Jump to content

Moto Zajednica

Pozicija tela na motoru

Recommended Posts

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

@ARES - Svaka cast na odgovorima i na ideji da okupis zainteresovane za ovu temu1care.gif

 

@kabuto - Kolega bas si se rasprdeo1oda.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

gola zena je uvek u pravu ma kako bilo :)

samo praksa i nis drug,

slusaj kabuto,svako ima svoj stil,neki je nekom prihvatljiv neki ne,

vidis ja na pr neradim klasican cs,ovih dana bas obratih paznju a obicno nemislim o tome kako treba da vozim to telo valjda naucilo s godinama samo da radi,:neznam:

vidis premestanje guzice je tu i tam meni obavezno kolko premestim guz na sedistu na pr desna krivina na desno tolko mi leva ruka valjda povuce volan mesto da ga desna ruka gurne,dodje mu isto samo u drugom pakovanju,valjda,nemam pojma,

nerazmisljam o tome u toku voznje,

bez da premestis telo u krivini i da se nepodvijes pod motor ili kako god hoces neznam kako bi brzo prosao krivinu,

kad milis po parkingu guras motor pod sebe kad ides brzo vuces da se tako izrazim na sebe,kojom tehnikom ces uci u krivinu kako ces oboriti motor,koliko itd zavisi od vise parametra,neko udje bezbednije neko sporije neko brze, neko koci ranije neko kasnije, moras shvatiti 100ljudi 100cudi,100zena 200sisa i dileme nema,:lol:

i sad..tesko je nekog ko vozi 20 god na jedan nacin nauciti da vozi na drugi, treba upiti vise znanja iskustva vise tehnika pa neku primeniti,obicno onu koja ti odgovara,

ja bi voleo da prodjem policijsku obuku da vidim sa tam i kako par stvari me zanimaju,ali takodje bi voleo i na stazi u kontrolisanim uslovima koji put nepruza probam par stvari,

znas saobracaj i staza nisu bas bas isti ni motori i vaze mozda ipak malo drugacija pravila....znas objasni ti nekom dugogodisnjem trkacu da netreba da zalegne pod motor i da ga da se tako izrazim vuce na sebe..da on nije u krivini ispod motora nego da je s kontra strane...e to..to mi mal neide uglavu...jebemliga mozda sam ..nemam pojma...

aj na parkinguu poligon tamte amte..ajd to pije vodu naavno ,ali recimo gp...duga krivina ti onako mislim iznad motora motor polozen..brzina 200kmh :stabre: neznam bas...

znaci oni svi trkaci voze kontra :stabre: a desava se na putu da vozis brze, kreni da jurcas na avali pa ces videti da ipak moras malo i da zalegnes pod motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova

Aman ljudi, ja stvarno ne razumem zašto mi stalno namećete da sam rekao da na moto gp-u treba davoze policijskom tehnikom, kada nisam, ili da pričam da je sportski stil neispravan Samo sam rekao da ta tehnika postoji, jer mi je bilo prikladno za ovu temu, a niko je nije spomenuo i mislio sam da će doprineti bazi znanja koju pravimo ovde. Onda ste počeli da pričate da tako može da se vozi samo na poligonu, što nije tačno. I kao vrhunac pojavljuje se lik koji počinje da priča o prdenju.

Iz moje nabolje namere, samo počinjem da se nerviram bezveze i da trpim prozivke. Čovek se uči dok je živ, a ja vam ne bih više dosađivao.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

postoji vise tehnika,s tim moram da se slozim.. mozda je i kieth code napisao pogresno nesto,ko zna../ovo nemorate ozbiljno da shvatite/ :neznam:

znas dva razlicita instruktora mogu da ti daju dva razlicita objasnjenja ili ti dve razlicite tehnike...

vidis neko misli da je ultrazvucna kadica dobra za karbove neko misli da je losa,pazi oba dvojica su do nekle u pravu a negde grese...:care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

ja vam ne bih više dosađivao.

Ova ti je najpametnija od svih!!!Mislim da si se ti ovde pojavio niotkuda sa gomilom nekih reci......!!!Ko se ljuti uvali mi k.uti1nanana.gif

 

Sorry svima za off!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5785 postova

Lik koji je pricao o prdenju ima takav stil pisanja ali nikako nije zlonameran jer sam ga licno upoznao skoro. Tek kada nekog od nas vidis oci u oci mozes donekle da vidis da slova ovde nemaju isti znacaj dok ne poznajes coveka.

 

Ti si druze napisao da verujes coveku koji tako vozi i na stazi pa je odatle krenula prica oko moto gp. Ares je neko ko vozi trke koliko sam video i sa njim si takodje diskutovao o voznji na stazi. Pokusali su neki pa i ja da napisu da to ima veze sa tipom motora ali ni to nisam video da si prihvatio nego i dalje pricas o nekom ko je tebe savetovao ali ne mozes da kazes ko i koji motor vozi a pises u temi u kojoj npr ja hocu da cujem misljenje upravo Aresa, To cranck-a, Mungosa i ostalih koji peglaju trke ili stazu a ovim cemo ih samo oterati sa teme.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

Lik koji je pricao o prdenju ima takav stil pisanja ali nikako nije zlonameran jer sam ga licno upoznao skoro. Tek kada nekog od nas vidis oci u oci mozes donekle da vidis da slova ovde nemaju isti znacaj dok ne poznajes coveka.

 

Hvala Vlado za ovo imas jos jedno pivo0takoje.gif!Malo sale nije na odmet!Ko to nerazume ja mu nisam kriv!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

ja vam ne bih više dosađivao.

Ova ti je najpametnija od svih!!!Mislim da si se ti ovde pojavio niotkuda sa gomilom nekih reci......!!!Ko se ljuti uvali mi k.uti1nanana.gif

 

Sorry svima za off!!!

 

Ko mu kaže :ups:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Ako se trkate na drumu sa nekim (iste snage motora), tu uglavnom ne pobedjuje onaj sa boljom tehnikom, nego onaj ko je spreman da preuzme vise rizika.

 

Na stazi:

1. Nema saobracaja u suprotnom smeru

2. Asfalt je ociscen i dobar

3. Nema nepoznatih i nepreglednih krivina

4. Pored puta nema nepomicnih prepreka, stena, provalija itd - i padovi su uglavnom klizanje po podlozi do zaustavljanja.

5. Bitno je vreme i brzina

 

U saobracaju je situacija potpuno drugacija i verujem da su tu vazne tehnike koje su prilagodjene drugim potrebama, a ne pobedjivanju na trkama. Razumem ljude koji zele da poboljsaju svoju brzinu, ni ja nisam nikakv svetac ni cistunac - ali sam ubedjen da neko ko zeli tako da vozi na drumu treba prvo da savlada ove "saobracajne" tehnike i panicne reakcije, i da razume kad se sta koristi, zato sto je veca verovatnoca da ce se naci u situaciji kad ce mu zatrebati.

 

Mislim da se kod nas Twist of the wrist (i to samo pocetak) previse uzima kao biblija. Skoro niko ne konsultuje literaturu koja se fokusira na voznju u saobracaju, gde su obradjena pitanja poput jagerovog "kako savladati nepreglednu krivinu".

 

Primeri materije koja je od najvece vaznosti za motociklistu na drumu a ni jedan kurs za koji ja znam ne obradjuje detaljno i u celosti:

http://www.roadcraft...ft-chapter7.pdf

http://rideapart.com...-to-avoid-them/

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova

ja vam ne bih više dosađivao.

Ova ti je najpametnija od svih!!!Mislim da si se ti ovde pojavio niotkuda sa gomilom nekih reci......!!!Ko se ljuti uvali mi k.uti1nanana.gif

 

Sorry svima za off!!!

Ti se ne šališ već me prostački vređaš bez razloga. Možda je tebi normalno da sa ljudima započinješ komunikaciju i upoznavanje spominjući fekalne gasove, polne organe i kvalifikacijama da su glupi, meni stvarno to nije normalno niti kul. No, to govori o tebi ne o meni.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

Ti se ne šališ već me prostački vređaš bez razloga. Možda je tebi normalno da sa ljudima započinješ komunikaciju i upoznavanje spominjući fekalne gasove, polne organe i kvalifikacijama da su glupi, meni stvarno to nije normalno niti kul. No, to govori o tebi ne o meni.

 

Vidi kolega sad cu biti malo ozbiljniji(za promenu)i pokusacu da ti objasnim par stvari!

Rec "rasprdeti se" u nasem lepom srpskom jeziku znaci "raspricati se" a ne ono drugo sto ti mislis1jok.gif

Celo vreme je u pitanju sarkazam i sala a ti vodis neku svoju politiku!Vidim da nerazumes o cemu se radi pa te necu gnjaviti vise posto ocigledno neznas da se salis vec samo da iznosis neke pogresne zaljucke!

Smanji pisanje u ovoj temi jer neces prihvatiti salu od ostalih kolega,a sam si kriv za to!!!

Ako sam te necim uvredio evo javno cu ti se izvinuti jer mi nije bila uvopste namera,ali mislim da treba da se opustis malo!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha mt 09 Tracer,Suzuki SV 650 N,Piaggio Liberty 125

Uf koliko iznesenih misljenja ovde...1care.gif

 

Odusevljen sam sto je kolega Ares odlucio da nam odrzi jedan trening, prisustvujem 100 %.

 

NAPOMENA autoru teme 1zdravo.gif FJCharlie otvori novu temu ili ovde stavi podatke o terminu kada budete znali tacno kad ce biti trening...jer ovo ne propustam ni za zivu glavu, kao ni naredni kurs bezbedne voznje, jer na ovaj nisam stigao zbog posla...

Tako da sve mogu na vreme da ukombinujem 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova

 

Vidi kolega sad cu biti malo ozbiljniji(za promenu)i pokusacu da ti objasnim par stvari!

Rec "rasprdeti se" u nasem lepom srpskom jeziku znaci "raspricati se" a ne ono drugo sto ti mislis1jok.gif

Celo vreme je u pitanju sarkazam i sala a ti vodis neku svoju politiku!Vidim da nerazumes o cemu se radi pa te necu gnjaviti vise posto ocigledno neznas da se salis vec samo da iznosis neke pogresne zaljucke!

Smanji pisanje u ovoj temi jer neces prihvatiti salu od ostalih kolega,a sam si kriv za to!!!

Ako sam te necim uvredio evo javno cu ti se izvinuti jer mi nije bila uvopste namera,ali mislim da treba da se opustis malo!!!!

 

Prihvatam izvinjenje i sugestiju. Primite i vi moje izvinjenje ako budem još malo dosadan i pitam kojem sam ja to pogrešne zaključke izneo? Da je policijska tehnika priznata tehnika, da se sa njom ne vozi samo poligon, već može da se vozi 2 na sat a može i 200 na sat? Pošto me ubeđujete u suprotno. Stvarno nisam očekivao ovakve reakcije na spomen neke druge tehnike...

Evo par isečaka iz Alien-ovog linka iz prethodnog njegovog posta ovde:

 

Some riders mistakenly think that a moving motorcycle is unstable and that cornering is dangerous because a leaning bike is even more unstable. This isn’t necessarily so. To understand motorcycle stability, it helps to understand some of the physical forces involved in cornering.The design of the machine and tyres will reduce or accentuate these tendencies

 

 

Tyre gripWhen a motorcycle leans, grip between the rounded tyre and the road surface increases. Cornering forces press the tyres onto the road, compressing front and rear suspension. The harder the tyre is compressed, the more grip is generated. At a 45 degree angle a motorcycle has approximately 50% more weight pressing the tyres onto the road, and therefore the tyres have 50% more grip than when the machine is vertical.

Stability when cornering therefore depends on the grip of the road surface, and the rider’s actions.

 

Tako da možda nije sve baš kao što pričate i crno-belo, možda je policijska tehnika bezbednija i praktičnija za svakodnevnu vožnju. Kažem možda jer ja još uvek učim, otkrivam i nisam kompetentan da dajem takve definitivne tvrdnje niti da ulazim sa vama u neke stručne diskusije. Ali argumenti da se tako vozi samo na poligonu nisu argumenti, pošto to jednostavno nije tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

U ovim temama je nezahvalno pisati, sto ljudi, dvesta mišljenja, mnogo je to bolje uživo.

 

Kao i običnio, i pored 21 strane i mnogo različitih mišljenja, odgovor je poznat. Uzgred, nije ni komplikovan - iz domena je srednjoškolske fizike ;).

 

Dakle, jednostavna stvar (naveo je več neko): što veća sila trenja, to je sistem "motor-vozač" stabilniji u nagibu (sila trenja se protivi bočnom otklizavanju gume, a upravo to nas dovodi do pada).

 

Sila trenja (obeležimo je sa F) jednaka je: F=k * N

k - koeficijent trenja, konstantan za svaki materijal i spoljnje uslove (npr. auto guma na suvom approx ima k=0.8, a na mokrom k=0.4, dakle već ovde je jasno zašto nam je na mokrom "klizavije")

N je tzv "normalna sila", tj. sila koja deluje OD podloge i jednaka je sili G (težini) kojom planeta Zemlja privlači sistem motor-vozač. Zašto je jednaka? Pa zato što važi III Njutnov zakon ("zakon akcije i reakcije"), pa koliko motor i vozač zajedno pritiskaju podlogu, javlja se reakcija i jednakom silom podloga deluje na njih (zato npr. ne propadamo kroz "čvrstu" podlogu). I na kraju, G=m*g (g je konstanta za određenu geogr. širinu i iznosi approx 9.81 m/s2, a m je masa sistema motor-vozač).

 

I na kraju: kompletna masa sistema vozač-motor skoncentrisana je u "centru mase". To je ono kada uzmete dugačak štap, pa ga držite u ravnoteži na vrhu jednog prsta - to je moguće, zato što ga podupirete u centru mase.

 

Dakle, sada znamo sve što je potrebno. ;)

 

Kada stojimo vertikalno, sila G ima samo vertikalnu komponentu (jer, centar mase je na vertikali), pa je G najveća, dakle i sila N (koja je po intenzitetu jednaka G) je najveća, a to znači da je i sila trenja najveća (vidi formulu gore) => najstabilniji smo.

 

Kada se naginjemo (kako god da sedimo na motoru, bilo ispod, bilo iznad motora) "naginje se", tj. pomera se i naš centar mase. Kada se centar mase pomera, tj. pravi otkon od vertikale na zemlju, vertikalna sila G se razlaže na dve komponente: vertikalnu i horizontalnu i obe su po intenzitetu manje od onog G kada smo bili uspravni (tada je cela sila G bila vertikalna komponenta). Normalna sila N jednaka je vertikalnoj komponenti G (zakon akcije i reakcije!) => sila N je manja nego kada smo uspravni, a samim tim i sila trenja F je manja, pa nam je "klizavije".

 

Ovo je i intuitivno jasno: što smo više nagnuti, osećamo se nestabilnije, "klizavije". Sada znamo i zašto ;).

 

 

I dobro, da najzad dođemo do dve tehnike vožnje (policijski i stil kada "visimo" sa motora). Gde smo stabilniji?

 

Stabilniji smo u onoj tehnici gde nam je centar mase manje pomeren od vertikale, tj. manje nagnut, za istu brzinu prolaza kroz krivinu!!! A, gde je to?

 

E, to zavisi ko vozi i šta vozi :lol:. Za ogromnu većinu putnih motora koji su značajno teži od svog vozača, na položaj centra mase više utiče položaj motora, nego položaj vozača. Ovo je sve izraženije, na sve većim brzinama (da ne ulazim i u to, ali odgovorne su žiroskopske sile). Drugim rečima, od interesa nam je da MOTOR bude što manje nagnut, jer tako centar mase sistema motor-vozač bude manje pomeren od vertikale, pa to znači da je vertikalna komponenta sile G veća nego kada je centar mase više pomeren u stranu. A što veća sila G, videli smo, veće je trenje, pa ćemo teže proklizati. Znači za putne motore, za putne brzine, pri nekoj fiksnoj posmatranoj brzini (npr. 80kmh) sigurnija je tehnika "visi sa motora", jer je tako centar mase manje pomeren i trenje je posledično veće, pa je manja šanse od otklizavanja.

 

Stvar se značajno menja kod malih brzina i kod lakih motora. Tada položaj tela vozača utiče više na položaj centra mase, pa je tehnika "motor ispod tela" (tzv "policijska") sigurnija. Iz istog razloga! Centar mase se na taj način manje pomera od vertikale, pa smo stabilniji.

 

Drugim rečima, niko ne negira ni jednu tehniku. Treba znati obe i koristiti ih, ako želimo da vozimo sigurno, kada su primerene. Slalom, laki motori ("supermoto stil"), grad, male brzine - sigurnija je policijska tehnika. Putne brzine, put, staza, trke - sigurnije je visiti sa motora. Za istu brzinu. Ili, za istu sigurnost, krivina može da se prođe brže (ovo je bitno za trke).

 

 

Ali najbitnije: daleko najvažnije, daleko, daleko i opet da kažem - DALEKO najvažnije je posedovanje veštine! Rutina i veština (kilometri i vozačko i saobraćajno iskustvo) u realnom životu imaju daleko veću važnost nego upotreba bilo koje tehnike same po sebi. Vežba je najvažnija, u bilo kojoj tehnici. Ovo razmatranje oko stila vožnje je samo predlog šta vežbati. A bez vežbe, sto foruma i kurseva ne znače previše ;). Ko ima veštinu, rutinu u tehnici koju je izabrao, biće hiljadostruko bolji i sigurniji vozač od i najbolje teoretski potkovanog forumskog vozača. Zato je moje lično mišljenje: ko već ima rutinu u bilo kojoj tehnici (visi sa motora, gura motor ispod sebe ili se čak i ne pomera), neka se ne menja. Sigurnost već ima. Novi vozači - bolje je da budu upućeni u različite tehnike, da im se da predlog šta je sigurnije.

 

 

Uživajmo u ovom našem prelepom hobiju!

:moto3: :moto3: :moto3:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12253 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

U ovim temama je nezahvalno pisati, sto ljudi, dvesta mišljenja, mnogo je to bolje uživo.

 

Kao i običnio, i pored 21 strane i mnogo različitih mišljenja, odgovor je poznat. Uzgred, nije ni komplikovan - iz domena je srednjoškolske fizike ;).

 

Dakle, jednostavna stvar (naveo je več neko): što veća sila trenja, to je sistem "motor-vozač" stabilniji u nagibu (sila trenja se protivi bočnom otklizavanju gume, a upravo to nas dovodi do pada).

 

Sila trenja (obeležimo je sa F) jednaka je: F=k * N

k - koeficijent trenja, konstantan za svaki materijal i spoljnje uslove (npr. auto guma na suvom approx ima k=0.8, a na mokrom k=0.4, dakle već ovde je jasno zašto nam je na mokrom "klizavije")

N je tzv "normalna sila", tj. sila koja deluje OD podloge i jednaka je sili G (težini) kojom planeta Zemlja privlači sistem motor-vozač. Zašto je jednaka? Pa zato što važi III Njutnov zakon ("zakon akcije i reakcije"), pa koliko motor i vozač zajedno pritiskaju podlogu, javlja se reakcija i jednakom silom podloga deluje na njih (zato npr. ne propadamo kroz "čvrstu" podlogu). I na kraju, G=m*g (g je konstanta za određenu geogr. širinu i iznosi approx 9.81 m/s2, a m je masa sistema motor-vozač).

 

I na kraju: kompletna masa sistema vozač-motor skoncentrisana je u "centru mase". To je ono kada uzmete dugačak štap, pa ga držite u ravnoteži na vrhu jednog prsta - to je moguće, zato što ga podupirete u centru mase.

 

Dakle, sada znamo sve što je potrebno. ;)

 

Kada stojimo vertikalno, sila G ima samo vertikalnu komponentu (jer, centar mase je na vertikali), pa je G najveća, dakle i sila N (koja je po intenzitetu jednaka G) je najveća, a to znači da je i sila trenja najveća (vidi formulu gore) => najstabilniji smo.

 

Kada se naginjemo (kako god da sedimo na motoru, bilo ispod, bilo iznad motora) "naginje se", tj. pomera se i naš centar mase. Kada se centar mase pomera, tj. pravi otkon od vertikale na zemlju, vertikalna sila G se razlaže na dve komponente: vertikalnu i horizontalnu i obe su po intenzitetu manje od onog G kada smo bili uspravni (tada je cela sila G bila vertikalna komponenta). Normalna sila N jednaka je vertikalnoj komponenti G (zakon akcije i reakcije!) => sila N je manja nego kada smo uspravni, a samim tim i sila trenja F je manja, pa nam je "klizavije".

 

Ovo je i intuitivno jasno: što smo više nagnuti, osećamo se nestabilnije, "klizavije". Sada znamo i zašto ;).

 

 

I dobro, da najzad dođemo do dve tehnike vožnje (policijski i stil kada "visimo" sa motora). Gde smo stabilniji?

 

Stabilniji smo u onoj tehnici gde nam je centar mase manje pomeren od vertikale, tj. manje nagnut, za istu brzinu prolaza kroz krivinu!!! A, gde je to?

 

E, to zavisi ko vozi i šta vozi :lol:. Za ogromnu većinu putnih motora koji su značajno teži od svog vozača, na položaj centra mase više utiče položaj motora, nego položaj vozača. Ovo je sve izraženije, na sve većim brzinama (da ne ulazim i u to, ali odgovorne su žiroskopske sile). Drugim rečima, od interesa nam je da MOTOR bude što manje nagnut, jer tako centar mase sistema motor-vozač bude manje pomeren od vertikale, pa to znači da je vertikalna komponenta sile G veća nego kada je centar mase više pomeren u stranu. A što veća sila G, videli smo, veće je trenje, pa ćemo teže proklizati. Znači za putne motore, za putne brzine, pri nekoj fiksnoj posmatranoj brzini (npr. 80kmh) sigurnija je tehnika "visi sa motora", jer je tako centar mase manje pomeren i trenje je posledično veće, pa je manja šanse od otklizavanja.

 

Stvar se značajno menja kod malih brzina i kod lakih motora. Tada položaj tela vozača utiče više na položaj centra mase, pa je tehnika "motor ispod tela" (tzv "policijska") sigurnija. Iz istog razloga! Centar mase se na taj način manje pomera od vertikale, pa smo stabilniji.

 

Drugim rečima, niko ne negira ni jednu tehniku. Treba znati obe i koristiti ih, ako želimo da vozimo sigurno, kada su primerene. Slalom, laki motori ("supermoto stil"), grad, male brzine - sigurnija je policijska tehnika. Putne brzine, put, staza, trke - sigurnije je visiti sa motora. Za istu brzinu. Ili, za istu sigurnost, krivina može da se prođe brže (ovo je bitno za trke).

 

 

Ali najbitnije: daleko najvažnije, daleko, daleko i opet da kažem - DALEKO najvažnije je posedovanje veštine! Rutina i veština (kilometri i vozačko i saobraćajno iskustvo) u realnom životu imaju daleko veću važnost nego upotreba bilo koje tehnike same po sebi. Vežba je najvažnija, u bilo kojoj tehnici. Ovo razmatranje oko stila vožnje je samo predlog šta vežbati. A bez vežbe, sto foruma i kurseva ne znače previše ;). Ko ima veštinu, rutinu u tehnici koju je izabrao, biće hiljadostruko bolji i sigurniji vozač od i najbolje teoretski potkovanog forumskog vozača. Zato je moje lično mišljenje: ko već ima rutinu u bilo kojoj tehnici (visi sa motora, gura motor ispod sebe ili se čak i ne pomera), neka se ne menja. Sigurnost već ima. Novi vozači - bolje je da budu upućeni u različite tehnike, da im se da predlog šta je sigurnije.

 

 

Uživajmo u ovom našem prelepom hobiju!

:moto3: :moto3: :moto3:

 

Hvala Bogu da neko ovako lepo ume stručno da objasni a poslednja rečenica je pobedila :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Eh, komšija... ja obrisao, reko' ispalo mnogo komplikovano za društveno-politički trenutak na forumu ;) i uhvatila me neka mala snaga, da se ne raspravljam 100x put isto, smešan sam bio sam sebi, ali revnosni admin ne da ni smetlištu da ostane smetlište :lol:.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

broom6.png

 

Ako govorimo o fizici motocikla u pokretu, onda bi pored gravitacije trebalo uzeti u obzir i sile koje nastaju zbog kretanja.

 

Centrifugalna sila deluje na kompletnu masu (motor + vozac) pri kruznom kretanju i paralelna je sa podlogom. Deluje od centra krivine ka vozilu, gura nas ka spoljasnjosti krivine. Jacina te sile zavisi iskljucivo od: ukupne mase (motor+vozac), brzine i radijusa (krivine). Ova sila bi postojala cak i u kosmosu, u bestezinskom stanju. Ako vezemo kljuceve za privezak i vrtimo, to je ona sila zbog koje kljucevi izlete kad ih pustimo.

 

Centrifugalna sila: Fc=m*(v2/r)

Gde je m-masa motocikla i vozaca, v je brzina a r je radijus krivine.

 

Kao sto se vidi, ova sila ne zavisi od nagiba motora i istim intezitetom deluje bez obzira da li vozac vuce koleno po asfaltu ili vozi "policijiski".

 

Zbog cega onda motor ne izleti i sta ga drzi na asfaltu - odgovor je naravno sila trenja izmedju gume i asfalta.

 

Postoje dve fizicke velicine u gornjoj formuli na koje mozemo uticati ako je potrebno smanjiti centrifugalnu silu, a to su: brzina i radijus kretanja. Na masu ne mozemo da uticemo. Kad nekom prokliza guma u krivini, to je (uglavnom) zato sto sila trenja nije bila dovoljna da se odupre centrifugalnoj. Kad neko ispravi krivinu jer je prebrzo uleteo, to je zato sto je morao da poveca radijus da bi smanjio centrifugalnu silu. Primetite da ova sila raste sa kvadratom brzine.

 

Dakle, na bezbednost, u smislu proklizavanja - najvise utice Fc i trenje izmedju gume i podloge. Trenje je nauka za sebe (staticko, dinamicko trenje, trenje kotrljanja, itd, i njihovi prelazi) i ovde nema prostora za sve to. Vec smo videli da dodirna povrsina gume i podloge kod danasnjih guma, ne opada pod nagibom.

 

 

Ako otvorimo pitanje: sta je bezbednije, onda treba da kazemo i pod kojim uslovima mislimo na bezbednost.

 

- Da li je na stazi, u ogromnoj brzini i ekstremnom nagibu na granici performansi motora bezbedno voziti "policijiski"? Mislim da nikako nije.

- Da li je na offroadu bezbedno visiti sa motora? Ne.

- Da li je bezbedno naleteti na pesak u krivini velikom brzinom i sa ostrim zaokretom? Nije, zato sto ce centrifugalna sila biti jaca od sile trenja koja nas drzi u krivini bez obzira pod kojim smo nagibom.

- Da li je koliko-toliko bezbedno naleteti na pesak pravolinijiskom putanjom? Jeste.

- Sta je najbezbednije u saobracaju? To zavisi od okolnosti, a njih je mnogo u svakodnevnoj voznji drumom.

 

Brzo ispravljanje putanje (smanjenje Fc), makar samo na kratkom delu puta je cesto dovoljno da se omoguci raniji pocetak kocenja uz maksimalni grip gume i podloge, i naglo izbegavanje prepreke. Vreme reakcije je brze ako se vozi "supermoto/policijiski" nego ako se visi sa motora kao na trci. Mislim da upravo zbog toga oni i koriste tu tehniku.

 

 

Ipak, verujem da je sva ova fizika daleko manje vazna u saobracaju nego stvari poput anticipacije, posmatranja situacije, stanja na putu, vestine i sigurnosti u voznji. Mislim da je na drumu manje vise svejedno kojim stilom ko vozi (nisu to neki ekstremni uslovi), samo da je dobro ovladao tehnikom i da ima razvijenu anticipaciju u saobracaju.

 

-----------------------

 

uf prichaj mi o tome...

pozicija, jesam li dobro, a da nisam mozhda previshe? lakat na rezervoaru? brzina? ne smesh mnogo zavrtati u krivini, drzhi stabilan gas, ne zalechi se, gledaj izlaz.. u dal su tople gume? a shta

 

ako kliznem?? aj ovu chu malo sporije... i tako dalje i dalje...

:lud:

 

Mislim da za voznju motora vazi osnovni princip kao i za sve ostale vestine i sportove - vezbanje jednog po jednog dela tehnike, a ne sve odjednom jer tako covek ne moze nista da usvoji. Kako se vezbaju tehnike i kako se uci je jedna posebna prica i ja ne znam mnogo o tome. Cak i ljudi koji odlicno voze cesto ne znaju kako druge da nauce i ne razumeju kako mozak i telo pamte pokrete i reakcije.

 

Ljudi ce reci "vezba vezba i samo vezba" a onda ce se stare navike vratiti u panicnoj situaciji zato sto su samo povrsinski naucene i imamo ih na raspolaganju samo kad svesno mislimo na njih. Prava stvar je dovesti tehnike do automatizma i izbaciti stare (ako su pogresne), a to nije tako jednostavno i ne postize se samo ponavljanjem pokreta. Glavni razlog je sto je covek prepusten sam sebi da vezba a ne moze da vidi sebe spolja i da ima objektivnu sliku o svom napretku.

 

Misljenja sam da se nikad ne treba forsirati preko 75% mogucnosti, zato sto preko toga pocinju da se javljaju strah i grc, a umesto da covek uci i usvaja tehnike, paznja se usmeri na borbu sa motorom i putem. Imam utisak da dosta kolega pravi tu gresku sto se forsira i pokusava da "probije strah", a to je po meni pogresno. Ne moze se sve odjednom i odmah.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Samo kratko, bez dalje rasprave:

 

Sila trenja ne zavisi od površine, dakle cela ta priča nije od interesa. Fizika iz srednje škole ;). Drugo, trenje kotrljanja nije od interesa (u smislu sprečavanja pada). Do pada dovodi smicanje, tj. bočno proklizavanje gume, a to je trenje klizanja, za isto važe iznete formule.

 

Centrifugalna sila, pri const. brzini (a dve tehnike vožnje upoređujemo pri ISTOJ, tj. const. brizini) nije od interesa za razliku između dve tehnike, jer je ista u oba slučaja (v=const, r=const, jer se radi o upoređivanju dve tehnike pri ISTOJ brzini u ISTOJ krivini, znači krivini istog radijusa).

 

Vreme reakcije MOŽE da bude od interesa i to MOŽE da bude argument, samo neko treba da dokaže (matematikom ako može) zašto je kraće u policijskoj tehnici. Do tada to nikako ne uzimamo kao aksiom, kako je ovde izneto. Naprotiv, široki, tj. "kasni" ulaz u krivinu garantuje da se prepreke i saobraćaj iz suprotnog smera vidi ranije, po mom iskustvu bar nekih 0.2-0.3sec ranije. Snimali smo neke filmiće za kurs (uska i široka putanja ulaska) i kada izmontiram uporedni kadar biće APSOLUTNO jasno o čemu pričam.

 

Pz i svako dobro, uz puno sigurnih km svima! :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "BLACK DRAGONS" ZMAJEVO, 510 postova
  • Lokacija: Zmajevo
  • Motocikl: Honda CBR 600 RR "Crna Mamba" Bajkerski RR

Ajme koliko fizike0zbunjen.gif....sve to stoji,ali opet ono bitnije PRAKSA mnogo vise znaci od ovih reci(koje je dobro znati)ali nije neophodno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja