Jump to content

Moto Zajednica

đunta

Članovi
  • Broj tema i poruka

    6936
  • Pridružio se

Sve što je postavio član: đunta

  1. @acimobg- Na žalost, kod nas se uči samo za polaganje a ne za vožnju. I ne raspravljamo, mislim u negativnoj konotaciji, već menjamo mišljenja u cilju bezbednije vožnje i iprepoznavanja i izbegavanja nezgoda. Čovek se uči dok je živ.
  2. Da, u tome i jeste problem, što se ne prilagođavamo boljim trendovima, a sigurno je Nemačka daleko ispred nas po pitanju svega i ja navodin način voženja tamo koji mnogi od nas nit su bili nit će ikad biti u prilici da dožive na žalost. Naš Zobs je ionako pun šupljina i nelogičnosti. Nakon uvreravanja da sme...tačno, uverio sam se da smem, ne kršim neki propis, recimo ne skrećem u zabranjenom smeru, ne predstrojavam se tamo gde je puna linija ili u žutu traku, znači smem da uradim taj manevar, a drugo je pitanje da li mogu ili ne. Prema tome, ja sam se uverio da smem, znači nije zabranjeno, blagovremeno sam dao žmigavac i obavestio ostale učesnike o svojoj budućoj radnji, čekam do kad mogu fizički i krećem. I šta je tu problem, koga sam poremetio mirno vozeći pravolinijski svojom trakom. Ja Zakon tumačim upravo tako, provo proveriti da li se sme, vezano za propis, svakako uveriti se da li može, i tek onda bezbedno da izvrši radnju. Jedno je smeti ili ne u smislu zakona, zabranjeno ili nije, a drugo je hteti ili ne a treće moći ili ne. Al da ne tupimo o zakonu. Prosta sitacija je da u brzoj vožnji auto putem, idem levom trakom, brzom, jer sam obišao jedno vozilo, vidim da napred ide u desnoj traci jedan auto i kamion ispred njega, ja zadržavam svoju brzinu, veliku, odnosno, povećavam je još da bih što pre prešao obojicu ne terajući auto ispred u kočenje, sustižem ih, i odjednom vozač daje migavac i izlazi odmah ispred mene u manevar preticanja i ja moram oštro da kočim ili ga možda udaram. Čovek je po svom nahođenju procenio da "sme" i može da bezbedno pretekne vozilo, nije dobro preračunao moju brzinu a video me da sam daleko i zaključio po parametrima svoje vožnje i svoje šklopocije od 80-90 recimo, da ima vremena da izađe ispred mene. Čak i da je ograničenje, ne može računati da ga poštujem već da idem dalekooo brže. Da je recimo dao ranije žmigavac, ja bih bio blagovremeno obavešten o nameri, il bi usporio i pustio da izvrši svoju nameravanu radnju il ablendovao i svirao radi upozorenja i zadržavanja svog prava preticanja. Ovo je tipičan događaj na auto putu gde se odvijajui brzine i preko 250 i u tim sitacijama je ranije davanje migavca spasonosno. Ovde se srećemo motorima koji idu tih 200 ko što kažeš. Ovo pravilo se primenjuje i u običnoj gradskoj vožnji gde su oštrija izletanja a pažnja rasuta na sve strane koja dodatno iznenađuju vozača iza. U sitacaciji ove Glumčeve nezgode, imao je šansu da je izbegne da se trgo na migavac i pomislio da budala hoće, a daje ovaj skrenuo odmah nakon migavca, ne bi imao mogućnosti. U tome je razlika između dati ranije i neposredno pred manevar. To izgleda otprilike ovako, vozim, gledam retrovizor i čekam ko zapeta puška, procenjujem da mogu, istovremeno gas, okret volana i migavac, obično volan prvo i u tom okretu dok ruka prolazi pored poluge žmigavca se on uključuje. Bez obzira što je uverenje da se sme i može, a često je zabluda iz neiskustva, seče se vozač iza ili motorcikl što je još pogubnije. Postoji mrtav ugao kod svih vozila i većina vozača ga previđa i misli da može da se prestroji, izlazi zajedno sa tek datim migavcem i eto katastrofe za motor. Davanjem ranije, pruža se šansu za izbor onom iza koji ide i dalje al već sa saznanjem o mogućem dešavanju, ili ga iznenađuje istovremenim izlaskom i migavcem, što je jako čest slučaj, ne ostavljajući mu mnogo izbora. Otprilike tako se odvija saobraćaj i mi svi sebe ponekad uhvatimo da smo izleteli u manevar ne davši migalo na vreme. Zato je bolje ranije, pa makar i nervirao nekog iza. Bolje da pomisli da sam budala i da me tako isprati, pusti ili zaobiđe, nego da biude siguran da neću a izletim sa migavcem u zaostjanju. @Zoltan-pišem mi, jer je to masovan gest u ovom gradu, mislim na događaje a ne na mimkanje. Naravno da ne mislim na nas motorcikliste niti na ikog lično. Jednostavno je ovo sve naša stvarnost,loša, ma kako svi imali svoje lične i otuda to grupno gledanje na sve. I ja bi voleo da pišem u jednini, al je izgleda loša odlika vozača u množini. Znači ništa lično.
  3. Opet slobodno tumačiš. Da li shvataš da davanje žmigavca nije isto što i skretanje, osim ako ti lično ne daješ žmigavac tek kad okreneš volan ili korman. Nisi obavezan da kočiš, niti taj žmigavac te obavezuje ni na koji način, već te samo uobaveštava a to ne znači da će. Ne zna se kakva je budala ispred, to stoji na žalost, al je bolje da budala da žmigavac, bilo da čeka ili krene u manevar, nego da krene bez žmigavca. I ti uporno uključivanje migavca direktno asociraš sa obaveznim skretanjem što nije tako. Zabranjeno je zakonom skrenuti ako nije čisto, isterivati prednost, a žmigavac dati ranije nije.Prosto, ko na semaforu, stojiš u raskrsnici čekaš da prođe neko sa uključenim vinkerom, a ne bez njega. Naravno da zakonom ustupak nije obavezan i tad se ne bi zvao tako. I kakvo to uverenje vtreba da se da žmigavac. Položio sam sigurno mnogo davnije nego ti i po mnogo težim kriterijumima nego sad, ne boj se, sigurno imam više staža nego ti. Proces ide ovako: 1.dam žmigavac, za to mi nije potrebna nikakvo uverenje osim moje namere 2.čekam dok ne bude slobodno, bilo da sam ja zaključio ili da me neko pustio 3.krećem
  4. Daa, biće postavljeni, a kad i šta će biti do tad. Kad ima objekte sa obe strane puta, na kom rastojanju, koliko da ih ima, mnogo slobodno za tumačenje. Dakle, stvarno su neverovatni, spreman zakon više godina i ostale banalnosti ne do rečene. Stvarno smo čudo.
  5. Instruktora ima raznih. Juče sam gledao juče na Banjici auto škole, od 6 auta koja su radila polukružno između automobila koji prolaze tuda, samo je jedan davao migavac. Čak sam jednog i opominjo, ma jok i dalje učenica ide bez. Taj instruktor te je loše podučio. Ponavljam, davanje migavca nije radnja već obaveštenje ostalim učesnicima o nameri i nije nikakva guranje, po čemu tek to. Guranje je ako se krene na silu i bez žmigavca, a čekanje sa upaljenim nikako ne može tek biti. U zakonu stoji da ga treba dati blagovremeno da bi ostali učesnici bili upoznati, znači što ranije. To davanje na čisto je obično iznenada, znači gledam dal mogu, mogu, okrećem volan i izlećem i u tom momentu dajem žmigavac, ako ga nisam zaboravio u žurbi. Ne, to ne valja. Uvek je migavac ranije prilika da se neko upozori, prilagodi i pripremi a i da se da ustupak onom ko ga je uključio.
  6. Nije Zakonom zabranjeno da se da ranije, odnosno je čak obavezno, terminom blagovremeno. To što ti, mi, ajd ja ne još, ideš 200, to je tvoj problem i tvoj razlog lični da mrziš, al generalno nemaš pravo da prilagođavaš situaciju sebi i svojoj vožnji, već bi trebalo obrnuto i uvek na umu da za volanom voze i neki ispod proseka i ne vični. Davanje i migavca i čekanje da se prestroji levo nije isterivanje prednosti niti je mimo zakona da je neko iščekuje ili ustupi. Ovo je opšti manir u Nemačkoj, ne samo dok se kreću vozila, nego i dok se stane, uvek će biti pušten onaj koji je primoran da čeka na prolaz, sporiji, slabiji. Kod nas je obrnuto, kad neko da žmigvac da bi se prestrojio, obišao...mi odma iz inata dajemo gas, često sviramo i psujemo tog, umesto da malo oduzmemo i pustimo nekog da prođe i dobijemo zahvalnost, odnosno iživljavamo se na trenutno slabijem dokazujući svoju umišljenu premoć. To se preslikava u loš odnos i prema dvotočkašima, a mi smo ti koju uglavnom iščekujemo da nam se dodeli prednost. Žao mi je svakako što se ovo desilo Glumcu, al da je usporio, svirao, i sačekao da se auto prestroji ispred njega umesto po gasu, ne bi došlo do nezgode itaj bi mu se verovatno zahvalio i pomislio, pa nisu ovi motori tako loši. Ovako, svima kako ne trebe i džabe ko je u pravu a ko ne. Ja uvek navodim primer koji je pozitivan i ne vidim zašto uošte treba nešto da se pravda poređenjem lošim navikama koje evidentno postoje. Jel treba da se ugledamo po zlu il po dobru.
  7. (Sad Kinez ide punom parom, a ne ko prošli put dok se razrađivo, a us to me i naučiste cauntersteering, al ja sam drug, ostaviću vam ) Bili smo izuzetno domaćinski primljeni u ZR-u na sjajnom kursu dobre vožnje i red je da se revanširamo kad zapne, ko sad. Ajte malo više se prijavite. Inače sam svojevremeno davao za drugara krv i pitao mogu li ranije od 3 meseca. Doktorka mi je rekla da mogu i za sedam dana ako se lično osećam sposobnim, tako da nije to baš neko vremensko ograničenje što je davana nedavno u Beogradu.
  8. Nov motor se kupuje sad, kad se ustali kiša, dobiće se bolji popust nego na sajmu jer svi računaju, bolje sad da se unovče nego tek za 6 meseci. Ja imam Keeway Outlook 150, sjajna mašina i sa najviše konja u toj klasi od svih Kineza, 13,6 konja. Ima tema ovde. I što veći točak, odnosno 16 cola.
  9. Slučajno sam slušao primedbe na nov ZOBS i jedna od mnogih je bila baš upravo ova. Ranijim zakonom je uvek bilo obavezno postavljanje znaka ograničenja a sada je uveden pojam "naseljenog mesta" bez obaveze da se postavlja ikakav znak ograničenja brzine ili obaveštenja da je naselje. Obećano je da se ova nelogičnost ispravi, al dal je ili ne, ne znam. Shvatio sam da se "naseljeno mesto" mora zaključiti intuitivno. Verovatno ili grub propust ili namerno ostavljeno tako da bi se pecali. U Beogradu postoje deonice gde ni po čemu se ne može zaključiti da je naseljeno mesto, a pošto se nalazi unutar tabli Beograd, onda jeste.
  10. Uvek mora da stoji pretpostavka, ma budala hoće, a nikad ma valjda neće. Ne valja suditi po sebi jer je grad postao ludaja. Koliko sam shvatio, tip se vozao žutom trakom, izbacio migavac u nameri da izađe iz nje i uđe u srednju traku, znači u levo, i pošto je gužva nije uspevao da se prestroji i dugo se vozao tako, ti naišao, on te nije video zbog mrtvog ugla, ne gledanja u retrovizor, ne osvrtanja preko ramena... Opet moram da se pozovem na nemački bon ton. Tamo, kad se da žmigavac u ovakvoj sitaciji, odmah bi neko oduzeo gas, usporio malo i napravio mesta ovome da se uključi i time ga izvadio iz potencijalno opasne sitacije, kao što je na kraju i ispalo.
  11. To si vido od tvog kompanjona Rajka kome se mnogo dopo ZR burek. Ako pođe i on, nema ni salvetu da omastimo. A ću prepustim burek, al gulaš nećem. ;D
  12. Nisi baš u pravu. Migavac se daje pre radnje a ne neposredno, kad se hvata za volan. Davanje žmigavca ne označava automatski i odpočinjanje radnje već obaveštava samo o nameri, a ona će se izvršiti tek kad to bude moguće, bezbedno i bez ometanja ostalih učesnika. No, po shvatanju mnogih, migavac se il ne daje ili tek kad otpočne radnja, tj. skretanje. Davanje žmigavca nije isterivanje prednosti i primoravanje nekog na kočenje, jednostavno, žmigavac je znak obaveštenja a ne radnje. I lično, uvek volim da vidim migavac mnogo ranije, nego da ga neko da kad krene iznenada u akciju predhodno zaključivši da je čisto, a često nije, nego kobno po nekog.
  13. Ja dajem migavac dosta ranije, da svi oko mene znaju moju nameru a kad nekom vidim da nekom on radi duže vreme, iako zaključim da je zaboravio, pristupam polako i sviram dok onaj ne ukapira da njemu trubim, ne primičem mu se.
  14. Hvala.
  15. Đunta, tebe čeka burek!!! ;D Pa, obećo si još nešto.
  16. I ne treba ustajati i čekati stojeći policiju već uvek sedeći što će udes učiniti verodostojnijim a i mnogo je lično za sebe bolje da se bude u položaju koji je manje naprežući. Što se tiče sudara od pozadi, nekad je bilo da je uvek taj kriv al po novom Zobs-u se razmatra i moguća odgovornost udarenog, da nije svojim nekim postupkom izazvao nesreću.
  17. Po iznetim iskustvima je uobičajeno da kuriri rade mahinacije sa naplatom, to znaju i šefovi i poslovođe pa nemaju kud kad se neko javi, već brže bolje zataškavaju stvar na ovakav način, brzo i kulturno, a sve da se ne bi obraćali tržišnij i finansijskoj inspekciji.
  18. Ako ne bude kijameta eto me. 1.Đunta.
  19. Mislim da nit je vreme, još manje mesto a potreba tek nikakva da bi se raspravljalo o ovome. Niko ništa ne zna, sve same pretpostavke i proizvoljni zaključi. Šta će nam to. Prepustimo da se time bave oni koji su zaduženi za to, a nama, bilo šta da mislimo, opet će biti zakačena etiketa.
  20. Ispred sedišta DS-a je bio oboren motor, a ne skuter.
  21. Ja sam zamolio da ne ofujete. Ako nema te konkretne predloge manite se ispraznog postovanja.
  22. Odlično, hvala. Još kad bi neko vredan dopisao nic imena sa foruma, ne zbog pozicije već da se zna ko je od Vas takmičar.
  23. Momci, ako spadate u malu i odvažnu grupu koja vozi cele godine, bolje iznesite svoje preporuke i iskustva vezano za bezbednost umesto da postujete u prazno. Svi bi vam bili zahvalni.
  24. @Bursac-Znam da je bio tvoj motor, video oglas od ranije. Sitničarenje ne postoji kad su u pitanju gume. Bitna je razlika između Anakee, koji se više ne proizvodi i Anakee 2, da ne navodim. Jedno obično i normalno pitanje. Jesam kupac al ne za toliku cenu mada motor zaista izgleda sjajno. Neću praviti istu grešku 2 x.
  25. Ja imam komšija Baticu, on tera celu godinu svaki dan, samo da nije sneg na putu, a to što pada i minus je, ne haje. Ima i dosta momaka koji rade kurirski posao i do -5°, al to su sve ekstremi i ljudi su navikli i istrenirali se za sve 4 sezone što nije slučaj sa većinom nas. Iskreno, divim im se. Doduše i ja se spremam da što duže vozim. Vremenski uslovi nisu možda prevelika prepreka koliko hladnoća.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja