Jump to content

Moto Zajednica

Peda TEK 125/250

Recommended Posts

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Peda Tek 250
Pre sat vremena, Andrej_Hotstepper je napisao:

Ok onda, tema za razmišljanje: 

Scott oiler je po mom mišljenju najbolji način održavanja lanca. Iz više razloga. 

Jedan od glavnih je što je lanac konstantno podmazan i što lanac centrifugalno spira sa sebe sve nečistoće. 

Ovo mi je i glavni argument protiv sprejeva. Sprejevi su kao žvaka. Lepe se da bi ostali na lancu. Ta osobina je loša jer na sebe lepe i prašinu, pesak. Pesak je među najtvrđim materijalima na ovom Trećem kamenu od Sunca.  U suštini nalepiš pesak i onda ga pustiš da se tare o metalne površine lanca i lančanika. Šmirgla ukratko.

Drugi je, ulje smanjuje trenje, tj. grejanje, koje doprinosi tegljenju lanca.

Sve ovo pričam iz života ko zna koliko godina godina i motora korišćenja sprejeva i na kraju 5 godina Scotta na VFR. VFR je 5 godina imao jedan te isti lanac. Toliko dobro radi posao to konstantno podmazivanje da nikada nije ni bilo potrebe za dotezanjam. Znam čoveka koji je prešao skoro 80.000 km na Vstrom 1000 na jednom lancu zahvaljujući Scottu. 

Uostalom, ne znam koliko dugo voziš, moje mišljenje je da je SAE90 ili neko menjačko ulje najbolje ako već ne želiš da investiraš u Scottoiler.  A onda, pošto je lanac za tvoj motor? 1500-2000din? A sprej od 2000din svakih mesec dva...

I da, da mi je videti "čkole" koje su završili ti majstori, obuke koje su prošli makar... 

Ne znam koje su škole i obuke završili ali verovatno više od nas dvojice.

Da, sprej treba da se lepi i tim lepljenjem napravi membranu između tih nečistoća i lanca, deblju od ulja pošto ga je teže otresti sa lanca. Jedan član reče podmazivanje je samo estetske prirode pošto lanci imaju gumice.

Da, podmazivanje štiti lanac od korozije ali takođe štiti i te iste gumice od nečistoća koje bi ih oštetile i dalje je sve jasno šta bi se desilo.

Opet ponavljam, ko šta voli i kako misli da je najbolje neka tako radi ali nemojte biti isključivi prema nečemu, jer nije sve teorija zavere i ako ima i toga verovatno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova
Ne znam koje su škole i obuke završili ali verovatno više od nas dvojice.
Da, sprej treba da se lepi i tim lepljenjem napravi membranu između tih nečistoća i lanca, deblju od ulja pošto ga je teže otresti sa lanca. Jedan član reče podmazivanje je samo estetske prirode pošto lanci imaju gumice.
Da, podmazivanje štiti lanac od korozije ali takođe štiti i te iste gumice od nečistoća koje bi ih oštetile i dalje je sve jasno šta bi se desilo.
Opet ponavljam, ko šta voli i kako misli da je najbolje neka tako radi ali nemojte biti isključivi prema nečemu, jer nije sve teorija zavere i ako ima i toga verovatno. 
Подмазивања ланца са гумицама више је заштита ланчаника и помоч да боље упадну један у други а код ланца без гумица процедура је ова: 1. ланац напоље и темељно чишчење нафтом или петролејом, 2. брејк клинер да се елиминише петролеј и нафта што је више могуче, 3. у стару шерпу литијумску маст загрејати и убацити ланац неких 15 минута "да се крчка", 4. извадити ланац и оставити да се охлади, 5. обрисати крпом вишак охлаџене масти са ланца и ланац је спреман за употребу. Стару шерпу охлаџену покријете најлоном и склоните да чека следечи третман. Овако сам ја третирао своје ланце својевремено кад смо терали мотокрос.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova

Pozdrav svima. Pre par dana sam kupio svoj prvi motor,Peda tek 125. Pre njega nisam ni vozio motor,tako da sada krecem sa tom avanturom.

Moze li mi neko reci nesto oko sauha kod ovog motora. U kom polozaju treba biti poluga za sauh i na koliko obrtaja bi trebao motor sada da radi,kada je lepo vreme i posle voznje.

Kod mene je na 2000,zar to nije malo mnogo?

Hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Peda Tek 250
pre 19 minuta, darko bozic je napisao:

Pozdrav svima. Pre par dana sam kupio svoj prvi motor,Peda tek 125. Pre njega nisam ni vozio motor,tako da sada krecem sa tom avanturom.

Moze li mi neko reci nesto oko sauha kod ovog motora. U kom polozaju treba biti poluga za sauh i na koliko obrtaja bi trebao motor sada da radi,kada je lepo vreme i posle voznje.

Kod mene je na 2000,zar to nije malo mnogo?

Hvala

 

Poluga sauha treba da ti bude u najdonjem položaju.

Inače ima 3 položaja.

Po ovom toplom vremenu nema potrebe da podižeš sauh i ukoliko ga podižeš moraš ga sam i vratiti nije automatski.

Inače obrtaji u leru trebaju da ti budu na 1500, to su ti 4 crtice na obrtomeru, toliko je kod mene na Tek250.

Ukoliko nisi siguran kako bi trebalo da radi ili šta bi ti trebao da radiš prošetaj se do ovlašćenog servisa ili do prodavca pa se raspitaj, imaš garanciju pa je iskoristi.

Puno srećnih kilometara ti želim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
pre 23 minuta, nikajoka je napisao:

Poluga sauha treba da ti bude u najdonjem položaju.

Inače ima 3 položaja.

Po ovom toplom vremenu nema potrebe da podižeš sauh i ukoliko ga podižeš moraš ga sam i vratiti nije automatski.

Inače obrtaji u leru trebaju da ti budu na 1500, to su ti 4 crtice na obrtomeru, toliko je kod mene na Tek250.

Ukoliko nisi siguran kako bi trebalo da radi ili šta bi ti trebao da radiš prošetaj se do ovlašćenog servisa ili do prodavca pa se raspitaj, imaš garanciju pa je iskoristi.

Puno srećnih kilometara ti želim.

Hvala puno na odgovoru,predpostavljao sam da je tako,ali bolje pitati. Bas cu sutra bolje obraziti paznju na crte,pa da vidim. Inace prvi servis mi je na 80km,pa je to malo problem. 

Sve najbolje...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: BG - PN
  • Motocikl: JL 125 11 - Sprint Prince i Fuego Tekken - Peda Tek 250

Pozdrav svim članovima  foruma a posebno vozačima pede tek 250. Evo i ja da se uključim u diskusiju nakon godinu dana od kupovine ovog motocikla, pa mozda i neku korisnu informaciju podelim ;) i nekome pomognem a svakako i nesto korisno pročitam.

 

Do sada sam presao oko 3500km i veoma sam zadovoljan motorom. 

 

Da se vratim na početak :) motor sam kupio u Beogradu na Čukaričkoj padini a vozim ga uglavnom po Paraćinu i okolini. U junu sam napravio jednu dužu turu do Crnogorskog primorja i tom prilikom presao oko 1500km.

 

Prvu i jedinu zamenu ulja sam obavio na 600km u sopstvenoj režiji. Sipao ipone 10w40 polusintetiku i očistio sito i onaj šraf za sakupljanje opiljaka.  Tog dana sam se odrekao garancije ali bože moj, sve ima svoju cenu :). Inače za redovni servis u Jagodini su mi tražili 6000rsd :na_glavi: Sledeća zamena ulja početkom sledeće sezone, i tada planiram da pređem na 15w50 pa bih voleo da čujem šta ostali forumaši misle o tome.

 

Lanac sam mazao sa sae90 ali nakon ove duže ture prešao na onu mast u spreju. Uljem mazao na 500km a sa ovom mašću, videćemo....

 

Problemi koje sam imao sa motorom:

1) tokom zime je puklo crevo za gorivo i isteklo nekoliko litara benzina u graži iako je gorivo bilo zatvoreno jer fabrička slavina na motoru nije bila ispravna !!!!! Iz tog razloga preporučujem svima da provere ove dve stavke a crevo obavezno zamene sa novim silikonskim. Inače majstor iz servisa na Čukaričkoj padini mi je u neformalnom ćaskanju rekao da zna za ovu manu i da na svakom motoru koji mu dođe na servis obavezno menja crevo za gorivo. Inače zamensku slavinu za gorivo sam kupio u moto radnji u Paraćinu i platio 500din. Ne uliva poverenje izgledom i korišćenje ali videćemo koliko će da traje. Crevce naravno zamenio silikonskim. 

2) Pao mi je motor na desnu stranu i odmah pukla ona zaštita za ruke. Skinuo i utegao jakom žicom i za sada šljaka. 

3) u Ulcinju na jednoj preglabici se motor samo ugasio i izgubio kontakt. Problem - kleme akumulatora fabrički nisu bile dobro stegnute, te vam predlažem da to pogledate i nekim većim šracigerom to stegnete baš onako muški.

4) Lanac se lako isteže i do sada sam ga dotezao tri puta. 

5) ispada zabica koja drži plastiku na akumulatoru. 

 

Pošto vozim dosta po polju i po makadamu kupio sam onaj zaštitni plek što ide ispod motora i namontirao. Deluje mi kao korisna stvarčica jer se često čuje kako kamenje udara u njega (inače bi završilo u blok koji je od aluminijuma :lud:). Još sam na akumulatoru postavio crevce na odušak jer ga fabrički nije bilo,  tako da ako nekim slučajem istera kiselinu ima da ide van mašine. Pozadi desno na onom rukohvatu postavio moto kros torbicu od plastike u kojoj nosim alat i saobraćajnu. 

 

Ako neko ima ideju kako da se izvede saug/čok na korman neka piše. To mi je u planu da uradim jer mi se ova sadašnja varijanta sa traženjem polugice na karburatoru ni malo ne dopada.

 

Potrošnja goriva kod se kreće oko 3l/100km  a tokom puta po CG precizno sam izmerio 2,75. 

Max brzina 105km/h.

 

Za sad toliko. Verovatno sam i nešto zaboravio da napišem,  pa kad se setim eto me opet. :)

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: BG - PN
  • Motocikl: JL 125 11 - Sprint Prince i Fuego Tekken - Peda Tek 250
On 22.8.2022. at 11:40, antir3ality je napisao:

Zaboravio si neku sliku mašine :)

Ево ево, са туре по ЦГIMG_20220619_120752.thumb.jpg.fb8a7675dffa8b2a45211902866f64d5.jpgIMG_20220618_151930.thumb.jpg.2d597e838161eaa753aebb661ca243b3.jpgIMG_20220624_082008.thumb.jpg.4f1c29e6f76005d3baa1f98c05c4c215.jpgIMG_20220624_080833.thumb.jpg.66bdcceedaef96d4327a2edbba322859.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: BG - PN
  • Motocikl: JL 125 11 - Sprint Prince i Fuego Tekken - Peda Tek 250
On 23.8.2022. at 7:43, yogi je napisao:

Da li neki od modela ima ABS? 

Немају абс, али на оба точка су дискови. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: BG - PN
  • Motocikl: JL 125 11 - Sprint Prince i Fuego Tekken - Peda Tek 250

Да додам још, да сам задовољан снагом коју испоручује овај агрегат од 223 кубика и 17 коња, и да није слаб чак ни за две особе од 85+55кг. Иначе са једним путником нема проблема за претицање теретњака, док путничким возилима већ тешко да може да парира. 

 

Иначе, најважнија позитивна особина овог мотоцикла је што га можете возити по апсолутно сваком терену уз минималне трошкове експлоатације. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

ja imam pedu tek 125 cc znaci trosi dimi ide. Ja njoj ne dajem odrzavanje sto govori cinjenica da sam na 2000km promenio ulje. Vozio sam je gde mnogi nisu nogom krocili. Cak vise probusio sam joj levi blok motora i zakrpio tecnim metalom presao sam od tad 1500km nista mu nije. Kada sam probusio blok nisam primetio i vozio sam 45km bez ulja i nista joj nije. Najvise sto sam je ja potero je 110kmh i to je bas samoubilacki. Max brzina na ravnom je 100kmh. Za offroad nije losa ide sve lepo samo gume nisu najsavrsenije za offroad pogotovu kada je blatnjavo. Ja je vozim ko da je tudja u krivine ulecem i sa 100 na sat i moram da priznam bezi zadnji kraj ali do 80 na sat za krivine je savrsena. Mozda najimpresivnija stvar od svega je ta da sam se trkao sa dt 125 i xlr 125 obe kroserice su lakse i jace. To ne predstavlja problem pedi da bude brza jer sam iz nekog razloga brzi od obadvojice. Prva i druga vuku ko sifon a i trecom izlazi uz masnu banderu. Kocenje je ok nije savrseno ali moze da prodje kada bi se promenilo kociono ulje i plocice bilo bi savrseno. Plastike su njesra i lanac isto tako trosi ulje al sta ti je tesko doliti sa vremena na vreme. zaa dvojicu je ok fali mu malo snage ali moz da prodje. Ako neko hoce da kupi novu pedu tek 125 za od tacke a do b ok je totalno ako hoce offroad nek kupi kros ako hoce da je vozi po putu nek kupi nesto malo bolje za put ako hoce oboje nek uzme pedu. Bajo uz pedu ces voleti nizbrdice vise nego leba da jedes jer zakiva kako ide nizbrdo. I ako ima neki mehanicar ovde da mi pomogne nesto mi lupka u masini sumnjam da su ventili.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova

Pozdrav drugari

moze li pomoc?

Sa Pedom tek 125cc sam presao nekih 400 km i pojavio se sinoc problem. Po davanju kontakta nije pokazivao struju. Pokusao sam malo da ga spustim nizbrdo i da probam na "gurku" ali je onda dobio struju i upalio. Posle 15km voznje,na raskrsnici,samo se ugasio. Odmah je zatim upalio i do kuce,nekih 1km,primetio sam kao da slabi svetlo na trenutke.

Jutros upalio normalno,da bi kod sledeceg davanja kontakta,opet bio bez struje. Poslo sam na poslu,nisam vise pokusavao,pa cu videti sada u 15h kad krenem kuci. 

Da li neko ima predstavu sta bi moglo biti?

Hvala

slika PEDA.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
pre 10 minuta, cezarpa je napisao:

Kreni od pocetka:akumulator,zice kontakti,brava ,dali provodi struju.Postoji li neki uslov?prekidac copave ?Kill svich?

Uh... Jel nije problem da se cujemo kada budes imao vremena, pa da mi to malo pojasnis, jer nikada nisam nista radio oko motora, pa mi je malo strano.

A najveci problem je sto mi je servis udaljen 70tak km, a ima nesto zbog ceka jos uvek ne mogu da krenem na taj put , mada bi trebalo uskoro da se ispuni i taj uslov, cekam termin....

 

Promenio član darko bozic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: BG - PN
  • Motocikl: JL 125 11 - Sprint Prince i Fuego Tekken - Peda Tek 250
pre 30 minuta, darko bozic je napisao:

Pozdrav drugari

moze li pomoc?

Sa Pedom tek 125cc sam presao nekih 400 km i pojavio se sinoc problem. Po davanju kontakta nije pokazivao struju. Pokusao sam malo da ga spustim nizbrdo i da probam na "gurku" ali je onda dobio struju i upalio. Posle 15km voznje,na raskrsnici,samo se ugasio. Odmah je zatim upalio i do kuce,nekih 1km,primetio sam kao da slabi svetlo na trenutke.

Jutros upalio normalno,da bi kod sledeceg davanja kontakta,opet bio bez struje. Poslo sam na poslu,nisam vise pokusavao,pa cu videti sada u 15h kad krenem kuci. 

Da li neko ima predstavu sta bi moglo biti?

Hvala

slika PEDA.jpg

Клеме на акумулатору су фабрички лабаве, имао сам исти проблем са тим мотором.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1915 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

To sam i mislio ,da je nesto labavo,los kontakt.Treba vizuelno proveriti kablove na aukumulatoru i stegnuti srafove,umereno.Prekidac od copave i kill svich prekidaju struju,zato su sumnjivi.To su sve problemi koje sam sretao na proslim motorima.Posto je presao 400km,znaci u garanciji ne skidaj nista osim akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja