Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio Beverly 500ie

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Virago 535

Druga sezona kako vozim BV500 2004 godina.

Do sada sam poprilično zadovoljan, međutim pojavio se jedan problemčić koji pokušavam da riješim.

Naime, radi se o tome da unazad cca 2 mjeseca akumulator mi se ispraznio 3 puta nakon stajanja motora par dana (inače se vozi svaki dan).

Kupio sam multimetar, iako sam laik za struju, da pokušam naći problem. Inače motore sve održavam sam i nisam do sada imao nekih nerješivih problema.

 

Nakon punjenja akumulatora napon na leru je cca 13V, kada dam lagani gas penje se na nekih 13,7 i sa pojačavanjem gasa napon pada na 13,5-13,4V, a nakon potpunog oduzimanja gasa tu i ostaje. Znači u toku rada kasnije napon davanjem i oduzimanjem gasa varira samo 0,1-0,3V. Punjenje nikad ne dolazi u rang preporučenog 14-15V kako je prema upustvu.

Napominjem kao laik provjerio sam namotaje na način da sam mjerio otpor između žutih žica koje idu sa namotaja u regler i između svake od njih postoji otpor od 0,7-0,8 oma, što je prema upustvu ok (od 0,2 do 1). Provjerio sam da li postoji otpor između svake od tih žica i rama motora, nema otpora što je isto mislim ok prema upustvu. 

Regler sam provjerio tako što sam uradio test dioda (našao sam po internetu kako se to radi). Crna iz multimetra na fazu iz reglera a crvenom provjeravao tri žute žice, očitavanja su pretpostavljam ok (758, 756, 756), crvena iz multimetra u nulu iz reglera i provjera žutih žica očitavanja (758, 742, 734), za ovo ne znam da li je ok da li smije razlika biti ovolika.

Da li treba postojati otpor između žutih žica iz samog reglera? Kod mene nema otpora.

Daljim kopanjem primjetio sam da su žice na regleru prespajane, nisu fabrika...

Prošli vikend sam napunio akumulator i vozio sam cijelu sedmicu bez ikakvih problema, s tim što vidim da mi je napon akumulatora pao na ispod 12,5V, pa sam sada rastavio i to testirao.

 

Ako je neko imao slično iskustvo ili ko se razumije u struju da da neko upustvo bio bih zahvalan.

 

LP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 584 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

Po tome sto si napisao punjenje mi deluje ok. Punjenje se meri na oko 3 do 5000 obrtaja. Sve si lepo odradio samo ispitaj kada je motor ugasen da li nesto vuce struju. U dosta slucajeva se ne ugasi sijalica kada zatvoris sediste. Unimer namestis na A - DC (verovatno imas do 10A). Stavis kablice od unimera u kontakte - i A. Odvojis + kabl ka instalaciji skutera, spojis ga na plus kabl iz unimera, a, minus - crni kabl iz unimera spojis na plus klemu od akumulatora (redosled radnje nije toliko bitan kao ni to da se boje sloze), bitno je da napravis rednu vezu izmedju plus kabla, unimera i akumulatora. Minus kabl ostaje povezan na aku. U tom merenju, ne smes davati kontakt, jer moze da se desi da ti pregori osigurac na unimeru ako je slabiji. Ocitavanje treba da ti bude ispod 0.3 0.2 ampera kada malo sacekas (10ak sec) da se stabilizuje napon nakon povezivanja unimera u rednu vezu sa akumulatorom. 

Promenio član Majesty 250DX

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Virago 535

Ok, provjeriti cu to pražnjenje kada je ugašen, ali mislim da punjenje nije dobro trebalo bi na 5000 da bude 14 do 15V. Kod mene nije nikad toliko. Također kako se vremenom prazni akumulator, punjenje pada, tako da ako je akumulator 12,5V, punjenje će biti oko 13V na gasu, na leru mozda 12,7V.

Promenio član Masinagv

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mnogo puta prezvakana tema :)

Svaki napon ispod 13.8V na klemama akumulatora i na 2500 1/min znaci lose punjenje. 

Alternator si dobro premerio,  ako su ti konektori dobri zameni regler koji je kod Beverlija potrosna roba i miran si. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser

Imam super glupo pitanje, ali me bas muci, trne mi desna saka ko luda na duzu voznju (van grada). Ne znam do cega bi bilo, a bas smeta. Jedino sto mi pada na pamet je mozda debljina rucice, osetno je deblja nego sto mi je na Hondi bila.

Koliko glupa sitnica, a smeta ko djavo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 15 sati, Koprian je napisao:

Imam super glupo pitanje, ali me bas muci, trne mi desna saka ko luda na duzu voznju (van grada). Ne znam do cega bi bilo, a bas smeta. Jedino sto mi pada na pamet je mozda debljina rucice, osetno je deblja nego sto mi je na Hondi bila.

Koliko glupa sitnica, a smeta ko djavo.

 

 

Hoce da trne zbog povecanih vibracija najpre, takodjer ako se jače (nesvesno) stišće ručica, hoće da trne i zbog položaja sedenja (veza kičma -rame do kraja prstiju) ne odgovara neki ugao/položaj.

Najmanje hoce da trne zbog same ručice.

Navuci sundjer ili traku obmotaj sto koriste teniseri zarad probe pa vidi di si, sta si.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser
1 hour ago, Satelis said:

Hoce da trne zbog povecanih vibracija najpre, takodjer ako se jače (nesvesno) stišće ručica, hoće da trne i zbog položaja sedenja (veza kičma -rame do kraja prstiju) ne odgovara neki ugao/položaj.

Najmanje hoce da trne zbog same ručice.

Navuci sundjer ili traku obmotaj sto koriste teniseri zarad probe pa vidi di si, sta si.

U povratku sam vozio bez rukavica, i mnogo manji problem, skoro neprimetno. A vibracija neka postoji na nekim povrsinama (noviji delovi autoputa, to osecam i u kolima), po gradu nemam ovaj problem. 

Ma tek sam ga uzeo, videcemo kroz voznju sta i kako, plus sto Beverlije nikad nisam vozio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie

Pozdrav, imam problem kao kolega gore. Takodjer beverly 400. Vrti mi tocak u leru i trese dok se vozi (do nekih 40kmh). Tesko ga je voziti pri malim brzinama i ponekad cujem blagi udarac unutar prenosa. Medjutim, meni su sve oprugice uredu, remen je nov, valjci su novi, klizaci novi. Da li da promjenim centralnu i oprugice ili ipak moram vise izdvojiti za novo kvacilo i zvono. Skuter ima 45ooo na satu, redovno servisiran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ili ti je visok ler gas ili su se isteglile oprugice ili su predebele lemale kvačila ili ne valja kvačilo.

Negde imaš problem....

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Alibunar
  • Motocikl: Piaggio Beverly Cruizer 500
5 hours ago, cerklaz said:

Pozdrav, imam problem kao kolega gore. Takodjer beverly 400. Vrti mi tocak u leru i trese dok se vozi (do nekih 40kmh). Tesko ga je voziti pri malim brzinama i ponekad cujem blagi udarac unutar prenosa. Medjutim, meni su sve oprugice uredu, remen je nov, valjci su novi, klizaci novi. Da li da promjenim centralnu i oprugice ili ipak moram vise izdvojiti za novo kvacilo i zvono. Skuter ima 45ooo na satu, redovno servisiran.

Meni se isto okretao točak u leru, ja sam zamenio centralnu oprugu i set malih opruga, posle toga je problem bio rešen.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre 8 sati, Satelis je napisao:

Ili ti je visok ler gas ili su se isteglile oprugice ili su predebele lemale kvačila ili ne valja kvačilo.

Negde imaš problem....

Ler gas je oke, barem po zvuku. Da li to isto moze i biti do zvona kvacila? Ako se odlucim da promjenim kvacilo, da li mi je pametno i zvono promjeniti?

Sorry jos jedno pitanje, pomalo glupo. Kako cu znati da li je kvacilo loše?

Pre 6 sati, Davor83 je napisao:

Meni se isto okretao točak u leru, ja sam zamenio centralnu oprugu i set malih opruga, posle toga je problem bio rešen.

Veci mi je problem sto mi trese dok sporije vozim.

Promenio član cerklaz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pošto se ne razumes, nemoj bezveze menjati delove ili ti odvezi moped da pogleda neko ko se razume....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre sat vremena, Satelis je napisao:

Pošto se ne razumes, nemoj bezveze menjati delove ili ti odvezi moped da pogleda neko ko se razume....

Naravno, slazem se sa vama. Bilo mi je bitno da znas otprilike na čemu sam, nemam u blizini postenog servisa, pa da mi ne bi presipali iz supljeg u prazno, dobro mi se je raspitati.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Naravno, slazem se sa vama. Bilo mi je bitno da znas otprilike na čemu sam, nemam u blizini postenog servisa, pa da mi ne bi presipali iz supljeg u prazno, dobro mi se je raspitati.
Dogovori se sa @Satelis za termin za servis, poteraj motor i ostavi da ga rasturi i popravi.
Ti samo doneseš keš i teraš bez brige.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre sat vremena, vidakn je napisao:

Dogovori se sa @Satelis za termin za servis, poteraj motor i ostavi da ga rasturi i popravi.
Ti samo doneseš keš i teraš bez brige.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Haha bi rado,ali imam nekih 550 km do njega :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Bihac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 400ie
Pre sat vremena, alexanto je napisao:

Jes' da je covek iz Bihaca al' sta je to problem...? ;)

Jedino turisticki do BG-a i napravim, al skuplja pita od tepsije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Samo nadji dobrog majstora i resices muke, poskida, rasklopi, premeri, sredi i gasss. Tu ti je rad najmanja stavka novcano gledano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 330 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
On 18.10.2022. at 18:03, Koprian je napisao:

Imam super glupo pitanje, ali me bas muci, trne mi desna saka ko luda na duzu voznju (van grada). Ne znam do cega bi bilo, a bas smeta. Jedino sto mi pada na pamet je mozda debljina rucice, osetno je deblja nego sto mi je na Hondi bila.

Koliko glupa sitnica, a smeta ko djavo.

 

 

Rekose kolege iznad mene sve razloge. Kod mene su svi zajedno rezultat trnjenja. Mada mene ne muci toliko u voznji (teram ga sad na obuci) nego kroz ostatak dana. 

 

Iz autoskole, bas vibrira, pogotovo na nizim brzinama 30-40km/h. 

Pritom ja nekad i jace stisnem kad sam na poligonu. 

 

Ono sto meni pomaze, jeste trening za ledja i kad vodim racuna da sedim ispravljen na motoru, pravih ledja bez grbljenja ramena i ledja. 

 

Mozda moze da ti pomogne i kombinacija sundjera na rucice, plus sam video da ima neka plastikica da se doda na desnu rucicu pa je ne zavrces do kraja sakom nego pritiskas tu plastikicu delom dlana. Ako sam dobro skontao. Te smanjujes i stisak sakom. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
On 10/19/2022 at 10:52 AM, Koprian said:

U povratku sam vozio bez rukavica, i mnogo manji problem, skoro neprimetno.

Da nije mozda vreme za nove, udobnije?

Inace, valjda se uzrok krije negde na motoru (kvar, ergonomija), u opremi (rukavice, jakna i sl. / kroj ili velicina, pa pritisce gde ne bi trebalo...) ili kod doktora :)  (nervi, misici sake...).

Promenio član Petre
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser
1 hour ago, Petre said:

Da nije mozda vreme za nove, udobnije?

Inace, valjda se uzrok krije negde na motoru (kvar, ergonomija), u opremi (rukavice, jakna i sl. / kroj ili velicina, pa pritisce gde ne bi trebalo...) ili kod doktora :)  (nervi, misici sake...).

Nove novcijate :)

Nisam razgazio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja