Jump to content

Moto Zajednica

Zimska idila

Recommended Posts

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Tokom prethodnih godina sam odvojeno upoznao dva čoveka koji se i medjusobno poznaju - Lalajka i Saleta Veljkovića.

Približno su istih godina, vole putovanja, i čini se da tu prestaju sve sličnosti. Lalajko se ne skida sa motora, a Sale ne izlazi iz džipa. Sale je vegetarijanac, Lalajko daje prednost kotliću&roštilju. Sale ima bradu i malo dužu kosu, Lalajko je uredno podšišan i obrijan... Medjutim, kad se malo dublje zagrebe, pojavljuje se još vezivne materije. Vole tehniku. Pogotovo "gedžete". Pasionirani su fotografi. Vole da kampuju, vole prirodu.

Medjutim, ono što u mojoj glavi stavlja znak jednakosti izmedju njih dvojice je Kučaj. Obojica su potpuno fascinirana Kučajem. Kad god se spomene šuma, oni kažu "Kučaj". Kad se spomene priroda, opet kažu "Kučaj". Kampovanje, Kučaj. Vožnja, naravno Kučaj. Putovanje - gde drugo nego Kučaj.

 

Sale je novinar, i živi od "pera" i fotoaparata. Lalajku su to hobiji, ali nije da zaostaje:

 

Lalajko o Kučaju

 

I tako, zaveden njihovom pričom ja sam jedva čekao da se ukaže prilika da odem i na taj Kučaj.

 

Pre dvadesetak dana na forumu srbija4x4.com se povela priča o tome kako se sve manje ljudi organizuju za "soft" karavane, i kako bi "valjalo" da se nešto tako organizuje tokom decembra. Nakon malo lamentiranja članova, uleće Sale i predlaže....Kučaj.

Dan posle toga, ja se vidjam sa Bosketom u gradu i on mi predlaže da "preseče lamentiranje" i da postavi konkretan termin za odlazak na Kučaj - 11. i 12. decembar. Naravno, slažem se, i cela akcija se lagano pokreće...

 

Dogovor - okupljanje u subotu 11.12.2010. na Elp pumpi kod Bubanj potoka u 9h.

Sale, kao daleko najbolji poznavalac Kučaja je isplanirao neku okvirnu rutu, ali je opšti dogovor da ćemo u zavisnosti od vremena i uslova na terenu u hodu odlučivati.

 

Dan pre polaska sam preuzeo Mahindru Goa iz TTM auta. Nisam ranije imao prilike da vozim indijsku off road perjanicu pa je ovo i dobra prilika da se lično uverim u lepe reči o njoj.

 

Okupljanje:

 

DSCN6578_resize.JPG

DSCN6573_resize.JPG

Sa mnom u kolima su Zorana i Saša iz Auto Bilda. Kad se samo setim da je do pre pola godine bilo skoro nezamislivo da ekipa iz Auto Bilda sedi za istim stolom sa ekipom sa raznih 4x4 foruma...ali u medjuvremenu se Boske i Sale i izljubiše pred 100-tinak ljudi...

Nešto posle 9h nastavljamo dalje. Idemo malčice okolnim putem - u Kamenovo. Žile je Vitaru vozio na prikolici, pa je kod Peke ostavio prikolicu, i odatle nastavio na točkovima. Kako je i Bosketov Wrangler morao na intervenciju kod vulkanizera, deo ekipe odlazi na pumpu iza Petrovca, i tamo se okupljamo.

DSCN6582_resize.JPG

Nastavljamo dalje i ubrzo vidimo prve obronke Kučajskih planina

DSCN6584_resize.JPG

Vozimo uz Mlavu, i u jednom trenutku ugledah ovo

DSCN6586_resize.JPG

Zaista nisam imao pojma šta je to, a kasnije na internetu nadjoh da je u pitanju isposnica manastira Blagoveštenja.

Ovo je Dobrivoje

DSCN6588_resize.JPG

Tokom čitavog puta Dobrivoje se najbolje slagao sa Saletom

DSCN6589_resize.JPG

Ubrzo stižemo na Krupajsko vrelo.

DSCN6592_resize.JPG

Krupajsko vrelo je jedno od onih divnih proizvoda prirode koje je čovek uspeo da iskoristi a da ne uništi.

DSCN6596_resize.JPG

DSCN6603_resize.JPG

DSCN6610_resize.JPG

DSCN6606_resize.JPG

DSCN6609_resize.JPG

 

DSCN6616_resize.JPG

DSCN6618_resize.JPG

Tu se kratko zadržavamo, krećemo dalje i u Milanovcu silazimo sa asfalta. Samo što smo krenuli uzbrdo blatnjavim putem, Vanja i Mirko u Pathfinderu staju - putne all-season gume nisu za ovakav teren. Zovemo pomoć, i očas posla stiže American Dream team - Boske i Zemunac.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

DSCN6623_resize.JPG

Prvo malo ispumpavaju gume, a zatim i kače Pathfindera gurtnom, i izvlače na tvrd teren. Ja sam na Mahindri dobio all-season gume na zadjim točkovima, i M/T na prednjim. Na ovom blatu se i to pokazalo kao nedovoljno. Samo što su oni odmakli, ja krećem, ali svakih nekoliko metara stajem. Malo u rikverc, pa malo uzbrdo. U jednom tretnutku sam pomislio da dalje neću moći, i pozvao Bosketa i Zemunca da se vrate i po nas. Došli su ali je Boske zaključio da sajla neće biti potrebna, i da je "pun gas" jedini neophodan rad za izvlačenje iz ove situacije. Bio je u pravu, a kao dokaz ima tragove blata na jakni i pantalonama.

American Dream.........tim

DSCN6627_resize.JPG

Polako se penjemo uzbrdo, a okolina postaje sve belja.

Pauza za okrepljenje.

DSCN6632_resize.JPG

DSCN6636_resize.JPG

Po starom običaju, Zorana je gladna

DSCN6644_resize.JPG

Ovo parče

DSCN6648_resize.JPG

i uzbrdica odmah posle, iako pitomog izgleda, pokazuju se malo problematični za vozila sa 'asfaltnim' gumama. Mahindra nije zastajala.

Još jedan predah.

DSCN6650_resize.JPG

U danima pre polaska, vremenska prognoza nije bila obećavajuća. Postojala je i mogućnost da sve otkažemo ako se obistine najcrnje prognoze o padavinama. Medjutim, kako smo se dalje penjali, vreme je bilo sve lepše.

DSCN6660_resize.JPG

DSCN6662_resize.JPG

DSCN6663_resize.JPG

Saletu je bilo svejedno

DSCN6666_resize.JPG

A vreme i pejzaži...

DSCN6676_resize.JPG

DSCN6684_resize.JPG

Stižemo na jedan prevoj obasjan suncem.

Boske ne bi bio Boske da nije tražio alternativne puteve.

DSCN6692_resize.JPG

DSCN6693_resize.JPG

DSCN6694_resize.JPG

DSCN6695_resize.JPG

DSCN6696_resize.JPG

DSCN6697_resize.JPG

DSCN6698_resize.JPG

Većina nas ipak ide penzionerski

DSCN6702_resize.JPG

Sunce je probudilo i Saleta

DSCN6703_resize.JPG

Boske je nastavio da zabavlja sve prisutne, a svi prisutni su uživali na suncu i škljocali u svim pravcima.

DSCN6704_resize.JPG

DSCN6709_resize.JPG

DSCN6718_resize.JPG

DSCN6729_resize.JPG

DSCN6731_resize.JPG

DSCN6733_resize.JPG

DSCN6740_resize.JPG

DSCN6752_resize.JPG

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Nekako zaboravih da napomenem par stvari...

Tokom priprema za 4th Serbian Trophy, pa i posle toga, Boske i ja smo dosta pričali o tome da je potrebno nekako spojiti naizgled nespojive dve grupe vozača 4x4 vozila.

Jednu grupu čine 'hardisti'. Tu ne mislim na takmičarsku klasu nego na pristup vožnji. Hardisti, kao prvo, imaju ozbiljno pripremljena vozila - preradjenih vešanja (podignuti), motora, diferencijala i menjača (ojačani), imaju barem prednje vitlo, a neki i zadnje, predimenzionirane gume, i njihova sakupljanja i vožnje su otprilike po principu "od tačke A do tačke B van bilo kakvog puta", da ne kažem što teže, to bolje.

Druga grupa (tu i sebe ubrajam) su 'turisti'. Kod turista je terenska vožnja malo skrajnuta u odnosu na prirodu. Osnov vožnje je odlazak u prirodu do mesta gde se ne može stići običnim putničkim vozilom, i koriste se putevi za koje nisu potrebne nikakve intervencije na vozilu - turistički "vrhunac opremljenosti" su A/T ili M/T gume, santimetar-dva veće od putnih fabričkih. Turističke trase su "od tačke A do tačke B na najlakši mogući način" i sa što manje mogućnosti da se ošteti vozilo.

To su dve grupe koje se uglavnom ne voze zajedno. Turisti ne žele da prate hardiste da ne oštete vozila, a hardistima je dosadno da se voze s turistima. Naći 'meru' koja će zadovoljiti obe grupacije nije lako.

Ovo okupljanje na Kučaju se činilo kao idealno za početak. Predvidjena trasa sama po sebi nije problematična, ali mogućnost snega dramatično menja situaciju. Ono što je po suvom lagana uzbrdica, po snegu može da se pretvori u nepremostivu prepreku. Možda idealno - turisti kreću u laganu vožnju. Hardistima sneg garantuje zabavu. Ako turisti dodju u neprilike tu su hardisti da vade stvar.

Kada je Boske pozvao Nestora (jednog od hardista) da podje na ovu vožnju,. njegovo prvo pitanje je bilo "A 'oću li ja moći tamo da se igram?". Tek kad je dobio pozitivan odgovor, prihvatio je poziv. I stvarno se igrao. U koloni je vozio samo kad je teren bio surov. Inače, svo vreme je nestajao u šumi i iskakao odnekud. U jednom momentu nas je čak zabrinuo - nije se javljao na radio stanicu, a niko iz karavana ga nije video. Stali smo, i posle par minuta je izbio iz šume s naše desne strane. Zamolih ga da "nam to više ne radi" - već se bilo smrkavalo, temperatura je bila oko -12, i stvarno smo bili zabrinuti. Da l' zbog moje molbe, da l' se već bio naigrao, uglavnom, poslušao me.

Naravno, izazovu igranja po stenama prekrivenim snegom nije ni on odoleo.

DSCN6734_resize.JPG

DSCN6735_resize.JPG

DSCN6736_resize.JPG

DSCN6737_resize.JPG

DSCN6750_resize.JPG

Posle ove zabave, mi krećemo svojim, a Nestor svojim putem

DSCN6765_resize.JPG

Na jednom lepom poljančetu se grupišemo.

DSCN6766_resize.JPG

DSCN6767_resize.JPG

Doduše, ja, povučen Mahindrim odličnim ponašanjem u dosadašnjoj vožnji, odlučujem da malo skrenem s puta i da se upustim u istraživanje poljančeta. Nakon par minuta uživanja, naleteh na jarak skriven snegom... Žile je bio najbliži.

DSCN6771_resize.JPG

Vitlo je odradilo posao, i nastavljam dalje sa kolonom.

DSCN6779_resize.JPG

Boske...

DSCN6785_resize.JPG

Penjemo se uz Begaljicu, a vreme... kao da nam čini uslugu

DSCN6792_resize.JPG

DSCN6793_resize.JPG

DSCN6795_resize.JPG

DSCN6796_resize.JPG

Malo pre samog vrha Begaljice stajemo.

DSCN6800_resize.JPG

DSCN6801_resize.JPG

DSCN6802_resize.JPG

DSCN6804_resize.JPG

DSCN6805_resize.JPG

Kako smo već i gladni, vadimo nešto od hrane koju smo poneli sa sobom, i gasimo požar.

DSCN6809_resize.JPG

DSCN6810_resize.JPG

Vreme i pejzaži

DSCN6812_resize.JPG

DSCN6815_resize.JPG

DSCN6816_resize.JPG

DSCN6817_resize.JPG

Ja sam već mislio da se neće probuditi do proleća, kad ono...uhvaćen na brzinu...

DSCN6818_resize.JPG

DSCN6820_resize.JPG

DSCN6821_resize.JPG

Nakon ispunjavanja jedne od osnovnih životnih potreba, nastavljamo ka samom vrhu Beljanice. Mi, obični smrtnici parkiramo na proširenju ispod vrha.

DSCN6834_resize.JPG

DSCN6835_resize.JPG

DSCN6837_resize.JPG

Boske, naravno parkira na vrhu.

DSCN6840_resize.JPG

A Zorana...

DSCN6828_resize.JPG

Grupne fotografije sa više aparata

DSCN6849_resize.JPG

A dežurni Djenka će jedini imati snimak sa svima (izvini Gošo)

DSCN6846_resize.JPG

Još dva pogleda sa vrha...

DSCN6848_resize.JPG

DSCN6854_resize.JPG

I krećemo nizbrdo prema Lisinama.

Kad smo stigli, uveliko je vladao mrak.

DSCN6860_resize.JPG

DSCN6861_resize.JPG

Pijemo kafu, ili štagod drugo, a Boske i Sale Veljković predlažu noćnu vožnju do neke 'obližnje' jame (???).

Predlog biva prihvaćen, i ubrzo smo ponovo na otvorenom.

Vozimo kanjonom Resave (s obzirom na lepotu koju tek naslućujemo pod svetlom farova, obećavam sebi da ću doći ponovo, ali po danu), i stižemo do predela koji se zove Vrtačetije. Ime nije slučajno - krečnjačka podloga je uslovila vrtače 'na svakom ćošku'. Idemo prema jednoj koja se zove Jama Vrtačeje, i pretvara se u pećinu.

DSCN6863_resize.JPG

DSCN6865_resize.JPG

Glupavo držim fotoaparat u ruci svo vreme, i u jednom trenutku se okliznem i padnem baš na tu stranu. Kako je aparat ceo zaronio u sneg, gasim ga i nemam fotografije te zaista impresivne "rupe".

Vraćamo se u Lisine na večeru, noćenje...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Doručak

DSCN6869_resize.JPG

Prvi put sam ovde (i na Kučaju uopšte), i ovo je druga lepota prirode koja me, uslovno rečeno, iznenadjuje.

DSCN6884_resize.JPG

Ne iznenadjuje me priroda već činjenica da je čovek tu uspeo da napravi nešto u savršenom skladu sa prirodnom lepotom. Na to se nekako teško navikavam.

DSCN6875_resize.JPG

DSCN6877_resize.JPG

DSCN6883_resize.JPG

DSCN6886_resize.JPG

DSCN6887_resize.JPG

U ovome, više od nas može da uživa samo Lord

DSCN6890_resize.JPG

Lagano se pripremamo za nastavak putovanja.

DSCN6896_resize.JPG

Jes' da zvuči otrcano, ali snegom prekriveni prizori su stvarno bajkoviti

DSCN6914_resize.JPG

DSCN6916_resize.JPG

DSCN6927_resize.JPG

DSCN6934_resize.JPG

DSCN6935_resize.JPG

Stižemo do Lovačkog doma Valkaluci

DSCN6949_resize.JPG

DSCN6950_resize.JPG

DSCN6948_resize.JPG

Na našu žalost, u domu nije bilo nikoga, a ja sam uspeo da zaboravim džezvu, tako da ni kafu nismo popili, ali to nije sprečilo decu da se igraju.

DSCN6959_resize.JPG

DSCN6960_resize.JPG

DSCN6961_resize.JPG

DSCN6965_resize.JPG

DSCN6966_resize.JPG

Nastavljamo prema Velikoj Brezovici - ogromnom kraškom polju za koje postoji priča da je svojevremeno čak vojska planirala da tu gradi aerodrom. Srećom, nije.

DSCN6975_resize.JPG

DSCN6977_resize.JPG

Dobrivoje uživa

DSCN7015_resize.JPG

Sale pogotovo

DSCN7021_resize.JPG

Krećemo dalje, i stižemo do možda najlepšeg vodopada

DSCN7036_resize.JPG

Prskalo ne prska sa mnogo vode, ali umetnički dojam mu je neprevazidjen.

Boske baš mora i poslednji metar da predje na četiri točka...

DSCN7030_resize.JPG

Posle Prskala smo se uputili na asfalt.

Pozdravili smo se na raskrsnici u Resavici... do sledeće vožnje...

Ovo je bio pokušaj približavanja hardista i turista. Nestor, hardista, se raspitivao ko je osmislio trasu da bi ga častio barem ručkom. Trasu je, naravno, osmislio Sale Veljković, turista.

Za početak, dovoljno.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odlično druže! Predivna mi je slika zaleđenog vodopada Lisine, tamo sam letos bio sa Joškom i Lalajkom na +30 stepeni ;)

 

Isto kao kod vas džipadžija :D tako i kod motorista postoje turisti i hard enduro momci ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Hvala momci, hvala

 

 

Isto kao kod vas džipadžija :D tako i kod motorista postoje turisti i hard enduro momci ;)

 

 

Znam, ali nas je ukupno mnogo manje, pa moramo da se udružimo :D

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Lepo nema sta..

 

Samo sto je mnogo skuplji sport od naseg..

svejedno dobro je zezanje.. :moto2:

 

Na prolece obecao nama Lalajko turu..

jedva cekam.. :kamp:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

izgleda da je bilo mnogo dobro, imam i na neko gradsko dzipce pa bih mogao na sledecoj voznji da vam se pridruzim, naravno ako me primate. nije da umem da vozim ali sam uporan :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Mi uglavnom primamo sve. Jako su retka okupljanja koja su na bilo koji način ograničena, i generalno je 'što više to bolje'

 

Inače, meni je malo glupo da ovde najavljujem vožnje džipova...

 

Ne znam čak ni gde bih ih postavio...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

Napravi temu u opstim temama, ima pecaroska, lovacka, kafanska pa sto ne bi bila i 4x4 :) . Osim motora nas vezuje jos dosta stvari, samo treba naci kojih, a gde ces bolje mesto od opstih tema. Lakse je tako nego da se jurimo po xxx razlicitih foruma.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

vauuu..svaka čast...ne znam da li bi smeo onako sa džipom da se penjem po brdu. motor padne pa padne..a šta ako se zaglavi auto...e to je već teška zajebancija :care: a bela planina stvarno baca u bedak kada sediš u bljuzgavom gradu... :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Rodom i srcem u Brčkom-BiH, a na privremenom radu u Zagrebu-CRO

Alal vera,

 

Sad kad sam penzioniso ova 2 točka, sve se više ložim na ove gajbe na 4 i to u ovoj kombinaciji, pravi merak. Hvala bolan što nas provoza :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Alal vera,

 

Sad kad sam penzioniso ova 2 točka, sve se više ložim na ove gajbe na 4 i to u ovoj kombinaciji, pravi merak. Hvala bolan što nas provoza :zdravo:

 

Uze mi reči iz usta :)

Bogami, lepa vožnja! Sve mi se čini da je idealno imati 2 točka po suvom, a 4x4 po snegu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Fenomenalna voznja!

Veoma me privlaci 4x4, vozim ih skoro 10 godina, ali sam sa hard (2 pajera) presao na soft (freelander i sada rav4) iz cisto prakticnih razloga. Naravno, ako bude neka prilika za turisticku ekipu, rado cu pokusati da se prikljucim (neko vec rece da nije lose napraviti 4x4 temu u opstim).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja