Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

@stegula   Nije stvar u držanju, svaki sprej drži, već je bitno koliko je prljav lanac, to određuje da li ga pereš ili ne, nekad se isprlja prije nekad kasnije, zavisi od vremena, terena gde se vozi, aj da kažemo da se u proseku isprlja za 400-500km, 

Ja oduvek podmazujem sprejevima i čistim na 500-tinak km, (posle kiše se podrazumeva odma čišćenje)

Na bivšem CBR600F sam stavio nov did lanac i lačanike i prešao 25.000km, pola od toga sa suvozačem, možda dvaput sam zatezao lanac, i posle prodao motor a lanac je bio u odličnom stanju i prešao bi još 15-20.000km siguran sam.

Promenio član Disko Nindža

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000XR 2016
@stegula   Nije stvar držanju, svaki sprej drži, već je bitno koliko je prljav lanac, to određuje da li ga pereš ili ne, nekad se isprlja prije nekad kasnije, zavisi od vremena, terena gde se vozi, aj da kažemo da se u proseku isprlja za 400-500km, 
Ja oduvek podmazujem sprejevima i čistim na 500-tinak km, (posle kiše se podrazumeva odma čišćenje)
Na bivšem CBR600F sam stavio nov did lanac i lačanike i prešao 25.000km, pola od toga sa suvozačem, možda dvaput sam zatezao lanac, i posle prodao motor a lanac je bio u odličnom stanju i prešao bi još 15-20.000km siguran sam.

Ja se slazem da nije stvar u drzanju, pitam kako odredite momenat “mogao je da izdrzi jos sigurno 100km” i slicno?

Uzmi uzorak paste sa lanca posle 100, posle 300 i posle 500km voznje na asvaltu, stavi izmedju dva stakla i povuci jedno 10cm ta dva stakla sa naprave trenje. Razdvoj i uporedi izgrebanost kod svakog uzorka. Dace cistu sliku toga i sta “melje” lanac od te tri kilometraze najvise.

Kod oilera ili koriscenja ulja za zupcanike/lanac motorne testere itd, taj momenat povecanja abrazivnosti srazmerna kilometrazi ne postoji - mikroprasina se sve vreme spira i “flickuje” sa lanca.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Oiler jeste bolje rešenje, ali traži dodatni trošak i pravi svinjac po točku, kome to ne smeta, samo napred.

Meni sprej radi posao, za moje potrebe je skroz ok.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000XR 2016

100e za vSystem i 600rsd za svaki iduci litar najboljeg stihl ulja za lanac testere (cca 50kkm) vs sprejevi za istu tu kilometrazu, na papiru tesko da se ne isplati xD


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ko češće menja motore, njemu se ne isplati :neznam:

Zavisi koga pitaš jbg, svako ima neku svoju politiku, neko voli sisate, neko guzate, nekom svejedno :rolleyes:

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000XR 2016

Menjam motor po sezoni u proseku, ne bih se zrtvovao za pranje i ciscenje i da mi se ne isplati, a oiler moze i da se prebaci


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1286 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Po mom mišljenju sve zavisi od namene motocikla. Podjednako su u pravu i oni koji koriste spejeve i oni koji su ugradili podmazivač lanca. Nekome motor služi kao svakodnevno prevozno sredstvo i tada pranje lanca, prskanje sprejevima ili ručno podmazivanje uljem predstavlja agoniju. "Ojler" je u tim slučajevima spas. Šta ga briga za felnu koja je isprskana, ode povremeno i ispuškira bajk i to je to.

Ima i nas koji imamo motor iz hobija, lickamo - pickamo, vozimo kada je lepo vreme i bajk služi za izlete, razne skupove i odlaske na godišnji odmor (eventualno) i tada ojler nije neophodan. Ja ga ne bih ugradio da mi ga neko da za džabe.

Lanac perem i podmazujem kada mi  je dosadno i to je vid terapije.  :hej:

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1078 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Moja vikend terapija... :takoje:

Komplet sprej za pranje i podmazivanje lanca sam dobila na tomboli na MAD kampu. Čini mi se da petrolej bolje opere. Perem i podmazujem lanac na 300km kad je ovakvo vreme, kad je suvo perem na svako drugo podmazivanje. 

Druga fotka je pre podmazivanja.

Nije bolest sve što boli. :P

 

0-02-05-7f9ecf8e5acae3212875fac9ea4313f4a16522f926d5e01f74efad766a270985_1fac3867e9a10aba.thumb.jpg.d564a45dbc3f961afda843cc46f3aea2.jpg   0-02-05-20b0417733dccf1659fdd165dc911e93d3925bc8baec9c9440f67837e3174568_50a9c57248d32652.thumb.jpg.4a293d1c370a4d889d57fc804a407580.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 897 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

U svakoj temi koja se tiče podmazivanja i pranja lanca imam isti stav: ulje SAE90 i petrolej za pranje. Ali čim se podmazuje uljem, interval pranja je jako redak. Na svojoj Hondi sam do sad prešao oko 8000km, podmazujem lanac na svakih 200-300km, a do sad nijednom ga nisam prao (ne računam kad puškiram motor, pa se tu lanac opere od prašine). Lanac je uvek čist, sve je uredno. Sprej sam izbacio iz upotrebe pre 2 godine. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kada sam pocinjao da vozim ovi sprejevi nisu ni postojali, prao naftom, podmazivao menjackim uljem... Lanci su mi trajali duze nego sada (kada isprobavam novotarije)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 897 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
pre 22 minuta, Alekre je napisao:

Najbolje i najjeftinije. 

Ne radi se samo o novcu. Najpraktičnije je. A u uputstvu za Hondu NC piše da se podmazivanje lanca radi sa uljem SAE90 ili sa sprejem, pa ko šta voli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
pre 5 minuta, Markone88 je napisao:

Koje SAE90 ulje preporucujete?

 

Probacu tako sa novim motorom :)

 

Petrolej i cetkica za fafbanje kad perem, SAE90 kad podmazujem

Sa kakvim novim motorom? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja