Jump to content

Moto Zajednica

Sta ste danas uradili na svom motociklu??

Recommended Posts

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

@Darko Mihajlovic pravilnik je pisan za sva vozila, ne isključivo za motore, tako da na automobilima moraju proveriti, za motore mogu da preskoče. :)
Što se zamene tiče, podržavam, zameniš sebe radi i gaaaas :)


@m.milivojevic na kom traktoru? Moj ima šrafove. Zapekle i zarđale, ali šrafove :D

Promenio član nafetS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2880 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Svedok sam da ne mora ništa. Od kad sam promenio teh. opuštenija atmosfera...bez stresa. Jeste da se motaju pola sata i nešto zagledaju ali ne traže dlaku u jajetu. Lično nisam nikakve razlike primetio kod zamene ulja u kočnicama. Možda je i do stila vožnje. Radim zarad rada ali ne svake godinu dve

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4820 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, BaneVuk58 je napisao:

Lično nisam nikakve razlike primetio kod zamene ulja u kočnicama.

Posto mi je dostupna sofisticirana :D oprema malo sam pratio i testirao pre/posle zamene, sile kocenja na tocku budu uglavnom iste (veci faktor je smesa guma, sastav plocica) a razlika bude u sili pritiska na pedalu/rucicu, sto je tecnost manje kontaminirana razlike su manje i tesko je pod rukom objektivno osetiti. 

Odrazava se pri agresivnom kocenje kada se tecnost jako zagreje, tu ima razlike ali u normajnoj ulicnoj upotrebi zanemarivo. 

Naravno ne kazem da ne treba menjati nego samo zapazanje. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2515 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155
pre 16 minuta, BaneVuk58 je napisao:

 Lično nisam nikakve razlike primetio kod zamene ulja u kočnicama. Možda je i do stila vožnje. Radim zarad rada ali ne svake godinu dve

Podržavam, evo i ja zamenio ulje u kvačilu i kočnicama i nisam primetio baš nikakvu razliku na sledećoj vožnji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3151 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

I dobro je što ne primećujete razliku,znači "stara" tečnost je funkcionalna tj. nije izgubila viskozitet...tj...

 

Malo sam "brstio" o tome...do DOTa 4 tečnost je nabazi Glikola,osim DOT 5,on je na silikonskoj bazi.

Glikol je vrsta alkohola,vrlo je higroskopna tj. sklona upijanju vode iz atmosfere,stoga idu ka zameni.Kažu ključan je index viskoziteta u temperaturnom rasponu-od -40 do plus 271 stepeni Celzijusa.U ovom rasponu ne sme da dostigne ni tačku smrzavanja ni tačku ključanja,a mora biti kompatibilna sa materijaliima,rđa i sl.

Kočiona klješta,pločice,trenje...temperatura...voda koju je tečnost nakupila bi isparila,loše kočenje...zašto sad?

Znači prisustvo vode smanjuje tačku isparavanja,a posledica loše,otkaz kočnica.

 

Najbitnije po meni:

Da bi hidraulični sistem funkcionisao potrebno je da bude ispunjen tečnošću koja nije stišljiva.Ako tečnost ima vodu,ona će ispariti, a gasovi su stišljivi,eto propadanja pedale tj. ručice.U zavisnosti od kolicine vode ova situacija se oseća u manjoj ili većoj meri.

 

Koliko razumeh...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2880 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 8 minuta, Darko Mihajlovic je napisao:

Pitajte @Krmcokakvo je bilo kvacilo sa kontaminiranim uljem :) :) :)

a sad 3 puta NOVO !!!

Oa ko zna od kada je bila. Eto npr u kolima mi je verovatno od 2004 a od 2007 sto posto....i udalje koči ;)

Promenio član BaneVuk58

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Glavni nus proizvod ne menjanja tečnosti je korozija ,koja se stvara unutar samog sistema.Sve to radi i funkcioniše,ali dolazi do nagrizanja elemenata i postepenog zaribavanja.Kada se primeti,onda bude i kasno,pa sleduje zamena vitalnih delova.Davno,na svim automobilima i motorima sam redovno menjao,da bi me okolina i poznanici gledali čudno sa pitanjem....ko to radi.Po meni,jeftinije je promeniti tečnost periodično,nego menjati sklopove.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2089 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
pre 12 minuta, gebee&co je napisao:

Glavni nus proizvod ne menjanja tečnosti je korozija ,koja se stvara unutar samog sistema.Sve to radi i funkcioniše,ali dolazi do nagrizanja elemenata i postepenog zaribavanja.Kada se primeti,onda bude i kasno,pa sleduje zamena vitalnih delova.Davno,na svim automobilima i motorima sam redovno menjao,da bi me okolina i poznanici gledali čudno sa pitanjem....ko to radi.Po meni,jeftinije je promeniti tečnost periodično,nego menjati sklopove.

Bas tako, zato ja sipam iskljucivo 5.1 i u motor i u auto,

na motoru menjam svake sezone, na kolima svake druge...sta mi tesko.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ne vidim uopšte razlog da se diskutuje oko toga da li treba menjati kočionu tečnost. Naravno da treba i objašnjeno je do sada mnogo puta zašto. Ko ne želi da sazna danas, u vreme Interneta, kad je znanje na klik daleko njemu nema pomoći. Baš kao BokyBoy na motoru početkom svake sezona a na kolima svake druge. Niti je skupo, niti nešto naročito komplikovano.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Preuzeo bočne kofere od kolege Feelgod. Lagano se spremamo za Mongoliju... :):)

Dobro, nećemo baš tamo...

 

 

IMG_20230428_143345.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 92 postova
  • Lokacija: Prnjavor, RS
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Кратко питање, не знам да ли је за овде или неку другу тему али ето (бришем ако је проблем). 

 

Када је реч о додатном простору, шта препоручујете пре бисаге или topcase? 

 

Ради баланса мислим да су боље бисаге али да ли су практичне за свакодневну вожњу? 

 

Када кажем бисаге мислим на платнене. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Za svaki dan ti je dovoljan i centralni kofer. Za dalji put, može rolo torba (ako ideš sam) ili koferi/bisage.

Ili ranac na leđa...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1267 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400
On 27. 4. 2023. at 20:07, ekozelj je napisao:

Ne vidim uopšte razlog da se diskutuje oko toga da li treba menjati kočionu tečnost. Naravno da treba i objašnjeno je do sada mnogo puta zašto. Ko ne želi da sazna danas, u vreme Interneta, kad je znanje na klik daleko njemu nema pomoći. Baš kao BokyBoy na motoru početkom svake sezona a na kolima svake druge. Niti je skupo, niti nešto naročito komplikovano.

zemo moj @ekozelj, polako s etikete ! 

u vreme interneta kliknes na user manual od svog motora kad , wooow , tamo kazu menjas dot4 na 4 godine ili na 60.000 km... rece mali japanac .. ali , gle cuda , mali srba je pametniji pa rece "ma nije skupo,menjacu cesce, glupi japanac ne zna"

 

eh , a i nije komplikovano promeniti ulje , mozda , na MZ 251 , eventualno cbr F3 , iz 1990 ih god... 

na motoru koji ima abs , ktrc i dual brake , ako mislis da si promenio ulje tako sto si ispustio na sisice i iz cantre - bap , precka .. ipak nisi "promenio ulje u kocncama" ...

 

 

Promenio član Darko Mihajlovic
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2880 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 16 minuta, Darko Mihajlovic je napisao:

zemo moj , polako s etikete ! 

u vreme interneta kliknes na user manual od svog motora kad , wooow , tamo kazu menjas dot4 na 4 godine ili na 60.000 km... rece mali japanac .. ali , gle cuda , mali srba je pametniji pa rece "ma nije skupo,menjacu cesce, glupi japanac ne zna"

 

eh , a i nije komplikovano promeniti ulje , mozda , na MZ 251 , eventualno cbr F3 , iz 1990 ih god... 

na motoru koji ima abs , ktrc i dual brake , ako mislis da si promenio ulje tako sto si ispustio na sisice i iz cantre - bap , precka .. ipak nisi "promenio ulje u kocncama" ...

 

 

Na dual brake ako ne ispoštujem proceduri možeš samo sranje da napraviš, ali podržavam.....što se mene tiće mogu da menjaju svakog vikenda;)

Promenio član BaneVuk58
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Srbobran
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV
Pre 3 sati, Blaza je napisao:

Ili ranac na leđa...

Koliko je pametno na dužem putu nositi ranac na leđima?  Hoću reći, nositi teret na leđima tokom puta.. 

@John159 moje mišljenje je top case, njega nikad ni ne skidam. Čak i u kraćim vožnjama ga koristim, on mi služi kad parkiram negde za odlaganje kacige, pojasa, rukavice itd. Što se tiče bisaga, ako nemaš bočne nosače kofera ili ne postoje za tvoj model motora onda njih ipak. Kad pričamo o daljem putu, nepraktičnije su. Uveče kad stigneš u smeštaj, skidaj ih, odvezuj. Ujutro moraš prvi sići do motora da ih postaviš, vežeš itd. Benefit kod kofera je donekle i mnogo nolka zaštita od kiše. Malo sam proširio odgovor :wacko:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2089 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
pre 31 minuta, Baniša je napisao:

Koliko je pametno na dužem putu nositi ranac na leđima?  Hoću reći, nositi teret na leđima tokom puta.. 

@John159 moje mišljenje je top case, njega nikad ni ne skidam. Čak i u kraćim vožnjama ga koristim, on mi služi kad parkiram negde za odlaganje kacige, pojasa, rukavice itd. Što se tiče bisaga, ako nemaš bočne nosače kofera ili ne postoje za tvoj model motora onda njih ipak. Kad pričamo o daljem putu, nepraktičnije su. Uveče kad stigneš u smeštaj, skidaj ih, odvezuj. Ujutro moraš prvi sići do motora da ih postaviš, vežeš itd. Benefit kod kofera je donekle i mnogo nolka zaštita od kiše. Malo sam proširio odgovor :wacko:

Ranac je super kada teras heble, smanji ti pritisak na rukama, za korman ne valja, samo te vuce nazad...

a opste je poznato da heble i kofer ne idu zajedno...

Promenio član BokyBoy
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Danas sam na svom motociklu odradio proveru provere zazora ventila i razradu svećica tako što sam ga dovezao u 3 ujutru iz Zr u Ns, i dalje ima 8 ventila i 4 svećice. :D
Pretresli smo stroma komplet, i zamenio šArafe vizira (sreću čine male stvari!). Što se mehanike tiče, nisam se potresao, znao sam da je u dobrim rukama..
Zbilja, čovek bi rekao mlad motor, 35k, ali posle štelovanja ventila i odrađenih vila, osetna razlika, kao da lepše prima gas, a ulje ga je uteglo napred kao po šinama. Milina.
@abarth_maniac i @Jovan Ristic momci, hvala još jednom! :) <3 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja