Jump to content

Moto Zajednica

Koje gume uzeti?

Recommended Posts

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@Vitez Koja izašao je skoro tekst baš na tu temu, ako nisi već video:
 

BJBIKERS.COM

Kada dođe trenutak kupovine guma, često se povede polemika o tome koliko stare gume smeju da budu, a da se i dalje smatraju novim.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Koliko se sećam,  DOT koji je do 5 godina starosti se tretira kao potpuno nov pneumatik (kako navode proizvođači), a ako je stvarno skladišten kako treba, onda nema dileme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Cbr1100xx, R1200GS

Gume u prodavnicama po Evropi koje su starije od 12 meseci su uvek na snizenju iz "nekog razloga" :)...i sa tim snizenjem prodavci opet imaju debelu zaradu! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 524 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ja sam na raznim motorima terao i nove gume i polovne i nove a stari dot (tu mislim i do 10godina stare). Nisam neki koji vozi kao po jajima, volim da krivinarim i uglavnom mi se sve gume brze potrose sa strane nego po sredini.

Po meni je najbitnije koji model gume se stavlja na motor, od 2008-09 pa na vamo uglavnom vecina proizvodjaca pravi dobre gume, sa dosta silike u sebi, dvo ili tro komponentne ( ovde uglavnom mislim na putne, turing, sport turing i enduro gume ).

Ja nisam primetio neku razliku u tome da li je guma glanc nova ili nova a stara 5-6godina. Opet napominjem najbitniji je model gume, vecina sport turing guma, enduro putne gume i ostale pruzaju mnogo vise gripa , tj prijanjanja nego sto mi sami ili nasi motori mogu da iskoriste. Kad se pogledju  stariji motori devedesetih godina je sa kojim je gumama kao prva ugradnja su prodavani, danasnje gume su mnogo puta bolje nego stariji modeli.

Tako da po meni te fore ako je gume stara 3-4-5 godina ne valja nista, mora nova ne pije vodu.

Samo dobar model gume , dobar pritisak u gumama, dobro ogibljenje i mozete da uzivate bez obzira na starost gume. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Jedno pitanje vezano za nove gume: koliko dugo treba obazrivo voziti da bi se "uhodale" (pošto znam da su ganc nove gume klizave kada se izvade u fabrici iz kalupa)? Neki kažu 100km neki 200km, ne znam, kakva su vaša iskustva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1081 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 7 minuta, blackmore je napisao:

Jedno pitanje vezano za nove gume: koliko dugo treba obazrivo voziti da bi se "uhodale" (pošto znam da su ganc nove gume klizave kada se izvade u fabrici iz kalupa)? Neki kažu 100km neki 200km, ne znam, kakva su vaša iskustva?

Ja sam prešla oko 100-150km sa novim Bridgestone BT016 Pro, sredina i malo stomaka što stalno koristim sad lepo drži, ivice ne mogu da skinem jer ne umem da ga oborim toliko. Inače sam prvih 20km imala osećaj kao da ću svakog trenutka da padnem, još gore su bile nego one 10 god stare što sam skinula. :wacko:

Stomak gume koji je nekorišćen kad trljam palcem pravi zvukove kao da je uglancano, dok kod "očišćenog" to nije slučaj. :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2051 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 7 sati, blackmore je napisao:

Jedno pitanje vezano za nove gume: koliko dugo treba obazrivo voziti da bi se "uhodale" (pošto znam da su ganc nove gume klizave kada se izvade u fabrici iz kalupa)? Neki kažu 100km neki 200km, ne znam, kakva su vaša iskustva?

Ja sam namontao kod Filipa u Surcinu nove Mitasice SF i pravac Ralja.

nigde nisu kliznule a terao sam ih kao da su polovne :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1288 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ja sam juče uplatio gume i trebalo bi da stignu sredinom sledeće nedelje. Mislio sam da sam  poskidam točkove sa motora, olovo sa felni i u gepek kola i tako do vulkanizera. Tamo da podmitim radnika što treba da montira nove opanke da mi lepo izbalansira i ne izgrebe felne i posle opet da sam montiram na motor, usput podmažem ležajeve mašću... Sigurniji sam kada sam to uradim.

Zna li neko vulkanizera u BG-u koji to sve hoće pošteno da odradi, cena mi nije problem, da ne moram ja da se drkam?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory

Pozdrav!

Da li je neko imao iskustva sa

"Continental tkc80"

Na vecem adventure-u. Tipa Africa Twin. Najvise me zanima koliko nisu za asfalt tj. koliko i kakva voznja na asfaltu ima smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2458 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
22 hours ago, bajker71 said:

Ja sam juče uplatio gume i trebalo bi da stignu sredinom sledeće nedelje. Mislio sam da sam  poskidam točkove sa motora, olovo sa felni i u gepek kola i tako do vulkanizera. Tamo da podmitim radnika što treba da montira nove opanke da mi lepo izbalansira i ne izgrebe felne i posle opet da sam montiram na motor, usput podmažem ležajeve mašću... Sigurniji sam kada sam to uradim.

Zna li neko vulkanizera u BG-u koji to sve hoće pošteno da odradi, cena mi nije problem, da ne moram ja da se drkam?

...kako podmažeš ležajeve?? :D

Pa šta voziš ti, Rog petobrzinac?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2361 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre sat vremena, Andrej_Hotstepper je napisao:

...kako podmažeš ležajeve?? :D

Pa šta voziš ti, Rog petobrzinac?

Ovo i mene zanima. Ležajevi treba da su 2RS što znači da su zatvoreni i to tako da voda ne može da im priđe. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1288 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Na prethodnom motoru (FZ 750) prilikom skidanja točkova kod vulkanizera, smo kroz otvor u semeringu kada se izvadi ona biksna kroz koju prolazi osovina točka, mogli da vidimo kuglice u ležajevima. Kako su bili suvi skroz iskoristio sam priliku i podmazao ih. Nisu se čuli, planirao sam da ih menjam ali su me okolnosti preduhitrile...

Pogledah na netu i stvarno su ležajevi zatvoreni plastičnim poklopcima što znači da ih je, u mom slučaju, neko otvarao radi dodavanja maziva ili menjao otvorenim. Ko bi ga znao...

Na aktuelnom motoru ne znam kakva je situacija pošto nisam skidao točkove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2458 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Aj ti vidi koji idu po fabrici. Sumnjam da bi trebalo da su otvoreni, bar ja nisam skoro video motor sa takvim ležajevima... Menjaj, to ti je par stotina dingera a izbegneš puno gluposti, skašene diskove, pločice, da ne pričamo nešto drugo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc
On 2.4.2022. at 19:42, rastkojokic je napisao:

Pozdrav!

Da li je neko imao iskustva sa

"Continental tkc80"

Na vecem adventure-u. Tipa Africa Twin. Najvise me zanima koliko nisu za asfalt tj. koliko i kakva voznja na asfaltu ima smisla.

Fenomenalna guma, na asvaltu je vozis kao bilo koju putnu gumu obara se do kraja opusteno, do zadnje kocke, jako dobre i van asvalta. Mane su sto dosta kratko traju, zadnja mi traje 8-9000 (nema vise sare, pojedeni i markeri) prednja traje duplo. Malo je bucna, autoput je jede ko dete sladoled pogotivi ako vozis 140+

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
2 hours ago, vava said:

Fenomenalna guma, na asvaltu je vozis kao bilo koju putnu gumu obara se do kraja opusteno, do zadnje kocke, jako dobre i van asvalta. Mane su sto dosta kratko traju, zadnja mi traje 8-9000 (nema vise sare, pojedeni i markeri) prednja traje duplo. Malo je bucna, autoput je jede ko dete sladoled pogotivi ako vozis 140+

Veliko hvala na odgovoru. Definitivno cu uzeti gumu. Potvrdiio si mi ono sto ljudi pricaju na netu i na nekim review-ovima.

Samo jos da nadjem ko prodaje to. Neverovatno da niko nije navukao nijednu TKC80 na stanju... Je l' znas mozda gde ima da se uzme?

 

Puni putevi GS adventura, blek edicije cuda muda a pravih adventure guma nigde. Jbg za poziranje ispred kafica guma moze bilo koja... Zanimljivo mi je i to kako kada sam bio u BMW-u i pitao ih da li na stanju imaju GS-a sa felnama (bez zbica), od 20 GS-ova SVI DO JEDNOG SU ADVENTURE sa zbicama... Jedini razlog je sto su skuplji i izgledaju skuplje i vlasniku je to najbitnije :D A to sto ce da ga gone po putu 100% vremena to je nebitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja