Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 488 postova

Jel si ga skidao i zasto? Koji motor(skuter), da se ne proteze pozadi kroz distancer pa da ima kontru? Mozda ima kontru i ako se ne proteze, a ako nema dodaj ukoliko ima mesta, a trebalo bi da ima. Duzi sraf i kontra, nema potrebe ni za reparacijom navoja najverovatnije.

 

Neki skuteri nemaju navoj u bloku vec sestougaono leziste za matice, tako da kad odvijes vrlo lako moze da se desi da ne primetis da je pozadi nakon odvijanja navrtka ispala.

Promenio član MarkoMoto
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova

Probao da ga odvijem, vrti u obje strane uprazno, pakao

Vjerovatno sa druge strane ide matica, ali je dosta nepristupacno da se pridje.

Sent from my iPad using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Desilo mi se da počne da mi curi ulje na jednoj vili naglo pre toga nisam primetio ni da je važilo nisam ni zabo neku rupu pa me čisto interesuje jel moze semering tako naglo da popusti 

IMG_20240601_115456.jpg

IMG_20240601_115613.jpg

IMG_20240601_115514.jpg

IMG_20240601_115503.jpg

Promenio član MatorKonj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9224 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Teško da može.....il je felerican u startu, il si ga sredio prilikom montaže, il teleskop ima oštećenje na radnom delu.

Svakako moras skinuti i raščlaniti ponovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500
pre 19 minuta, Satelis je napisao:

Teško da može.....il je felerican u startu, il si ga sredio prilikom montaže, il teleskop ima oštećenje na radnom delu.

Svakako moras skinuti i raščlaniti ponovo.

Motor je kod mene malo preko godinu i oko 9-10 k km nista nisam radio oko vila i danas od MMluga do Avale pocelo da lije ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1723 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Društvo, opet ja.

Ukratko: Kako rešiti spojeve creva i separatora uljnih para (valjda se tako zove). Ne dihtuju dovoljno dobro pa se tu lepi prašina i stvara puno prljavštine.

A sada detaljno: separator uljnih para (crankcase breather chamber) na mom motoru sam pre par godina zamenio unapređenom verzijom jer je orginalni fabrički bio loš i punio kućište filtera vazduha uljem. Novi tip je taj problem kompletno rešio međutim posle nekog vremena sam primetio da na spojevima separatora sa crevima počinje da se hvata prljavština tj da pušta tu po malo, a vremenom je izgleda postalo još gore. Ranije je bilo skroz suvo.
Dakle kako to da rešim, da zadihtuje bolje? Creva koja idu na taj separator deluju skroz dobro i meko, pretpostavljam da ne moram da ih menjam. Jedino mi pada na pamet možda da probam da zamenim ove najobičnije žičane šelnice (ne znam ni kako se zovu, vidi prvu sliku) onima sa šrafom, pa da pritegnem. Ili možda postoji neki bolji način ? Na drugoj slici je separator sa ta dva konektora za creva. Inače njega sam proverio, nije zapušen ili tako nešto, lako prolazi vazduh kroz njega. I sada pre nego što sam ga skinuo proverio sam spojeve, sve je bilo dobro namešteno.

0-02-0a-2588e9b6687dbcfafcc431e5da6ccb84635b1eca0f4f5c8621dada23a0760405_29737371136.thumb.jpg.dce457693a8696ad70b69890131f57b9.jpg

0-02-0a-f8638e5de806103a45dbe3dccc01da66970eb9bf167b508486d70b89f17921ba_29737376194.thumb.jpg.f6cf7ac2d9ca4b2ab8ebdf18682e9283.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2969 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija
On 5/31/2024 at 7:01 AM, Мали Ћаћа said:

2007 1098... предпостављам да је пластични прикључак се пиломио и неко је то заменио. Али није ставио одговарајућу шелну па је цурело гориво и оштетило се црево. А испод црева је вертикална издувна грана...Заменио сам црево и шелне 

20240530_122610.jpg

20240530_122617.jpg

20240530_123952.jpg

20240530_124008.jpg

Možda bi ti ovo pomoglo... Šelne su vrlo potcenjena kategorija.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1723 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

@misa-pei hvala na predlogu. Koliko vidim trebala bi mi posebna klešta. Nego, i ako bih uspeo da ih postavim, jer je jako nepristupačno - kako se skidaju posle ako nekad zatreba ? Ok, vidim, isto kleštima :)
Samo je pitanje mogu li da priđem kleštima.


Inače kako se zovu one žičane šelne kao na prvoj slici ?

Promenio član živke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2969 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Nisam mislio konkretno na tu vrstu šelni, mada su najbolje. Ali nama nisu baš dostupne. 

 

Zameni creva. Umeju da postanu porozna. Crevo mora da bude pasent. Šelne kupi taman odgovarajuće (ne neke prevelike što se deformišu kad se stežu). Biće sve suvo k'o barut sledećih nekoliko godina. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1723 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Vidim da ima nekih sličnih u woby. Pa to mi je prva opcija za sada. Čini mi se da su creva ok, a i ne bih mogao sad da ih menjam jer su tipska, pa bi se čekalo da stignu. Ako ne rešim problem sada, to je naredni korak kad budem imao vremena da se zezam sa time.

Hvala @misa-pei

Promenio član živke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 492 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Voge 300 Rally

Pitanje za nalepnicu, da li je nekome policija pravila problem ako nalepnica nije zalepljena vec stoji negde u motoru? Pogresno sam hteo da zalepim svoju pa da vidim da li da je stavim pod sediste ili da radi selotejp
Nova je 5000 din pa ta opcija otpada…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7123 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Uhh, šelne. U pravu je Miša. Uzimaju ih ljudi zdravo za gotovo.

 

Te tzv. crv šelne nisu baš najbolji izbor za tanka creva. Pri tom, one loše oštećuju creva. Hoće i da preskoče, itd. Ono što je dostupno a dobro da mogu da preporučim su Zebrine šelne. Prodaje ih Wurth. 

 

Oetiker ako nađeš, isto fenomenalno.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1723 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

Ajde još jedno, kad sam već tu :) Inače iznenadio sam se da nisam mogao da nađem nikakvu temu o ovome.

Prvi put štelujem ventile na svom motoru, pa bi mi dobro došli saveti iskusnijih. Ventili se šteluju na šraf, ne pločicama. Po knjizi, usisni treba da bude od 9 do 13 stotih, a izduvni od 16 do 20 .
Merne listiće imam 8, 10 , 13, 15, 18 i 20.

Na koliko da ih štelujem ? Negde sam čitao da usisni i sme da bude blizu donje granice, ali izduvni je bolje da bude gornjoj granici ? Da li je to tačno, kako vi radite ?

Trenutno stanje na usisu  (9 - 13) je da 10 prolazi sa minimalnim otporom, a 13 prođe, ali baš jedva. Tako da je zazor verovatno 11 - 12 . Mislio sam da ostavim tako. Pretpostavljam da nema potrebe da smanjiujem zazor.

Izduvni su blizu donje granice - 15 prolazi na oba skoro bez otpora, ali 18 ne prolazi. Da li da povećam makar do 18 ?

Možda @Krokodilo ili @Satelis ?

 

Hvala unapred!
 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Ajde još jedno, kad sam već tu Inače iznenadio sam se da nisam mogao da nađem nikakvu temu o ovome.

Prvi put štelujem ventile na svom motoru, pa bi mi dobro došli saveti iskusnijih. Ventili se šteluju na šraf, ne pločicama. Po knjizi, usisni treba da bude od 9 do 13 stotih, a izduvni od 16 do 20 .
Merne listiće imam 8, 10 , 13, 15, 18 i 20.

Na koliko da ih štelujem ? Negde sam čitao da usisni i sme da bude blizu donje granice, ali izduvni je bolje da bude gornjoj granici ? Da li je to tačno, kako vi radite ?

Trenutno stanje na usisu  (9 - 13) je da 10 prolazi sa minimalnim otporom, a 13 prođe, ali baš jedva. Tako da je zazor verovatno 11 - 12 . Mislio sam da ostavim tako. Pretpostavljam da nema potrebe da smanjiujem zazor.

Izduvni su blizu donje granice - 15 prolazi na oba skoro bez otpora, ali 18 ne prolazi. Da li da povećam makar do 18 ?
Možda @Krokodilo ili @Satelis ?

 
Hvala unapred!
 
 
10 усис 20 издув.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
9 hours ago, Borkosan said:

Pitanje za nalepnicu, da li je nekome policija pravila problem ako nalepnica nije zalepljena vec stoji negde u motoru? Pogresno sam hteo da zalepim svoju pa da vidim da li da je stavim pod sediste ili da radi selotejpemoji3.png
Nova je 5000 din pa ta opcija otpada…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nije nikad. Samo nemoj na prednjoj vili između dva mosta... Ne pitaj me zašto.. (tada je nova bila 2800din)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9224 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Živke, ovako bi podesio zazor.

In 10mm

Ex 18mm

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3418 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 11 sati, Borkosan je napisao:

da li je nekome policija pravila problem ako nalepnica nije zalepljena vec stoji negde u motoru

Pa kao i za mnogo toga. Policija ne pravi problem oko nalepnice, ali ko zna, niko ti ne garantuje da nećeš naiđeš na nekog mrguda koji može sutra da te drnda (i) zbog toga.

Mogu da se naprave ili kupe držači nalepnice, pa da ih negde prišrafiš gde ti je zgodno, ima već puno reči i primera o tem po temama.

Ja lepim napred direkt na plastiku blizu fara. Nije nešto lepo, al boli me vceu. Poslednjih godina ih bolje prave, ne skidaju se teško kad treba zamena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Živke, ovako bi podesio zazor.
In 10mm
Ex 18mm
 
Ја би код мене штеловао 10/15 али ЈА и на свој "ризик', оно је препорука за твој психички мир, мада гориво је такво џубре страшно нешто. Све после оловног бензина баш нема везе иако и тада 98 је реално био 95 а 85 је био 83 октана. Данас, Књаз Милош

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9224 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

2013 prvi put vozio Alpe, 250ccm i 22 konjica pod guzzcom.

Kakva promena kad sam sipao njino gorivo....kada Erik pojede bananu postane.... :)

Nisam mogao prepoznati makinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 492 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Voge 300 Rally
Pa kao i za mnogo toga. Policija ne pravi problem oko nalepnice, ali ko zna, niko ti ne garantuje da nećeš naiđeš na nekog mrguda koji može sutra da te drnda (i) zbog toga.
Mogu da se naprave ili kupe držači nalepnice, pa da ih negde prišrafiš gde ti je zgodno, ima već puno reči i primera o tem po temama.
Ja lepim napred direkt na plastiku blizu fara. Nije nešto lepo, al boli me vceu. Poslednjih godina ih bolje prave, ne skidaju se teško kad treba zamena.

Lepim ja uvek, uglavnom na vilu da moze lepo da se skine nego sam zeznuo ovu pa ne mogu da je zalepim, jedino lepljivom trakom da je prelepim ali bice ruzno. Ide pod sediste pa cemo videti vremenom, mozda i preguram godinu bez da me zaustave, za moju moto karijeru od 8 godina i skromnih oko 15.000 km na par motora policija me nije nikad zaustavila.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3418 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Mene su, za 10 godina, zaustavili jednom, pogledali dozvolu. I još jedanput, dok sam čekao zeleno na semaforu, ispred mene izađe policajac na skuteru, i baš bacio pogled na nalepnicu, i klimnu mi glavom :) Šta bi se desilo da je nisam tu imao zalepljenu, nem pojma. Vrv ništa, ali eto, i to se dešava.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1723 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

@Satelis @Krokodilo hvala puno. I na kraju, što se tiče osećaja za špijun, video sam onaj savet sa dve deblje novine i a4 papirom da se stekne osećaj.

Ako štelujem na 10 i 18, kako treba da se ponaša sledeća veća mera (13 i 20) čisto radi provere. Da ne može uopšte da udje ili da udje jedva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9224 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kad stelujem, stelujem tako da sledeća mera ne može ući.

Sve je stvar u osećaju i vezbi.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Kad stelujem, stelujem tako da sledeća mera ne može ući.
Sve je stvar u osećaju i vezbi.
И ја исто.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja