Jump to content

Moto Zajednica

Saveti i iskustva

Recommended Posts

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki GSXR 600 L7
pre 12 minuta, blackmore je napisao:

Što se onog tvog primera tiče, susrećem se svakodnevno sa takvim načinom izražavanja i lično ga se ježim najviše na svetu, tako da što se toga tiče - to podržavam. Nisam odmah naglasio šta znači taj izraz, tu je nastao problem, ali dobro, razrešili smo i to na kraju. Izvinjavam se ako sam bio previše agresivan, malo sam se zaneo :) 

 

Nisi brate, opusteno, pa nismo ovde da se svadjamo i prepucavamo vec delimo istu ljubav. :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Revbomb=uterivanje u blokadu. Ili isterivanje ventila, ako je mašina bez blokade. 

 

A to da se ubaci u dve niže pri XX 000 obrtaja pri maloj brzini i pusti kvačilo... verujte da neće na dobro da ispadne. Ser je dao dobar primer. Ko ne veruje, neka pokuša.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Svakako dobra inspiracija nekom buducem clanu za nick, tj. nadimak na forumu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Не ради он то добро. Није у црвеном, ово је обично турирање. 
Pa ako ćemo baš i konjski nokat gledati nema ni kerova. Poenta je bila približiti širim narodnim masama sporan termin, sad, dal je u blokadu ili nije...

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1834 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre 13 sati, slobasuper9 je napisao:

 

 


Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 

 

Da je ovo u Indiji, ili Pakistanu, pa da razumem. Ali Evropa, eeej, da ovako blentavo prelaze ulice ???

Pa mi smo, bre, civilizacija za njih...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Каква они цивилизација могу да буду, када погрешном страном возе? Видиш одмах да су болесни, не треба ни да знаш да пију чај у 5.

  • Sviđa mi se 6
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 22 sati, blackmore je napisao:

 Nego mi malo para oči kad krene sprdnja na moj račun 

Sto :neznam: ...

 

Samo ih ignore, to ih nervira ...

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Dobri moji.

Ako vam se, po ovim vrućinama, na trenutak, u krivini, učini da vam je popustio ležaj zadnjeg točka ili centralni šraf, obratite pažnju na one crne "pikaso" linije (popunjene pukotine u asfaltu).

Posebno na potezu Ralja-Đurinci.

Bitumenska masa je, zbog vrućine, mekana kao želalatin.

Posebno uzdužni prelazak preko nje.

Nećete pasti, ali je osećaj kao prelaz sa tvrđeg na mekani sloj gume.

Vrc guza.:moto3:

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: München
  • Motocikl: XL750 Transalp, NC750XA 21
Dobri moji.
Ako vam se, po ovim vrućinama, na trenutak, u krivini, učini da vam je popustio ležaj zadnjeg točka ili centralni šraf, obratite pažnju na one crne "pikaso" linije (popunjene pukotine u asfaltu).
Posebno na potezu Ralja-Đurinci.
Bitumenska masa je, zbog vrućine, mekana kao želalatin.
Posebno uzdužni prelazak preko nje.
Nećete pasti, ali je osećaj kao prelaz sa tvrđeg na mekani sloj gume.
Vrc guza.:moto3:
Covece, desilo mi se 2-3 puta i nije mi bilo jasno zasto... Pri tome ni brzina ni nagib nisu bili veliki.

Drago mi je što nisam jedini

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre sat vremena, Kursulla je napisao:

Pri tome ni brzina ni nagib nisu bili veliki.

Upravo tako.

Zadnji kraj samo "klecne". :oda2:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
On 28.7.2022. at 21:03, Kursulla je napisao:

Covece, desilo mi se 2-3 puta i nije mi bilo jasno zasto... Pri tome ni brzina ni nagib nisu bili veliki.

Drago mi je što nisam jedini

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 

Hteo sam da izbegnem tu zmiju, al kako sam gledao u nju, tako po sred nje. Znači 80km/h, blaga krivina, op op, smrzo sam se. Sreća, ispravi se. 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600
Pre 19 sati, Atorn je napisao:

Hteo sam da izbegnem tu zmiju, al kako sam gledao u nju, tako po sred nje. Znači 80km/h, blaga krivina, op op, smrzo sam se. Sreća, ispravi se. 

Motor ide tamo gde nam je pogled....ako gledamo u neku prepreku na putu i fiksiramo je pogledom sigurno udaramo u nju....pogled ide tamo gde zelimo da ide motor....

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Riblji rep (fishtails)

Kada vozilo uhvati riblji rep, zadnja  guma  počinje  da se ljulja  sa  jedne na drugu stranu dajući vozaču mnogo manje kontrole nad vozilom.

U savršenom svetu, svi putevi bi bili bez krhotina ili opasne vode, ali nikada ne znate na šta ćete naići dok ste na putu i zato je toliko važno biti svestan ovoga. Ali je i činjenica  da se motocikl može voziti preko ledene ploče ili delu  puta sa puno peska (bez naglog dodavanja gasa i kočenja).

Većina motocikala ima pogon na zadnje točkove.  

To je ono što u suštini pokreće motocikl, a prednja guma služi samo za upravljanje. 

Krš na putu, podloga starog puta na visokim temperaturama, sveže urađen asfalt  ili vodeni elementi (u kombinaciji  sa konstantnim obrtnim momentom koji prima zadnja guma) ponekad mogu dovesti do pojave, nazvane  “riblji rep”.

Jačim okretanjem ručice gasa možemo dati motociklu više snage u pogrešnom trenutku.

Zadnja guma može izgubiti prijanjanje,  što će često imati za rezultat šetanje repa  motocikla.

 

Riblji rep takođe može biti uzrokovan naglom i intenzivnijom  upotrebom  prednje  kočnice.  

Snaga zadnje gume može i dalje imati određeni obrtni moment (ona želi da nastavi da ide napred dok prednji točak pokušava da se zaustavi).

Nekad se “ribarenje”  na motociklu vrši namerno…

Vozač može dati nešto jači gas, i sva ta snaga na zadnjem točku će hteti da ide napred, brže nego što nsm to prednji točak dozvoljava (to  ne znači  da je vozač loš).

Svaki  motociklista će to verovatno iskusiti u nekom trenutku tokom svoje vozačke karijere.

Dakle, umesto da mislite da vam se to nikada neće dogoditi, razmislite unapred o tome, kako ćete se nositi  sa tim kada se dogodi.

Kako reagovati na riblji rep?

Kao što sam rekao, to će se verovatno dogoditi u nekom trenutku, ako planirate dugo godina voziti motocikl.

Bilo da se vozite po travi, po šljunku,  pesku, ili ste se našli u mokrim uslovima i započnete “mahati repom”, prva stvar koju trebate učiniti je pustiti gas i prestati davati bilo kakvu snagu motoru.

Mnogi  će reći da će dodavanje malo snage pomoći (pri off road vožnji da, ali na asfaltu...).

Po mom iskustvu više snage znači manje kontrole tokom ribljeg repa. 

Snaga zadnjeg točka je ono što uzrokuje “riblji rep.“

Ne pritiskajte kočnice ako vaša situacija to dozvoljava.

Idite bez upotrebe kočnica i upravljajte motociklom.

Kada osetite da ponovo preuzimate kontrolu, možete polako kočiti.

Upotreba  kočnica je često puta  automatska reakcija jer ćete hteti usporiti i/ili zaustaviti kretanje vozila,  ali to bi moglo pogoršati vašu situaciju (zadnja guma ima snagu koje se pokušava rešiti, tako da bi kočenje samo pogoršalo situaciju i učinilo da zadnja guma još više želi da ide napred).

Kada vaš motocikl počne da hvata riblji rep, zaplešite u ritmu.

To znači da kada zadnja guma krene  udesno, vi motajte udesno, a kada se zadnja guma ljulja ulevo, vi upravljate ulevo.

Ovo će pomoći da se zadnja guma vrati u potreban pravac.

 

Ljulja se (wobbling)

Ako vozite nižom brzinom na opterećenom  motociklu, možda, u početku, nećete  primetiti ljuljanje.

Touring  motocikli mogu biti posebno osetljivi na vobling zadnjeg točka, ako težina koju nose nije pravilno raspoređena.

Ključno je znati kako se vaš motocikl ponaša  kada je “prazan” i kada nosi težak teret.

Jednom kada se upoznate sa  tim, možete se pobrinuti za bilo kakvo ljuljanje odmah pre nego što situacija postane opasna.

Obično je lakše ispraviti ljuljanje zadnjeg točka nego prednjeg,

Jer u situaciji, kada upravljač izmakne kontroli može uzrokovati vrlo brz sudar (motocikli bez amortizera kormana).

Kad se radi o ljuljanju (rezonanci) prednjeg točka tu je situacija “šta mi Bog da.”

 

Obično nastaje vožnjom pri  brzinama iznad ograničenja na putu (posebno autoputu, na pravcu),

Tada ste  u opasnom problemu koji sigurno može da izazove sudar.

Nećete moći upravljati, a vaš motocikl će nastaviti da se kreće u smeru u kojem je bio kada je titranje prvi put počelo.

Glavni uzrok voblinga pri manjoj brzini je zbog problema tehničke prirode.

Pogrešno okrenuta šara  gazećeg sloja nove gume (nepravilno istrošene, polovne, gume ili pogrešan pritisak u gumama).

Vešanje takođe može imati uticaja na vobling pri malim brzinama, tako da ako ste primetili da se vaš motocikl klati pri nižim brzinama, dobra ideja je da proverite gume i vešanje (velike oscilacije zadnje viljuške, posebno kod sportaka).  

Problem može proizaći iz istrošenih ležajeva točkova ili nekog drugog razloga.

Brzina — svaki motocikl, posebno u krivinama, povećava opterećenje na komponente i može dovesti do ljuljanja.

 

Pri nižim brzinama kretanja i manjoj frekvenciji rezonance prednjeg točka (ribljeg repa).

 

 

weave.gif

 

 

Pri velikoj brzini vobling je uzrok velikog % nezgoda, ali i fatalnih nesreća, u kojima je učestvovao samo motociklista.

Obratite pažnju na efekat uvijanja rama pri višoj rezonanci prednjeg točka (a snaga je fokusirana na pravolinijsko kretanje).

 

wobble.gif

 

Udarac u rupu, neravninu na putu, pogrešno ateriranje  kod “točkarenja”, velika brzina kod probne vožnje (polovnjaka koji je bio loše održavan)...posebno kada neiskusan vozač  pokuša da, pri velikoj brzini,  naglo  uspori a položaj tela mu i dalje ostane ukočeno uspravan.

U ovoj situaciji fiksiranje prepreke nema uticaja (postaješ svestan sopstvene nemoći i ranjivosti).

Kada se dogodi vobling (a može da se dogodi svakome i u bilo kom trenutku vožnje):

 

Prvo (ako imate vremena i dovoljno prostora za to):

- popustite gas,

- stegnite kolenima rezervoar,

- nagnite se napred i zalegnite na rezervoar,

-  pritisnite zadnju kočnicu.

 

 

Drugo (i najvažnije), ostanite pribrani.

 

 

Jer ide i treće :moto2:

Ako  nemate  drugog izbora “bežite.”

U ovoj situaciji vrednost  zaštitne  opreme je neprocenjiva.

Ako vaš motocikl ide prema zidu ili nekoj drugoj opasnoj prepreci i postane očigledno da je nesreća neizbežna, vaš najbolji izbor je da pobegnete.

Koliko možete smanjite brzinu, spustite se u stranu i skliznite  sa motocikla.

Poenta je, da čak i ako se dogodi najgori scenario i morate pobeći, zaustavićete se brže i na kraćoj udaljenosti od vašeg motocikla.  

I imate šansu da, posle svega, sami sebi zamenite donji veš. :takoje:

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

@feniks bravo za tekst, ovo mi se desilo u nekoliko navrata, nimalo prijatan osećaj (jednom pri ubrzavanju i promeni pravca, jednom pri skretanju). Mislim da bih nagrabusio da sam se nakačio na kočnicu, srećom samo sam pustio gas. Prvi put pri ubrzavanju i promeni pravca (bulevar, čini mi se da sam zakačio belu liniju) motor mi je toliko proklizao (tj. zadnji točak, fishtail), da sam levom nogom udario o beton, tj. spustio sam je instinktivno. Ono što je zanimljivo je da to na motoru deluje mnogo dramatičnije nego nekome sa strane, pitao sam odmah drugara koji je vozio iza mene jel video šta se desilo, kaže da nije (više ovakvih priča znam, baš smo komentarisali @the_doctor i ja nedavno).

 

Promenio član blackmore
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Potez Avala-Kosmaj.

Tucani kamen različitih veličina i granulacija.

Posebnu opasnost predstavlja ona  veličine "zimske" rizle.

Kamioni natovareni šljunkom i peskom u krivinama rasipaju po lopatu-dve.

Prvi problem je mogućnost proklizavanja u krivini.

A druga opasnost je na pravcu, u mimoilaženju sa šleperom, koji je usput napunio šare zadnjih guma sa ovim sranjem.

A onda na pravcu, na pola mimoilaženja, izbaci "projektil."

Pošto sam,svojevremeno, na potezu Bavanište-Kovin, dva puta, u nepunih godinu dana, imao čvrkanje šoferke na službenom Fiat  Pandi (glass servis i punjenje rupa) sada, na motoru,  automatski, kad prođe kabina kamiona, okrenem glavu polu desno.

Danas me je na pravcu, kod Đurinaca,  kamičak zveknuo u kacigu.

Pomislio  sam da mi se "instalirao" u levo uvo.:oda2:

Šleper je odpičio svojim putem, a meni je uvo zvonilo dobrih pet minuta.

Kruzeri i čoperi su rizični za predeo glave, a kod "višljih"   motora rizično područje su  kolena i telo motoriste.

Svakoga dana nešto novo, tako da nikad dosadno nije.

A mož' i da s' izgine, pod nerazjašnjenim okolnostima.:lol:

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Cena i potražnja ogrevnog drveta izmamila je veliki broj traktorista na asfaltirane  "šumske" puteve.

Većina njih je opremljena namenskim prikolicama (prepravljeni "gumaraba" špediter), bez signalizacije.

Asfalt lep, šuma, redak saobraćaj, uživanje u vožnji.

A onda iz šume "izleti" ekipa za izvlačenje (ili krađu) drva...

Oprez u vožnji.

Promenio član feniks
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ako vidite prikolicu punu nečega, u njivi pored lokalnog puta, a bez traktora- u s p o r i t e.

Baja jutros kači sajlu na traktor, a drugi kraj je već povezao za prikolicu (u nameri da je traktorom izvuče na asfalt).

Stanem i pitam ga za razlog takve rabote, na nepreglednom delu puta?

Da ne iznosi blato sa traktorom na asfalt.

Uviđavan neki lik.:lud:

Par minuta kasnije da sam naišao, preprečio bi sajlu i lansirao bi me sa motora u večnost.:motopad:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 343 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: Honda CB500XA '23

Ovde u Backoj krenula sezona vadjenja repe, svakakvi lesevi se kotrljaju po putu. Traktori iz 60tih izbijaju iz njiva. Cuvajte se ljudi, smanjite gas... 

Pratim uvek stanje asfalta ispred ali me i buni nekad, ne znam vise kojom stranom da vozim, nekad sredina trake deluje najcistija, a tamo gde su kolotrazi sve nekako masno i uglacano... 
Po sredini zna da curi ulje, antifriz itd... Ako se prebacim na levu stranu trake, blize razdelnoj liniji onda sam previse blizu vozilima iz suprotnog smera, ako se prebacim na desnu stranu trake, pored je grmlje, letnji putevi se ukrstaju sa glavnim, traktori i kamioni izlecu iz njiva, zeznuto bas... 

 

Obzirom da su sada jutra znantno hladnija, koliko uticaja ima temperatura na asfalt, tacnije na prijanjanje guma za isti, treba li voziti pazljivije nego inace cak i kad se gume "ugreju". 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja