Jump to content

Moto Zajednica

Koje gume uzeti?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6912 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja vozim Continental RoadAttack 3. Kupio sam ih par nedelja nakon premijere u Španiji. Vozio sam je svakodnevno, staza, u dvoje, po niskim temperaturama, kiši, po 600km dnevno, itd. To je fenomenalna guma ali i jako skupa.

 

Neću reći da je ultimativno rešenje, jer guma je ipak intimna stvar. Postoje razlike u dizajnu i ponašanju svakog proizvođača. Neka je bolja za touring, neka za peglanje... Svako treba da izabere gumu prema nameni i potrebi.

 

Druga stvar, oslanjanje... Kakvo je, kako je podešeno i servisirano. Dobra guma može da maltretira oslanjanje pa da ispadne da je guma loša a u stvari je motor van svake pameti.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3541 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, Jupiter je napisao:

I on je bio u 63-oj. Uglavnom, tih dana, pre 30 godina, kaže on pazi sad ovo, na glavu! I sa jedno 20-25 metara visine u metar i po dubine. Jeste malo odran izašao, ali živ. 

Eeeee, da znaš samo kakve sam ja sretao i kakvih sam se priča naslušao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2602 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

@N.F.S. je ubo suštinu.

poklekli smo potrošačkom mentalitetu, prodali smo dušu đavolu, radimo ko nesveti, da bi kupili

gvna koja nam ne u suštini ne trebaju, a zaboravili smo šta je suština i najlepši deo ove moto priče.

...mnogo bitnije od dobre gume je imati dobre prijatelje.

 

Moj slučaj i slika gume mi. Hvala mom bratu Ćefi.

-"brate, šta radiš? sjbo sam gumu, evo me u gradu, nemam čime da je skinem"

(0.33sekunde pauze)

-"...krećem za 3min"

E, to je "grip" koji novac ne može da kupi. 

IMG_20200410_111233.thumb.jpg.35e6e117ce60919ee3f6d7efc755eca3.jpg

 

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Prvi deo mog posta nije upucen tebi i nemam sta da komuniciram sa tobom. Ti si sve zakljucio na osnovu jedne fotke, klasicna internet sveznalica, dalja komunikacija sa tobom nije moguca. Upuceno je Bdada koji je legit forumas, ti mnogo smrdis na trolla. Dobio si od mene par redova u prethodnom postu, dosta od mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 418 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
11 minutes ago, bdada said:

Ovde smo zbog druzenja, ako vas put nanese u Sid javite se, vi obarajte ja cu navijati 

Do Sida nema gde da se obara,sve ravno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4834 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@Patriota pokvario si iznenadjenje, na muci se poznaju junaci, mi idemo u SM da se vozamo bar po kruznom (ni to nemamo) da nam gume ne lice na automobilske, do prve ozbiljne krivine 100km imamo. :jee:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2866 postova
Pre sat vremena, bdada je napisao:

@Patriota pokvario si iznenadjenje, na muci se poznaju junaci, mi idemo u SM da se vozamo bar po kruznom (ni to nemamo) da nam gume ne lice na automobilske, do prve ozbiljne krivine 100km imamo. :jee:

zajebavaš,pa Šid je delimično na brdu.Ima i malo da se vozaju krivine  i do Principovca pa na Vukovar ili na Neštin

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2866 postova
Pre 3 sati, Alekre je napisao:

Druga stvar, oslanjanje... Kakvo je, kako je podešeno i servisirano. Dobra guma može da maltretira oslanjanje pa da ispadne da je guma loša a u stvari je motor van svake pameti.

nisam hteo da pretvorim temu u palamuđenje ali meni nikako nije jasno kako ljudima ista guma pravi takve različite osećaje u vožnji.Sad možemo da nabrajamo različitosti,vešanje,kolovoz ,brzina ,način ulaženja u krivinu,kočenje u krivini ,otvaranje gasa ,napumpanost gume .....

sAD možemo da nabrajamo šta je isto  ,sve što sam nabrojao da je različito može biti i potpuno isto ili delimično.

Uzmimo recimo nekog bandita u Beogradu .Kolko ima takvih bandita ,kolko ljudi je prošlo neki njegov put na potpuno isti način ,svi imaju približno isto kila ako ne računam baš sitne i mršave ili jako debele,svi se kreću po motociklu maltene identično,svi duvaju gume isto,99% ljudi vozi fabričke postavke vešanja...i tako dalje.

90 % ljudi se voza na maltene identičan način u svim tim aspektima i ja mislim da je to zato što su ograničeni talentom i znanjem o vožnji isto kao i u nekom drugom spotru.Opet ljudi voze svaku gumu bar par hiljada pa do 20000 i da je jednom pored tolko iskustva guma klizi da drugom ne meni je to neverovatno

Pa kad još nadodamo sve vozače bandita na planeti  :zbunjen:

Nikako ne mogu da shvatim šta čini tu razliku ,ili možda gume nisu istog sastava a ista marka i model.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4834 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 34 minuta, sasa ns 1 je napisao:

zajebavaš,pa Šid je delimično na brdu.Ima i malo da se vozaju krivine  i do Principovca pa na Vukovar ili na Neštin

Okrenes krug i pred kucom se taman gume zagrejale :D

A karikiram malo ali ne puno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3541 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 20 minuta, sasa ns 1 je napisao:

nisam hteo da pretvorim temu u palamuđenje ali meni nikako nije jasno kako ljudima ista guma pravi takve različite osećaje u vožnji.Sad možemo da nabrajamo različitosti,vešanje,kolovoz ,brzina ,način ulaženja u krivinu,kočenje u krivini ,otvaranje gasa ,napumpanost gume .....

sAD možemo da nabrajamo šta je isto  ,sve što sam nabrojao da je različito može biti i potpuno isto ili delimično.

Uzmimo recimo nekog bandita u Beogradu .Kolko ima takvih bandita ,kolko ljudi je prošlo neki njegov put na potpuno isti način ,svi imaju približno isto kila ako ne računam baš sitne i mršave ili jako debele,svi se kreću po motociklu maltene identično,svi duvaju gume isto,99% ljudi vozi fabričke postavke vešanja...i tako dalje.

90 % ljudi se voza na maltene identičan način u svim tim aspektima i ja mislim da je to zato što su ograničeni talentom i znanjem o vožnji isto kao i u nekom drugom spotru.Opet ljudi voze svaku gumu bar par hiljada pa do 20000 i da je jednom pored tolko iskustva guma klizi da drugom ne meni je to neverovatno

Pa kad još nadodamo sve vozače bandita na planeti  :zbunjen:

Nikako ne mogu da shvatim šta čini tu razliku ,ili možda gume nisu istog sastava a ista marka i model.

 

Pre desetak godina moj drugar kupio (u Švajcarskoj) Conti Trail Atack (za Stroma 1000), a nekoliko dana kasnije i ja ovde kod nas kupio iste takve. 

O on se sa njegovim lepo izvozao oko 15.000km (mogao je još, ali se "učetvrtastile" zbog pretežne vožnje po autoputu), a moje bukvalno počele da se raspadaju posle par meseci i par hiljada kilometara (bila na BJB tema o tome u to vreme).

Dopuna:

Što se tiče Mitas guma, nekoliko ljudi (koji voze veoma oštro), tvrde za Sport Force da je izvanredna guma (u rangu sa najskupljima, prilično dobro se (u pričama kolega) kotiraju i Touring Force, a što se Terra Force tiče (po mom ličnom iskustvu) guma je bukvalno opasna po život (posebno na mokrom i hladnom asfaltu).

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000RR

Pošto sam ja pitao i otvorio Pandorinu kutiiju, reko da se i ja obratim (iako me niko za mišljenje nije pitao).

Prvo hvala svima što ste odgovorili i obrazložiili zašto baš ta guma, zbog čega je dobra, itd...

Drugo, smatram da visoka cena ne garantuje kvalitet, iako imam kolegu koji je uzeo baš MITAS i prezadovoljan je. Ja se vodim malo drugačijom logikom, gume su nužnost i mogu značiti razliku između bolnice, života i smrti ili ne. Površina kojom guma prijanja na podlogu je veličine vizit karte. Za 100-150 evra neću da razmišljam uopšte i da dovodim u pitanje da uzimam gumu koju ću menjati na svakih 5.000km,  i koja možda neće držati dobro. Premium guma je ipak premium guma. Ti možeš trčati maraton i bos, ali je mnogo lakše ako si u patikama za trčanje zar ne?

Nikakva divljačka vožnja nije u pitanju, ne idem 200 na sat, ne dižem na zadnji točak, većina je po gradu od tačke A do tačke B, ali ume da uleti i poneko duže putovanje (Srbija - Albanija - Italija - Slovenija - Hrvatska - Crna Gora - Srbija), naravno po Srbiji i plan je Rumunija itd... U pitanju je MT-07 2020 godište, i gazim po sezoni oko 15.000km.

Po svemu što je napisano ovde biće verovatno ili Mišelin ili Meceler. 

Promenio član Boshkowski

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1906 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S
pre 10 minuta, Dane Deda je napisao:

Od svega procitanog na ovoj strani (30)mogu samo reci; sto volim sto smo zajedno.:tras2:

Tako je deda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1562 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
6 hours ago, gavrela said:

A ovi indijanci sto su poceli prvi sa prozivkama, vama da porucim da mogu da vam se iserem u usta svima i natabam petom. Poz.

Kad pomisliš da čovek ne može niže da padne, a on napiše ovako nešto. I to samo zato što mu je skrenuta pažnja da smara više sa Benelijem po svim mogućim temama.
Jadno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400
Pre 1 sat, Boshkowski je napisao:


Po svemu što je napisano ovde biće verovatno ili Mišelin ili Meceler. 

Da se vratimo na temu , da ..

Trenutno vozim ove iz tvoje tabele da prve strane , Michelin 2ct ( kupio sam zadnju koja je bila lose da bih upario sa prednjom koja je bila ok, pre nekog puta ) , a inace mi nije bio izbor, vec na nagovor par drugara a i prodavca da je bolje imati istu gumu napred i pozadi...

Dakle , sa gumom nisam imao losih iskustava , sem trajnosti. Sad su na 6.000 km i realno , uskoro bi trebao da ih menjam.. po gradu mogu jos , ali pre bilo kog putovanja - zamena ... Dakle , dobro drzi ali kratko traje .. 

Mozda i nije bas ovo realno pisanije , jer mi je motor tezak 300kg.. ali , ako cemo nekim sistemom eliminacije - izbaci 2ct iz komb ...

Mada , mt7 ..  poprilicno laksi motor ...evo , ne znam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 379 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Meni je taj Michelin bila katastrofa. Bas nisam imao poverenja u nju. Znala je da klizne cesto. Ujedno mi je bila i prva guma koju sam vozio. Gresku nisam ponovio, pa sam sledece uzeo Metzeler Roadtec 01. Fantasticna guma u svakom smislu. Nikad nije mrdnula. Nisam stigao da ih potrosim do kraja, kupio sam drugi motor i na njemu imam Bridgestone BT016 Pro koju cu testirati ove godine.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1744 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Ma cela priča oko Mitasa se pretvorila u mit.

Konkretno, ja sam prvi bio za Mitas, kad sam vozio Versys 650, ta guma (Touring force) je za mene bila fantazija. Onda kupim Versys 1000, bila mi je i tu ok, ali onda počinjem da uočavamo njene mane. 

Malo sam i ja naučio da vozim i da primećujem kad nešto nije kako treba, a TF na Versys 1000 upravo nije bila kako treba. Dosta jači motor od 650, na izlasku iz krivine, ako sam u razumnom opsegu obrataja na otvaranje gasa aktivirala je TC i motor je znao blago da pobegne. Kasnije kada sam kupio Tracer, dobio sam ga sa novim Dunlop Roadsmart 3, Tracer koji je zivcaniji od Versysa nije uspeo tek tako da natera gumu da izda. 

 

Tada sam rekao sebi, ok magare, sve i nek 99% vremena nećeš da vozis tako da će ti trebati stabilnost i grip kakav pruža taj Roadsmart ili ostale premium gume, ta stvar se stara da se vratiš kući, razlika u novcu je smešna, ne mora čak ni da dodjem u situaciju da me ona "spašava" , moja "mirnija glava" vredi svaki cent..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1621 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

A ja bih imao jedno pitanje da postavim, koja je to guma koja nikada i nigde nije pustila? Voleo bih tu da probam.

 

Vozio sam i nove i stare gume, na svojim i tudjim motorima i zaista, ima razlike, ali mi se desilo da je svaka u nekom momentu proklizala. Metzeler M7 rr, bukvalno nov, se razmazao pod malo jačim gasom k1200r, m3 sportec je pustila na vrelom letnjem asfaltu pod snagom bandita 600, a to i nije neka snaga, mitas beži od linija pre mene, a ne voli ni onaj uglačan asfalt, bukvalno sam provozao većinu guma i svaka je negde pustila. Ako vam prokliza guma na asfaltu u gradu, preko kog je nakapalo preradjeno ulje, nije do gume, do asfalta je.

 

Inače ja slike svojih guma više ne kačim, mene je sramota, a i nisam neki uzor omladini...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 241 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Takodje bih izbegao Michelin ct2..

Imam ih na motoru i nisam baš zadovoljan. Na suvom, zagrejanom i kvalitetnom asfaltu su u redu, na onom uglačanom, starijem, već zna da "štrecne" u oštrim krivinama, dok na mokrom uopšte ne uliva poverenje. Jednom mi je u Dolini jorgovana ceo motor počeo da kliza u suprotnu traku pri brzini od oko 80 km/h i sasvim malom nagibu. Jeste da je taj dan bio sav musav, sipeće kiše nije bilo dovoljno da opere put, ali bez obzira.. Nisam se osećao sigurno ni na pravcu a posle tog šoka sam spustio na 60 km/h i sve vreme čekao da me izda. Tako da na dobrom putu vozim bez razmišljanja, na malo lošijem oprezno a na mokrom samo koliko da se krećem, a to i nije neka vožnja.. Za zamenu razmišljam o Metzeleru 01.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: MK CRNA REKA
  • Motocikl: Hayabusa

Guma koja nikad nije pustila bar kod mene Conti Atak i preprezadovoljan sam s njom. Trajanje nije neko do 8-9000 zadnja prednja nešto više. U jednom trenutku nabavim novu zadnju iz D Bridžston 023 u to vreme jako hvaljena guma mlad dot sve kako treba. Ja u životu ništa klizavije nisam vozio. Svi moji kažu ma nije moguće možda kod drugih i nije ali kod mene je bilo tako . Moguće je ipak da svaka guma ne odgovara svakom iz raznih razloga. Kad biram gume uvek je Conti Atak napred a pozadi može i ponešto drugo. To je iskustvo sa Honda CBF 1000. Sad vozim Bandita 1200 na njemu su CT 2 dobre su ali daleko ispod Conti Ataka.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

 Angel GT za TDM 900?

 Proklizavanja sa Batlax gumama pripisujem mom (ne)iskustvu

Promenio član salem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Kupio sam DUNLOP Roadsmart2 120/70 17. Platio sam je cca 100 evra. Dot 2022.

Vidim da je Made in Thailand pa sad imam neke nedoumice.

Da li je neko imao Dunlop sa Tajlanda i da li je realno da se Roadsmart2 proizvodio 2022?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja