Jump to content

Moto Zajednica

Jeste li bili kad u fabrici motocikla?

Recommended Posts

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 14 sati, Mornar85 je napisao:

Да ли је ико обратио пажњу на реалну слику СФРЈ, и чувени црвени пасош? 

Иначе времеплов од приче.

(Да будем прецизнији, са црвеним пасошем си могао да уђеш било где, али се тешко излазило из земље)

 

 

Погрешно

Са ''црвеним пасошем'' си могао ући у нешто око 80 земаља на свету

Пасош који сада имају у ХР мислим да може око 150 земаља а СЛО око 170

СРБ пасош омогућује улазак у око 130 земаља

Да би изашао из СФРЈ ,морао си пре свега провести у ЈНА 15 месеци јер ''војни обвезник'' није могао добити пасош (бар не тако лако,радиле су ту којекакве ''везе и везице'' односно деца ''важних другова'' су могла,обична раја ништа)

 

Хтео сам да напишем и ''причу о пасошу'' али засада ипак нећу....

 

Pre 13 sati, travelman je napisao:

Crveni pasos je prica za sebe, bila su to srecna vremena kada ti je uz njega bila dovoljna samo jos radnicka plata

 

Уз тај несрећни пасош (о коме бих заиста могао књигу написати) требала је и ''потрда о плаћеном депозиту'' или потврда да си ослобођен плаћања исте и отприлике 6 (шест)радничких плата за путовањце које сам описао.И бонови за бензин наравно:D 

Радничка плата је достизала за две гуме,кочионе плочице и пар литара уља...

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre 11 sati, overtone je napisao:

Svaka čast na memoriji, ja se ne sjećam što sam jučer imao za doručak. :)

Тога се ни ја не сећам :jee:

  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

To sto se sad ne sećaš je povezano sa godinama.

Upiši, nedelja u 15h kafica, ja castim ovaj put.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Posjeta fabrici BMW u Berlinu (Spandau), 2000:

 

https://www.scribd.com/doc/214476895/Auto-04-00-Spremni-Za-Novi-Vijek-autor-Tarik-Dreca

 

I test vožnja R1100RT po Berlinu:

 

https://www.scribd.com/doc/214477953/Auto-05-00-Bavarski-Teskas-autor-Tarik-Dreca

 

Dok sam slikao motor pred Brandenburškom kapijom, neko mi "puhnuo" kacigu. Beli kakav ex-Jugovićki šaner...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 537 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Да, бих ко средњошколац у Копру у Томос-у, било је сјајно, били екстра дочекани, цео дан провели у фабрици, ал била то нека лепа екс-ЈУ времена

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Godina prodje - dan nikad... Prodje i decenija...

 

Danas, onako slucajno otvorih temu da vidim sta je ovo, gledam aktuelne teme (povremeno mi se pojavljuje i ova, ja je ignorisem), nisam imao pojma da se ova nalazi u 'Putopisima', i sta se u stvari krije iza ovog naslova...

 

Mozda i treba da bude ovako skrivena? Da intrigira, odbija, da ima svoje vreme za citanje, a onda citaoca oduva kao dobra knjiga sa nekim tamo 'obicnim' naslovom?

 

Moram priznati da putopise citam onako povrsno, preletim, po malo citam, gledam slike... Ali evo ovaj procitah od slova do slova... Danas, pre podne uz posao, vise citao nego radio. I onda onaj osecaj koji izazove kod citaoca - 'ali kad s torbom naumim negdje, noge mi neces svezati s niscim...'.

 

U vreme desavanja sam imao 2, 3 godine, moji matori su tu negde godiste autora. Zapamtio sam tek vreme koje je usledilo... Ali opet i neke bonove, redove, nestasice... Ali i secerne table :)

 

Prelepo opisano vreme, realna slika vremena koje toliko idealizujemo, ovde prikazano u punom svom sjaju, da nas podseti da uredjeno drustvo ni drzavu nikad nismo imali... Samo privid.

 

Da ne zavrsim sa mracenjem, uvek je tu onaj detalj sa bakrenjacima i pogledom na reku, koja shumi kroz guste vrbake, koji daje poentu svemu i odvaja beli svet od onoga sto danas ponosno zovemo dom!

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
On 4.2.2022. at 23:04, štampar je napisao:

Тога се ни ја не сећам :jee:

 

Što se tice Juge i tih vremena o kojima se nekada sjetimo Štampar ima uvjek svoje iskrivljeno gledište pa prica onako kako bi htio da je bilo a ne kako je bilo. 

To može lagati vama koji se ne sjecate jer ste bili mali ili niste bili ni rođeni. Nama sa 50, 60 ili 70 god ne može progavati te gluposti.

mala digresija na ove njegove zadnje izjave. Van Juge si mogao iči i prije služenja JNA osim ako si bio pred pozivom u JNA nakon regrutacije. znači cca 16, 17,18 godina starosti.

Štampar nije nikada bolje živio, više imao i više putovao ( to jedno ili možda još jedno ) nego baš u vrjeme Juge i to potvrđuje ovaj putopis svakome tko ga je pažljivo pročitao.

Ocito je da se od raspada Juge našao u nekom vakumu jer nastalo je neko novo demokratsko društvo, kapitalistički pogledi na sve pa je ostao zatecen time da nadalje mora o svemu sam misliti a izgleda da mu nije išlo.

Sreca da su mu u mjestu u kojem živi  ostali Soc-komunistički i NOB.ovski nazivi na 90% ulica i trgova da ga potsječa na to vrjeme njegovog sretnog i bezbrižnog odrastanja gdje mu je Juga sve prostirala pod noge.

Mislim da baš iz tog ocaja sada laže i truje kada god može a posebno je sretan kada može iskoristiti onaj svoj najgori nacionalizam da zatruje narode i nacije.

Sitna duša.

 

 

Promenio član mile fazer
  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 26 minuta, mile fazer je napisao:

 

Što se tice Juge i tih vremena o kojima se nekada sjetimo Štampar ima uvjek svoje iskrivljeno gledište pa prica onako kako bi htio da je bilo a ne kako je bilo. 

To može lagati vama koji se ne sjecate jer ste bili mali ili niste bili ni rođeni. Nama sa 50, 60 ili 70 god ne može progavati te gluposti.

mala digresija na ove njegove zadnje izjave. Van Juge si mogao iči i prije služenja JNA osim ako si bio pred pozivom u JNA nakon regrutacije. znači cca 16, 17,18 godina starosti.

Štampar nije nikada bolje živio, više imao i više putovao ( to jedno ili možda još jedno ) nego baš u vrjeme Juge i to potvrđuje ovaj putopis svakome tko ga je pažljivo pročitao.

Ocito je da se od raspada Juge našao u nekom vakumu jer nastalo je neko novo demokratsko društvo, kapitalistički pogledi na sve pa je ostao zatecen time da nadalje mora o svemu sam misliti a izgleda da mu nije išlo.

Sreca da su mu u mjestu u kojem živi  ostali Soc-komunistički i NOB.ovski nazivi na 90% ulica i trgova da ga potsječa na to vrjeme njegovog sretnog i bezbrižnog odrastanja gdje mu je Juga sve prostirala pod noge.

Mislim da baš iz tog ocaja sada laže i truje kada god može a posebno je sretan kada može iskoristiti onaj svoj najgori nacionalizam da zatruje narode i nacije.

Sitna duša.

 

 

 

Ja imao pasos sa 16 godina, kada sam izvadio licnu kartiu odma sam dobio i pasos. Tako da sam vec u tim godinama isao u Trst. :jee:

Promenio član Branko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Moram korigirati G. Štampara, ja sam „crveni pasoš“ imao sa 16 ili 17 godina, dobio ga bez potezanja bilo kakve veze.
Kad sam dobio poziv za JNA morao sam ga deponirati u SUP-u, po povratku sam ga dobio natrag.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre sat vremena, el classico je napisao:

Moram korigirati G. Štampara, ja sam „crveni pasoš“ imao sa 16 ili 17 godina, dobio ga bez potezanja bilo kakve veze.
Kad sam dobio poziv za JNA morao sam ga deponirati u SUP-u, po povratku sam ga dobio natrag.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

Што ћеш ме коригирати?Па и ја сам имао први пасош са мање од 16

Проблем је настао са 18 кад је требало да га продужим (издавао се на две године)

Е онда треба потврда из војног одсека

А то нећеш добити јер си у војној евиденцији/регрутован итд.

Без те потврде га нећеш продужити

Него,''одслужи војску'' па онда...

Да ли би пасош добио неко ко има 20 година,регрутован је а није одслужио кадровски војни рок?

У Лозници не би...можда негде другде или преко неке ''дебеле везе''...

 

Pre 1 sat, Jupiter je napisao:

Ау Миле, па што ђоном?!

 

Имењак је научио да ме вређа кад год може и кад год му се укаже прилика.Тако ме и овде назива лажовом иако добро зна да сам написао чисту истину...

Ја кад бих неког назвао лажовом свакако бих му и рекао у лице ШТА је слагао.

Не воли ме јер он радо идеализује неко прошло време у коме није било тако идеално али он истину не воли.:D

Као и мене,ништа му лоше нисам учинио  а ипак ме мрзи :neznam:

Какав се закључак из тога може извести?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Ispirisan ovom pričom kao i devojkom za jedan dan, trenutno se nalazim na jednom od Jadranskih ostrva na samostalnom putavanju motorom. :) Hvala štampar, i moram priznati da mi je vise puta pala na pamet ova priča na mom putovanju jer je slično veoma, samo je drugačije vreme

Fotografisano ovog momenta :)5ea9b8e00a1e55ce2fa302b7806bd2c4.jpg

Sent from my SM-G960U using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 54 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Zelena Kawa 636

Izmedju ostalog ispirisan ovom pričom kao i devojkom za jedan dan, trenutno se nalazim na jednom od Jadranskih ostrva na samostalnom putavanju motorom. default_0a-smiley.gif Hvala štampar, i moram priznati da mi je vise puta pala na pamet ova priča na mom putovanju jer je slično veoma, samo je drugačije vreme

Fotografisano ovog momenta default_0a-smiley.gif5ea9b8e00a1e55ce2fa302b7806bd2c4.jpg

Sent from my SM-G960U using Tapatalk



f90abcb8590b5f02bbdd085f6e42f929.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 1 sat, el classico je napisao:

Moram korigirati G. Štampara, ja sam „crveni pasoš“ imao sa 16 ili 17 godina, dobio ga bez potezanja bilo kakve veze.
Kad sam dobio poziv za JNA morao sam ga deponirati u SUP-u, po povratku sam ga dobio natrag.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

Jbte gdje sam ja onda zivio, u kojoj drzavi? U Tuzli dobio pasos sa 16, znaci 1974. godine i vazio 5 godina sto je bilo do nekog ljetnog mjeseca 1979. godine. Bio regrutovan, a isao 1978. ghodine u oktobru u Njemacku po Hondu CB 500 Four bez da sam se ikome javljao u NO ili bilo gdje? U januaru 1979. otisao na odlsuzenje vojnog roka u Jastrebarsko nikom i nigdje od drzavnih institucija zaduzenih za kontrolu kretanja fizickog lica nisam ostavljao pasos, niti mi je ko trazio. Pasos mi ostao kod kuce u roditeljskom stanu dok sam bio u vojsci. :neznam:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova
pre 43 minuta, štampar je napisao:

Што ћеш ме коригирати?Па и ја сам имао први пасош са мање од 16

Проблем је настао са 18 кад је требало да га продужим (издавао се на две године)

Е онда треба потврда из војног одсека

А то нећеш добити јер си у војној евиденцији/регрутован итд.

Без те потврде га нећеш продужити

Него,''одслужи војску'' па онда...

Да ли би пасош добио неко ко има 20 година,регрутован је а није одслужио кадровски војни рок?

У Лозници не би...можда негде другде или преко неке ''дебеле везе''...

ovo je tačno.Takođe je tačno da ko god je išao u inostranstvo na duže od 15 dana  je trebao da traži odobrenje od vojnog odseka .To apsolutno niko nije radio niti je znao da to postoji a granična policija i vojni osdek je ćutao na sve to.

Zašto je to tako bilo i zašto nisu sprovodili zakon ne znam ali bolje da su ga promenili nego da su mnogi u prekršaju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 1 minut, Branko je napisao:

 

Jbte gdje sam ja onda zivio, u kojoj drzavi? U Tuzli dobio pasos sa 16, znaci 1974. godine i vazio 5 godina sto je bilo do nekog ljetnog mjeseca 1979. godine. Bio regrutovan, a isao 1978. ghodine u oktobru u Njemacku po Hondu CB 500 Four bez da sam se ikome javljao u NO ili bilo gdje? U januaru 1979. otisao na odlsuzenje vojnog roka u Jastrebarsko nikom i nigdje od drzavnih institucija zaduzenih za kontrolu kretanja fizickog lica nisam ostavljao pasos, niti mi je ko trazio. Pasos mi ostao kod kuce u roditeljskom stanu dok sam bio u vojsci. :neznam:

 

Све то што си навео у ЛО не би могао да помислиш.Прво пасош је на две године па ћеш га продужити ако донесеш потврду из ВО коју нећеш добити ако си у војној евиденцији и немаш ''везу''...

Негде се закон спроводио стриктно,имаш негде на овој теми слику шабачких мотоциклиста,било их је десетак са јапанским мотоциклима.

Знаш и сам како се то увозило и шта је писало у саобраћајној дозволи.

Једну зиму су сви шабачки ''јапанци'' провели у СУП-у а на пролеће су морали довести власнике да преузму мотоцикл...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova
pre 13 minuta, Branko je napisao:

Pasos mi ostao kod kuce u roditeljskom stanu dok sam bio u vojsci. :neznam:

morala je da se preda i vozačka dozvola za sve kategorije.Takođe dok si na odsluženju nisi smeo da se kupaš ni na otvorenim vodama ni u bazenu.

Što se tiče vožnje motora mogao si da zezaš pandura kad te zaustavi na osustvu a ti si u civilu da si vojno lice i da ne dozvoljavaš da te legitimiše.On nezna da li si ti u pravu pa treba da zove vojnu policiju koja je imala čete samo u mestima gde su bile komande korpusa i naravno ne bi nikad došli pa su milicajci odustajali od bilo kakve procedure.

Postojale su striktne procedure ali osamdesetih ih gomila više nije poštovana a neke jesu a neke nisu što zavisi i od lokalnih vlasti sup-a.To je ono što ja znam.Verovatno je ranije bilo i drugačije

Promenio član sasa ns 1
  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 13 sati, štampar je napisao:

 

Све то што си навео у ЛО не би могао да помислиш.Прво пасош је на две године па ћеш га продужити ако донесеш потврду из ВО коју нећеш добити ако си у војној евиденцији и немаш ''везу''...

Негде се закон спроводио стриктно,имаш негде на овој теми слику шабачких мотоциклиста,било их је десетак са јапанским мотоциклима.

Знаш и сам како се то увозило и шта је писало у саобраћајној дозволи.

Једну зиму су сви шабачки ''јапанци'' провели у СУП-у а на пролеће су морали довести власнике да преузму мотоцикл...

 

 

Druze za Socijalisticku Republiku Srbiju u okviru SFRJ znam da su bile te "disciplinske" mjere strogo sprovodjene, posto sam ja prodao 1982. u februaru momku u Suboticu moj Suzuki GS850G koji nije imao u saobracajnoj upisanu zabranu otudjenja 2 godine ( uvezen septembar 1981. ), ali isti me je zvao krajem marta 82. da me pita bil ja pristao da mi vrati motor, posto ima problema sa milicijom u Subotici uz prijetnju da ce mu ga oduzti iako u saobracajnoj nema ogranicenja otudjenja motocikla, ali je bio na ime uvoznika. Uz dogovor i neku novcanu kombinaciju ( momak nije presao 100km ) ja vratim motocikl  u Tuzlu i vozio ga bez problema do 1986. kada sam ga prodao jednom momku u Sremsku Mitrovicu. Samo da napomenem za sam sa istim motociklom isao 1982. u Murek ( Austrija ) na servis i iz Mureka na Gromnik da gledam Moto GP bez ikakvih problema? Znaci vozio po cijeloj SFRJ i inostranstvu. Recimo u to vrijeme 1981. god. isti motocikl  je imao Nikola Pavlovic-Arhangel  iz BGD i on je morao svoj Suzuki drzati u Tuzli kod jednog naseg drugara da mu murija ne bi oduzela u BGD, a taj nas drugar normalno vozio taj Suzuki po Tuzli bez problema? :moto3:

Promenio član Branko
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
pre 55 minuta, sasa ns 1 je napisao:

Postojale su striktne procedure ali osamdesetih ih gomila više nije poštovana a neke jesu a neke nisu što zavisi i od lokalnih vlasti sup-a.To je ono što ja znam.Verovatno je ranije bilo i drugačije

 

Било је...

62-е нпр. добијеш пасош (важио годину дана) добијеш визу за државу у коју путујеш,добијеш ''излазну визу'' коју одобрава УДБ-а (Управа државне безбедности) а онда кад одеш у Војни одсек да пријавиш да идеш у иностранство ревносни службеник ти одузме пасош јер ''он тебе дугује држави'' па не можеш у иностранство.

И онда повуци потегни преко неке везе да ти га врати...та веза ти је морао бити неко ''јак'' са јаким педигреом нпр.учесника у НОБ-у итс...

65-е сам као дете ушао у конзулат Краљевине Шведске да се на пасош моје мајке у који сам  ја уписан удари Немачка виза,Југославија тад није имала дипломатске односе са СР Немачком па се те ствари завршавале преко шведског конзулата...

Па онда у УДБ-у да се удари ''излазна виза''...ти пасош можеш да добијеш али излазну визу можда нећеш,све зависи од свемоћне УДБ-е

УДБ-а је 65 постала СУП...

Од 68-е је све постало мало либералније јер је СФРЈ тад почела извозити ''радну снагу'' што јој је био најбољи излазни посао за сво време трајања те државе и који ју је на крају крајева и одржао тако дуго у животу...

итд

 

П.С

Сад ће ти неко рећи да лажем :lol:али веруј да је баш тако било...

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre sat vremena, sasa ns 1 je napisao:

Postojale su striktne procedure ali osamdesetih ih gomila više nije poštovana a neke jesu a neke nisu što zavisi i od lokalnih vlasti sup-a.

Па и данас је тако:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača
Pre sat vremena, Branko je napisao:

Druze za Socijalisticku Republiku Srbiju u okviru SFRJ znam da su bile te "disciplinske" mjere strogo sprovodjene

Е мој Бранко,не мислиш ваљда да се мени баш тако радо ишло у ЈНА  79-е године кад сам имао 19 година?:D

Веруј да није,али продужење пасоша није било више могуће ни помоћу било каквих трикова,веза и познанстава...не може и квит.

И онда пукне филм,ајде бре више доста тог дрндања са ревносним службеницима...одох да то ''одужим'' и готова ствар...

Кад тамо,пропаст...кепец у белом оделу заглави Љубљану а ми заглависмо у ровове и ''терене'' у којекаквим вукојебинама јер ''непријатељ чека дан Х па ће нас напасти''

Пресело нам је али издржасмо,младост све може.

Кад дођеш у цивилство службенику у СУП-у гурнеш буквицу под нос и кажеш ''да продужим пасош'':D

Не треба никаква ''потврда'' или по данашњем жаргону ФТП1:D

 

 

Promenio član štampar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja