Jump to content

Moto Zajednica

Prvi kontakt sa povredjenim kolegom(da se podsetimo) Vecita dilema oko kacige

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Kada se vi, kao motociklista, pojavite na mestu nezgode motocikliste, od vas očekuju da znate, određene procedure, više od ostalih.

Ovo je jedan od najvažnijih detalja u celoj akciji uopšte.
Nedovoljno je samo poznavanje tehnike pružanja prve pomoći, važnija je sabranost, taktičnost i nadasve ljudska toplina.

Pravim pristupom i postupkom oko povređenog, postiže se kod osobe osećaj sigurnosti i poverenja u spasioce.

Na taj način se i nesvesno kod povređenoga podiže moral, a telesne i duševne snage koje su još preostale uključuju se u svladavanje teškog stanja u kojem se povređeni nalazi.

Dobro je informisati se (i zapisati)  važne podatke, jer bi se moglo dogoditi da mu se stanje pogorša i da podatke više ne možemo saznati.

A mogu biti od značaja hitnoj službi.

Pre pristupanja skidanju kacige imajte u vidu:

- skinuti kacigu nekome uopšte nije jednostavno (probajte...)

- kada je kaciga pretrpela najveći udar možemo imati:

Potres mozga (komocija, commotio cerebri)

Ovo je česta povreda i sumnja se postavlja na osnovu razgovora sa povređenim pri kome se utvrdi da se on ne seća jednog perioda pre, tokom i nakon povrede.

Ovaj period može trajati od dela minuta do jednog dana (posttraumatska amnezija).

 

Do komocije moze dovesti i nagli trzaj glave („udar biča“) pri saobraćajnim nesrećama.

Ovde je reč o istezanju kraniocervikalnog medularnog dela.

be23f8fc0c4d174738da233ab7eba178.jpg

 

Kao i pad na sedalni predeo, gde se udarac prenosi preko kičmenog stuba.

 

Contuzio cerebri. nagnječenje mozga

U ovom slučaju nastaje udarom pokretne lobanje o čvrstu podlogu (pad).

Pošto lobanja „odskoči“,tj. krene u suprotnom pravcu, dok mozak još uvek ide u pravcu podloge, na mestu udara nastaje pozitivni pritisak, a na suprotnom negativan.

Na mestu udara – pozitivnog pritiska kontuziono žarište je manje, a na mestu negativnog znatno vece (efekat contre coup).

 

medref_concussion.jpg

Opisane povrede dovode do oštećenja određenih delova mozga što se može manifestovati na različite načine (npr. oduzimanje ekstremiteta, paraliza mišića lica, psihička izmenjenost,…).

 

Obrazac pregleda povređenog

Cilj ovakvog pregleda je uočiti svaku moguću povredu spolja i  pretpostaviti unutrašnje povrede.

Pre pregleda moraju biti osigurane vitalne funkcije

Pregled se vrši od glave do pete.

Pitamo, gledamo i opipavamo.

Glava:
 - pitanje o bolovima  i gde su locirani?
- gledamo ima li rana, strano telo, vidljivih koštanih elemenata
- pipamo: da li ima otoka, deformiteta i sl.

Vrat:
 - bolovi i gde?
- rane, strana tela
- otoci,  deformiteti


Grudni koš
- bolovi i gdje?  Probadanje, osećaj pritiska, bolovi u kičmi
- rane, strana tela
- otoci,  deformiteti ili krckanje rebara

Stomak i karlica
 - bolovi i gde?
- rane, strana tela, koštani delovi
- eventualna napetost stomaka, nestabilna karlica

Leđa kičmeni stub
- bolovi i gde? Osećaj i pokretljivost (nogu ili ruku).
- rane, strana tela
- otoci  deformiteti i bolovi kod pipanja

Ruke i noge

- bolovi i gde? Da li oseća prste i može li ih pomerati
- rane, strana tela, koštani delovi, nenormalan položaj
- otoci, deformiteti


Nakon toga:
- utopljavanje
- zaklon ( od sunca, kiše, vetra, kamenja i sl.)
- tihi i stručni  rad bez galame i svađe
- stalna komunikacija sa unesrećenim

 

Kada kaciga ne izvrši svoju funkciju (spadne sa glave ili nije ni nošena)

Specifičnu grupu predstavljaju prelomi lobanje (fraktura, fractura cranii) koji se šire naniže na lice (sinuse, očnu duplju,…).

Sam prelom lobanje zahteva pozornost u praćenju povređenog jer ukazuje da je glava primila veću količinu energije i da se mogu javiti i drugi tipovi povreda.

Često postoje i povrede ispod fraktura (npr. povrede arterija omotača mozga sa izlivanjem krvi i stvaranjem hematoma; povreda živca pokretača lica prilikom preloma slepoočne kosti,…).

Ukoliko postoje prelomi na prednjem delu baze lobanje mogu se javiti modrice oko oka i isticanje krvi i likvora na nos (nasoliquorrhoea).

U slučaju preloma slepoočne kosti često iz uha curi krv.

 

U najtežim povredama glave dolazi do besvesnog stanja koje se naziva koma (već opisano u prethodnim postovima).

Ukoliko je pacijent komatozan izuzetno su važne mere prve pomoći, na mestu povredjivanja, koje treba da spreče dalje propadanje mozga.

Ove mere, na prvom mestu, treba da obezbede zadovoljavajuće disanje i arterijski pritisak (oni su često poremećeni kod komatoznih pacijenata već na mestu povredjivanja).

U bolnici se, nakon pregleda pacijenta, hitno rade snimanje (CT snimak) na osnovu kojih se postavlja dijagnoza.

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 646 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Kolege vi kao da ste u amneziji, ili programirani ili ne znam vise sta. Poenta cele price je ajd nacrtacu jos jednom. ..

Covek ne daje znake zivota. Vi pored njega... Morate krenuti sa POMOOOOCIIIIIIIIII...MORATEEEEEE... Nema strah, nema padam u nesvest, nema ne znam. Informisi se pobogu. Postai strucan. Nikad ne znas kad ces nekome zatrebati. Kaciga se mooooraaaa skinuti, aliiii pravilnoooooooooo...Mora se povratiti srcani ritam. Sekunde su u pitanju da li ce covek ostati ziv-jer vec je mrtav.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Zato je sve to stvar trenutne procene, dobre obuke prve pomoci. Tesko je opisati sve detaljno svaku situaciju, ali bez prave vezbe to je jako tesko primenuti na terenu.  Koga interesuje nek uzme knjigu prve godine srednje medicinske Prva pomoc, pa nek cita ili nek ode u crveni krst i zatrazi da ga upute kako da reaguje, ne verujem da ce bilo koga odbiti. Ja sam zavrsio srednju medicinsku, dosta stvari se secam ali verujem da ni u pola ne bih postupio pravilno jer ne radim u toj struci i nije mi to rutina. Normalno je da necete postupiti kao medicinsko osoblje i niko to ne trazi, ali cesto neznanje moze da bude gore nego po svaku cenu pristupiti pomoci unesrecenog. Puno ozbiljnih povreda moze nastati prilikom saobracajke i ni malo nije jednostavno reagovati. Vidim da Bole37 stavio akcenat da se skine kaciga, ok skinuti uredu, a sta ako je lobanja napukla, povredjen vrat itd... Kaciga se skida tako sto jedan podvuce ruke i drzi vrat i glavu, a drugi skida kacigu. To je po pravilu iz prve pomoci, i nakon toga treba da se imobilise vrat. Ukoliko je lobanja napukla, kaciga ne sme da se skida sve do dolaska medicinske ekipe! A to ne znate. Jedna pogresna odluka u dobroj nameri moze nekog ,,dokrajciti" 

Promenio član Zarkela
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Anatomski respiratirni centri (RC) su kao ostrvca sive moždane mase (da uvek ostane po neki "čip" u funkciji i ne strada u kompletu), raspoređena između kičmene moždine i srednjeg mozga (moždano stablo -  pons).

U donjoj trećini i u visini potiljka glave (gledano spolja).

Bogati su krvnim sudovima (ponaša se kao kondenzator i puca impulse da udisaj i izdisaj tako što očitava koncentraciju kiseonika i ugljen dioksida u krvi).

 

Svaki seoski veterinar, farmer, seljak... kada oteli kravu, poliva potiljak teleta kofom hladne vode, u cilju stimulacije centra za disanje (može u tu svrhu, ako zapne, i injekcija coffein-a).

 

U situaciji povreda vratnog dela glave (zbog toga sam, prethodno, i stavio akcenat na kontuzije glave i vrata), gubitka funkcije centra za disanje,  možemo, mučenika, masirati do prekosutra...

Stavi mu prvo hladnu oblogu na "babinu rupu", ili ti locus minoris resistentie, između I i II vratnog pršljena (zahvaljujući ovom spoju glava u normalnoj upotrebi može da se vrti, okreće, naginje)...stimuliši centar, pa onda  "skači" po unesrećenom.

Ako mu skidanjem kacige već nisi dodatno sjebao ovo područje.

Proveri mu prvo vizuelno  stanje spoja glave i vrata. Obično koža na tom mestu brzo promeni boju i podlivi (crvenilo) su jasno vidljivi.

 

Ja samo pokušavam da pojasnim lokacije i mehanizme...

 

Tehnika pomoći je jasna.

Listu prioriteta pravi onaj ko pruža pomoć.

A da se mora pomoći, i to je jasno (k'o dan).

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Otišlo se već daleko sa anatomijom ovde.

Nisam video da je neko objasnio zašto se mora baš skinuti kaciga? Dišemo i sa kacigom, može da spreči dodatno krvarenje, povređenom glava nije na zemlji...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Kaciga se skida kada povređeni ne diše. Ukoliko diše, to nije obavezna radnja. Davanje prve pomoći je oživljavanje, pa kada počne sam da diše, sledi postavljanje povređenog u bočni položaj tako da se sve tečnosti cede iz usta i nosa i neće se udaviti jer je najverovatnije u besveanom stanju. Sva ostala prva pomoć nije toliko neophodna i ne donosi uvek boljitak, ukoliko je povređeni svestan. Važnije je obezbediti mesto nesreće i smireno pozvati hitnu pomoć, specijalce koji znaju šta dalje. Oživljavanje unesrećenog koji možda ima još par minuta za spas je odlučujući faktor. Nema se tu šta izgubiti. Umire. Šansa za život mu je samo onaj koji mu pruži prvu pomoć tako što će prvo pozvati hitnu pomoć ili narediti nekome u okolini da to učini pa onda započeti masažu srca. I uopšte, zašto se o tome ovde filozofira i raspreda? Masaža srca je ono što se može i mora učiniti. Sve ostalo je gubljenje vremena, kojeg unesrećeni sve manje ima. Ukoliko se neko poseče, donesite mu flaster. Ukoliko ne diše, oživite ga, nema tu veće štete. Ko neće da pomogne, ovo razvlačenje činjenica i navlačenje neznanja na filozofski nivo, neće nikoga naterati da pomogne bilo kome. Učinite nešto! Idite na kurseve prve pomoći! Budite u stanju da zaista pomognete nekome! Razlikujte običnu gazu od sterilne komprese! Naučite da zavijete ranu! Za boga miloga, za početak prestanite da drvite bez razloga i smisla! Bože blagi...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 12 sati, Bole37 je napisao:

Kolege vi kao da ste u amneziji, ili programirani ili ne znam vise sta. Poenta cele price je ajd nacrtacu jos jednom. ..

Covek ne daje znake zivota.

Brate, onda:

- promeni naslov teme, u cilju izbegavanja nepotrebnog filozofiranja i raspredanja (drvljenja bez razloga i smisla...);

- objasni postupak kardiopulmonalne reanimacije, sa sve zabacivanjem glave unazad (vratom koji je pored inercije glave imao na teretu i težinu kacige) i ritmikom pritiskanja grudnog koša nekome ko se možda telom smotao oko bandere, stuba bankine ili drveta;

- ili zaključaj temu.

 

Daj malo materijala (ili je rešenje ajmo svi na kurs).

Koliko je ljudi doživelo da mu nečiji život "iscuri" kroz prste?

 

 

ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA

X DUŽNOSTI UČESNIKA U SAOBRAĆAJU U SLUČAJU SAOBRAĆAJNE NEZGODE

Član 168

Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode u kojoj je neko lice zadobilo telesne povrede, odnosno poginulo, ili je nastala velika materijalna šteta dužan je da:

...

4) ukaže pomoć povređenima, odnosno prvu pomoć ili medicinsku pomoć u skladu sa svojim znanjima, sposobnostima i mogućnostima,

5) da preduzme sve mere zaštite koje su u njegovoj moći da se spreči nastajanje novih i uvećavanje postojećih posledica i povreda,

 

Nailazimo i vidimo sranje.

Dok stanemo, skinemo svoju kacigu, rukavice...priđemo do mesta.

Da li je neko već pokušao pomoći ili nije..?

Naš furiozni upad na mesto nesreće može biti samo cirkuski performans za prisutne.

Odgovornost lica koje se naknadno pojavi i  poslednje pokušava pomoći unesrećenom:

- nema veze sa ZOBS-om (on prepoznaje učesnike u nezgodi, jer jedino oni znaju okolnosti),

- ima veze sa izjavom koju ćemo morati dati policiji (i koja mora odgovarati nalazu patologa).

 

Disfunkcija mozga je reverzibilna kada se cirkulacija krvi obnovi nakon 3-5 minuta, tako da praktički nema vremena za razmišljanje.

Ništa lično, ali, od tebe kao od pokretača teme, za očekivati je iznošenje nešto više materijala.

Da li svi imamo 00 u rizičnim situacijama se ne meri na forumu, već u svakodnevnom životu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 646 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ma nemam ja sta da menjam. Video iz naslova treba svako da pogleda.Dilema je razresena oko kacige. Ja dva puta nisam imao dvoumljenje. Ali valjda je lakse palamuditi ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
57 minutes ago, Bole37 said:

Ma nemam ja sta da menjam. Video iz naslova treba svako da pogleda.Dilema je razresena oko kacige. Ja dva puta nisam imao dvoumljenje. Ali valjda je lakse palamuditi ...

Dobro, ti imaš magične ruke ali propagiranje skidanja kacige će dovesti do toga da svako ko nikada nije ni držao kacigu u ruci dođe do nekog povređenog i počne da vuče. Na stranu što se svuda navodi da su potrebne 2 osobe da to urade.

 

 

10 hours ago, lomitelj said:

 Važnije je obezbediti mesto nesreće i smireno pozvati hitnu pomoć, specijalce koji znaju šta dalje. 

 

Mislim da je ovo ključno. Na čuvenom Ralja ringu je veća šansa da naleti neki naučnik koji je oborio u krivini, a u tom slučaju bi radije imao kacigu na glavi ako već ležim na kolovozu relativno živ.

 

Napisaću na kacigi SALE NE SKIDAJ

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 992 postova
  • Lokacija: Beograd

Odgledah i ja, prvih par minuta je bilo dovoljno.

 

Dakle, prvo moramo uočiti da je u pitanju YT kanal koji postoji radi broja lajkova i profita koji to prati. Nije znanstveni kanal. Nakon što smo to utvrdili, obratićemo pažnju na to ko govori, kao i na način kako o sebi govori. U pitanju je lekar koji radi u hitnoj, ali istovremeno ima potrebu da sebi doda vrednost ističući i neke druge aktivnosti koje obavlja. Ok, idemo dalje.

 

Pretpostavka u ovom video klipu je da se povređeni već nalazi u položaju na leđima na ravnom, što je verujem retkost ukoliko je bez svesti, ili nije na putu. Već ovde bi mogli da isključimo validnost ove prezentacije jer nije sveobuhvatna, a u najmanju ruku je prezenter preskočio da to i naglasi. Ali hajde da idemo još malo dalje. Sledeće što primećujemo je da je neophodno prisustvo dvoje ljudi, za navedeni postupak. Jedan fiksira glavu dok drugi svlači kacigu. Opisuje postupak i smenu tokom svlačenja kacige. Nakon toga jedan od pružalaca pomoći na licu mesta mora držati glavu fiksiranu do dolaska službe hitne pomoći. To i on sam naglašava. Dalje nisam gledao, nije bilo potrebe.

 

Za mene je ovaj video na granici etičkog istupanja zaposlenog u hitnoj pomoći. Paušalna edukacija stanovništva sa potencijalnim dovođenjem u rizik povređenog. Jasno je da glava mora biti fiksirana i bez mogućnosti pokreta, dok su istovremeno nejasni razlozi za skidanje kacige. 

 

Sorry Bole, ali ovaj video nije stručan, a dotiče se teme koja iziskuje znanje i nosi odgovornost. :Mina:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Хајде овако да поставим питање:

 

"Зашто мислите да је неопходно да скинемо кацигу унесрећеном?" и "Зашто сматрате да је то неопходно учинити пре доласка хитне помоћи?" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre 1 sat, Bole37 je napisao:

Ma nemam ja sta da menjam. Video iz naslova treba svako da pogleda.Dilema je razresena oko kacige. Ja dva puta nisam imao dvoumljenje. Ali valjda je lakse palamuditi ...

Strucna osoba svakako ce skinuti kacigu, neko trece lice bas i ne. Zamisli ima povredjen prsljen i ti mu cupas kacigu zato sto ti je to neko rekao, i covek ostane nepokretan, a nemas kod sebe kragnu niti bilo sta da fiksiras vrat. No, ne vredi ovo raspravljati. Sto ljudi sto cudi. Nisu za dzabe strucne literature i obuke. Ako je, a izgleda i jeste doslo vreme da se ono sto se kaze na YT tacno i neosporivo onda neka bude tako. Samo treba znati da YT nema cenzuru da li je neka tvrdnja tacna ili ne, a dok literaturu koju je neko ili grupa autora napisala ipak prosla i lektora i odobrena od strane strucnih lica. Samo doslo je vreme da svi hoce da se edukuju preko interneta u roku od 10 min. E pa ne ide to tako, vec knjigu u ruke i citati, pa kad se iscita teorija onda ide praksa. Voleo bih zaista da se neko javi, ko je lekar po struci na ovom forumu pa da podeli licno iskustvo. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
2 minutes ago, Zuba87 said:

скинемо кацигу унесрећеном

*koji nije svestan

 

Ako je svestan može je možda i sam skinuti ili je bolje da je ne skida za slučaj da se onesvesti i padne u međuvremenu (npr. u prvom trenutku je svestan ali krvari obilno negde na nozi pa se onesvesti zbog toga)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Da li se povređenom skida kaciga?

Ova firma se bavila time.

WWW.AUTOMAGAZIN.RS

Voztec - Revolucionarna kaciga + VIDEO - Automagazin - Automagazin

 

 

 

 

Još jedna od varijacija na temu je

Helmet Eject System

 

products-897-01-30-1.gif

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 646 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 7 sati, Zuba87 je napisao:

Хајде овако да поставим питање:

 

"Зашто мислите да је неопходно да скинемо кацигу унесрећеном?" и "Зашто сматрате да је то неопходно учинити пре доласка хитне помоћи?" 

Zubo zamisli tvoj ortak je doziveo nesrecu(ne daj boze). Ti prilazis i zoves ga. Ne odaziva se. Sad vec razmisljas sta da radis. Zoves hitnu pomoc, cekas operatere, dajes pojedinosti, polozaj, stanje povredjenog. Tu si vec izgubio prijatelja. Da li ti je to jasno? Ili nije? Ili pristupas oslobadjanju disajnih puteva, konstatujes srcani ritam(nema ga ) i pristupas reanimaciji??? Naravno da ako sve to ne znas, ti ne mozes pomoci jer jednostavno ne znas. Ok,hoces da pomognes, ali ne znas kako. Ok uspeo si da pozoves hitnu, i blejis u drugara koji je mrtav(srcani ili mozdani zastoj). Cekas hitnu, minuti prolaze(15-20)... Ok doci ce hitna, ti nisi pomerao drugara, nisi ga reanimirao, i sacuvao si mu kicmu da mogu lepo da ga sahrane. Na gorepomenutom videu, bukvalno je prikazano pravilno skidanje kacige. Mi smo dok je decko drzao vrat, a ja skidao polako kacigu, radili bukvalno isto. Ako si sam, snalazis se tako sto kreces sa reanimacijom dok mu je kaciga na glavi, ali samo ako su mu disajni putevi slobodni.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

О овоме се и ради, лежи на леђима, у несвести, не дише. Приступа се масажи срца. Дисајни путеви какви год да су, не дираш. Нема више вештачког дисања. Нема потребе за дирањем кациге. 

 

Ту је поента. Неко је изучавао то и закључио да та два удисаја између 2х15 масажа срца праве више штете него користи. Више се изгуби што се тада не масира, него што се добије удисајима. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Dolazak na mesto nesreće. Pozivanje hitne pomoći. Govorim gde je mesto nesreće, koliko vidim povređenih, opisujem šta vidim, ostavljam svoje ime. Nesrećniku bez svesti koji ne diše prvo skidam kacigu. Reanimacija masiranjem srca. Posle šest minuta bez vazduha nastaju oštećenja mozga, nakon osam minuta je mozak u kritičnom stanju umiranja a posle 12. minuta je ili u stanju sa nepovratnim oštećenjima ili veoma blizu potpunog kraja. Ukoliko se specijalci nisu pojavili u prvih šest minuta a ja nisam učinio šta sam mogao, kraj. Ili da uradim nešto ako znam šta da radim? Znam šta da radim jer na najviše svale dve godine idem na kurs prve pomoći. Ili idite na kurseve, naučite šta vam je činiti ili nemojte. Ako ne odete, molim vas, samo nemojte posle pametovati po forumima, širiti pogrešne informacije, strahove i pogrešne stereotipe. Čemu polemika?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 646 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 7 sati, Zuba87 je napisao:

О овоме се и ради, лежи на леђима, у несвести, не дише. Приступа се масажи срца. Дисајни путеви какви год да су, не дираш. Нема више вештачког дисања. Нема потребе за дирањем кациге. 

 

Ту је поента. Неко је изучавао то и закључио да та два удисаја између 2х15 масажа срца праве више штете него користи. Више се изгуби што се тада не масира, него што се добије удисајима. 

 

 

Zubo sine, pa ne pricam ja da uduvavas vazduh, vec da ako je potrebno ocistis disajne puteve od krvi ako e

je potrebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Од које крви под кацигом? Некако је замишљам као лопту коју ставимо на главу да се не ударимо директно у неку препреку.

 

А ако крвари из уста, има унутрашње крварење, није да ће помоћи то што сам извадио мало из усне дупље. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja bih na ovu temu (i na komentare u njoj) primenio sledeću izreku:

"Ko neće, nađe razlog, a ko hoće, nađe način".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Није, Жико, спорна воља, само је споран начин. 

Код нас се и даље придаје значаја вештачком дисању, а у свету су закључили да то није потребно. 

 

Ако је то истина, онда скидање кациге нема никаквог оправдања, може само погоршати ствари. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 12 minuta, Zuba87 je napisao:

Није, Жико, спорна воља, само је споран начин. 

Код нас се и даље придаје значаја вештачком дисању, а у свету су закључили да то није потребно. 

 

Ако је то истина, онда скидање кациге нема никаквог оправдања, може само погоршати ствари. 

Hajde da navedem primer od pre par godina:

Sin mog drugara i komšije (motoriste) imao žestok udes motorom (na kilometar od kuće).

Bio u besvesnim stanju (sa kacigom na glavi).

Žena koja je među prvima prišla ustanovila da dečko ne diše (jer mu je jezik zapao u dušnik), ali ne ume da otkopča kacigu.

Srećom je naišao i neko ko je znao da otkopča i skine kacigu i nakon toga je ova žena nekakvom kašikom uspela da mu izvuče jezik i drži ga van dok nije stigla hitna pomoć.

Dečko preživeo (uz nekoliko preloma, pored ostalog i vratnog pršljena).

Nakon operacije pršljena oporavio se brzo i potpuno.

A da nije bilo brze reakcije (i da je bilo palamuđenja oko kacige) Aca sigurno ne bi preživeo.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Аца би преживео и да су га окренули у кома положај. Тиме би се ослободили дисајни путеви, а без да се ризикује трајни инвалидитет. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, Zuba87 je napisao:

Аца би преживео и да су га окренули у кома положај. Тиме би се ослободили дисајни путеви, а без да се ризикује трајни инвалидитет. 

Ne bih da se ovde takmičim ko je u pravu, ali ću kasnije da ti (na p.p.) pošaljem moje lično iskustvo (iz udesa koji sam imao pre šest godina), pa ti onda proceni kako ti volja.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
15 hours ago, Bole37 said:

Ili pristupas oslobadjanju disajnih puteva, konstatujes srcani ritam(nema ga ) i pristupas reanimaciji???

 

Zašto polaziš od toga da je svako bez svesti i ne diše? 1000 kombinacija može da bude. Zuba ti je objasnio da može imati i unutrašnje krvarenje. Imali smo slučaj da je kolega pao pored puta i bio svestan danima dok ga nisu pronašli (opisivano je na forumi, kada su renuli da ga traže itd.).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja