Jump to content

Moto Zajednica

Peda TEK 125/250

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Evo stigao mi je kofer danas, za 50-ak evra deluje vrlo korektno.

Verovatno nije kao Givi od 200 evra, ali bolji mi ne treba.

Podloga je metalna, mislio sam da je plastična.

I one zlatne šine su prilično rigidne i debele, tu ima plus.

Ne uvija se i nije ona najtanja mekana kineska plastika u pitanju.

Moraću (očekivano) malo proširiti rupe bušilicom na mom improvizovanom nosaču da bi vijci prošli.

A to ću tek sutra kad kupim nove, oštre borere.

Evo kako izgleda kofer, zasad sam ga samo provizorno stavio da vidim kako izgleda na motoru. Meni je ok.

 

RUnigcX.jpg

 

3e9eCoI.jpg

 

avSYeR4.jpg

 

3uXUWQF.jpg

 

6IkJkwi.jpg

 

gEoDflB.jpg

 

5LScDhQ.jpg

 

 

Promenio član Midjo
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Razmisljao sam da kupim ovu Pedu Tek 250 2022.

Moze li mi neko ko je vec posjeduje malo da pojasni, je l ima kakve drasticne razlike izmedju pede 2020 za koju su pravili recenzije po youtube ili je sve isto samo drugaciji izgled?
Je li sauh isto rucni i dalje ili su mijenjali?
Ako moze neko par razlika da mi navede. Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 947 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Što bi rekli novinari za 2022. Peda nam je pripremila "bold new graphics" za popularni TEK 250. Koliko znam nema promena, na papiru makar.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Evo napravio sam još jednu zamenu ulja - moje mišljenje je da za vreme razrade ne možete preterati.

Što više, to bolje, pogotovo što ovi motori nemaju filter ulja, nego mrežicu/sito i magnet.

Mrežica/sito kupi veće komade metala, ili dihtunga, čega god, a na magnetu se nataloži puno sitnih metalnih opiljaka.

Prvu zamenu sam napravio na 17km, bukvalno odradio malo na leru, provozao, pa izbacio kinesko smeće ulje.

Druga zamena je bila na 110km, napravio par vožnji, upoznao malo motor, pa odradih zamenu jer je razrada intenzivna u prvim kilometrima.

Treća zamena je danas, na 290km, vozikao se ovih dana i odlučih da zamenim, verujem da puno znači, nov je motor i hoću da ga čuvam.

Sledeću zamenu planiram na 1000km - a možda i pre.

 

Evo kako izgleda kada izlazi, naravno da nije tamno. Ali je puno mikro opiljaka koji funkcionišu kao "tečni" brusni papir.

 

LzN9Bf0.jpg

 

"Filter" i ultra jaki magnet, ovaj put nije bilo puno smeća. Jedan metalni opiljak na mrežici i malo nečistoća na magnetu.

 

QCg6hII.jpg

 

Evo koliko je jak magnet, drži poluinčni produžetak račne i ključ 24mm.. može verovatno još tereta podneti. :D

 

jpi9UE5.jpeg

 

Evo snimak izbliza izbačenog ulja. Puno sitnih čestica se vidi.

Može biti da su delovi lamele, kvačila, ne znam, ali ima sigurno i metalnih mikro opiljaka koji kruže kroz motor. Zato se često menja ulje. ;)

 

h8De1oK.jpeg

 

Promenio član Midjo
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 322 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Druže ajde što bacaš pare, tvoje su i možeś sa njima da radiš šta te je volja ali neko će na osnovu ovih postova stvarno pomisliti da je ovaj interval zamene ulja nešto normalno i ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Moje pitanje: Da li cesto menjanje ulja moze da ima los efekat na masinu ? Ovog kineza ili neki drugi skuter / motor, svejedno.

 

Kapiram da u servisnoj knjizici pisu intervali, znam da ih neko radi i na pola te kilometraze zbog uslova u kojima se voze motori. Ali me zanima da li postoje razlozi da se ne rade i cesce, osim da je bespotrebno ili bacanje para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 322 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer
18 minutes ago, Tarmi636 said:

Moje pitanje: Da li cesto menjanje ulja moze da ima los efekat na masinu ? Ovog kineza ili neki drugi skuter / motor, svejedno.

 

Kapiram da u servisnoj knjizici pisu intervali, znam da ih neko radi i na pola te kilometraze zbog uslova u kojima se voze motori. Ali me zanima da li postoje razlozi da se ne rade i cesce, osim da je bespotrebno ili bacanje para.

 

Odgovor je ne.

 

Ulje bukvalno možeš da menjaš svaki dan ako te to veseli i ako imaš para za bacanje i apsolutno ništa nećeš naškoditi agregatu, ali isto tako mu ništa nećeš ni pomoći niti ćeš od toga imati ikakve koristi. Svaki agregat bio on Nemac, japanac Italijan ili Kinez su konstruisali ljudi koji se zovu INŽENJERI. Oni su jadni učili neku, ne baš tako jednostavnu školu i na osnovu tog svog znanja su konstruisali agregat i propisali intervale za zamenu ulja. Problem nastaje kada neko bez ikakvog inženjerskog znanja počne da izmišlja toplu vodu pa još te svoje maštarije predstavi kao nešto egzaktno a neko ko se u materiju ne razume to usvoji i misli da je to nešto što je normalno.

 

Pročitah ja ovde svašta tipa "ulje za razradu", "kinesko smeće od ulja"... 

 

Inače taj agregat je kopija Hondinog agregata iz sedamdesetih, veoma je jednostavan i veoma pouzdan. Neki bi rekli, uz osnovno održavanje, neuništiv.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 733 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

Otić će u kurac navoj di se izliva ulje pa eto problema.

Poslano sa mog Redmi 6 koristeći Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
1 hour ago, ekozelj said:

Druže ajde što bacaš pare, tvoje su i možeś sa njima da radiš šta te je volja

Velikih li para.. litar modričkog ulja koje sipam je nepunih 4 evra.

Dakle u prvih hiljadu km sam odradio 2 vanredne zamene ulja (i neću više), to je čak 8-9 evra.. vau, velike pare.

 

1 hour ago, ekozelj said:

ali neko će na osnovu ovih postova stvarno pomisliti da je ovaj interval zamene ulja nešto normalno i ispravno.

Neće jer sam se ogradio, napisao sam da to radim jer hoću tako a ne jer mora tako (servisna knjižica kaže kako treba).

 

53 minutes ago, ekozelj said:

Pročitah ja ovde svašta tipa "ulje za razradu", "kinesko smeće od ulja"... 

Nisi dobro čitao, to smo demantovali.

Ne postoji ulje za razradu, a sigurno je bolje bilo koje ulje nego ono koje dođe iz Kine u mašini.

 

54 minutes ago, ekozelj said:

Inače taj agregat je kopija Hondinog agregata iz sedamdesetih, veoma je jednostavan i veoma pouzdan. Neki bi rekli, uz osnovno održavanje, neuništiv.

To je tačno, ali ne škodi par zamena više makar u prvih hiljadu kilometara da se izbace svi metalni opiljci.

Uostalom ja se bolje osećam ako znam da je ulje sveže i čisto, bez tečnog abraziva (metalnih opiljaka).

Možda si u pravu da neće imati neke koristi.

A možda ipak HOĆE imati minimalnu korist jer ne postoji papirni filter koji bi pokupio sve što nastane u razradi.

Znaš kako Kinezi imaju neprecizne tolerancije i završnu obradu.. u prvih par stotina km se stvori šaka opiljaka u ulju.

 

44 minutes ago, Zog said:

Otić će u kurac navoj di se izliva ulje pa eto problema.

Ako se zategne adekvatnim momentom sile, neće mu ništa biti.

Morao bih milion puta odvrnuti i zavrnuti da odu navoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Ovo za milion odvrtanja i zavrtanja da neće da strada navoj,verujmi dovoljna je mili sekunda .......i ode navoj.Ali lepo si opisao,tvoja želja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Da, ako se nepažljivo stavi vijak.. zato ga lagano ručno zavrnem i još samo malo trznem ključem.

Dajte bre ljudi, nisam mutav i znam šta radim.

Dakle 2-3 zamene ulja do prve hiljadarke i dalje po uputstvu, otprilike na svake 2 hiljade - to mi je plan.

Znam da neki ljudi nisu menjali ulje na kosilici 10 i više godina i kosilica i dalje radi na fabričkom ulju. :)

Ali ja na svojoj kosilici menjam najmanje jednom godišnje, 600ml modričkog SAE 30 ulja je 1,5 evra.

I saglasan sam da u suštini ne moram ovo raditi na Pedi jer je motor izdržljiv ali hoću jer to volim, fanatik sam za zamenu ulja.

A i nije skupo, bukvalno me košta kao dva litra benzina i pažljiv sam kad to radim.

Evo još jednom za sve: pratite servisno uputstvo a ne mene, ja sam fanatik. ;)

 

Promenio član Midjo
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Da, ako se nepažljivo stavi vijak.. zato ga lagano ručno zavrnem i još samo malo trznem ključem.
Dajte bre ljudi, nisam mutav i znam šta radim.
Dakle 2-3 zamene ulja do prve hiljadarke i dalje po uputstvu, otprilike na svake 2 hiljade - to mi je plan.
Znam da neki ljudi nisu menjali ulje na kosilici 10 i više godina i kosilica i dalje radi na fabričkom ulju.
Ali ja na svojoj kosilici menjam najmanje jednom godišnje, 600ml modričkog SAE 30 ulja je 1,5 evra.
I saglasan sam da u suštini ne moram ovo raditi na Pedi jer je motor izdržljiv ali hoću jer to volim, fanatik sam za zamenu ulja.
A i nije skupo, bukvalno me košta kao dva litra benzina i pažljiv sam kad to radim.
Evo još jednom za sve: pratite servisno uputstvo a ne mene, ja sam fanatik.
 
Ако желиш да дуго возиш Педу, промена уља на 1500 највише.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
23 minutes ago, cezarpa said:

Nemoras stalno da odvijas cep za ulje,mozes ulje sa pumpom da izvuces crevom kroz otvor za mernu sipku.

Ne preferiram tu metodu jer zaostane malo ulja na dnu, a metalni opiljci potonu i nalaze se baš na dnu.

Volim da pod uticajem gravitacije komplet ulje izađe, iskapa.

 

6 minutes ago, Krokodilo said:

Ако желиш да дуго возиш Педу, промена уља на 1500 највише.

Hvala na savetu!

Čitao sam dosta o ovome i većina je saglasna da je idealan interval između hiljadu i dve hiljade.

Možda i spustim na hiljadu, naglašavam da je ovo ulje jeftino (Modriča Mototaktol) a ispunjava API SL i JASO MA2 standard.

Videću kako dalje, na skuteru (kineski GY6 50cc) sam menjao na hiljadu i prešao preko 20 hiljada za 5 godina.

Dobra kilometraža za 50cc 4T, a i dalje radi odlično samo što mi je odavno mali i dosadan. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Hvala na savetu!
Čitao sam dosta o ovome i većina je saglasna da je idealan interval između hiljadu i dve hiljade.
Možda i spustim na hiljadu, naglašavam da je ovo ulje jeftino (Modriča Mototaktol) a ispunjava API SL i JASO MA2 standard.
Videću kako dalje, na skuteru (kineski GY6 50cc) sam menjao na hiljadu i prešao preko 20 hiljada za 5 godina.
Dobra kilometraža za 50cc 4T, a i dalje radi odlično samo što mi je odavno mali i dosadan.
То уље је: КО ГА НИЈЕ ПРОБАО, НЕ ЗНА КОЛКО ЈЕ ДОБРО. Ја сам о њему више пута писао и одушевљен сам.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Peda Tek 250

Kofer lepo izgleda a i nova šema farbanja mi se sviđa.

Ja sam evo uzeo roll barove da ponovim moju Pedu i meni se sviđa kako izgleda a neće ni da škodi za nedaj bože da zaštiti motor.

Što se tiče pitanja, da li je ova današnja peda ista kao prva iz 2020. mislim da jeste, sem šeme farbanja. 

Agregat je isti to je sigurno a za ostalo ima manjih varijacija pošto ima nekoliko modela Pede tek 250.

Evo slika odmah posle postavljanja roll barova. 

IMG_20220713_184309.jpg

IMG_20220713_184332.jpg

IMG_20220713_184345.jpg

IMG_20220713_184359.jpg

IMG_20220713_184406.jpg

IMG_20220713_184415.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
31 minutes ago, Krokodilo said:

То уље је: КО ГА НИЈЕ ПРОБАО, НЕ ЗНА КОЛКО ЈЕ ДОБРО. Ја сам о њему више пута писао и одушевљен сам.

Da, da, sećam se da si ti pisao o njemu, ne samo ti, nego još ljudi na forumu.

Kažu da je idealan za vazdušno-uljno hlađene Kineze.

Sreća pa ga ima ovde u Banjaluci napretek i jeftino je.

Žao mi je što kod vas u Srbiji ne možete lako doći do njega.

Ako neko dolazi ovamo, javite se da vas uputim gde ima.. ili da se pošalje po autobusu, možemo nešto napraviti.

 

@nikajoka

Odlično izgleda!

I ja razmišljam o roll barovima, i zbog zaštite ali nekako više zbog estetike.

Izgleda puno moćnije sa njima.

Evo kako moj Peda izgleda pored Yamahe Tracer 700.. izgleda dosta "ozbiljno", bar ovako na prvi pogled. :)

Kofer ću još malo uštelovati.. vratiti 2 cm nazad.

 

fOiC84I.jpg

 

 

Promenio član Midjo
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Peda Tek 125

Evo ako je neko zainteresovan, ja svoju Tekicu od 125 prodajem nakon sto me je nosila 2.5 sezone 

 

WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Peda Tek 125, 2020. godište, Naked, vozilo prešlo 5882 km, Savski Venac. Cena 1.450 € - Motori - Polovni Automobili

Iskreno - motor idealan za pocetnike ali dosadi posle godinu-dve

 

Jedino sto mi je smetalo je manuelni sauh koji mora po hladnom vremenu ili kad se dugo ne vozi da se otvori dok se ne zagreje motor. Sem toga zaista nemam zamerki, jako je forgiving prema pocetnickim greskama

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Prvo, za te pare menjaj ulje na 1000-1500km, nije da je teško. Drugo, ne znam kakvo je to ulje, drago mi je ako je stvarno tog kvaliteta.

Ja sam Hondino OE polu sint 10w30 platio 2480din litar, 21e... Kriminal.

Koliko si prešao sa njim?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Мењај на 1500 зато што је идеал за тај агрегат а уље, уље је закон. На сваких 8000 отвараш странично декло код корпе, и чистиш центрифугатор од талога. Ако ово поштујеш има да га "убијеш". А криминал је свако уље изнад 10€ по литру, сваки новчич изнад је пљачка.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

" Sauh na motoru je manuelni i ukoliko se dugo ne vozi ili je hladno (kraj oktobra/novembar) mora da se otvara (ručica za sauh je pristupačna) dok se motor ne zagreje, te da se “pridrži” gas dok se ne zagreje - ovako motor radi od kad je kupljen, nije vezano za “staž”"

 

Mora da se pridrzi zato sto sauh ne funkcionise po principu dodavanja goriva, te nema ni automatsko dodavanje blagog gasa, vec ima samo klapnu za prigusivanje vazduha. Karburatori malo ozbiljnijih motora na sauhu podignu i ler. Ali je zato taj karburator nesto jednostavniji i manje problema sa njim. U sustini upalis i odmah vozis bez silovanja dok se ne ugreje i to je to.

 

Cisto da potvrdim i ja buducim kupcima da nije u pitanju nikakav kvar :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
" Sauh na motoru je manuelni i ukoliko se dugo ne vozi ili je hladno (kraj oktobra/novembar) mora da se otvara (ručica za sauh je pristupačna) dok se motor ne zagreje, te da se “pridrži” gas dok se ne zagreje - ovako motor radi od kad je kupljen, nije vezano za “staž”"
 
Mora da se pridrzi zato sto sauh ne funkcionise po principu dodavanja goriva, te nema ni automatsko dodavanje blagog gasa, vec ima samo klapnu za prigusivanje vazduha. Karburatori malo ozbiljnijih motora na sauhu podignu i ler. Ali je zato taj karburator nesto jednostavniji i manje problema sa njim. U sustini upalis i odmah vozis bez silovanja dok se ne ugreje i to je to.
 
Cisto da potvrdim i ja buducim kupcima da nije u pitanju nikakav kvar
Саух је саух, или додаје више горива, или смањује проток ваздуха да би агрегат имао више горива док ради, поента је иста.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Poenta jeste ista, ali ukoliko se doda goriva a smesa je vec posna svega ima vise i radi na nesto visem leru dok u slucaju klapne, ukoliko nema sistem za dodavanje gasa kao sto ima vecina starijih automobila, potrebno je rucno drzati ga na malom gasu dok se ne ugreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Poenta jeste ista, ali ukoliko se doda goriva a smesa je vec posna svega ima vise i radi na nesto visem leru dok u slucaju klapne, ukoliko nema sistem za dodavanje gasa kao sto ima vecina starijih automobila, potrebno je rucno drzati ga na malom gasu dok se ne ugreje.
И у овом случају ради без додавања гаса, клапна није фиксна и има опругу која омогучава њено отварање код додавање гаса. Има и два положаја, најгорњи је практично да упалиш и проради који секунд и после пребациш у средину где можеш и да возиш док угреје па на крају спустиш до краја доле(саух искључен).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja