Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Evo Silux ima akciju na cetku za ciscenje lanca. Daju neki sprej na poklon. Ne znam koja je redovna cena ovih cetki pa ako vas interesuje evo link. 

visenamenska-cetka-za-ciscenje-lanca-mot
WWW.SILUX.RS

Da li odlažete sa čišćenjem motocikla, jer ne znate kako da započnete? Imamo rešenje za vas. Višenamenska četka za...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Da oživimo malo ovu temu, verovatno oko 90% motocikala koristi pogonski lanac.

 

Malopre čitam u Zrenjaninu poginuo mladić, kažu lanac prekinut. Sad da li je to uzrok pada ili se prekinuo usled pada, ko će ga znati, ali je pogonski lanac definitivno, uz gume i kočnice, ključna stvar za bezbednost u vožnji.

 

Drugaru je pre par godina isto pukao lanac, srećom pri maloj brzini prilikom prelaska preko ležećeg policajca. Lanac se, naravno, neravnomerno istegao, on ga dotegao, ali nije provalio da je sada negde ok, a negde pretegnut, prešao preko ležećeg sa 5-10 km/h i izgubio pogon. Srećom, lanac je skliznuo sa zadnjeg lančanika i ostao na ulici bez ikakvih posledica. Motor je odgurao kući, namestio nov DID i lančanike i teraj dalje.

 

Ajde ja da krenem, motor sam kupio 2014. sa lancem i lančanicima, po mojoj proceni u dobrom stanju.

Prešao sam ukupno nešto preko 50 000 km, samo sam pre oko 15 000 km zamenio prednji lančanik. Hvala @zemunac72, čovek mi je poslao nov lančanik na poklon, nije dozvolio ni brzu poštu da platim, nisam zaboravio, odužiću se.

 

Iz čisto preventivnih razloga, naručio sam nov lanac i lančanike i to ću zameniti početkom iduće sezone. 

Lanac je još uvek zategnut "na polovini" ako ne i manje od polovine, ranije sam koristio repsolov sprej za podmazivanje, a petrolej iz farbara za pranje.

 

Sada samo podmazujem učestalo gustim uljem za zupčanike, kada idem po kiši ili prašnjavim putevima, lanac dobro obrišem suvom i čistom krpom i bukvalno bude kao nov. Petrolej ne koristim, niti više perem lanac bilo kojim sredstvom.

 

Tretiram samo uljem i uglavnom taj proces traje 2-5 minuta posle svake iole duže vožnje.

Ko je pedantan, bolje da ide na sprej, jer je felna istačkana, a lancobran i dekla prednjeg lančanika okupana uljem. Ko god od majstora vidi moj motor misli da je otišao neki dihtung u tom delu.

 

Ono što sam primetio, a znam da je znak potrošenosti, je da pojedine karike postaju polako rigidne, nisu zaribale potpuno, ali nakon okretanja točka, dobiju blago nepravilan oblik i, ako ih ne ispravim rukom, lanac nije 100% pravolinijski, već ostaje u nekom blago nepravilnom obliku.

Osim toga što ne znam koliko je prešao kod predhodnog vlasnika, ovo je glavni razlog zašto ću promeniti isti, a ujedno i prvi znak potrošenosti. Prednji lančanik sam zamenio, a zadnji nije vidno potrošen, možda tek jedva primetno.

 

Na prošlom motoru, kawa 636 2002. smo menjali set lanca i lančanika na manje od 35 000km, motor smo vozili brat i ja, a on nije održavao to uopšte. Ja sam se sporadično time i zezao, ali se istegao već na oko 30-31 000 km.

 

Na motore stavljam lanac po fabričkim uputima, za bandit ide RK50MFOZ1, 112 linkova, ja radije stavljam DID i to u varijanti 530 vx3 što mislim da je overkill za 77 ks i 60ak Nm, ali nekako više volim da znam da motor ganja lančuga nego da li je potrošnja 5,1 ili 5,2 l/100km.

 

Koliko vama traje lanac i čime ga održavate i koji brend lanca stavljete na svoje motore?

Promenio član milomir22
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne znam da li sam dva puta u zivotu oprao lanac i to u pocetku vozacke karijere dok nisam saznao za automatske podmazivace lanca. Od tada uvek automatski podmazivac, lanac uvek nauljen, nema sta da se pere i licka, samo se povremeno dosipa ulje u rezervoar podmazivaca. 

Nikad se u zivotu ne bi vratio na podmazivanje sprejevima, bacanje para i vremena i za podmazivanje i za ciscenje.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako se redovito radi, pranje lanca nije bauk, i još ako imaš tu specijalnu trostruku četku ona mnogo znači, 

Ja prvo naprskam lanac sa Akra K2, i onda ga iščetkam tako što levom rukon držim četku na sredini lanca a desnom okrećem točak, tako pređem i sa gornje i donje strane lanca, posle isperem vodom i lanac je kao nov, onda napravim krug po ulici da se lanac prosuši i izbaci vodu, još prebrišem krpom i onda ide podmazivanje sa Mol sprejem, ali ne predebelo, tu ljudi često prave grešku pa nakrkaju, iako nema potrebe za tim, višak spadne sve po felni i ostalim delovima napravi svinjac.

Promenio član Disko Nindža
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Петролеј, па вода, па круг да се осуши и мало загрије, па прскање, па онда и ја на туширање јер сам се ознојио... Не опушта ме уопште та радња и узме ми времена :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Meni kada god je dosadno i nemam šta da radim, perem lanac. :D

Šalim se malo ali nije daleko od istine. U svakom slučaju bude to na manje od 1000 km. Koristim trostruku četku i petrolej za pranje, osušim ga čistom i suvom krpom bez korišćenja vode...

E sad, do sada sam koristio Motorex Road Strong sprej za podmazivanje lanca, dobro se pokazao premda dosta skuplja prljavštinu na sebe. Kupio sam i onaj mali sprejčić koji može da se dopunjava iz većeg a praktičan je za poneti na višednevne ture. 

Pre neki dan svratim do Motoland-a da kupim sprej, kad rekoše mi da nemaju nikakav i da ne znaju kada će ga uopšte ponovo imati!?! Meni ostalo još za 1-2 podmazivanja. :neznam:

Rešim da malo promenim taktiku i pređem na ulje. Procenio sam da bi dobro bilo hipoidno ulje, za menjače i diferencijale. Takvo ulje se lako prepozna po mirisu... Lanac sam naravno detaljno oprao (i zadnji lančanik) i prešao na ulje. 

Posle debelog podmazivanja svakog članka i čaurice na lancu ponaosob, izvrteo sam točak i krpom skinuo višak ulja. Provozao sam se do Golubca i nazad i skoro da ni jedna kap nije završila na felni ili gumi ali sam štender urnisao! Lako se to obriše krpom a lanac je čist kao da sam ga upravo oprao. Mnogo manje se lepe nečistoće, tj centrifuga ih otrese zajedno sa uljem. Mislim da je ulje bolja opcija kada se motor koristi za lokalne vožnje i jednodnevne ture a nanosi se u nešto kraćem intervalu od spreja, dok je sprej praktičnija opcija za duža putovanja. 

 

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Ulje za menjace  i diferencijale i jeste najbolja opcija za podmazivanje lanca, i za razliku od ostalih sredstava najmanje skuplja prasinu i glib, a i jeftinije je.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ulje za lanac testere takodje, "Testerol" 120 do 140w viskoznosti...

Ako planiram visednevnu voznju prskam sprej, obicno trazim transparentni, ne podnosim musav lanac.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 2 sati, SlobodanR1 je napisao:

Петролеј, па вода, па круг да се осуши и мало загрије, па прскање

Ja bih samo jos dodao tu posle vode WD40, a moze i bez vode, ja je ne koristim. 

Istrljam dobro  petrolejom u spricaljnki i četkicom za zube, prebrišem dobro krpom, naprskam WD-om, prebrisem ponovo, provozam, naprskam Mol sprejom, ostavim da odstoji malo, onda natopim krpu petrolejom i obrišem lepo bočne strane lanca i lancanik.

I to je to. 

Svaki drugi-treći put umesto spreja koristim menjacko ulje. 

Rezultat:

IMG-20210104-132927.jpg

 

Promenio član BokyBoy
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3119 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Od kako stavih nov lanac i lančanike podmazujem sa MOLovim sprejem,stoji mi oko dve godine,ugledah ga,aj' da ga potrošim,te nastavih sa njim...dobar je,ne prska,lako se uklanja...ne čujem lanac i lančanik.Do tad sam sa Testerolom...da promenim malo.

Perem sa petrolejom,mada kad je lanac pri kraju ne malo puta sam i benzinom,odmah isperem petrolejom...

2Ggo1GC.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre sat vremena, gebee&co je napisao:

Boki,jebeš slike lanca,daj slike od one snajke što se privatava za tebe.He,slika čovek lanac.

Ma ima snajka podmazivac,

strc ovaj kap po kap...

a i pere se redovno... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

ja nikad ne koristim petrolej jer imam adeco kliner odmašćivač.pre toga hemaxov ili famin.To je skoro ista stvar kao i petrolej samo ima dodate saponidne materije koje se aktiviraju u dodiru sa vodom.

To radim uvek kad perem motor a to je obično na 500 km pa onda ispiram i lanac vodom.

Ako je motor čist i ne treba ga prati onda može petrolej ili chain kliner ili wd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Pošto nemam cice kao BokyBoy   ja moram da kačim slike lanca. >:(Redovno čišćenje i mazanje.Koristio Motulov racing,perfektan,ali je teško doći do njega,prešao na Ipone road,za mene,odlično radi posao.A kako izgleda ,slede slike.IMG-465ba9b94fbab0949fd715d0dc8839af-V.thumb.jpg.830f03bf204da2a0a5dd7285e1b51491.jpgIMG-cf56371fda98e7a6cdbaa37cc30f1232-V.thumb.jpg.1d9ff89fbf083fafd7d5dac54308dd7f.jpg

  • Sviđa mi se 5
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
pre 2 minuta, gebee&co je napisao:

Pošto nemam cice kao BokyBoy   ja moram da kačim slike lanca. >:(

Dodji ti u BG da te ja upoznam sa mnogo cica, bice ti stalno prljav lanac...:jee:

I ne bacaj pare na neke kineske DID-ove sto se seku na metar i pakuju u kutije,

uzmi zlatnu Reginu, lanac je vrh i ne kopira se jos uvek,

ja sam isterao sa njim evo drugu sezonu i jos ga nisam dotezao,

mislim da je Sasa iz NS-a imao dobru cenu za njega, ako ne, javi se pa da trazimo,

ja sam uzeo u Kaću.

I JT-jeve lancanike, ali JT lanac nikako.

Promenio član BokyBoy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Upravo sada, gebee&co je napisao:

Jeli Motobike Kać?A JT lanac znam da ne uzimam.

Da, da, kod njih, jos je bio na nekom popustu pa me izasao nesto smesno, ispod 100e.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

nema u kaću već 2-3 godine, to su otaci od pre 10 godina kad su ih prodavali.Ali jt lanac z3 superbike je dobar ali onaj za slabije motore nije nešto.Iako je moj drugar stavio na versisa taj lošiji i prvih 4000 nije dotezao .Onda je prodao motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2027 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 10 sati, sasa ns 1 je napisao:

nema u kaću već 2-3 godine, to su otaci od pre 10 godina kad su ih prodavali.Ali jt lanac z3 superbike je dobar ali onaj za slabije motore nije nešto.Iako je moj drugar stavio na versisa taj lošiji i prvih 4000 nije dotezao .Onda je prodao motor

Ja sam i uzeo pre dve godine, kažu popust dok traju zalihe.

I prezadovoljan sam Reginom. 

Možeš ti da nabavis coveku za Bandita, cenim da je 530 al ne znam koliko linkova. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja sam odsekao sa moje honde 530 lanac, u vrhunskom stanju, bez krutih linkova ili bilo kakvog razvlacenja... Jedino je muka sto sam ga brusilicom na dva mesta odfikario. Odoh da vidim ima li 112 linkova.

Javljam, ako valja (ima linkova) dobijes ga :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja