osoba dakle lezi na ledjima, puna usta krvi, ne vidi se jezik, evidentno ne dise. On je vec mrtav, tako da o daljem povredjivanju nema potrebe palamuditi. Zato postoje ove procedure, kad je to neophodno primeniti. Isvako bi trebao pristupiti reanimaciji. Posle 2 minuta nece ga ni sveti petar probuditi vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Na ovakve stvari ne dajem komentare. Jednostavno... sujeveran sam. Pisem pa brisem... ovo napisano iz petog puta...

 

 

Pre sat vremena, Bole37 je napisao:

Posle 2 minuta nece ga ni sveti petar probuditi vise.

Ali iz gore navedenog (druga recenica "stradao") nisi mu ni ti pomogao...

 

 

Tako da... u onoj recenici (obuka prve pomoci) si sam odgovorio. Ne sme niko nestrucan da dira telo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
pre 14 minuta, MaxiS je napisao:

Na ovakve stvari ne dajem komentare. Jednostavno... sujeveran sam. Pisem pa brisem... ovo napisano iz petog puta...

 

 

Ali iz gore navedenog (druga recenica "stradao") nisi mu ni ti pomogao...

 

 

Tako da... u onoj recenici (obuka prve pomoci) si sam odgovorio. Ne sme niko nestrucan da dira telo.

T iupravo propagiras needukaciju i nepruzanje pomoci ...Znaci samo strucna lica da se sacekaju, kad ti je kolega mrtav trenutno. U prvom slucaju kolega je preziveo, u drugom nije. U prvom slucaju hitna pomoc je stigla posle 45 miuta, u drugom posle 25. Oba puta su nam lekari rekli-svaka cast na trudu, radili ste sve kako treba, ali i njima umre brdo ljudi sa sve strucnoscu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Jok, ti upravo potenciras da radimo nesto sto ne znamo. Sta si po struci? Imas li neku obuku o prvoj pomoci?

 

 

Zar mislis da sam ja debil, i ne zelim da pomognem nekom?

 

Ovo ide u losem smeru.  

 

Zelja za pomoci (sto kaze lomi gore, moral, volja itd) se nekada kose sa mogucnostima. Po gotovu kad je ljudaki zivot u pitanju!

 

Imao sam mnogo goru situaciju u bliskoj porodici, i otuda onogo gore, pisem pa brisem... Da ne pisem o tome

Promenio član MaxiS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ja upravo govorim o tome da moramo da se edukujemo.Imam 3 seminara o prvoj pomoci(jedan vojni), cak sam idejni tvorac aplikacije koja na zalost nije zazivela (ne mojom krivicom)koja je trebala da pomogne bas u ovakvim situacijama. Kao fizioterapeut i hiroprakticar svakodnevno su mi kicme i vratovi u rukama. Stavim skroz ispravan video o pomoci, koju demonstrira lekar, vi ispljujete jer vi znate bolje. Bolje dobro pogledajte video, i naucicete nesto.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650
Pre 10 sati, Bole37 je napisao:

Ja  Stavim skroz ispravan video o pomoci, koju demonstrira lekar, vi ispljujete jer vi znate bolje. Bolje dobro pogledajte video, i naucicete nesto.

Taman da te pohvalim za prvi deo posta, ti opet "vi" Koji mi? Pronalazim se. Demonstrira LEKAR.

 

Ti si strucan, osetis sta gde, ja sam dundjer i necu da povredim ikoga!  Od gledanja klipova, ne mozemo da se obucimo. Totalno pogresno.

 

Ne teram kontru, samo sagledavam sa druge strane.

 

Evo, na off aam, ne trujem vise temu...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Ja stvarno ne mogu da verujem šta sam sve pročitao u ovoj temi... 

 

Da mi se, ne daj Bože, nešto desi, pa da ne dišem i nemam puls, radije bih da mi pomogne neki (stručni, priučeni, ili nestručni) kolega koji bi to barem pokušao, nego neko (ko gleda samo svoje dupe) ko bi pozvao hitnu i gledao me kako umirem.

 

Ova tema mi je otvorila oči... Najtužnije je što sad bolje vidim tamu koja nas sve više obuzima. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3501 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, donmarkoni® je napisao:

Ja stvarno ne mogu da verujem šta sam sve pročitao u ovoj temi... 

 

Da mi se, ne daj Bože, nešto desi, pa da ne dišem i nemam puls, radije bih da mi pomogne neki (stručni, priučeni, ili nestručni) kolega koji bi to barem pokušao, nego neko (ko gleda samo svoje dupe) ko bi pozvao hitnu i gledao me kako umirem.

 

Ova tema mi je otvorila oči... Najtužnije je što sad bolje vidim tamu koja nas sve više obuzima. 

Uz obavezno slikanje telefonom (da se "pohvali" na FB).

Čuo sam da u Americi niko ne sme da priđe povređenom i pokuša da pomogne upravo iz razloga što postoji velika mogućnost da ga taj (povređeni) kasnije tuži (i uzme mu velike pare) jer mu je ugrozio zdravlje ili pogoršao stanje (iako mu je pri tome možda spasio život).

Kako stvari stoje, polako takva praksa stiže i kod nas, para je primarna a empatija i humanost gube vrednost.

Prekjuče nas trojica na motorima idemo iz pravca Jagodine prema Varvarinu (lokalnim putem) i na izlasku iz desne krivine (iza mesta Gornji Katun)nailazimo na čoveka koji krvav leži uz ivicu puta. Pored njega samo jedan biciklista. Nismo (zbog krivine) mogli odmah da ga uočimo i stanemo, pa se onda nas dvojica nakon tridesetak metara okrečeni i vraćamo se (prvi motorista je nastavio iako je video sve).

Čovek polusvestan, diše, ne vidi se da li ima neki prelom, ali je sav "oguljen". Ne zna šta mu se dogodilo (da li ga je neko udario ili je sam pao), ne deluje da je pijan.

Obezbeđujemo motorima sa jedne i sa druge strane da neko ne naleti (sve se događa uz ivicu puta), zovemo hitnu i policiju (koji stižu za nekoliko minuta), u međuvremenu prolaze desetine vozila i samo uspore, vozači pogledaju i nastave.

Hitna odvezla čoveka, policija nam se zahvalila na postupku i mi nastavili put.

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Svako ko je tužio nekpga zbog prve pomoći, izgubio je na sudu. Bilo je toga i u Americi i u Evropi. Sud je svaki put izneo mišljenje da se takve stvari ne osuđuju već pohvaljuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 2 sati, donmarkoni® je napisao:

Ova tema mi je otvorila oči... Najtužnije je što sad bolje vidim tamu koja nas sve više obuzima

Nije bas tako kolega. Niko ovde nije zagovarao stav da se ne pomogne. 

Jedan kolega kaze da ne bi dirao kacigu bez potrebe. Ako razgovarate sa unesrecenim kolegom, znaci da mu je disajni put prohodan u tom momentu.

Kada covek ne dise ili se gusi, tada je svakako potreba skidanje kacige. Jer se uvek gleda manja steta po coveka. U ovom slucaju - ne skines kacigu i ne pomognes = covek se ugusi i umre

 

Skines kacigu = ako mu ne povredis kicmu, veca sansa da ga spasis. Naravno da kaciga ide dole pa sve i da smo sami i da ne umemo strucno da je skinemo. 

 

Drugi kolega je pricao iz svog ugla kao osoba koju bi bilo strah da dela, koja nije dovoljno obucena i koja se me bi snasla u situciji. U takvom slucaju je i zvanje hitne, zaustavljanje drugog vozila isto neka vrsta pomoci. Svako treba da uradi i pruzi maksimalno koliko moze. Kao i u svemu drugom, tako i ovde ima raznih ljudi. Moj kum se onesvesti cim vidi i kap krvi, pitanje da li bi on stigao i da pozove hitnu ili bi i njemu trebala. 

Drugarica od straha i treme nije htela da izmeri pritisak coveku u bolnickim uslovima, smatrajuci da nema dovoljno iskutva. Molila je druge kolege da na njima vezba prvo. Toliku tremu je imala. A kamoli neobuceni ljudi, u stresnoj situaciji dok adrenalin udara.  (Vestine prve pomoci se vezbaju i odrzavaju, nije dovoljno jednom proci kurs i nikad ne ponavljati).

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
pre 46 minuta, Tarmi636 je napisao:

 (Vestine prve pomoci se vezbaju i odrzavaju, nije dovoljno jednom proci kurs i nikad ne ponavljati).

Apsolutno tačno, i te veštine se zaborave kao i sve drugo. Ono što je bitno ako ne zna ili ne sme da pomogne bolje je pozvati pomoć nego odmoći. Ukoliko je unesrećeni povredjen ne treba mu skidati kacigu do dalaska hitne pomoći, jer oni stavljaju gragnu i zna se kako se skida kaciga prilikom saobraćajne nezgode. U auto školama bi to trebala da bude ozbiljna stavka, kurs prve pomoći. Ukoliko unesrećeni ne diše ili mu je ,,zapao" jezik, tada se kaciga mora skinuti kako se unesrećeni ne bi ugušio. Često se dešava da unesrećeni pod naletom adrenalina skine prvo kacigu, ili ukoliko je toplo da dobije napad gušenja, tu je dovoljno da se polije vodom i da ga neko drugi smiri razgovorom. Najbolje je unesrećenog staviti u koma položaj kako bi disajni put bio oslobođen i sačekati hitnu pomoć.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Само једна ствар, видео сам снимак (не знам која будала снима место незгоде?) где свесног човека терају да се окрене у кома положај?! 

Ако је свестан, одржавати га у том стању разговором и смиривати га. Не видим смисао (можда неко види, нека каже?) померања повређеног човека у боловима на бок, када тиме може да се погорша повреда? 

 

На бок би требало да иде само ако дише, а није свестан. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Koma položaj-samo ime kaže, položaj u kome postavljamo unesrećenih kod koga je nastupio gubitak svesti, položaj koji omogućuje prohodnost disajnih puteva , a ujedno zbog pozicioniranja ruku i nogu unesrećenog onemogućava okretanje na stomak/ledja , veće povređivanje ili zatvaranje disajnih puteva.

  Inače, dva puta imao saobraćaju, oba puta jurcali prolaznici da mi skinu kacigu iako sam im davao do znanja da to ne rade i rukama i govorom.

Situacija: dolazeći mi u susret vozač BMW-a uočava parking sa leve strane i na nepunih 10 m počinje da skreće levo preprečujući mi put, bežim ali ipak udaram u zadnji desni bok auta i letim salto preko motora i haube, pad na glavu-leva strana vizira, regija ispred usta, levo rame i ledja.Ostajem da ležim na ledjima. Kolenom sa raspalio po autu-komplet oprema iznad pojasa, dole farmerke i patike. Krećem sa pomeranjem stopala, hvatam rukom čašicu i lagano kontrahujem butinu-kodmjakih udaraca hoće da se prelomi uzdužno čašica, u tom trenutku pritrčavaju prolaznici i hvataju me za kacigu da je skinu i da me podignu- vičem dobro sam i da me ne diraju dok ,,ne proverim sisteme", a zatim sam ustajem i sklanjam se sa ulice. Kacigu ni u ludilu ne bi mogli da skinu kako su krenuli jer sam nosio flip-up i da je bio neko drugi sa povredama vrata mogli bi da načine više štete. (Jedan od najtužniji dogadjaja sa faxa mi je bio na vežbama iz neurohirurgije gde su nam prikazali slučaj petnaestogodišnjakinje koju su pregazila kola i kojoj su ,dok  su je prolaznici izvlačili (završila ispod auta) pokidali kičmenu moždinu. Ista je ležala ispod auta par minuta i pokretala udove, ali je neko rešio da ,,pomogne" i posledica je paraplegija

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja