Jump to content

Moto Zajednica

Paralever modeli: Kako balansirate zadnji tocak?

Recommended Posts

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Mislis da je to samo jedan komad koji ti treba,a ne dva.Ako je jedan komad onda mozda i moze po toj ceni...1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Ali za koji model?R 1100,1150 ili za R 1200.Ljudi stvarno moram pazljivo sve izkontrolisati sa merama jer ne bih da vam posaljem pa da nesto ne valja.Za ovaj prvi imam svoj tocak na kojem to mogu i proveriti a za R 1200 bogami nemam pa ne zna sta da radim...uradicu uzorak po merama pa cemo videti za dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Nego, Shaft - šta misliš o sledećem: dodas na ovaj bmw adapter još osovinu, dva univerzalna prihvata (pogledaj na netu, izgledaju kao one burgije za busenje rupa raznog dijametra :D) i ležajeve (sa što manjim otporom) na krajevima osovine i dobiješ univerzalnu balanserku. Ako uradiš od alu, imaš hit proizvod, a ako se uklopiš u cenu od oko 5000din imaš hit ručnu balanserku, za prednji i zadnji točak i gotovo sve motore.

 

U celoj prici adapter je najteze napraviti.

 

Sta mislis?

 

Edit - ovo kako ta balanserka izgleda (ovo je bez bmw adaptera za zadnji točak, ovi univerzalni adapteri su tu za prednji točak i za ostale motore):

 

BML.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja vas ponovo vraćam na svoj alat koji je koštao cca 100€. Podsećam, zadnji točak ne može dovoljno precizno da se prihvati na 2 konusa jer nije unutrašnja nasedna površina felne prošla nikakvu mašinsku obradu. Konusi koji se fiksiraju putem bočnih stezača neminovno izlaze iz ose osovine ma kako mali zazori bili u izradi, nit omogućuju dovoljan pritisak na točak. Prednji točak zbog dvostrukih dvorednih ležajeva valja da ima osovinu bez zazora da bi imali jednak položajo ko na motoru, oću kažem da konusni stezači ni tu nisu naj bolje rešenje jer opet ne obezbeđuju da se ose ležajeva ne razmimoilaze. Pitanje tolerancije u posledičnom odstupanju balans mase u gramimama je naravno diskutabilno, dal je dobro 0,25 koliko ja postižem ili i 10 grama koje retko ko može da oseti u vožnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Đunta, ajde baci link na tvoj alat. Principijelno si u pravu, opet je to doduše naša stara priča oko poželjne inženjerske aproksimacije i isterivanja perfekcije, koje, bar kod balansiranja, ume da bude baš ćorav posao.

 

Nego, daj opet da vidimo tvoj alat. 100eur je poskupo, imajući u vidu da komplet odozgo, apsolutno referentna statička balanserka za paralever gs-ove, sa sve adapterom za zadnji točak i poštarinom izađe 120usd, dakle manje od 100eur. No, podseti nas kako si ti ovo izveo, pogotovo prihvat prednjeg i zadnjeg točka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imaš u samoj ovoj temi nekoliko slika i priče pa da ne ponavljam. Alat je namenski rađen za podešavanje geometrije točka gde se teži apsolutnoj nuli, praktično svodi na +/- 0,2 mm ljuljana po aksijalnoj osi...Konstruisan je na osnovu pregledanih sijaset ideja uključujući i BMW radioničke alate a uz sugestije mog Učitelja Woody-a. Pokriva idealan prihvat i prednjeg i zadnjeg točka od BMW-a u smislu i podešavanja i balansiranja. Izrađen je od alatnog čelika pasovanjem a ne prema radionički nacrtanim merama. Sva izrada praktično nema zazore i na bilo kom kontrolniku komparator ne mrda ni malo. Nikom ga ne dam u ruke i stoji na bezbednom mestu od ukućana. Zanimljivo je da dva lagera nisu ista već imaju odstupanje pa je jedan levi a drugi desni. Rad je prijateljski i u sklopu još nekih obrada tako da realna cena je sigorno višlja. Da li je to potrebno, moj stav je poznat. Neću da nipodaštavam druga rešenja osim time što imam svoje urađeno još pre godinu i kusur meseci. Ne mogu ni da tvrdim da druga rešenja ne rade posao al jednostavno nije moguće prekontrolisati nečiji rad, nekog vulkanizera osim otići kod drugog a to opet ne znači apsolutnu sigurnost. Majstor izbalansira i to je to, tek ako se grubo promaši oseti se vibracija a na motoru se sve ionako ljulja pa ko da uoči.

 

I već sam pominjao takozvanu ne uniformnost guma i felni, ni jedno ni drugo nije centrično i mnogo je važnije upariti gumu sa obručem i smanjiti takozvani hop, ljuljanje gore dole nego samo gledati dinamičko uravnoteženje.

 

Uz svo dužno poštovanje majstorskog umeća, obrada strugom je neprecizna, odnosno pred radnja je za brusilicu ili neku modernu obradnu mašinu. Adekvatno i tome i cena a rezelutat kakav ispadne.

 

Ja predlažem da uradite jedan alat, tanjire i izbalansirate točak pa donesete meni na kontrolu pa ako zadovoljava pravite ih onda svi a i ja ću se priključim za 15€. Ako previše greši, donosite meni pa ćemo balansirati uz bozu, nema zaista potrebe da sad bacate više stotki plus teško da ima i majstora i mašina za ovako preciznu obradu. Balansiranje vam treba jednom u dve ili 3 godine i zaista je nepotreban alat a tek nije vam za žbicanje.

 

Osim BMW alata koji fiksira preko samih zavrtnja točka ni jedan po meni nije referentan, a i taj BMW je samo za zadnju felnu. ( Ne sećam se sad svih pojedinosti, eliminiso sam iz razmišljanja).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Đunta, sve se slažem osim onoga da balansiranje treba jednom u 2-3 godine :D. Ima nas kojima treba i 2 puta po sezoni, bar... :moto3:

 

Ajde, slikaj detaljnije tvoj alat - video sam ovo u temi, treba još info. Slikaj prihvat, daj mere, još neku info... nadam se da nije tajna, ne vidim razlog. Ako je DIY projekat, tu smo da se pomažemo informacijama.

 

Inače, balanserka koju sam okačio je Marc Parnes BMW telelever balanserka (mislim, model 12, ako se ovako iz glave sećam, prihvat je preko ranije prikazanog adaptera za zadnji točak, dakle preko zavrtnja točka), imaš detalje na http://www.marcparnes.com/. To jeste referentna balanserka u DIY bmw svetu na Internetu, puno, puno dobrih iskustava od ljudi kojima verujem (BMW guru Jim von Boden je jedan od ljudi koji je koristi i preporučuje). U tom smislu zaista verujem da je adekvatna.

 

A ako ne napravimo ništa ovde od alata (a stisnem se za ovu Marc Parnsovu balanserku :lol:), moje nove gume su spremne, da iscedim iz starih još koju hiljadarku i eto me kod tebe da balansiramo. Taman da vidiš kako sam naučio da radim, da mi kažeš šta misliš o tome, uz bozu :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Do kraja ce pomisliti momci koji voze japance da izmisljamo toplu vodu, a ono obican zadnji tocak obicnog motora.:bicikl:

 

Bio momak kod mene, savijene 2 žice ko udice za pecanje i kao ništa ne oseća, japanski motor, ne treba ništa dirati. :lol:. A ovo običan motor, pa jeste al za nas :BMW2:

 

Ako hoće Dane da izbalansira nekom točak pa kod mene, il da ga zajmiš Deko pa ja na mom da uporedim. Nisam tendenciozan pa ne zameri-te.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Do kraja ce pomisliti momci koji voze japance da izmisljamo toplu vodu, a ono obican zadnji tocak obicnog motora.:bicikl:

 

Hehe, ti si pokrenuo lavinu i bacio i nas mlađe u problematiku... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sve sam ja te alate premozgao na stranu koštanje. Konstruktivno ima mogućnost greške unapred, kolke ne znam, čestom upotrebom sve veća verovatno.

 

Većina menja gume na 2-3 sezone a ti Sev ko ćeš češće, biće više boze i druženja što je najbitnije. Alat ima tvdro pasovanu osovinu za prolaz kroz prednji točak, veći i manji dvoredni lager, redukciona biksna u većem plus među distancer. Prednji točak se sa jedne strane oslanja na fiksni prsten osovine a sa druge strane priteže ravno iko je na slici konus, kompenzaciona podloška i duga tesna matica. Za zadnji točak ide tesna čaura simulirajući prihvat ko na kardanu, a druga strana konusom upire isto ko kod prednjeg. Praktično kvazi kardanska biksna drži točak u tačnom položaju a stezni ansambl samo pridržava. To je praktično preciznije nego veza preko šrafova točkova. Sve ide krajnje tvrdo i iziskuje vrlo pažljivo i montiranje i demontiranje. Na krajevima su novi lagerčići podmazani samo naftom pred samo balansiranje upravo da bi se postigla preciznost. Postigao sam o,25 grama. Mereno kompareterima po obodu točka nema devijacije bez obzira u kom položaju okretao alat prilikom stezanja. Zaista je vrhunska obrada majstora koji je sa puno ljubavi obrađivao.

 

Što se tiče gledanja kako radiš, bojim se da će bure boze neće bude dovoljno a i mož đuntostraniš.:oda2: Šalim se malo, vrlo rado se trudim da pomognem kolko znam i mogu mada često ne razdvajam bitno od nebitnog. Taki sam šta ću. (Nadam se da ću na proleće da napravim konačno svoj hobi art pa do mile volje sve, najviše drugarskih gostovanja).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Djunta,ja ove sto imam dodatke za zadnji tocak koristim vec duzi niz godina na profesionalnoj balanserki (a i svi moji drugari sto imaju bmw) i svi smo zadovoljni balansiranim tockovima. Neki dan je Markone pozajmio da uradi na bmw R1150 i kaze da je zadovoljan. E sad sto neki nasi drugari vole samo i samo plavuse ja tu nista ne mogu, i ako sam 40 godina proveo na konstrukciji i tehnologiji izrade specijalnih alata i pribora, ipak me ova prosta skalamerija zadovoljava. Inace ti si jedini kome bi bio u danasnje vreme zirant.:zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Deko-ne sporim ništa već samo iznosim zapažanja sa aspekta mog alata i odvraćam od kupovine skupih nudeći se da pripomognem i balansiranjem. X puta sam vraćao točkove vulkanizerima zbog lošef rada, il mrdne teg malo il ga mrzi da oseče na tačnu gramažu kad nema malu vrednost. Lično osećam ( il sam osećao) na autu 5 gr debalansa tako da mi je teško bar bilo podvaliti i ne prolazi kod meno ono, evo, uradio sam ti. Sad nismo svi po tom pitanju senzibilni,( da se ne samovređam), ja sam kad su u pitanju točkovi, trapovi baš ekstreman. Kad je u pitanju balansiranje, dok sam se bavio motoristikom, apotekarska tas vaga je radili pri sklapanju agregata.:lol:

 

I hvala za žiriranje, veliki si mi kompliment udelio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Evo majstora...0takoje.gifMolim vas da mi tacno navedete svi koliko treba setova da napravim.Jer ne znam ko je odustao u medjuvremenu.Takodje mi navedite da li je za R 1100,1150 ili je za R 1200 koji se razlikuje...napominjem da za 1200 gs moram da imam tocak da bi mogao da budem 100% siguran da sve radi.Jer da posaljem balanser,pa da je tesan ili labav,onda nikad kraja cimanju...posalji tamo,pa posalji ovamo...mislim,ne zelim bilo kakvu komplikaciju i ne daj boze zameranje sa kolegama sa foruma2Ljubav.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Što se mene tiče nisam odustao. R 1200 GS

 

Problem mi je samo što mi motor stiže u ponedeljak-utorak.

 

Bilo bi dobro da ima nekoga iz NS da može da se uzme mera.

Ako nema,dolazim ja često za NS,pa ću se najaviti u narednih nedelju-dve da dođem na "uzimanje mere".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600

Kolege, dogovorite se koliko bi setova trebalo da se odradi, nasao sam materijal(cena zavisi od kolicine materijala koji se pazari), imam odlican strug i sav alat. Cena bi bila sportska tj. drugarska. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja