Jump to content

Moto Zajednica

Menjanje brzina bez kvacila

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Nikad ne menjam bez kvačila.

 

Ni ja ali bih ipak voleo da probam kako se to radi cisto da znam sta mi je ciniti ukoliko mi pukne sajla kvacila negde na putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: CB 600 F

Читам ове постове и почећу да мисли да су ови што пројектују моторе случајно ставили квачило <_<

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Читам ове постове и почећу да мисли да су ови што пројектују моторе случајно ставили квачило <_<

 

daleko od toga da je kvačilo suvišno ali definitivno može da se vozi i ako ti crkne sajla kvačila ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ja menjam brzine sa i bez kvačila. U principu, uvek koristim kvačilo osim kad jako ubrzavam. Tada šaltam bez i ide kao u sir sa kratkim vraćanjem ručice gasa. Na dole uvek sa kvačilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prekidach, 1093 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin CRF1000L & Suzuki DR 650 SE

mozhe bez sajle od kvachila ali je stresno kada treba da se stane naglo ili na semaforima :) pukla mi pa sam se snalazio od bezhanije do karaburme :) sreca pa nisam morao ni jednom da stanem i opet na gurku i zalet krenem :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

A da li ima veze da li je mokro ili suvo kvacilo? :neznam:

 

Pa i nema neke naročite veze. Šaltovanje bez kvačila pravi problem samom menjaču i snopovima. Kvačilo takođe trpi udare ali neće toliko stradati koliko postoji mogućnost da se oderu zupčanici u menjaču. Treba uvek koristiti kvačilo jer se tako rasterećuju snopovi i lakše se šaltuje (iako i bez kvačila ide lako). Al ako pukne sajla, moguće je voziti i šaltovati ali nema potrebe to pretvarati u naviku jer se ipak više oštećuje menjač.

 

Kad se dobro upoznate sa svojim motorom i njegovim menjačem, možete šaltovati bez kvačila ali to treba naučiti. Treba znati kad je pravi broj obrtaja u odnosu na brzinu kretanja da bi se dva zupčanika uzupčila bez kvačila a pri tome ne oštetiti zupčanike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ne poznajes materiju, malo se otisnes nogom pa ga zveknes bez gasa ili prvo ubacis pa onda palis ako nema onaj glupavi automat koji onemogucava start. Nije bas zgodno za saobracajna zagusenja ali ako nemas izbora... nije mi jasno sta je problem sa zaustavljanjem, stisnes kocnicu pa stane i ugasi se a mozes i da ucackas neutral dok mili ali ne vidim svrhu, nek se ugasi posle start upali i ide dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kvačilo koristim uglavnom prilikom polaska i zaustavljanju. A u vožnji retko.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6489 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kvačilo koristim uglavnom prilikom polaska i zaustavljanju. A u vožnji retko.

 

Tako je generacijo, sve više bez kvačila, doduše, po gradu mora, bar je lakše na niže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Ja sam jedno vreme vozio iskljucivo bez kvacila, osim iz prve u drugu, ali nekad ne tajmiras dobro pa te cimne, ali kad lepo tajmiras, onda je milina :)... ali ako saltanje na gore moze da osteti zupcanike i da sjebe menjac, onda bolje da menjam naviku...

 

Imam jedno pitanje: šta je medjugas prilikom kocenja brzinama? Ako sam dobro razumeo, kad ubacis u nizi stepen prenosa, pritisneš kvačilo i lagano ga otpustiš, kako motor ne bi cimnuo nego glatko izvršio tu radnju? Da li treba doddavati i gas :S... Pojam tog medjugasa mi nije bas najjasniji :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Dodavanje ti je ustvari izjednacavanje obrtne brzine radilice i ulaznog vratila menjaca kako bi se eliminisalo cimanje nakon naglog kocenja. Kada naglo kocis obrti radilice opadnu brze nego obrti ulaznog vratila jer tocak goni preko izlaznog vratila menjaca ulazno vratilo, a radilicu nista ne goni jer si je odvojio od menjaca pomocu kvacila. U sustini to je kombinacija prvog i treceg Njutnovog zakon.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

lepo si ti meni objasnio teoriju, ali šta to znači u praksi? :) hoću reći, jel dodaješ gas dok otpuštaš kvačilo? U čemu je fora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Imas u stvari dva nacina, a fora je u kakvo si situaciji.

 

Vidis u menjacu imas takozvani sinhron ili sinhro-spojnica, koji ima ulogu da ujednaci brzine ulaznog vratila sa brzinu izlaznog vratila menjaca, da nije njega menjac bi ti krcao kao Ferguson kad mu prebacis brzinu. Ta spojnica se sastoji iz nekolko delova od koji je jedan sinhro-prsten, kada se taj prsten ishaba, sinhro-spojnica ne moze da obavlja predvidjen zadatak, pa vozac mora da doda gas nakon sto pusti kvacilo kako bi priblizno izjednacio brzine ulaznog i izlaznog vratila.

Druga situacija je kada strada lamelasta spojnica ili kvacilo, zbog nedostatka dovoljnog koeficijenta trenja izmedju lamele i potisne ploce (koja je kruto vezana za ulazno vratilo) preskace ili kako se kaze "pregori". Zbog razlike u opterecenju izmedju vratila dolazi do tog preskakanja, pa samim tim vozac doda gas pre pustanja kvacila kako bi smanjio razliku opterecenja izmedju lamele i potisne ploce.

 

E sad tu ima vise tehnike i kako treba da se gadja, a po tom pitanju su najstrucniji oni koji voze profesionalno kroserice, jer oni najvise koriste te tehnike sa kvacilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Da si nekada vozio Dajca sve bi ti bilo jasno. 1oda.gif

 

Probaj da vozis ostro i da menjas brzine na nize sa medju gasom, pa onda probaj bez medju gasa. Odmah ces uociti razliku i nece ti trebati bolje objasnjenje. 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Koliko sam shavtio Ficu, on je pitao, KAKO se u stvari daje medju-gas.

 

Moje iskustvo (iz Dajca :lol: ) je da, posto izbacis iz brzine pustis kvacilo, onda kratko dodas gas, a onda opet pritisnes kvacilo i ubacis menjac u nizi stepen prenosa.

 

E, sad ako imas neko podpitanje, pitaj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Ali razlika je da kod Dajca je polu-sinhronizovani menjac dok kod motora se ugradjuje sekvencijalni menjac, Kod Dajca MORAS da das medjugas kako bi prebacio brzinu dok kod sekvencijalnih ne mora cak mozes i bez kvacila da menjas brzine ako imas iskustvo. A to sto ti opisujes je proces nazvan razdvajanje zupcanika, koji je karakteristican za polu-sinhronizovane menjace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Imas u stvari dva nacina, a fora je u kakvo si situaciji.

 

Vidis u menjacu imas takozvani sinhron ili sinhro-spojnica, koji ima ulogu da ujednaci brzine ulaznog vratila sa brzinu izlaznog vratila menjaca, da nije njega menjac bi ti krcao kao Ferguson kad mu prebacis brzinu. Ta spojnica se sastoji iz nekolko delova od koji je jedan sinhro-prsten, kada se taj prsten ishaba, sinhro-spojnica ne moze da obavlja predvidjen zadatak, pa vozac mora da doda gas nakon sto pusti kvacilo kako bi priblizno izjednacio brzine ulaznog i izlaznog vratila.

Druga situacija je kada strada lamelasta spojnica ili kvacilo, zbog nedostatka dovoljnog koeficijenta trenja izmedju lamele i potisne ploce (koja je kruto vezana za ulazno vratilo) preskace ili kako se kaze "pregori". Zbog razlike u opterecenju izmedju vratila dolazi do tog preskakanja, pa samim tim vozac doda gas pre pustanja kvacila kako bi smanjio razliku opterecenja izmedju lamele i potisne ploce.

 

E sad tu ima vise tehnike i kako treba da se gadja, a po tom pitanju su najstrucniji oni koji voze profesionalno kroserice, jer oni najvise koriste te tehnike sa kvacilom.

 

 

A zasti i ti pametujes i pricas o sinhronima,kad motor nema sinhrone...samo viljuske i zupcanike sa uklopnicima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
lepo si ti meni objasnio teoriju, ali šta to znači u praksi? :) hoću reći, jel dodaješ gas dok otpuštaš kvačilo? U čemu je fora?

Zamisli to ovako:

Mozes da ides 4-om brzinom 50kmh, i to ti je (na pimer) 2000obrtaja.

Mozes da ides 3-om brzinom 50kmh, ali je to 3000 obrtaja.

 

Kad kocis, ti u jednom kratkom vremenu (recimo jedan sekund) vozis priblizno istom brzinom, ali promenis brzinu nize (i zato treba da das gas da prilagodis broj obrtaja nizem stepenu prenosa).

 

Znam da to nije bas tako i da moze da se napise jos gomila detalja, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno za razumevanje zbog cega se dodaje gas. Sve to traje jako kratko, tipa sekund. Ako si sve dobro izveo kako treba, rezultat treba da bude usporavanje bez "trzaja" i cimatanja motora. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

mislim da kapiram... preksutra uzimam motor pa cu da obrtim pažnju... ali ja mislim da zapravo znam kako se to radi, i radim to nesvesno, kao i tzv kaunterstiring :)

 

Zeljkamp... Sledece nedelje te zovem da se provozamo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja