Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć oko izbora motora po ko zna koji put

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Prije svega pozdrav kolege! Znam da ste već svi smoreni temama oko izbora motora ali smatram da je 90% vas iskusnijih od mene sa motorima i da mi možete pomoći oko izbora. Situacija je malo komplikovana pa da razložim šta i kako post će biti malo duži.Ranije sam vozio razne Tomose i MZ a u poslednjih nekoliko godina Beverly 500 kojim smo supruga i ja baš lijepo putovali. Beverly sam prodao kad sam otišao gastarbajterisati po Sloveniji da mi ne stoji bezze u garaži. U SLO sam već više od 2 godine,početničke muke prošle našao se dobro plaćen posao i neizdrž za motorom koji me nikad nije ni napuštao sad izbio u prvi plan. Visok sam 189-190 cm i težak 100 kg(odradio tjuning sa 113 na 100 :D). Supruga iliti balansero visoka 172cm,72kg i najviše se vozimo zajedno na motoru. Volimo putovati ali ne volimo ono da sjednemo i vozimo se 1000 kilometara u jednom danu nego često zastajkujemo razgledamo,gledamo,pomirišemo vazduh itd pa nam se znalo desiti da 450 km putujemo 10 sati :D(istina po kiši i kroz Gorski Kotar). Dakle motor bi trebao biti neki putni enduro,turer ili tako nešto. Nakedi i R-ovi nisu opcija. Takođe ne divljam pa mi nije toliko bitna snaga ali mi je važno da može lijepo da potegne kad zatreba i da se dobro pegla po krivinama,jbg volim to kao i većina vas. Što se off-a tiče dovoljno da može malo na neki makadamski put a to može skoro svaki motor. Izbor je otežan time što živim u bloku u Ljubljani i nemam garažu ni opciju da u blizini iznajmim. Motor bi morao držati pred blokom tako da bi bio izložen svemu i svačemu od lošeg vremena preko djece i narkomana do lopova kojih u Ljubljani itekako ima. Neki dan ženinoj koleginici s parkinga firme ukrali MB B klase,mislim ko još krade B klasu,dobar auto al nije nešto atraktivan al ajde ovde očigledno kradu sve. Zbog toga, iako bih finansijski mogao ići na skuplji motor, odlučio sam da budžet bude u rasponu od 2000 do 3000 EUR. Ono od čega meni srce zaigra je Honda NC 750 x (da, znam da je premali ali toliko mi se sviđa da bi mi bilo scejedno što bi ispod mene izgledao kao noša). Ne uklapa se cijenom u budžet koji sma spreman dati u navedenoj situaciji. Ja ću navesti par motora koji bi mi moža odgovarali i koji mi se sviđaju a vas molim za predloge, komentare,argumente za i protiv itd.

(redosled nabrajanja je slučajan)

 

1.Kawasaki Versys 650-ona prva generacija jer sve druge izlaze iz budžeta. Postoji mogućnost da je premali za nas dvoje i svi nešto viču na vibracije. Nije najljepši ali što ga duže gledam više mi se svidja.

 

2. V strom 650. Dobar za naše gabarite,pouzdan, udoban,svi ga hvale.Ono što mu ne ide u prilog je što se često može pročitati da je dosadan motor i da ima malu putnu brzinu na AP. Takođe mi nešto ne budi previše osjećaje kad ga pogledam( molim kolege koji ga voze da ne zamjere,možda baš Stroma kupim). @draki prijatelju ne zamjeri i nagovori me na Stroma pa da se provozamo zajedno ;)

Opcija za približno istu cijenu je i Strom 1000 mada ne znam koliko mi treba litra a i registracija je skuplja.

 

3.TDM 900- dovoljno gabaritan za nas,dosta snage, definitivno ima smisla ali opet ne znam da li nam treba 900 kubika i prigovaraju mu za visoko težište. 

 

4. Honda CBF 600S -sviđa mi se izgled,ne znam da li je dovoljno velika za nas,kao i za Stroma čitam da je dosadan motor,da puno troši,jede gume zbog težine ali ne znam koliko je to tačno. Takođe ne bih kupovao motor sa karburatorom a one koje su injection malo iskaču iz budžeta bar ovde u Sloveniji (mada bih budžet malo i prekoračio kad bi sve drugo štimalo). 

 

5. Yamaha FZ6 poluoklopljena od 2004.na dalje- OK izgleda, cijene baš niske,snage više nego što mi treba,kažu da je pouzdana,problem bi mogla biti veličina i položaj sjedenja,ne znam koliko je udobna. Naked verzija mi je jedan od ljepših motora ali već sam naveo da ne bih naked.

 

6. Honda XL1000 Varadero-velik i vjerovatno udoban,opet ne znam treba li mi litra,djeluje mi nekako teško i tromo ali vjerovatno griješim jer vidim koliko ga voze.

 

7. Honda XL700V Transalp (2008. i mlađi) - izgled ne znam šta da kažem jednom mi lijep drugi put ne,veličina takođe mi nešto nepoznata,meni djeluje da bi bio mali, čudno mi da se može naći u mom predviđenom budžetu takav motor odnosno djeluje mi da imaju niske cijene na oglasima a ne znam zašto. Najmanje znam o ovom motoru pa je svako vaše i iskustvo dobrodošlo.

 

Vjerovatno sam nešto i zaboravio nabrojati. Kawasaki Z 750 i slični motori mislim da su premali i da se malo više sportski sjedi ali opet otvoren sam za sve predloge. Molim vas da mi niko ne zamjeri ako sam lupio glupost o nekom od nabrojanih motora ili ako sam napisao da je "dosadan" ili nešto tako,napisao sam ono što sam pročitao a ne lično iskustvo,zato i tražim vašu pomoć. Za kupovinu mi se ne žuri jer cijene i ovde divljaju  ali bih volio uz vašu pomoć napraviti izbor pa da mogu ozbiljno pratiti oglase i reagovati brzo kad se nešto pojavi. Post je malo predugačak ali kraće nisam mogao. Slobodno pišite,predlažite kritikujte me ispravite itd.  Unapred vam se zahvaljujem za pomoć.

 

 

 

 

 

Promenio član igogitar
tipfeleri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Upravo zato i tražim vašu pomoć i da me ispravite ako pogrešno razmišljam,hvala na tome. Znam za taj sajt,koristim ga,hvala.

Promenio član igogitar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1030 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Okreni, obrni, doći ćeš do Stroma.:D 

Nekako mi se uklapa u vaše gabarite, pouzdan, nije velik potrošač. Pa i mali ide po autoputu sasvim dobro. Ako sam shvatio iz prvog posta da nisi trkački nastrojen vozač?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Nisam trkač Due ali sam nailazio na tekstove kao nije Strom za više od 130 da drži duže vrijeme na AP. Jbg Beverli mi držao 140-150 bez problema pa mi to nešto baš zasmetalo kod Stroma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1060 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

Strom Litra
Varadero Litra
Caponord Litra
TDM 900
.
.
.
.
.
.
Pa ovi putni za jednog od 650ccm

TO je moje mišljenje...

Voziš duet...

Ako misliš duet sa 180kg opterećenja, 60ks-70ks iz 650ccm, na 420+ težine...
Nije to ono što si rekao, kad zatreba snaga, da ima... Na 650ccm u putnom/enduro motoru...

Opet ...
Možda grešim...

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1030 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Slažem se da zapreminu ne može ništa da zameni. Mada čitao sam onoliko tekstova i putopisa sa malim Stromovima u dvoje i nije se niko žalio.

Velikog sam vozio i odličan je, malog nisam pa ne smem da se kunem u leb i so.

I još da dodam, taj motor ima neverovatno dobru ciklistiku.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Moj savet bi isao za Honda Deauville 700. Udoban, pouzdan, mali potrošač. Ima svoja 2 kofera i uglavnom i treći. Ima kardan, nema lanca. Konjaža i snaga sasvim dovoljni za bilo kakav put.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Za 2-3k evra slabo ces naci bilo sta od enduro litri u krstenom stanju. I preko cene divljaju. 

 

Vec za oko 3500 bih uzeo TDM 900, Strom ili Varadero. Koji god da uzmes neces pogresiti. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Pa šta znam,ovde se TDM mođe naći za te pare ali iskreno nisam išao gledati pa da budem siguran u stanje,recimo da izgledaju jako dobro,jedan čak ima prepravljeno sjedište jer ga vozi djevojka. Kilometraža je vjerovatno na svakom vraćena. Fazeri su jako povoljni. Strom litra takođe i to sa 3 kofera e sad na slikama izgleda dobro ali ko će ga znati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1307 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Za 2-3k evra slabo ces naci bilo sta od enduro litri u krstenom stanju. I preko cene divljaju. 
 
Vec za oko 3500 bih uzeo TDM 900, Strom ili Varadero. Koji god da uzmes neces pogresiti. 
 
 
Jedino što za varadero mora da vuče cisternu za sobom, strom nema kočnice i troši ulje, tdm po meni najkompletniji i najštedljiviji.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1060 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

Strom Litra
6-7 potrošnja u duetu
Litara ulja 0,4 na 6000km

To je moje iskustvo sa starim Strom-om

Imao pancir creva
Hteo sam da promenim master cilindar kočnica sa 1,2" na 3/4" i klješta na 4klipna...
Tada dosta bolje koči...
Ali daleko od toga da ne koči...
Ne koči kao TDM900 ali koči...

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Evo par primjera iz oglasa (naravno i ovde su "svi servisi odradjeni,tankaj i vozi")

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=17240952&display=Yamaha tdm 900

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=17172987&display=Yamaha TDM 900

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=17295475&display=Suzuki V-strom 1000 DL

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=17167602&display=Honda VARADERO 1000 XL1000V

 

 

A možda bi i Caponord trebao uzeti u razmatranje

 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=17286950&display=Aprilia Caponord 1000

 

@TAZZ možda se nisam dobro izrazio,ne treba da preskačem automobile kad pretičem ali onako da je ipak dosta više nego što je pružao Beverly. Svakako su i litre u razmatranju.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Obrni okreni, strom 650. Litra za te pare nije najsrećnije rešenje, slabe kočnice i jako ružan podrhtavajući rad do 4000 rpm su me odbile od ovog motora. A i korpa na svima lupa, manje-više. 

 

Tdm je dobar izbor, ali ni njegov agregat nije najelastičniji i ugladjen. Mesta ima, snage ima, kočnice ima.

 

Varadero 1000 sa ubrizgavanjem za te pare mislim da nema, staru varu bih propustio, jedino ako je u mint stanju, ali prelaze ljudi na njima Boga oca.

 

Fazer, cbf 600s, z750 i slično su ti premali.

 

Opet kažem za mene, kada bih putovao u paru, 650 bi bio preslab, ali ako si pre ovoga vozio skuter, ne bi trebalo da ti fali mnogo snage.

 

Oko putne brzine, ide on preko 150 bez problema i bez neke naročite muke. Ulje troši malo više na visokim obrtajima, inače nije opasno. Jedino, nije lako naći neki u dobrom stanju, jer su sve to putne mašine sa "milion" kilometara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
10 minutes ago, igogitar said:

 

A možda bi i Caponord trebao uzeti u razmatranje

Nikako, za te pare dobar Capo nema, samo bi ti pojeo džigericu i na kraju bi ga prodao. Veruj mi, znam šta pričam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Moj savet bi isao za Honda Deauville 700. Udoban, pouzdan, mali potrošač. Ima svoja 2 kofera i uglavnom i treći. Ima kardan, nema lanca. Konjaža i snaga sasvim dovoljni za bilo kakav put.
Mogu da dam drugi amin za ovu Hondu. Preudoban....

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6818 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vi ste gabaritno isti par kao ja i moja supruga. Evo skoro 6 godina na TDM900... Neću da navijam ali potrošnja od 4 do 5 litara, ram koji se ne mrda pod težinom, kočnice koje koče sa dvoje i tri kofera i generalno ceo sklop bez posebnih mana u konstrukciji. Sve to u paketu od 200kg. Za te pare teško da može da bolje, ne kažem da nema bolje ali moraćeš da dodaš bar još 3000 evra preko.

 

Agregat je izuzetno pedatno i precizno spakovan i pokazali su se kao neuništivi. Nema ni govora o neuglađenosti jer i danas u novim motorima nećeš naći takav dvocilindraš. To njegovo ponašanje je vezano za stariji sistem ubrizgavanja i siromašnijom smešom. Ima dosta motora koji se tako ponašaju i to se da kompezovati sa dva prsta na kvačilu. Ja sam jednom uspeo da spustim potrošnju na 3.8 a može da pojuri i do 200 sa dvoje. Sve može.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Hvala @Alekre,trenutno mi TDM i prednjači u izboru. Budžet bi ja lako rastegnuo jer ima ovde raznih mogućnosti kredita i lizinga ali da lupim pare pa mi ga ukradu za dan dva  ili da se klinci pred zgradom igraju ubacivanja kamenčića u rezervar ili crtaju kredom po njemu, ne ide. Opet da iznajmim garažu nemam opciju,nema ih ovde kod mene da se izdaju . Zato sam budžet ograničio na ovaj iznos. Možeš li mi opisati o čemu se tu radi kad se spominje ta neuglađenost kod TDM? Ne znam ni te verzije kod TDM od kog godišta gledati itd.Mislim na 900 naravno jer ima ubrizgavanje. Kao vlasnik misliš li da ima visoko težište i kako se to manifestuje u vožnji? Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6818 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne trpi sporu vožnju u niskim obrtajima u prvoj i drugoj brzini. Na primer, kada se vučeš iza nekog auta, kao da je peviše za prvu brzinu a u druga previše pa zatrza.  Ljudi očekuju od velikog dvocilindraša da bude elastičniji. Pričamo o brzini do 20kmh, inače taj motor ide po fabrici 4.5 sec do 100 tako da ko kaže da taj motor ne ide u niskim obrtajima pojma nema. Samo malo precizniji rad kvačilom i to je to. Ja se bez problema vrtim i po osmicama i između auta samo na kvačilo.

 

Za visoko težište ne znam šta da ti kažem. Gluposti. 

 

Od 2003 do kraja proizvodnje nema bitnih razlika, samo gledaj opšte stanje.

 

Imaš tu i Triumph Tigera 955i, možeš da se mnogo lepo voziš sa R1150RS ili R, ima svašta.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
12 hours ago, Patriota said:

Diverzija 900?

Do 2000e tesko da ima ekonomicniji i pouzdaniji. Slazem se apsolutno. 

 

Al ako ide do 3000- 3500, onda bolje TDM 900 il neki od navedenih. 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Kao bivši vlasnik i TDM 900 i Diverzije 900, evo ti moje mišljenje:

Diverzija se otpisuje jer je karburator, a to nećeš. Cenio sam kardan i elastičnost, ali ipak zastarela tehnologija, velika težina, potrošnja...

TDM je meni bio malo previsok i to mi je smetalo (ja sam 174cm). Aluminijumski ram, savršene kočnice, ubrizgavanje, potrošnja na putu 4-4,5 litara (udvoje i sa 3 kofera), mala težina... Za putni motor je, po meni neophodno dokupiti centralni štender (postoji fabrički i zamenski) i povišeni vizir. Koferi se podrazumevaju.

Problem vožnje malim brzinama na malom gasu je izazvan ekološkim zahtevima i vrlo lako rešiv. Radi se o tome da motor ima klapnu na ulazu u Airbox koju računar otvara i zatvara na granici od 3000 o/min. Tema premošćenja ovog sistema bilo elektronski (otkači se jedna žica na računaru) bilo pneumatski (zapuši se crevo aktuatora koji pokreće klapnu, je mnogo puta prežvakana. Ja sam to uradio bez problema i značajno promenio ponašanje motora na niskim obrtajima...

Imao sam i stari Deauville 650 i mislim da su ugradjeni koferi njegova najveća mana za putovanje. Prvo su mali, ukupno imaju oko 34 litra, drugo moraš ih pakovati na licu mesta, a ne kod kuće ili u sobi. Čak i sa fabričkim proširenjima, koja se btw preskupa, ne dobija se mnogo. Deauville 700 je značajno moderniji i bolji motor, ali ova mana ostaje.

Ako nije jasno, moj savet je TDM 900.

P.S. Drugi oglas za TDM od ženskog vozača u opisu kaže da je crvene boje, a na slikama crn???

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja