Jump to content

Moto Zajednica

Paralever modeli: Kako balansirate zadnji tocak?

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Juče sam stavljao zimske gume na auto pa sam pričao sa Ivanom iz Tigar Trade-a u Cara Dušana u NS. Zamenu gume i balansiranje mogu da urade ako se skinu točkovi i donesu kod njih. Nisam pitao za cenu :stabre: Drugari smo poodavno pa sve radim kod njega što se guma i pranja auta tiče i ne pravim pitanje za par stotki. :takoje:

 

Koliko sam razumeo isto važi i za prednji točak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Rucnim balansiranjem kao i na svakom motoru, NAJjednostavnije i NAJbolje resenje, cak i GP-u ga primenjuju....

 

Kako ručno ? :stabre:

 

Kako oceniti koliko grama treba i gde ?

 

Podeli to s nama :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Kod kuće opušteno,:zvizduk:. Zadnjem točku unutrašnja strana rupe nije nasedna na kardan već spoljna tako da konusni prihvat nije precizan. Ravan prihvat preko šrafova točkova takođe nije tačan. Koliko sam gledao raznorazne specijalizovane osovine uključujući i originalnu, ni jedna verno ne simulira naleganje ko na samom motoru. Kod Radulovića balansiraju, Sev zna više. Ja napravio ultra preciznu "alatku" i zahvaljujući domišljatosti majstora, uz još par dodataka osovina prihvata i prednji točak. Pored balansiranja, služi za žicanje i podešavanje ABS venaca.

 

Preciznost koju postižem je 0,25 grama a elektronske su 0,5-1 gr, kad su nove, u praksi ko zna. Radi smanjenja trenja lagerčići samo naftom podmazani, HI-FI alatke apsolutna libela i elektronska vagica za podešavanje gramofona, živa guma i strpljenje.

 

1_zps4d1092a6.jpg

 

2_zps72ca14b0.jpg

 

3_zps4019315f.jpg

 

4_zps2d1444a4.jpg

 

5_zps544d9b83.jpg

 

6_zpsc460e1ab.jpg

 

7_zps0455bab7.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

U normalnom svetu a i po negde kod nas to se radi na masini za to, koja se zove opstepoznato balanserka. Prava je umetnost kako vi ljudi od svega pravite filozofiju ili zbog toga sto pojma nemate ili zbog toga sto volite da se pravite svemirski pametni. Kako god vi ste moji idoli...:care::lud:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U normalnom svetu a i po negde kod nas to se radi na masini za to, koja se zove opstepoznato balanserka. Prava je umetnost kako vi ljudi od svega pravite filozofiju ili zbog toga sto pojma nemate ili zbog toga sto volite da se pravite svemirski pametni. Kako god vi ste moji idoli...:care::lud:

 

Ja znam da u Beogradu postoje bar 2 mašine za balansiranje moto točkova. Međutim, BMW zadnji točak nije moguće balansirati na njima, zato ovlašćeni BMW serviser Radulović ima specifičnu i namesku osovinu, kao što sam ja sebi uradio pre nego što su je oni nabavili. To je jedini način, nije isto kod tvoje Yamahe. Uostalom, tako se i u svetu balansira BMW točak i postoji originalni deo sa fabrički kataloškim brojem a sličan je mojoj osovini i za upotrebu na stalku, znači statički.

 

balanserka_zpse776c1c7.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Vidim da ste aktivni, i to me raduje.Nisam slucajno naglasio zadnji tocak kod BMW motora, jer vlasnici istih znaju o cemu pricamo. Razlog pokretanja ove teme nije da se nadmudrujemo, vec da jednim prihvatljivim resenjem pomognemo vlasnicima ovih motora da zaista imaju odlicno balansiran tocak. U Novom Sadu nema ni jedan vulkanizer caure za balansiranje ovakvih tockova, vec podmecu neke budjevine, i otud 5 kila olova na felnama. Ajde sad malo vi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Juče sam stavljao zimske gume na auto pa sam pričao sa Ivanom iz Tigar Trade-a u Cara Dušana u NS. Zamenu gume i balansiranje mogu da urade ako se skinu točkovi i donesu kod njih. Nisam pitao za cenu :stabre: Drugari smo poodavno pa sve radim kod njega što se guma i pranja auta tiče i ne pravim pitanje za par stotki. :takoje:

 

Koliko sam razumeo isto važi i za prednji točak.

 

E moj Marko, pricaces nam kako u Cara Dusana balansira zadnji tocak.:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Juče sam stavljao zimske gume na auto pa sam pričao sa Ivanom iz Tigar Trade-a u Cara Dušana u NS. Zamenu gume i balansiranje mogu da urade ako se skinu točkovi i donesu kod njih. Nisam pitao za cenu :stabre: Drugari smo poodavno pa sve radim kod njega što se guma i pranja auta tiče i ne pravim pitanje za par stotki. :takoje:

 

Koliko sam razumeo isto važi i za prednji točak.

 

E moj Marko, pricaces nam kako u Cara Dusana balansira zadnji tocak.:neznam:

 

Eh Dane, Dane. Ja ti rekoh da se ne razumem puno u me'an'ku. Nisam imao pojma da je to kod naših sokoćala opet takva drama. :neznam:

 

Da si u prvom postu napisao:

Obzirom na poznatu stvar da je kod BMW-a zadnji točak specifičan zbog...

Onda bih ja ćuto i pratio šta pišete i na kraju kada ne bih skontao - pito: A što je to kod BMW-a drukčije? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vidim da ste aktivni, i to me raduje.Nisam slucajno naglasio zadnji tocak kod BMW motora, jer vlasnici istih znaju o cemu pricamo. Razlog pokretanja ove teme nije da se nadmudrujemo, vec da jednim prihvatljivim resenjem pomognemo vlasnicima ovih motora da zaista imaju odlicno balansiran tocak. U Novom Sadu nema ni jedan vulkanizer caure za balansiranje ovakvih tockova, vec podmecu neke budjevine, i otud 5 kila olova na felnama. Ajde sad malo vi.

 

Pa kud ćeš više :stabre:, ili bolje.

 

I još da dodam, osovina je izrađena na brusilici, ne na strugu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Juče sam stavljao zimske gume na auto pa sam pričao sa Ivanom iz Tigar Trade-a u Cara Dušana u NS. Zamenu gume i balansiranje mogu da urade ako se skinu točkovi i donesu kod njih. Nisam pitao za cenu :stabre: Drugari smo poodavno pa sve radim kod njega što se guma i pranja auta tiče i ne pravim pitanje za par stotki. :takoje:

 

Koliko sam razumeo isto važi i za prednji točak.

 

E moj Marko, pricaces nam kako u Cara Dusana balansira zadnji tocak.:neznam:

 

Eh Dane, Dane. Ja ti rekoh da se ne razumem puno u me'an'ku. Nisam imao pojma da je to kod naših sokoćala opet takva drama. :neznam:

 

Da si u prvom postu napisao:

Obzirom na poznatu stvar da je kod BMW-a zadnji točak specifičan zbog...

Onda bih ja ćuto i pratio šta pišete i na kraju kada ne bih skontao - pito: A što je to kod BMW-a drukčije? :stabre:

 

Zadnji točak ne seda na kardan unutrašnjom stranom glavčine, rupom, koja nije ni obrađena mašinski već je ostatak liva. Spoljni ajnzic, zub, je naležuća površina, odnosno glavčina točka upada u kardan, i to je mašinski obrađeno i da bi se točak postavio na bilo kakvu osovinu mora da ima identičan prihvat ko na kardanu, odnosno po meri glavčine. Ovih par vulkanizera imaju dodatne univerzalne adaptere na konus i iz već izloženog ne mogu točak tačno da postave, plus svi ti adapteri imaju neke zazore, krivine...pa je realno očekivati da se javi greška, ne bitno 1 gram ili kilo, dal se to oseća u vožnji itd.

 

I prednji točak iako ima lagere isto ima specifičnu konstrukciju, sama osovina je fest i opet konusni prihvati nisu najsrećnije rešenje al ajd, možda može da prođe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Evo malo za ove kisne dane da razmenimo iskustva kako i gde {u svom gradu} to sekta radi.

 

Juče sam stavljao zimske gume na auto pa sam pričao sa Ivanom iz Tigar Trade-a u Cara Dušana u NS. Zamenu gume i balansiranje mogu da urade ako se skinu točkovi i donesu kod njih. Nisam pitao za cenu :stabre: Drugari smo poodavno pa sve radim kod njega što se guma i pranja auta tiče i ne pravim pitanje za par stotki. :takoje:

 

Koliko sam razumeo isto važi i za prednji točak.

 

E moj Marko, pricaces nam kako u Cara Dusana balansira zadnji tocak.:neznam:

 

Eh Dane, Dane. Ja ti rekoh da se ne razumem puno u me'an'ku. Nisam imao pojma da je to kod naših sokoćala opet takva drama. :neznam:

 

Da si u prvom postu napisao:

Obzirom na poznatu stvar da je kod BMW-a zadnji točak specifičan zbog...

Onda bih ja ćuto i pratio šta pišete i na kraju kada ne bih skontao - pito: A što je to kod BMW-a drukčije? :stabre:

 

Zadnji točak ne seda na kardan unutrašnjom stranom glavčine, rupom, koja nije ni obrađena mašinski već je ostatak liva. Spoljni ajnzic, zub, je naležuća površina, odnosno glavčina točka upada u kardan, i to je mašinski obrađeno i da bi se točak postavio na bilo kakvu osovinu mora da ima identičan prihvat ko na kardanu, odnosno po meri glavčine. Ovih par vulkanizera imaju dodatne univerzalne adaptere na konus i iz već izloženog ne mogu točak tačno da postave, plus svi ti adapteri imaju neke zazore, krivine...pa je realno očekivati da se javi greška, ne bitno 1 gram ili kilo, dal se to oseća u vožnji itd.

 

I prednji točak iako ima lagere isto ima specifičnu konstrukciju, sama osovina je fest i opet konusni prihvati nisu najsrećnije rešenje al ajd, možda može da prođe.

 

Feršten! :takoje: Uvek me bolela glava kada sam trebao nešto da naučim ;) Čučim i čekam kad će neko da kaže di to ima u NS da se zrihta. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Malo čitam ovu temu pa vidim da se malo uzburkalo. Dakle, mašina je daleko preciznija za balansiranje od priručnih sredstava. Što se tiče specifičnosti BMW točka, jeste da postoji specijalan alat ali nije ni to svemirska tehnologija. To ima i Labos. A uz tu "osovinu" kakvu đunta pominje, na našoj mašini se nalazi niz različitih prihvata za različite tipove moto felni pa i BMW. Na kraju, BMW točak je balansiran kod nas pre nego što je ekipa krenula na put po Maloj Aziji jer u Raduloviću to nisu mogli da urade. Zašto nije moglo, ne znamo, ali mi to ladno radimo gotovo svaki dan. I to sa daleko većom preciznošću nego na priručnim napravama.

 

A što se tiče ove teme, pošto je zašla u profi vode, zrela je da bude premeštena u Moto Berzu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Fabrički podaci za novu balensrku navode grešku o,5-1 gr, ne poznato mi za koji prečnik. 1 gr na 12 cola točku nije ko na 21il više . Teoretski je možda preciznije al u praksi nije, ja sam ko što sam napomenuo dosego 0,25 gr na 17 cola. I ja sam bio protivnik statičkog uravnoteženja dok nisam ušao u materiju, na stranu pohabanost mašina, budženje majstora itd. Kroz auto iskustvo se pokazalo da dve mašine različito odrede i mesto i teg, kod statike je greška samo koliko čovek hoće, izuzimam otpor u lagerima jer to jedino ne može da se apsolutno anulira, otud moji četvrt grama. Kad sam se jesenas upustio u točkologiju ni Delta ni Radulović nisu balansirali al Severian saznade da mogu. BMW alat-osovina i stezni dodaci, nebitan stalak, može i na 2 stolice samo da bude vodoravna osovina, naravno da nije svemirska tehnologija al moraju da budu tačni i pri stezanju da ne pomeraju glavčinu iz ose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma naravno Đunto, samo ti balansiraj na dve stolice. Jebeš mašine, to kupuju samo budale.

 

U Beogradu ne postoji balanserka isključivo namenjena moto točku, već sve imaju neke pvc adaptere koje nabacuju, plus su sve polovne tako da preciznost je diskutabilna. Pogledaj svaki manual mašine i odma stoji tolerancija greške. Prednost mašine je što može da odredi mesto tega, levo ili desno.

 

Kad smo kod BMW točka, tek to ne postoji jer fabrička osovina košta preko 200€. Voleo bi da vidim i jednog od majstora koji ima mašinu sa fabrički BMW alatom, na stranu što smatram da je moj prihvat bolji ili najmanje jednak tome. Uostalom i fabrički manuel za BMW motorcikle upućuje na statčko balansiranje.

 

Za relativno priručno balansiranje je samo bitno da osovina bude pod libelu, da ima što manji otpor u lagerima, bolje 2 nego 4,a na šta će da se osloni nije bitno, važno je da se vrti, na klocni il stolici.

 

Pošto ni ti ko ja nemamo mašinu, računam da smo po tome jednaki.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

rucna balanserka je zakon,isto smem da potvrdim,ali ovo su novija vremena...pa je sve sto je mehanizovano i malo jos digitalno KAO bolje a nije bas tako..

a balanserka za motorcikle i njivove tockove tacnije je specificnija u odnosu na auto balanserku, pohvala za labos ako imaju moto balanserku,

a s druge strane na rucnoj balanserki mozes jos i da primetis dali je tocak kriv itd,pa i to da odradis usput...ali nezna svako da na rucnoj balanserki radi...

pa sad naci zlatnu sredinu,,,svako ima svoje misljenje..nekom je bolje rucno nekom masinsko..100ljudi 100cudi,100 zena 200 sisa...:nanana:nemoze se svima ugoditi...

ja licno priznajem i jedno i drugo...kako kad naidje situacija,ako imam gde masinski,ako nema rucno,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Malo čitam ovu temu pa vidim da se malo uzburkalo. Dakle, mašina je daleko preciznija za balansiranje od priručnih sredstava. Što se tiče specifičnosti BMW točka, jeste da postoji specijalan alat ali nije ni to svemirska tehnologija. To ima i Labos. A uz tu "osovinu" kakvu đunta pominje, na našoj mašini se nalazi niz različitih prihvata za različite tipove moto felni pa i BMW. Na kraju, BMW točak je balansiran kod nas pre nego što je ekipa krenula na put po Maloj Aziji jer u Raduloviću to nisu mogli da urade. Zašto nije moglo, ne znamo, ali mi to ladno radimo gotovo svaki dan. I to sa daleko većom preciznošću nego na priručnim napravama.

 

 

Radi istine:

 

Nije tačno da u Raduloviću nisu mogli da urade balansiranje zadnjeg BMW točka (rade to rutinski, kao što je Đunta objasnio i ja sam već 2 puta radio to kod njih).

 

Nisu mogli da odrade balansiranje u BEogumi, a kada smo već sa NBGD morali da dolazimo do pančevca, računao sam da je bolje da pare ostavimo drugarima nego da nosimo Raduloviću.

 

Inače, za Deltu je Đunta u pravu - ne balansiraju rođene BMW točkove :D.

 

PS: nemam primedbe na balansiranje na oba mesta i cena je ista...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Od tebe sam i ocekivao Djunta da ces primetiti da je spoljasni precnik {onaj sto ide u kardan} glavcine felne obradjen fi 50 i on je centrican sa felnom, kao i na drugoj strani tocka mala rupa fi 25 dubine 4-5mm. Nemojte sumnjati, provereno komparater satom. Eto idealna dva oslonca da se navuku na osovinu fi 14 iz seta svakog vulkanizera i sa te dve caure uradi balansiranje na masini. Konstrukciju caura prepustam masti svakom pojedincu, ali predlazem da to napravi malo bolji strugar zbog tolerancije zazora; glavcina - caura +0,03 do +0,05mm i vulkanizerova osovina i rupe u caurama +0,02 do +0,03mm. Merio sam kod nekoliko ozbiljnijih vulkanizera u NS-u osovinu i mera je fi 14 - 0,03 do +0,01mm. Za pravljenje caura potreban materijal; veca caura fi 60x25mm i za malu fi 40x15mm. Da se nebi izubijale kod eksploatacije najbolje po mogucnosti koristiti vec poboljsan celik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Od tebe sam i ocekivao Djunta da ces primetiti da je spoljasni precnik {onaj sto ide u kardan} glavcine felne obradjen fi 50 i on je centrican sa felnom, kao i na drugoj strani tocka mala rupa fi 25 dubine 4-5mm. Nemojte sumnjati, provereno komparater satom. Eto idealna dva oslonca da se navuku na osovinu fi 14 iz seta svakog vulkanizera i sa te dve caure uradi balansiranje na masini. Konstrukciju caura prepustam masti svakom pojedincu, ali predlazem da to napravi malo bolji strugar zbog tolerancije zazora; glavcina - caura +0,03 do +0,05mm i vulkanizerova osovina i rupe u caurama +0,02 do +0,03mm. Merio sam kod nekoliko ozbiljnijih vulkanizera u NS-u osovinu i mera je fi 14 - 0,03 do +0,01mm. Za pravljenje caura potreban materijal; veca caura fi 60x25mm i za malu fi 40x15mm. Da se nebi izubijale kod eksploatacije najbolje po mogucnosti koristiti vec poboljsan celik.

 

Dane, spoljna velika rupa od glavčine točka se oslanja-uvlači, fest na biksnu jednako ko na samom kardanu, a suprotna manja na konusni prihvatnik iza koga ide kompenzacijska podloška protiv osnog odstupanja tokom stezanja, pa potom ultra preczna stezna matica solidne dužine, ne konus sa bočnim steznim šrafovima, a sve se navlači na osovinu koja je prečnika unutrašnje biksne lagera prednjeg točka radi mogućnosti rada i njega. U oba slučaja se jedna strana biksne oslanja na precizan ravan graničnik. Zazor između svih delića je + 0, znači ne merljiv. Izrada od alatnog čelika i obrada na brusilici koja je iznad struga po preciznosti. Strug u ovoj izradi služi za oblikovanje na pred meru. Neću da pričam o tolerancijama i koliko se to projektuje u grešci balansiranja ili tokom žbicanja. Ja svoj alatić čuvam ko oči i ne bi ga dao vulkanizeru ni za šta, jer u ostalom, jedan takav mi je iskrivio felnu prilikom demontaže gume.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/57545-svi-modeli-alat/page__view__findpost__p__1197761

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Djunta, stvarno si lud :)

Svaka cast!

 

 

 

Kod kuće opušteno,:zvizduk:. Zadnjem točku unutrašnja strana rupe nije nasedna na kardan već spoljna tako da konusni prihvat nije precizan. Ravan prihvat preko šrafova točkova takođe nije tačan. Koliko sam gledao raznorazne specijalizovane osovine uključujući i originalnu, ni jedna verno ne simulira naleganje ko na samom motoru. Kod Radulovića balansiraju, Sev zna više. Ja napravio ultra preciznu "alatku" i zahvaljujući domišljatosti majstora, uz još par dodataka osovina prihvata i prednji točak. Pored balansiranja, služi za žicanje i podešavanje ABS venaca.

 

Preciznost koju postižem je 0,25 grama a elektronske su 0,5-1 gr, kad su nove, u praksi ko zna. Radi smanjenja trenja lagerčići samo naftom podmazani, HI-FI alatke apsolutna libela i elektronska vagica za podešavanje gramofona, živa guma i strpljenje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

I šta sad na kraju Dane?

Di ja u NS da balansiram točkove kada zamenim gume? Ili da montiram pa da oteram u BG momcima u Labos?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja