Jump to content

Moto Zajednica

Sa kojim pritiskom u gumama vozite?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

DJ.A.V.O.-le, to nisu maksimalni pritisci,

to su preporuceni pritisci za normalnu i svakodnevnu upotrebu motora.

 

Pritisak u gumama se uvek meri "na hladno", nikada na toplo.

Merenjem "na toplo" dobijas lazne rezultate (citaj - povecane, od 0,4-0,8 bara) .

Ok, onda ne razumem zasto je na svakom motoru 600/1000 isto, 2,5 napred i 2,9 pozadi??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: novi sad

 

Ok, onda ne razumem zasto je na svakom motoru 600/1000 isto, 2,5 napred i 2,9 pozadi??

 

Dugacka je to prica da bih je kucao ovde na forumu (nisam neki kucač, dva prsta ...) :)

Ako dodjes na Beogradski sajam motora 2012. u Martu, navrati do nas na stand pa cu ti drage volje objasniti.

Napisacu ti osnovno u par reci.

Sve to ima svoje, sto je motor brzi (ili tezi) pritisak u gumi mora biti veci, jer jedino odgovarajuci pritisak

zadrzava pravilan oblik gume tokom napr. - voznje izuzetno velikim brzinama.

Na stazi se gume duvaju (uobicajeno) od 0,9 do 1,5 bara, u zavisnosti od motora, tipa gume, staze, spoljne temperature itd.

Ali zato na stazi gumu potrosis za 150-200 predjenih kilometara.

Izduvana guma vise "žvaće" i samim tim dolazi do veceg zagrevanja gume. To je upravo razlog zasto se ulicne

Sport ili Race gume na stazi "spale", jednostavno nisu napravljene za ta opterecenja i te temperature.

Race gume za stazu se obicno prave sa vise "metalnog pletiva" jer ono duze zadrzava "radnu temperaturu" koja je neophodna za dobro drzanje gume.

Kod normalnih - ulicnih guma je obrnuto. Itd . . .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2304 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Kakve veze ima da li je 600 ili 1000 kada je razlika u tezini do 10 kg.?

Opet napominjem fabrika ne zna tj ne moze da predlozi pritisak kada ima 1000 razlicitih stilova voznje. To sto fabrika napise je kompromis da ce guma funkcionisati i kad se vozis sam i kada vozis dvoje i kada se vozis lagano i kada malo przis.

Ti si se opredelio za svoj stil, ostra voznja po rudniku i ja sam ti rekao koji pritisak ide za tvoju gumu.

Napominjem da ne treba mnogo eksperimentisati sa pritiskom pogotovu kada je u pitanju prednja guma.

Vozio sam trke pa mislim da imam malo strucnosti da pisem o pritiscima i gumama kada je u pitanju Sport/Race guma, npr BT003 koju ti vozis. Znaci kada se vozis na stazi pritisak u gumama se meri kada je guma topla.

Kada sw vozis na ulici na hladno. prosto i jednostavno jer na ulici ces nekad voziti i lagan gas i guma onda ne moze da odrzi svoju temp. zato je potreban kompromis.

Ni na stazi se ne moze odmah proceniti pravi pritisak gume, nego posle prvog treninga gledas kakve znake daje guma i prema tome ispustas pritisak da bi povecao kontaktnu povrsinu sa podlogom i stvorio vecu temperaturu ili dodajes pritisak da bi imao manji kontakt sa asfaltom samim tim i manju temp.

Znaci ne esperimentisati sa niskim pritiscima!!!! Opasno po zivot

Retko koje gume se duvaju tako, i sve su za stazu. u 99% posto slucajeva je u pitanju samo zadnja. Mnogi vozaci na trkama kod nas grese kada je u pitanju cuveni dunlop i njegov niski pritisak pa duvaju prednju 1,5 do 1,7 a treba od 1.9 do 2.1. dok zadnja ide na pritisak od 1.1 do 1.5.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: novi sad

Kakve veze ima da li je 600 ili 1000 kada je razlika u tezini do 10 kg.?

Opet napominjem fabrika ne zna tj ne moze da predlozi pritisak kada ima 1000 razlicitih stilova voznje. To sto fabrika napise je kompromis da ce guma funkcionisati i kad se vozis sam i kada vozis dvoje i kada se vozis lagano i kada malo przis.

Ti si se opredelio za svoj stil, ostra voznja po rudniku i ja sam ti rekao koji pritisak ide za tvoju gumu.

Napominjem da ne treba mnogo eksperimentisati sa pritiskom pogotovu kada je u pitanju prednja guma.

Vozio sam trke pa mislim da imam malo strucnosti da pisem o pritiscima i gumama kada je u pitanju Sport/Race guma, npr BT003 koju ti vozis. Znaci kada se vozis na stazi pritisak u gumama se meri kada je guma topla.

Kada sw vozis na ulici na hladno. prosto i jednostavno jer na ulici ces nekad voziti i lagan gas i guma onda ne moze da odrzi svoju temp. zato je potreban kompromis.

Ni na stazi se ne moze odmah proceniti pravi pritisak gume, nego posle prvog treninga gledas kakve znake daje guma i prema tome ispustas pritisak da bi povecao kontaktnu povrsinu sa podlogom i stvorio vecu temperaturu ili dodajes pritisak da bi imao manji kontakt sa asfaltom samim tim i manju temp.

Znaci ne esperimentisati sa niskim pritiscima!!!! Opasno po zivot

Retko koje gume se duvaju tako, i sve su za stazu. u 99% posto slucajeva je u pitanju samo zadnja. Mnogi vozaci na trkama kod nas grese kada je u pitanju cuveni dunlop i njegov niski pritisak pa duvaju prednju 1,5 do 1,7 a treba od 1.9 do 2.1. dok zadnja ide na pritisak od 1.1 do 1.5.

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Vara 1000

 

Svakodnevna voznja, kuca-posao, po gradu... uglavnom sam prednja 2.5, zadnja 2.5

 

Putovanje, dvoje na motoru, 3 kofera,... prednja 2.5, zadnja 2.9-3.0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

za Ares, Street Triple:

Nismo se razumeli, ja znam koji mi pritisak kada oodgovara, temu sam postavio za sve na forumu da se informisu..

Imam druga koji vozi isti motor kao ja ali ima 120 kg, vozi Pirelli sc i duva gume vise..

 

Pridruzujem se pitanju od Mrve, posto vidim da si u materiji.

Kako bi ti duvao, grad normalna voznja i recimo Avala malo brze, guma je Sport Smart N-Tec 190/50?

Samo te molim bez napusavanja, ima nas kojima smeta..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

Vara 1000

 

Svakodnevna voznja, kuca-posao, po gradu... uglavnom sam prednja 2.5, zadnja 2.5

 

Putovanje, dvoje na motoru, 3 kofera,... prednja 2.5, zadnja 2.9-3.0

[/quote

 

E ovo je posten odgovor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2304 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

@djavo

Nije napusavanje, samo kada sam video da je neko rekao pritisak 1 bar frapirao sam se.

Ne zato sto me to pogadja vec zato sto je kao sto sam napisao opasno po zivot, jedno jace kocenje i gotovo..

quassar je dao svoje iskustvo kada se vozi dvoje + kofer.

Ja recimo na mom bandtitu duvam sledeci pritisak 2.3 prednja zadnja 2.5 a vozim se sam ili sa devojkom koja ima 50kg.

Za Sport Smart N-Tec prednja 2.1 zadnja 1.7 ako se vozis sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8180 postova

R1200GS

 

Prednja 2.3, zadnja 2.6 kada sam sam. Sa saputnikom 2.9. Conti TA (na isto sam pumpao i Metz tourance i Tourance EXP).

 

Pritisak je po RDC-u, tj. ima temperaturnu kompenzaciju (odgovara hladnoj gumi).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12277 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Transalp, prednja i zadnja 2.0, sa savozačicom 2.0 - 2.2. Ako su stavljeni koferi, zadnja ide na 2.3 bara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

@djavo

Nije napusavanje, samo kada sam video da je neko rekao pritisak 1 bar frapirao sam se.

Ne zato sto me to pogadja vec zato sto je kao sto sam napisao opasno po zivot, jedno jace kocenje i gotovo..

quassar je dao svoje iskustvo kada se vozi dvoje + kofer.

Ja recimo na mom bandtitu duvam sledeci pritisak 2.3 prednja zadnja 2.5 a vozim se sam ili sa devojkom koja ima 50kg.

Za Sport Smart N-Tec prednja 2.1 zadnja 1.7 ako se vozis sam.

 

Sve ok, decko je verovatno procitao to negde.. ja licno nikad na bih smeo toliko da je izuvam..

 

Za Sport Smart N-Tec prednja 2.1 zadnja 1.7 ako se vozis sam. Tako sam i mislio, sa ovom gumom cu dobiti kilometrazu a i grip kada zatreba, to nije GP Racer ali verovatno to vec znas.. Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Skuter 150 tezine oko 140 kg sa opremom, brzina do 80-100 km/h, gume kao poluplasticne

Toplo vreme prednja 2,3 zadnja 2,5

Sada zimi prednja 2,1 zadnja 2,3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800FI

Kawasaki ER-6n

 

Meni u kawinoj knjizici pise prednja na 32, zadnja na 36 psi. Inace gume su Dunlop qualifier. Bas sam ih malo doduvao prosle nedelje, prednju na 2.2 a zadnju na 2.5.

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

F650GS (twin, 800ccm)

Bridgestone Battle Wing

Pumpam prema preporuci BMW-ove knjizice, a merim u gume ugradjenim RDC-u: Napred 2,2, pozadi 2,5 bara

Sa suvozacem pozadi 2,9.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Motocikl: SV 650

Ne zavisi pritisak u gumama samo od opterecenja, nacina voznje, brzine, kubikaze,.. iskustveno mogu da kazem da razlika u propisanom pritisku u gumama ima i u zavisnosti od samog proizvodjaca guma. Na mom Suzukiju fabrika je propisala jedno a kad sam promenio Dunlop za Continental za isti motor Continental propisuje drugo i to za 0.2 bara manje... Ne vereuem da Continental ne zna koliko je najbolje naduvati njihovu sopstvenu gumu.

Sto meni znaci ako u knjizici (ili na samom motoru) pise koliko se duvaju gume to apriori, ako na motoru nemate vise fabricke gume ne znaci da je to 100% ispravno, te bi bilo pametno proveriti propisani pritisak kod samog proizvodjaca guma za vas motocikl.

Mozda gresim al sumnjam? :stabre::Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Ja vozim sa onim trećim pritiskom. Taj mi se pokazao kao najbolji. Mada i peti nije loš za bržu vožnju. :stabre:

 

 

Proizvođač motocikla propisuje protisak koji treba. Proizvođač same gume propisuje opseg pritisaka koje guma trpi, a eventualno i preporučeni pritisak za određeni model motocikla. Međutim, preporuka proizvođača guma ne bi trebalo da odstupa od istih proizvođača motocikla za neki velik procenat.

 

Drug pitanje je koliko su merni instrumenti na pumpama tačni (često nisu). Dobro je lično iskustvo: napumpaš na propisani pritisak i gledaš kako se motor ponaša, eksperimentišeš. Po pravilu gume na nešto nižem pritisku bolje drže asfalt, ali se brže troše. Takođe, ako se ide na stazu, ili planira duža oštra vožnja, treba znati da će se gume grejanjem još malo naduvati (vazduh u njima se od toplote širi), pa nije loše naduvati na malo niži pritisak.

 

Zanimljivo, za bicikle važi univerzalno pravilo: idealno naduvane gume za težinu vozača i bicikla su takve da se, kada vozač (sa sve prtljagom) sedne, guma (na mestu dodira sa tlom) sabije za 15% svoje "visine", tj. sabije se na 85% dimenzije koju ima kada je točak neopterećen. Tada se dobija optimum prijanjanja. Uz malo više naduvanosti se gubi puno na udobnosti vožnje, a dobija minimum na brzini. Ako se, pak, guma naduva tako da pri opterećenju gubi manje od 10% visine, ta guma je preduvana, skakutaće i time i proklizavati po asfaltu, pa se čak i gubi na brzini. Pretpostavljam da nešto slično važi i za motorna vozila, samo nisam nigde našao baš potvrdu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Kad neko bude omlatio nek se žali da je na forumu pročitao kako nešto treba ovako ili onako.

 

Pritisak u gumama je propisan servisnom knjižicom, odnosno naznačen je na gumi.

Drugo, ne vozimo svi istim temperamentom, po istoj podlozi, iste motore, isto potrošene gume, itd...

 

Moram da priznam da tema može biti totalno kontra produktivna. :staa2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja