Jump to content

Moto Zajednica

Jeste li bili kad u fabrici motocikla?

Recommended Posts

  • nocni cuvar, 2579 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

:care::care: A sada nesto sasvim drugacije. Bravo Stampar, fenomenalno! Procitah u jednom dahu.

 

Ako sme jedna sugestija samo bez ljutnje. Mislim da ti je naslov jako jednostavan u odnosu na tekst koji je prava bomba, slika i prilika toga vremena. Nesto poput " Sedajte u vremeplov, polecemo" bi bilo daleko adekvatnije jer ja sam se zaista tako osecao :takoje:

 

Hvala ti sto si ovo podelio sa nama. Zeljno cekam nastavak!

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Svaka čast Čiča, naučih dosta novih stvari i ismejah se dobro, potrošio sam sve pluseve, stiže još sutra :care:

 

A ko kaže da treba mnogo slika za putopis? :takoje:

 

Jedva čekam nastavak :Mina:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: У души - Дорћол! (Београд)
  • Motocikl: Honda CBF 600N & Fosti F51

Teško je pronaći pravu reč za priču koja je iskrena, realna i vraća u ''ona vremena''. Bravo ''štampar''!!! :care: :care: :care:

P.S. Preostali mi neki bonovi za benzin iz tih godina - ako ti zatreba. :D

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Drago mi ja vam se sviđa,meni je to tad bilo lepo...mislim-motocikl,devojke,vozanje... :D ...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Teško je pronaći pravu reč za priču koja je iskrena, realna i vraća u ''ona vremena''. Bravo ''štampar''!!! :care: :care: :care:

P.S. Preostali mi neki bonovi za benzin iz tih godina - ako ti zatreba. :D

 

Hvala bato...sad više ne trebaju,a imao sam onda i grafičku pripremu...hebeni papir je bio sporan :lol: ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Ispred kuće motocikl sa napunjenim tankom čeka da krenemo.Nabacio sam torbu na rezervoar i navuko kacigu-vreme je da se ide...osobenjaka i razvratnika koji živi sam i vozi motocikl neće niko ispratiti ...

 

Odličan put od granitne kocke sa mestimičnim poispadalim kockama i zakrpama od asfalta pa zatim asfaltni put sa rupama me vode do Šepačkog mosta-to je taj put u svet...najbliže mi je tuda pa zanemarujem loš put koji me još čeka...

 

Zadnji zraci Sunca obasjavaju Drinu dok prelazim most.Sa mosta imam odličan pogled na obale i vrbake ...tu je negde valjda onaj moj ne tako nepoznati predak sačekivao Turke zulumćare da im naplati haračenje po Srbiji,plaćalo se kaže predanje isključivo životom...

 

....a malo niže je Ada Kurjačica gde prvi ''kultur tregeri'' 1914-e pređoše u Srbiju obeležavajući svoj put bestijalnim zločinima nad ženama i decom... prvi susret sa BiH je makadamski put koji vodi prema Bijeljini.Nakon 2 kilometra sam stao da pričvrstim torbu koja se mnogo ljulja i nakrivljuje.Pogledah oko sebe-nalazim se na Branjevu...jeza me prođe od tog mesta i njegove zlehude a novije istorije o kojoj mi je nekad pričao čika Hamdija...on je svedok nekih događaja pa mu najviše i verujem...

 

Krenuo sam dalje vozeći drugom bez gasa odajući poštu nesrećnicima izginulim na tom mestu koji spomen-obeležje nemaju nit' se zna gde su ukopani....bile su to uglavnom Nišlije koji padoše na ovoj livadi naterani u bezumni juriš na nemačke rovove i bunkere... žrtve tzv.Sremskog fronta dovedeni ovde da izginu....deca od 18-19 godina bez dana vojničke obuke,tanko naoružana protiv najbolje vojske IISv.rata..??

 

Nakon nekoliko kilometara makadama koji čak i nije toliko loš nailazim na asfalt...mogu poterati malo brže ali oprezno,i tu ima svakakvih iznenađenja poput neosvetljenih traktora ili konjskih kola,biciklista bez katadioptera....

 

Prođoh Janju,maleno mestašce koje me podseti na mog teču-dedu koga je 1941-e Gestapo odveo ...niko ga više nikad nije video ni čuo nešto o njemu...Gestapo je imao spisak zaverenika Vidovdanskog atentata a on je bio ''logistika'' Gavrilu Principu i ''mladobosancima''...prebacio ih je preko Drine ...

 

Na par kilometara prostora toliko smrti i nesreće,dal' je ovde iko ikad imao vremena da radi nešto drugo osim da ratuje protiv onih kojima je zinulo dupe za našu Balkansku vukojebinu?I zašto ja za sva ova mesta znam samo zbog nečije smrti i stradanja?...

 

 

...ubrzo stižem u Bijeljinu-na samom ulasku u varoš zaustavi me patrola ''milicije''...rutinska kontrola -traže isprave uz obavezno pitanje:''gde ste krenuli?šta nosite u torbi?''.Ma kad ih vidim znam i šta će da pitaju.

 

Lepo im odgovorim-krenuo sam u Italiju a u torbi imam pantalone,majice,gaće,patike,četkicu za zube...Gledaju me zgranuto:''S MOTOROM U ITALIJU??...ajd'srećno''...nisu oni takvog putnika videli nikad ...kad dođu u stanicu pričaće kolegama kako su videli ''čoveka na motoru,kaže da ide u Italiju''...

Zapisaće možda i u knjigu,sve mora da se zna i da se zapisuje,ko zna kad i kome može zatrebati ta informacija a sve je sumnjivo.Milicija sve zapisuje i sve zna.Kako su se iznenadili mojim odgovorom zaboravili su da me pitaju ''jel' idem da se trkam sa motorom'' što je bilo prilično često pitanje upućivano motociklisti ...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 39

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Svaka čast Čiča, naučih dosta novih stvari i ismejah se dobro, potrošio sam sve pluseve, stiže još sutra :care:

 

A ko kaže da treba mnogo slika za putopis? :takoje:

 

Jedva čekam nastavak :Mina:

 

Ma bilo je slika moj sinko kolko ti duša ište,pokupile obožavateljke :moto3: dobro je nešto i ostalo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Put koji me vodi u Brčko nije ništa bolji a uzgred ga i ne poznajem jer ovuda retko prolazim pa vozim pažljivo što će reći sporo.Brčko je gradić u kome već na ulazu u njega počne nešto da zaudara,neki gadan smrad.Valjda imaju neku fabričicu koja truje svojim smradom.Smrad Viskoze koji se oseća u Loznici i okolini mi nije toliko gadan jer sam na njega navikao ali ovo mi baš smeta.Prolazim bez zadržavanja i hitam ka Orašju.Ispred mosta na Savi je neki motel ali pri pomisli na onaj papir ''imamo kafu 60%'' gubim želju da skrenem.Pređoh Savu pa se kod Županje uključih na ''autoput bratstvo jedinstvo'' ...

Najgora deonica celog mog putovanja je ispred mene,valja imati dobre živce za ono što predstoji.

 

Pravljen posle rata od betonskih ploča dugačkih 5 metara ovaj auto put je noćna mora za svakog motociklistu.Prvi su mu graditelji bili robijaši a kasnije omladinci iz svih krajeva FNRJ organizovani u radne akcije.Zato se valjda i zove ''bratstvo jedinstvo''.Samo-kad su braća uspela nešto ortački da izgrade a da to bude i dobro??Uzgred je taj i takav put građen nesmal decenijama...od posle II Sv.rata pa do 1963-e kada je zvanično završen...

45593202.jpg

Betonske ploče imaju razmak od 5 cm između a i nisu iste visine ili su neke malko potonule pa se ima osećaj kao u vozu-klip-klop,klip-klop...to su ređe i kraće deonice,uglavnom je preko betona put asfaltiran kao jadan pokušaj da se saniraju oštećenja na betonu....to je još gora varijanta,pod teretom silnih kamiona koji ovuda prolaze put je dobio izgled oluka,naročito desna strana...odatle ne vredi ni pokušavati izlaziti jer je smrtonosni rizik prelazak u levu traku da se eventualno neko obiđe,po sredini puta je povisoka grba koja se sme samo vrlo,vrlo pažljivo prelaziti ...

 

U mojoj traci je naravno kolona za koju ne mogu ni da pretpostavim koliko je dugačka al' smem da se kladim da je na čelu te kolone neki ''dajc'' kome je putna brzina 60 km/h...ili ''fap sa prikolicom''...u toj koloni je i neko kome nešto curi iz kamiona a ja se trudim dok vozim da izbegavam štraftu sveže iscurele nafte ili ulja...

Vozim dakle na začelju i ne mogu ništa da promenim.Na retke parkinge kraj ovog puta nije uputno zaustavljanje.Stekao sam utisak da svi popravljaju automobile ili menjaju ulje baš na tim parkinzima...

 

Ponegde se može videti i kakva olupina sklonjena u kraj ili svež venac.Možda bi mu bolje pristajalo neko drugo ime...''put smrti'' naprimer...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Obradujem se kad vidim parking sa benz.pumpom i kafanom.Da se dopuni tank jer ko zna gde je sledeća pumpa,takođe valja paziti i na kilometražu da se ''uknapira'' sipanje od 5 ili 10 litara zbog bonova.Nije to lako napraviti na putu gde između pumpi ima i po 50 ili više kilometara .

 

Parking je krcat kamionima a između njih šeta jedna prijateljica noći,kucka na svaki kamionski prozor i nudi svoje usluge.Kako vidim i nema baš sreće,niko je ne poziva u kamion.

''Šta bi sestro-slabo ide poso''?

Prilazi mi i traži cigaretu...''zamisli, francuz a neće''...Prerano ostarila i sa prilično kilograma viška deluje dosta uredno a oko nje se širi miris neke svežine...šmrk...''plavi jorgovan''- vrlo oštar domaći sapun...

 

Tankujem rezervoar i pijem u kafani bućkuriš od kafe...grozno...najrađe bi odalamio jedan vinjak da sperem odvratnost iz grla ali se uzdržavam i pijem coca-colu...Put pod točkove pa ajmo dalje...

 

Sporo prolaze mesta pored puta...nailazim na deonicu gde je put taze asfaltiran pa je unekoliko ravan,mogu malo brže...možda i svih 100 km/h...moja ćelava zadnja guma još drži odlično ali se ne bih zezao.

 

Prođoh skretanje za Slav.Požegu,uvek me podseti na moje prvo dalje putovanje kad još ni voz.dozvolu nisam imao...onda opet lošija deonice sa rupama i grbama...

Kad pomislim da nema kraja ovom nesrećnom putu punom svakojakih i opasnih iznenađenja naiđoh na znak ''radovi na putu'' i nov novcijat asfalt....Tu se stvarno nešto radilo valja pripaziti da nije negde na sred puta zaostala kakva lopata...Okučani...

 

Vidi se druga traka ''pravog'' auto puta ali tu je tek faza ''zemljanih radova''...na mojoj traci se pojavljuju neke sveže zakrpe ali više mi muke stvaraju džombe na koje moram da pazim,pri nailasku na džombu ili grbu upravljač se otima iz ruku.Tvrdo sportsko ogibljenje nije pravljeno za ovakve puteve...

 

Konačno me obradova tabla - Novska,odatle počinje ''pravi''auto put....od moje kuće do tog mesta ima punih 300 kilometara...štagod bilo ispred mene ono najgore je prošlo...

Raspalio sam auto putem na kome i nema gužve,može slobodno da se vozi i brže,malko da nadoknadim vreme-ima do Italije još dosta...Ipak treba biti oprezan,.prođoh pored kartonske kutije koja stoji na sred puta,sigurno je ispala s kakvog kamiona.Na dva tri mesta sam uspešno izbegao da ne zgazim drvenu letvu...sigurno se nekom na kamionu raspala paleta pa ispadaju letve...

 

Prođoh brzo Kutinu,Popovaču,Ivanić Grad -hitam ka Zagrebu ...Put kod Zagreba je odlično osvetljen ali nažalost taj se fini ugođaj brzo završava,naplatna rampa i kraj.Ne naplatiše mi putarinu,mahnu mi radnik da prođem...ka Ljubljani je opet deonica starog puta od betona.Ovde je on čak u solidnom stanju,nema mnogo rupa ali utisak kvari ono odvratno klip-klop...ipak vozim dosta brže nego kroz Slavoniju....

 

Nije daleko od Zagreba do Ljubljane ali se nešto odužilo...nema ni saobraćaja mnogo....Konačno Emona...snalazim se nekako zevajući u putokaze i krećem prema Sežani...Mrkla je noć a do ''grane'' ima stotinak kilometara...Vozim putem E93,prođoh Vrhniku,Postojnu a videh negde u mraku i putokaz za Pivku,negde ispod Pivke je i Ilirska Bistrica...ispred mene je negde Kozina...kako znam za ova mesta u kojima nisam nikad bio?Generacije vojnika iz mog kraja su ovde cepale čizme u JNA.Tako se sazna za neko mesto,štagar ljudi poznajem koji su bili u Pivki...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja