Jump to content

Moto Zajednica

Pozicija tela na motoru

Recommended Posts

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Drugar je pokushao da spusti kolence na kruzhnom toku u kraju, medjutim kliznuo je i pao.

Molim za struchno mishljenje shta je uzrok pada, sve ostalo je jasno (nije trebao da pokushava i shta vech)

On je odlichno, to se vidi i na snimku, motoru nije nishta, slideri su odlichni :takoje:

 

koji je ovo motor...i jel pri ovoj maloj brzini prebcivao teziste...a kolko vidim jeste..a ciimi se bez gas kontrole..

Sv650 i ja neshto razmishljam, moguche da je dao malo gasa a taj sv je zhivotinja u niskim obrtajima.. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Zakacinjao sam slajder i par puta pre toga ali sa jedva primetnim ogrebotinama.Nikad do tad nisam imao priliku stvarno da klizam kolenom po asfaltu sto zbog loseg puta,sto zbog straha od saobracaja.

Nisam se nadao ali imao sam osecaj kao da vozim na 3 tocka.Toliko mi je bilo zanimljivo da sam se 5 puta vracao kroz istu krivinu i terao drugara da me snima.

Evo i slike slajdera koji je pre toga bio maltene nov 1oda.gifpost-17597-0-25556500-1403280198_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Zakacinjao sam slajder i par puta pre toga ali sa jedva primetnim ogrebotinama.Nikad do tad nisam imao priliku stvarno da klizam kolenom po asfaltu sto zbog loseg puta,sto zbog straha od saobracaja.

Nisam se nadao ali imao sam osecaj kao da vozim na 3 tocka.Toliko mi je bilo zanimljivo da sam se 5 puta vracao kroz istu krivinu i terao drugara da me snima.

Evo i slike slajdera koji je pre toga bio maltene nov 1oda.gifpost-17597-0-25556500-1403280198_thumb.jpg

lepo si ti to obrusio :D

svaka chast!

ajde sad podeli malo o tehnikalijama :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Hvala.

Nema neka posebna tehnika,uglavnom je stvar osecaja.Ja sam 100% samouk i niko mi nikad nista nije pokazao vec sam slusao tudja iskustva i preminjao u praksi ona za koja sam mislio da su ispravna,a naslusao sam se svakakvih gluposti.

Najbitnije je da budes siguran u motor.Znaci dobre i zagrejene gume,nastelovano vesanje,dobre kocnice,da ne vuce i ne trese itd.Takodje je bitna struktura i temperatura podloge.Ne mozes sa starim gumama na hladan i uglacan asfalt a za ulje i pesak tek da ne pominjem.

Sto se tehnike tice bitno je da ocenis krivinu pre nego sto pocnes da se pripremas za skretanje,prilagodis brzinu i putanju kojom ces da udjes.U toku kocenja vec pripremas telo i koleno za izbacivanje.Znaci prvo izbacis telo u stranu koju zelis da skrenes pa tek onda zapocinjes skretanje.Videces koliko lakse motor ide dole.Tu igra ulogu i kontra skretanje ali to je vec prica za sebe i necu da komplikujem stvari.Kada si oborio motor i zapoceo skretanje obavezno lagano dodajes gas jer na taj nacin prebacas teziste na zadnji tocak i rasterecujes prednji.Motor preciznije prolazi krivinu i manje su sanse da te obori gravitacija ako si presporo zapoceo skretanje.Ako si siguran da je put cist i nema rupa ili tome slicno onda pogledom pratis sam kraj krivine a ne gledas odmah ispred sebe jer motor ide tamo gde ga pogled vodi.Neverovatno ali istinito.

To je ukratko neki moj stil voznje i jedino na taj nacin uspevam sa sigurnoscu dovoljno da spustim motor do slajdera bez straha da ce nesto poci po zlu.Naravno ne smatram sebe nekim profesionalnim vozacem i sigurno ima jos mnogo boljih i iskusnijih vozaca od mene ali s'obzirom da mi je ovo prvi sportski motor i tek druga sezona i 4000km predjenih na njemu ja sam i vise nego zadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sto se tehnike tice bitno je da ocenis krivinu pre nego sto pocnes da se pripremas za skretanje,prilagodis brzinu i putanju kojom ces da udjes.U toku kocenja vec pripremas telo i koleno za izbacivanje.Znaci prvo izbacis telo u stranu koju zelis da skrenes pa tek onda zapocinjes skretanje.Videces koliko lakse motor ide dole.Tu igra ulogu i kontra skretanje ali to je vec prica za sebe i necu da komplikujem stvari.Kada si oborio motor i zapoceo skretanje obavezno lagano dodajes gas jer na taj nacin prebacas teziste na zadnji tocak i rasterecujes prednji.Motor preciznije prolazi krivinu i manje su sanse da te obori gravitacija ako si presporo zapoceo skretanje.

 

Upravo tako.

i kad si pripremio se pred krivinu, dobro osmekao putanju, prikocio na dobru briznu, presaltaj nize, zadnji tocak mora da vuce. Ako u sred krivine gledas ispred sebe nikad neces lepo proci, a pogotovu ne ako ti pogled odluta npr prema autu koji ide u susret. Izgleda skakljivo ali tako funkcionise gledanje, znaci ne ispred sebe, nego daleko u pravac gde zelis da prodjes + opterecenje na zadnjem tocku + pozicija na motoru, mada za krivine i nije neophodno koleno ali ajde, to je posebna prica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ма само опуштено. Ако урадиш овако genoux.gif то је за dix-sur-dix.gif и кад изађеш из кривине moto-cool.gif

 

Ето, просто... 1nanana.gif1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

E to je vec counter steering.Ja ga koristim nesvesno ali sam u pocetku itekako vezbao.Najbitnije je da ne zakrenes heblove u stranu u koju skreces jer na taj nacin motor vuce da se ispravi a ti ga vuces dole i velike su sanse da dodje do klizanja prednjeg tocka.Najbolje je da ako skreces u desno,desnu rucicu blago guras od sebe i za levu krivinu guras levu rucicu.Na taj nacin motor sam pada jos nize a prednji tocak trpi manje opterecenje.

To ces najbolje osetiti ako npr. skreces u desno:

pustis levu rucicu,nagnes telo u desno bez izbacivanja i desnu rucicu lagano gurnes od sebe,videces kako motor sa sigurnoscu pada dole i naglo odseca krivinu.

Namerno sam rekao da pustis levu ruku jer ces jedino na taj nacin shvatiti da ti je "nepotrebna" za desne krivine i desna ruka za leve krivine.To naravno ne znaci ta trebas da vozis jednom rukom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

znam shta je countersteering, koristim ga redovno.

ono shta me interesuje je, dok si u nagibu, lupam 30-40 stepeni, da li morash da odrzhavash konstantan pritisak na hebl kako se ne bi uspravio? da li motor kontrira?

 

@ Sr3ck0 - daj bozhe :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

A sto se tice snimaka iznad i ja se slazem da je u pitanju premalo gasa gde je svo opterecenje preslo na prednji tocak.Prilikom skretanja nema kocenja i pustanja gasa osim ako nedaj boze mora ali ja sam opet pre za varijantu izbegavanja nego kocenja u punom nagibu.Pre cu da dodam gas,zakontriram heblove i jos vise oborim motor nego da panicno kocim a pritom znam da od zaustavljanja nema nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

znam shta je countersteering, koristim ga redovno.

ono shta me interesuje je, dok si u nagibu, lupam 30-40 stepeni, da li morash da odrzhavash konstantan pritisak na hebl kako se ne bi uspravio? da li motor kontrira?

 

@ Sr3ck0 - daj bozhe :takoje:

 

Naravno da ne,motor ide onako kako ja zelim.Sve vreme ga kontrolisem polozajem tela,counter steeringom i gasom.Nikad mi se nije desilo da me vuce suprotno od onoga kako ja zelim.

Znaci,izbacim se,oborim ga,lagano dodam gas,oborim ga jos malo,pa jos malo gas,pa jos malo dole i eto ga slajder i osmeh na licu.Posle toga nemam sta da ti pricam,videces sam. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ne razumemo se.

pitam da li treba da drzhish blagi pritisak uvek na hebl ili bi kad pustish heblove motor nastavio da se kreche uglom u koji si ga doveo?

 

josh ravno 9 dana i nadam se da chu i ja ogrebati kolenom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ako u sred krivine ne daj bozhe moras da korigujes, i moras malo da usporis, onda je bolje noznom kocnicom lagano kociti. Ali odmereno. Prilikom izlaska iz krivine dodajes/povecavas gas i to ti isto ispravlja motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

ne razumemo se.

pitam da li treba da drzhish blagi pritisak uvek na hebl ili bi kad pustish heblove motor nastavio da se kreche uglom u koji si ga doveo?

 

josh ravno 9 dana i nadam se da chu i ja ogrebati kolenom :)

 

Kad upotrebis tehniku kontra skretanja i dovoljno oboris motor onda vise ne vrsis pritisak na heblove vec motor sam odrzava nagib.Pogledom odredjujes putanju a polozajem tela balans.

Kad se zavrsi krivina i trebas da se ispravis,u isto vreme vracas telo na sediste i blago zakontriras heblove u stranu u koju si skretao.Motor momentalno ide gore.

Nadam se da sam te sad razumeo 1mda.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

kad dodje momenat uspravljanja, al ne bih trebao da gurnem kontra hebl? ako je bila krivina na desno, ja gurnem levi hebl od sebe da bi se uspravio.

 

u sushtini, nikad nisam bio u nekim vechim uglovima, gde bih zapravo mogao da ostruzhem koleno, recimo da mi fali 20ak cm da dodirnem. tako da ne znam kako se motor ponasha i shta da ochekujem u tim uglovima obaranja.

 

da rezimiramo..

 

kochenje, premeshtanje dupeta i torza preko, paralelno sa linijom motora

trazhim apex, guram hebl.

u pochetku krivine odrzhavam gas stabilno, do apexa.

u apexu trazhim izlaz i dodajem gas. (koliko ja zapravo gasa smem da dam, koliko che guma izdrzhati a da ne klizne?) naravno ne da silim.

uspravljam motor i izlazim iz krivine.

 

da li bi to bilo to?

 

 

da li neko mozhe da mi kazhe kako je najbolje da ugrejem gume, koliko je vremenski dovoljno da se ugreju i da li postoji nachin da budem siguran da su ugrejane a da ne silazim i pipam gumu?

 

 

gomila pitanja, izvinite. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vidi ovog chikicu kako drlja asfalt laganom voznjom bez imalo silenja i opustenog tela. Obrati paznju na zvuk motora, svaki nagib idu obrtaji gore. Slucajno naleteh na ovaj klip dok sam trazio auspuhe.

 

 

mislim da nema vise od 1,5m visine, motor izgleda ogroman pod njim :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Tacno tako,guras levi hebli od sebe da bi uspravio motor iz desne krivine samo sto sam ja to nazvao skretanje heblovima u desno inace smo mislili na isto.

Vidim da si dosta toga teoretski naucio o voznji na stazi cim pominjes apex.Od tolikih informacija ima da ti se zavrti u glavi pa neces znati gde je levo a gde desno a kamoli da vozis.

Apex ti je bitan kad odsecas krivinu zbog sto brzeg i kraceg prolaska kroz nju,a gas ispucavas odma posle apexa da bi sto pre uhvatio ubrzanje za pravac koji sledi.....Sta ce ti to??? Jel se trkas ili uzivas u voznji???

Lepo ustanes ujutru,popijes kafu,pogledas kroz prozor kad ono suncano a ti imas slobodan dan0takoje.gif.Gde ces lepse,obuces opremu i polazak1zdravo.gif.Dok izadjes iz grada motor se vec zagrejao ali gume nisu.Pocnes sa ostrijim dodavanjem gasa prilikom svakog ubrzanja i nesto vecom brzinom na pravcima.U krivine ulazis postepeno,svaka krivina sve brze i sve nize ali bez forsiranja.Posle 10ak krivina guma je vec dovoljno zagrejana za 11-u u 11-oj za 12-u i tako redom.Sve dok drzis tempo i guma ce drzati temperaturu.Ako kojim slucajem primetis blaga proklizavanja ne brzaj nigde,ili guma jos uvek nije dovoljno zagrejana ili je asfalt los.Sve dok budes isao postepeno neces imati problema i nece doci do naglog klizanja.

Kad budes ispunio sve te uslove za bezbedan prolazak kroz krivine bice ti zao sto nije bila jos malo duza ili sto nisi isao malo sporije da duze uzivas u carima voznje.

Kakav apex i naduvanje gasa.To ti uopse ne treba osim ako ne vozis na vreme.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja