Jump to content

Moto Zajednica

Ctek punjaci

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Honda Hornet

Malo sam googlao ali nisam nasao informaciju , pa rekoh da postavim ovdje mozda neko od kolega ima provjerenu info.

 

Planirao sam da kupim Ctek punjac , konkretno mxs 5.0 model kako bih mogao zimi odrzavati akumulator na motoru a opet da posluzi i za auto ako zatreba .

 

E sad sto mene buni , gledam oglase na KP i bukvalno nalazim punjac za 60-80-100-120e nov . Nisu mi jasne ove varijacije u cijeni . Jel se radi o tome da ima dobrih kopija na trzistu ili stvarno ovi od 60e mogu biti original . Kako prije svega provjeriti da li je origi?

 

A onda bih volio i da cujem iz iskustva kako ste zadovoljni sa istim punjacem i dal preporucujete nesti drugo mozda ?

 

Ja sam pravio punjac od UPS-a za odrzavanje baterije ali to su sve budzevine pa bih se kutarisao toga i uzeo normalno resenje .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1882 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ctek su odlični punjači. Mislim da pune skoro sve vrste baterija koje koristimo na motorima. Šta je original, a šta kopija, ne bih znao da kažem...

Mislim da je prošle godine jedan kolega prodavao baš dugo na bjb oglasima, bilo mislim 35 do 40 evra. Prodao ga na kraju. Da nemam Cars pro, sigurno bih ga uzeo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2799 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Toplo bih ti preporučio BC punjače iz Motomanije. Iskustva su odlična.Opslužuje 3 automobila i dva motora besprekorno 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Beograd-Krusevac
  • Motocikl: CRF300L

Ja sam pred NG kupio ctek mxs 5.0 i nakacio akumulator za motor pre nego sto sam otisao u inostranstvo na 2 meseca. Kada sam se vratio, dopunio i akumulator za punta. Nije se pregrevao, nije se gasio (koliko su proveravali) i kada sam se vratio, motor upalio na prvu. Ja sam poprilicno zadovoljan. U setu sam dobio dva seta nastavaka za montiranje i punjac. Platio sam oko 9500 na KP, delovalo mi je sve legitimno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1565 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 21.3.2022. at 21:45, Slavo je napisao:

 

Malo sam googlao ali nisam nasao informaciju , pa rekoh da postavim ovdje mozda neko od kolega ima provjerenu info.

 

Planirao sam da kupim Ctek punjac , konkretno mxs 5.0 model kako bih mogao zimi odrzavati akumulator na motoru a opet da posluzi i za auto ako zatreba .

 

E sad sto mene buni , gledam oglase na KP i bukvalno nalazim punjac za 60-80-100-120e nov . Nisu mi jasne ove varijacije u cijeni . Jel se radi o tome da ima dobrih kopija na trzistu ili stvarno ovi od 60e mogu biti original . Kako prije svega provjeriti da li je origi?

 

A onda bih volio i da cujem iz iskustva kako ste zadovoljni sa istim punjacem i dal preporucujete nesti drugo mozda ?

 

Ja sam pravio punjac od UPS-a za odrzavanje baterije ali to su sve budzevine pa bih se kutarisao toga i uzeo normalno resenje .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Po mnogima CTEK je u samom svetskom vrhu kada su digitalni (pametni) punjači u pitanju. Neću detaljisati sa karakteristikama jer je sve moguće naći na internetu. Samo ću se osvrnuti na tvoju opasku vezanu za cene. Lično, zaista nisam čuo da postoje kopije. Što se samog MXS 5.0 tiče...

 

Na tržištu postoje: MXS 5.0 (sa crnim dugmetom)

71b8ejrAv5S._AC_SL1500_.jpg.25fee2a0b1ed0a6a15624688158cc908.jpg

 

MXS 5.0 (sa crvenim dugmetom)

MXS_5.0-web-big-1.jpg.c6c59818716c3a54f2489e16c0e5e18e.jpg

 

MXS 5.0 Test&Charge (sa plavim dugmetom)

MXS_5.0_TEST_CHARGE-web-big-1.jpg.4c3c000c0b6b68f5aeece49682caa573.jpg

 

Model sa crnim dugmetom iako je stariji, još uvek se može naći na tržištu. Njegova unapređena i poboljšana verzija ima crveno dugme. Glavna razlika je ta da model sa crvenim dugmetom punjenje automatski prilagođava i spoljnoj temperaturi, tako da je idealan za upotrebu i na hladnim mestima, ili na mestima gde temperatura relativno često oscilira. Model sa plavim dugmetom je najskuplji MXS 5.0 jer pored svega ima mogućnost testiranja alternatora, voltaže i startne snage. Sa ovim modelom nemam nikakva iskustva, ali po rečima mojih prijatelja nepotrebno je plaćati veću cenu za funkcije koje ti verovatno nikada neće biti potrebne. Ukoliko želiš da precizno izmeriš pomenuto, bolje kupi odgovarajući uređaj za to (savet upućenijih u materiju).

 

Moj savet bi bio da (ukoliko rešiš) kupiš MXS 5.0 model sa crvenim dugmetom. Ja imam ukupno tri MXS 5.0 punjača, dva sa crvenim i jedan sa crnim dugmetom. Koristim ih baš dugo i nikada nikakvih problema nisam imao, kako sa akumulatorima, tako i sa samim punjačima. Zbog mog nekadašnjeg rada u inostranstvu, najduži period da su mi vozila (dva auta i motor) neprekidno bila prikačena na punjače je bio 6 meseci, a znam i za znatno duže vremenske intervale. 

 

Osim što imaju sjajne karakteristike, CTEK od konkurencije izdvaja raznolikost i raspoloživost dodatne opreme. Ukoliko se odlučiš za CTEK, moj prijateljski savet bi bio da nabaviš i dodatni kabl koji se jednim krajem kači direktno na kleme akumulatora a sa druge strane ima utičnicu za punjač. Dakle, umesto štipaljki (klješta) kojim bi morao nekako da pristupiš klemama svaki put kada bi poželeo punjenje (održavanje), sada bi imao džek (utičnicu) koju možeš vezicom da pričvrstiš za bilo koje pristupačno mesto na motociklu. To bi značilo da bi ti se vreme potrebno za konektovanje punjača sa motociklom (akumulatorom) merilo u sekundama. :)

CONNECT_EYELET_M6-web-big.jpg.218e851178af212e5afc903235ba5d35.jpg

Ovo su samo neki detalji vezani za ovaj punjač i nadam se da sam bar malo pomogao, izbor je naravno na tebi. :)

 

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
pre 52 minuta, yogibear je napisao:

Ukoliko se odlučiš za CTEK, moj prijateljski savet bi bio da nabaviš i dodatni kabl koji se jednim krajem kači direktno na kleme akumulatora a sa druge strane ima utičnicu za punjač.

Uz MXS 5.0 sa crvenim dugmetom koji ja imam je taj kabal dosao uz punjač u kompletu. Kupio sam ga na KP i mislim da je bio negde oko 80-90 e

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Honda Hornet

Hvala puno na iscrpnom odgovoru @yogibear . Iskren da budem nisam primjecivao razlike u modelima , mislio sam da je samo jedan model MXS 5.0 . Sad su stvati dosta jasnije i mislim da mi je dovoljan ovaj sa crvenim dugmetom.

 

Mada kasno sam se sjetio za isti , jer ostavih akumulator zimus dva puta da se isprazni i crce . Sad sam kupio novi accu i bih odmah uzeo i punjac da s vremena na vrijeme pripunim a kad dodje zima da ga zakacim na odrzavanje 

 

Hvala

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Imam dva MXS 5.0, jedan ima 10+ godina, drugi 6-7. Koriste se svakodnevno za motore, automobile, traktore i gde god zatreba. Malo je reći da sam prezadovoljan.

Kupio sam ih preko drugara koji mi je doneo iz Austrije, jednom sa Amazona a jednom valjda iz Louisa, cena su bile rekao bih 70e, dok su kod nas tad bili oko 100e.

Za kopije nisam čuo, ali čim uzmeš pakovanje i kreneš da otvaraš lako ćeš biti siguran da je original, čak je i to na visokom nivou.

 

Ja sam uz oba dobio ove kabliće za kačenje direktno na kleme, odlična stvar. Sproveo sam utičnicu u gepek u repu motora, samo podignem poklopac i uštekam džek kad punim.

 

Za ovaj noviji sam kupio i zaštitni gumeni bumber koji ga odlično čuva od grebanja i eventualnih udaraca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
On 22.3.2022. at 12:02, Zarkela je napisao:

Meni dobro radi i punjac iz Lidla. 

Ja kupio dva, od kojih jedan не работает... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1882 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
pre 14 minuta, Arakis je napisao:

Ja kupio dva, od kojih jedan не работает... 

Možda ima na forumu neki električar, da ga pogleda ?

:)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1565 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Pre 12 sati, aca-pn je napisao:

Uz MXS 5.0 sa crvenim dugmetom koji ja imam je taj kabal dosao uz punjač u kompletu. Kupio sam ga na KP i mislim da je bio negde oko 80-90 e

Potpuno si u pravu, moj previd. Kupio sam ih odavno pa sam potpuno prevideo da pomenuti kabl dolazi u kutiji uz onaj na kome su štipaljke. Osim toga, dodatno sam kupio takav kabl ali sa LED indikatorima koji pokazuju napunjenost akumulatora, zato mi je nabavka kabla ostala u glavi. :)

  INDICATOR_EYELET_M8-web-big-1.jpg.c1c920e6e818d8ec8dc6a6e51eed9374.jpg

Uzeh takođe i adapter sa automobilskom utičnicom za struju u koju se mogu udžekovati razni punjači za mobilni, kompresori za vazduh, moto odela sa grejačima... Odlična stvar za motocikle koji fabriki ne poseduju utičnicu za struju. 

CONNECT_CIG_SOCKET-web-big.jpg.87c14e3b7c437b2e1c255f00864b1050.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Honda Hornet

Nedje sam ovo procitao a ima mi logije skroz , jer akumulator kao akumulator puni se pa puni



ako puniš direktno na klemama akumulatora, nema problema.....ako puniš preko 12V fabricke utičnice, tu nastaje problem ako nije punjač prilagođen CANBUS instalaciji.Naime kompjuter motora "iskljuci" tu utičnicu posle nekog vremena.... “


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Pre 5 sati, steefanv je napisao:

Da li MXS 5.0 moze da radi na bmw-u? 

Zbog Can-Bus sistema

 

Ako zakacis dodatak direktno na akumulator, Can-Bus nema nista sa tim. Problem je samo ako ides preko euro uticnice.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST
Pre sat vremena, lalajko je napisao:

 

Ako zakacis dodatak direktno na akumulator, Can-Bus nema nista sa tim. Problem je samo ako ides preko euro uticnice.

 

Pre 4 sati, Slavo je napisao:

Nedje sam ovo procitao a ima mi logije skroz , jer akumulator kao akumulator puni se pa puni



ako puniš direktno na klemama akumulatora, nema problema.....ako puniš preko 12V fabricke utičnice, tu nastaje problem ako nije punjač prilagođen CANBUS instalaciji.Naime kompjuter motora "iskljuci" tu utičnicu posle nekog vremena.... “


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Hvala na informaciji, nisam znao za ovo. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 85 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Ducati Hypermotard 1100 EVO

Ja imam onaj osnovni ctek 0.8. Samo akumulator od motora punim sa njim. Dolazi u kompletu sa dzekom koji ide na kleme i klasičnim štipaljkama. Prikačiš i zaboraviš. Odličan. Platio sam ga oko 6000din na KP.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1565 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 24.3.2022. at 13:39, steefanv je napisao:

Da li MXS 5.0 moze da radi na bmw-u? 

Zbog Can-Bus sistema

CAN bus (Controller Area Network bus) je sistem koji omogućava da raznorazni senzori i mikrokontrolori konstantno komuniciraju sa ECU ali i međusobno. Da bi punio akumulator na BMW motociklu preko fabričke utičnice za struju, potrbno je da imaš punjač koji može da pobudi CAM bus sistem kada u utičnici nema struje, zapravo ima je još tridesetak sekundi nakon gašenja motocikla (kontakta). Znam ljude koji koriste CTEK punjač tako što ga udžekuju u fabričku utičnicu, daju kontakt, sačekaju 10-15 sekundi da se punjač "skapira" sa sistemom, a zatim ugase kontakt nakon čega će se punjenje (održavanje) nastaviti. Mana je ta da ukoliko dođe do nestanka a zatim i povratka struje u mreži, punjač neće biti u mogućnosti da nastavi održavanje. Ovo nikada nisam probao i sa ovom metodom nemam iskustva jer nemam džek koji pasuje u malu originalnu BMW utičnicu. Taj adapter se kupuje posebno. 

 

Druga priča koja je vezana za takav način punjenja je neka vrsta "urbane legende". Ne poznajem nikoga da je tako nešto doživeo, niti nekoga od poverenja ko opet pa zna nekoga ko je zaista imao takav problem. Pošto priča kruži internetom, hajde da je prenesem. Ukoliko na BMW motociklu sa CAM bus sistemom imaš baš staru i praznu bateriju (akumulator), a puniš je preko originalne utičnice, CTEK "pametni" punjači će to prepoznati i posebnom "pulsnom strujom" će započeti proces desulfatizacije (čišćenje) ćelija. NAVODNO, tokom tog procesa moguće je da dođe do oštećenja ECU na motociklu.

 

Ono što je kolega već napomenuo, CTEK punjač prikačiš direktno na akumulator i ne misliš ni o čemu. Na slici je moj BMW koji je evo već šestu godinu tokom bilo kakvog iole dužeg stajanja u garaži uvek na MXS 5.0 punjaču. Naravno, nikad nikakav problem, ni sa fabričkim akumulatorom, ni sa punjačem. :) 

 

20220326_124145.thumb.jpg.d59315b1fa8088c716d12c28b2e1d361.jpg

 

A za one koji vole sve u "originalu", BMW ima i za to rešenja. Stvarno ne znam ko pravi punjače za njih? :D

 

bmw-ctek-charger-14.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: SVT650X
pre 55 minuta, gixxer750/94 je napisao:

Valja li ovaj necemu

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Praktično sve... Kupi i prodaj u najvećoj online zajednici u Srbiji. Probaj na kp!

 

Ja ga 3 godine koristim, punim akumulatore i na kolima i motorima, pozajmljivao sam drugarima, i dalje radi.

Ako ti nije hitno sacekaj da u Lindi bude u ponudi, mislim da je oko 2000 din. Da ne dajes pare preprodavcima...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3494 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, gixxer750/94 je napisao:

Valja li ovaj necemu

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Praktično sve... Kupi i prodaj u najvećoj online zajednici u Srbiji. Probaj na kp!

 

Nije loš. Imam dva komada (jedan mi crkao nakon godinu dana).

Uglavnom završava posao za koji je namenjen.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 337 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900
On 8.9.2022. at 15:38, zika56 je napisao:

Nije loš. Imam dva komada (jedan mi crkao nakon godinu dana).

Uglavnom završava posao za koji je namenjen.

Узех га данас, смем ли да  оставим акумулатор преко зиме на њему или да повремено допуњавам?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja