Jump to content

Moto Zajednica

Kako preživeti Ljubav ?

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Voziti motor, to je mnogo više nego prevoz od tačke A do tačke B. Vožnja motora je više i od samog doživljaja vožnje.

Često, to nam je ventil za teskobu svakodnevice. Minuti provedeni na motoru su nagrada za sate provedene na poslu. Vožnja motora može biti i hobi, sportska aktivnost, strast i pasija. Ne pretendujem da pobrojim sve što vožnja motora može predstavljati nekome od nas. Za veliki broj ljudi voziti motor znači da je štiklirana kockica pored većine ovih pojmova. A pojmovi su raznorodni i raznovrsni, kao i osećanja koja nam vožnja budi.

 

A tek osećanja; ushićenost, radost, zadovoljstvo, sreća, ponos, ispunjenost, …  ; … sumnja, strah, tuga, bol.

Kada se tako gleda, može se reći da je vožnja motora Ljubav; i to sa velikim Lj.

 

Pored svega pobrojanog vožnja motora je i veoma opasna aktivnost. Za većinu od nas, to je naj opasnija aktivnost kojom se bavimo na dnevnoj bazi. Situacija se (višestruko) dodatno komplikuje kada naslednici počnu da iskazuju simptome koji ukazuju na “oboljenje”. Zato većini od nas, nekima pre, nekima kasnije – dođe misao; Kako Preživeti Ljubav ?

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Tema ovako postavljena je široka i kompleksna. Naslov je provokativan; tendenciozno.

Namera je pak da skrenem pažnju na jedan mogući način da minimizujemo ono čuveno “izvini, nisam te video” (blaža forma, jer dokle god to čujemo – živi smo) i ono fatalno (motociklista izgubio život zbog oduzimanja prednosti).

 

Da bi se ljubav preživela potrebno je da mnogo toga bude kako treba. Veština upravljanja i zaštitna oprema su dva najznačajnija faktora. Ipak, o zaštitnoj opremi (a glavna zaštitna oprema je naša svest) ne bi smo trebali ovde da pričamo. O brzini kretanja kao faktoru - takođe ne. O veštini vožnje (uključujući pozicioniranje motocikla u odnosu na druga vozila) – opet ne; postoje druge teme za to. Ovde bih podelio sa vama nešto što se meni čini kao dobra ideja, a ideja kao i svaki proizvod mora da prođe test tržišta.

 

To je ideja o farovima druge boje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Vidi i budi viđen.

 

Ne, ovo nije reklama za neki kafić u “silikonskoj dolini”, beton hali ili nekom trećem IN mestu. Ovo je prvi i osnovni postulat, kako dobre vožnje tako i preživljavanja u saobraćaju.

Ovaj postulat, tj. njegov drugi deo BUDI UOČEN je naša tema ovde.

 

Bez velikog elaboriranja, bilo bi višak;

Tvrdnja: Uočljivost motocikla u saobraćaju (posebno u sumrak, noću i po kiši) je mala do nikakva.

 

Pre dosta godina pročitao sam ovaj tekst/test (link na kraju posta). Nametnulo mi se kao pitanje onda, a ostalo neodgovoreno i dan danas - zašto proizvođači motocikala ne guraju ovu priču – svaki poginuli motociklista nije samo izgubljen kupac nego i najgora anti-reklama za potencijalne kupce. Zašto birokrate u Briselu koje kroje propise o veličini glavice kupusa ne donesu direktivu o upotrebi jedinstvenih farova za motocikle koji bi nas VIZUELNO IZDVOJILI iz gomile metalnih kutija koje gamižu asfaltom.

 

Možda ta dva zašto nisu ni važna. Važnije je šta mi kao ugrožena vrsta mislimo o tome I šta mislimo da uradimo po tom pitanju.

 

Pitanje:  Da li bi ste vi vozili motocikl sa svetlima žute boje ?

 

link:  http://www.webbikeworld.com/t2/motorcycle-light-bulbs/yellow-light-bulbs.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4829 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Dobra je ideja ali zuta svetla nisu kod nas zakonski dozvoljena,tako da bi nasa eventualna inicijativa povlacila izmenu pravilnika zobs a to znaci da bi gospoda kojoj ocigledno bezbednost u saobracaju nije primarna stvar morali bi ukljuciti mozak i zagejati stolicu,to je neizvodljivo,osim ako bi imali monopol nad prodajom zutih sijalica ali zarada je mala tako da i to otpada.

Postoji druga alternativa koja je zakonski dozvoljena a to je ugradnja dnevnih svetala (dok ne zatraze potvrdu o homologaciji),danas na trzistu postoje razne izvedbe cob (ne led) trakica koje ugradnjom na motocikli te raznim oblicima i estetski zadovoljavaju.

Na mome motoru sam ugradio jednu takvu traku,nekih 14cm podeljeno u pet polja i namestio da se pale cim okrenem kljuc,po suncu su mnogo uocljivije od oborenog svetla a nocu ne smetaju i narocito u sumrak skrecu paznju,takodje stede akomulator i sijalice oborenog svetla (koje uvek pregore po danu zbog brze voznje pa i jacih udara u rupe).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Kop
  • Motocikl: BMW F800GS

Tema je veoma zanimljiva. 

Sve za ljubav..! I zuta svetla i zuti prsluk i rotaciona svetla ako treba, samo da prezivimo.

Definitivno smo lose vidljivi u saobracaju i trebalo bi, da po tom pitanju, ucinimo nesto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Razvod je jedino resenje za prezivljavanje , a posto niko od nas ne zeli da se razvede, onda razum mora da preovlada, zatim koriscenje kondoma (opreme) i puno srece.. Te lampe pomazu, ali po meni je auspuh najbitniji, da se dere kao jarac..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Moj deda je dobar deo zivota proveo u FR i znam da kad je dolazio svojim autom na odmor sva kola su imala bele farove samo deda zute, skroz zute. Bio sam mali, objasnjavao mi on kako je upotreba zutih svetala normalna pojava u zemljama / regionima koja cesto usled losih atmosferskih prilika (ceste magle, kise, snegovi) imaju potrebu za pojacanom viljivoscu. Cak sam primetio da ta svetla dosta bolje rade od belih, kada je npr. kisa, takvi farovi "farbaju" povrsinu koju obasjavaju i zaista se bolje vidi, o tome da su korisni nema dileme, sa istim intenzitetom sijanja i potrosnjom pružaju bolju vidljivost . Zakljucak, da, rado bih vozio motor sa zutim sijalicama u farovima. Ako mi nije glupo da nosim fluo prsluk preko odela, sto bi mi bilo glupo da imam zute sijalice.. Ako ce mi spasiti zivot igledacu kao papagaj, je..e mi se, ali cu voziti, to je najbitnije!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ljudi nosite fluo prsluke (svetloodbojne) zaista pomazu (primetio sam povecan broj vozaca za koji sam siguran da bi me isekli i koji su onako naglo zaboli kocnicu i stali kada su me napokon ptimetili) zasluge pripisujem zelenom fluo prsluku koji sada uvek i svuda nosim. Ima ih u raznim krojevima, pronadjite neki sebi i nosite, dosta pomaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pitanje:  Da li bi ste vi vozili motocikl sa svetlima žute boje ?

 

 

Apsolutno. Ja sam onomad stavio xenone od 8000k upravo iz tog razloga, pored cinjenice da su ilegalni (i dziberski). Njihova plava boja jednostavno iskace, da ne kazem vuce paznju, sto je meni bilo bitno kad dolazim od pozadi, u moru bijelih farova kroz koje se provlacim.

 

Ali dok to stigne (prioritetski) glavicu kupusa, treba voziti kao da smo providni, sto rece kolega gore, defanzivno, jel.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ljubav se preživljava sa vrlo jednostavnim receptom. Vozi kroz naseljeno mesto maksimalno do 60-tak na sat, vozi magistralnim putem na preglednom pravcu 90-100 a ne 160 km/h, kad pred krivinom stoji ograničenje 40 km/h ti uđu u nju maksimalno sa 60 a ne 100 km/h, svirni i kad si apsolutno siguran da te je onaj drugi video - i da vidiš kako ti niko ne "izleće", kako te svi vide, kako i kad budala seče krivinu imaš vremena da spasiš i sebe i njega i da mu opsuješ mater dok se mimoilazite itd... Pa čak i tada, sranja se dešavaju... Znači, kreneš prvo od sebe i onoga što je tvoja percepcija života. Nekome je uživanje da gleda predele kroz koje prolazi, a nekome da oliže gume do ruba... Samim tim i šansa za "preživljavanje ljubavi" se prilično razlikuje...

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Bravo za Icatenej. Svi bi da glume Rosija ali na javnom drumu, koji je zajednička svojina. I ona baba u Peglici ima isto pravo da se vozi kao i ponosni vlasnik ljutog R-a. Kome se ne dopada nek mu ćale napravi pistu za divljanje. Podsećanje: ograničenje brzine u naseljenom mestu je 50

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Super je post, samo je off topic koliko sam ja upratio. Kao i podsjecanje o max brzini u gradu, i pored velike koristi, nazalost takodje off topic.

Steta sto se sve svede na jedan te isti klise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Super je post, samo je off topic koliko sam ja upratio. Kao i podsjecanje o max brzini u gradu, i pored velike koristi, nazalost takodje off topic.

Steta sto se sve svede na jedan te isti klise.

 

:takoje:

 

Ili kako to reče meni veoma dragi Mark Twain:

 

Let us make a special effort to stop communicating with each other, so we can have some conversation.
 
.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Tven je prosečan pisac bajkica ali ovaj citat je ispod čak i tih niskih standarda. Kakve veze ima taj citat sa činjenicom da je broj nesreća direktno zavisi od brzine?

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Tven je prosečan pisac bajkica ali ovaj citat je ispod čak i tih niskih standarda. Kakve veze ima taj citat sa činjenicom da je broj nesreća direktno zavisi od brzine?

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

 

Uvažavam tvoje mišljenje. I o Tvenu (ne slažem se) i o brzini (uslovno se slažem).

E sad, u drugom postu ove teme je napisano:

 

"Veština upravljanja i zaštitna oprema su dva najznačajnija faktora. Ipak, o zaštitnoj opremi (a glavna zaštitna oprema je naša svest) ne bi smo trebali ovde da pričamo. O brzini kretanja kao faktoru - takođe ne. O veštini vožnje (uključujući pozicioniranje motocikla u odnosu na druga vozila) – opet ne; postoje druge teme za to."

 

Citat, zaista, nema nikakve veze sa brzinom kretanja. Ima veze sa tvojim ne shvatanjem teme; Ili previdom; ili potrebom da iskažeš svoj stav i po pitanju koje nije tema. Kako god.

 

Ovo je forum, što će reći - svako iznosi svoju guzicu. I tvoja je, kao i bilo čija, ovde ravnopravna i dobrodošla.  :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki gsxR 600

U nedelju popodne sam krenuo iz Cacka ka Beogradu, i negde pre Gornjeg Milanovca u susret mi ide motor, ali svetli kao svemirski brod od napred, ima maglenke, koliko sam video, i jos neke ledove napred, xenon far, pa jednostavno sam bio pod utiskom koliko je kolega vidljiv, i tako i treba da bude, treba da odskace u saobracaju. Inace motocikl je bio KTM Adventure, mozda se kolega i pronađe.Kakve veze ima da li je R, Touring, Coper, ne podrzavam diskriminaciju vozača na osnovu klase motora koje voze, svako ima pravo da vozi sta hoće, ali mora biti takodje obazriv i prema drugima.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja sam vec jednom pisao o mom iskustvu sa tim maglenkama (2 male maglenke, sa svake strane po jedna, nesto ispod glavnog fara, slicno drs-ovom avataru).

Uglavnom u retrovizoru je to na prvi pogled izgledalo kao dosta udaljeniji auto. Tek nakon druge provjere se upalila lampica Abort / NLO / Exception / WTF. :)

Prekinuo sam preticanje dok ne provalim sta je, da bi iste sekunde motor prozujao pored mene. Mislim da je bio LT ili GT.

Manji fi i manja medjusobna udaljenost maglenki (u poredjenju s autom) cine da to sve izgleda tako, kao udaljeni auto.

E sad to bijase autoput, dan. Ne znam kakvi su efekti u drugim situacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki gsxR 600

I naravno, da dodam vazdusnu sirenu na spisak "opreme koje povecava vidljivost". :)

EDIT: I akrapovic, ili drugi isto glasan auspuh :)

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2069 postova

Odavno  razmišljam o instalaciji nečeg sličnog u LED varijanti (kao dodatno, na već postojeće osvetljenje):

 

 

Obratite pažnju na 1:00, kako rade prednja svetla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki gsxR 600

Odavno razmišljam o instalaciji nečeg sličnog u LED varijanti (kao dodatno osvetljenje):

 

http://www.youtube.com/watch?v=IbQcIGUy4CY

 

Obratite pažnju na 1:00, kako rade prednja svetla.

Kolega, vidjao sam ovo u USA, bajkeri masovno koriste, odnosno, vidjao sam 99% na coperima...

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja