Jump to content

Moto Zajednica

Prva Pomoc

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Povraca mi se kako izvrcu stvari pa kazu da je DIN 13 167 nemacki standard.

Lazu kao dzukele.

DIN 13 167 nije nemacki nego EU standard!!!!

Isti standard vazi u Austriji,Portugalu, Italiji, Spaniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Za sada ispod sedista skutera je stara automobilska prva pomoc, samo prebacena iz auta. Do jeseni bice kupljene nove i za automobil i za motocikl. Upravo te Galenikine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

^

E ali na motociklu mora biti na vidljivom mestu(bar je tako bilo po starom ne znam sad)

 

 

? :neznam:

Ne razumem?!?!

Sta je trebalo biti na vidljivom mestu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

@ Alex Ovo je sadrzaj Tipa B (za auto).

 

Tip A (za motocikl) sadrzi:

1.Prvi zavoj-sterilan, 10cm x 5cm, sa jednim jastucetim 12cm x 10cm....................1 kom.

2.Kaliko zavoj 8cm x 5m.........................................................................................2 kom.

3.Sterilna kompresa od gaze 10cm x 10cm, 12 slojeva-pojedinacno pakovanje....5 kom.

4.Adhezivni zavojni materijal 10cm x 8cm...............................................................2 kom.

5.Flaster 2,5cm x 5m, na kalemu...........................................................................1 kom.

6.trougla marama velicine 100cm x 100cm x 140cm, pamucna, nazivne mase

najmanje 60g/m2....................................................................................................2 kom.

7.Igla sigurnica, najmanje duzine 4 cm...................................................................3 kom.

8.Makaze zakrivljene, sa zaobljenim vrhom, najmanje duzine 12cm.......................1 kom.

9.PVC rukavice za jednokratnu upotrebu...............................................................2 para,

10.Zastitno sredstvo za davanje vestackog disanja, za jednokratnu upotrebu.......1 kom.

11.Specifikacija kompleta.......................................................................................1 kom.

12.Uputstvo o pruzanju prve pomoci......................................................................1 kom.

 

Prepisano iz specifikacije kompleta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Našao sam za TIP B:

 

 

Sadržaj kompleta za prvu pomoć

Prilikom usvajanja novog standarda o paketima prve pomoći, postignut je jedinstven dogovor o sadržaju kompleta i kvalitetu svih komponenti koje ulaze u njegov sastav.

 

Pri usaglašavanju novog standarda vodilo se računa o balansu između kvaliteta, realnih potreba, usklađenosti sa evropskim propisima i cene, ali se vodilo računa i o tome da se domaćim proizvođačima sanitetskog materijala omogući dominantan udeo u proizvodnji kompleta za prvu pomoć.

 

Ako krenemo od definicije, komplet za prvu pomoć je zbirno medicinsko sredstvo sačinjeno od pojedinačnih medicinskih sredstava, pa iz tog razloga je za registraciju istog i njegovo puštanje u promet nadležna Agencija za lekove i medicinska sredstva.

 

Podsetimo da su pre donošenja Pravilnika potrošači bili izloženi prevarama i riziku, jer je tržište bilo preplavljeno raznoraznim lošim, čak i opasnim (po zdravlje povređenih) kompletima.

 

Zato je potrebno naglasiti da novi i, pre svega, pravi komplet za prvu pomoć definiše novi standard. To je medicinsko sredstvo strogo kontrolisano u svim segmentima proizvodnje i prometa. Kao nosioci dozvole koju je izdala Agencija za lekove i medicinska sredstva, proizvođači su odgovorni za ove pakete. Iza njih stoje strogo propisani standardi kvaliteta.

 

Tako, na primer, prvi zavoj, gaza od ½ m i komprese 10x10 cm po tom usvojenom standardu moraju biti sterilni. Kontrola sterilnosti je obavezna i krajnje rigorozna. U sastav kompleta ulaze i komponente koje nisu medicinska sredstva i to igla sigurnica, zakrivljene makaze, PVC kese, PVC rukavice, ali i one moraju da odgovaraju utvrđenom standardu.

 

Svaki komplet za prvu pomoć mora da ima specifikaciju sadržaja i uputstvo za pružanje prve pomoći izdato od strane Crvenog krsta.

 

Postoje dva tipa prve pomoći; tip A za motocikle i tip B za motorna vozila.

 

Komplet za prvu pomoć ; Tip B ; SRPS Z.B2.001 mora da sadrži:

 

1. Prvi zavoj – sterilan, 10 cm x 5 m, sa jednim jastučetom 12 cm x 10 cm / 2 komada

2. Kaliko zavoj 10 cm x 5 m / 2 komada

3. Kaliko zavoj 8 cm x 5 m / 2 komada

4. Sterilna gaza 1/2 m, 80 cm x 50 cm – pojedinačno pakovanje / 2 komada

5. Sterilna gaza 1 m, 80 cm x 100 cm – pojedinačno pakovanje / 1 komad

6. Sterilna kompresa od gaze 10 cm x 10 cm, 12 slojeva – pojedinačno pakovanje / 5 komada

7. Adhezivni zavojni materijal 10 cm x 8 cm / 5 komada

8. Flaster 2,5 cm x 5 m, na kalemu / 1 komad

9. Trougla marama veličine 100 cm x 100 cm x 140cm, pamučna, nazivne površinske mase najmanje 60g/m2 / 2 komada

10. Igla sigurnica, najmanje dužine 4 cm / 6 komada

11. Makaze zakrivljene, sa zaobljenim vrhom, najmanje dužine 12 cm / 1 komad

12. PVC kesa – manja, 20 cm x 30 cm / 1 komad

13. PVC kesa – veća, 40 cm x 60 cm / 1 komad

14. PVC rukavice za jednokratnu upotrebu / 2 para 15. Izotermalni prekrivač najmanje dužine 15 cm x 200 cm, za jednokratnu pomoć / 1 komad

16. Zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja, za jednokratnu upotrebu / 1 komad

17. Specifikacija sadržaja kompleta / 1 komad

18. Uputstvo o pružanju prve pomoći / 1 komad

 

Sve ove komponente moraju biti spakovane u odgovarajuće pakovanje (torbica, kutija), koje je obeleženo po standardu.

 

Pre donošenja novog (SRPS) standarda, postojao je JUS standard za prvu pomoć koji je, usled novih normi, zahteva i novih proizvoda, kao i zbog usklađivanja sa evropskim standardom, prilično izmenjen.

 

Ne mogu se dokupljivati sadržaji za paket da bi se od starog napravio novi komplet. Potrebno je da stare pakete zamenite novim.

 

Na tržištu u Srbiji već mogu da se pronađu ovi kompleti, po ceni od 2.400 do 3.500 dinara. Da biste izbegli rizik od kupovine pogrešnog paketa, kupite Galenikin komplet.

 

Sasvim je sigurno da kupovinom novog kompleta za prvu pomoć ispunjavamo, pre svega, odgovornost prema sebi i drugima, a onda i zakonsku obavezu. Sa neispravnim kompletom rizikujete adekvatno pružanje prve pomoći. Novi zakon obavezuje one koji se zateknu na mestu saobraćajne nesreće da pruže pomoć povređenima.

 

Znanje iz pružanja prve pomoći je od neprocenjivog značaja, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da vozilo hitne pomoći, u najboljem slučaju, stiže do mesta nesreće za 5 do 7 minuta, a da se preko 50 odsto smrtnih ishoda dogodi u prvih nekoliko minuta posle nesreće.

 

IZVOR: B92

 

ma nista mi nije jasno,

pa dali smo mi izmislili prvu pomoc,

sta nevalja ovoj iz Luisa za nepuniih 10 evra,

oce u Evropu a ne priznaju nemacku prvu pomoc,

zasto galenikina kosta 20 evra u dinarskoj protivrednosti

ko je tu normalan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint MAXX 50

Ljudi ovo ne moze da prodje. Ko mene moze da natera da ja kupim BAS GALENIKINU prvu pomoc. Hoce neko da mi kaze da prva pomoc kupljena u bilo kojoj zemlji Evropske Unije (ciji su zakon ovi nasi magarci samo prekopirali) ne moze da obavi istu stvar kao ova koju proizvodi Galenika? Pa na svakom sudu ce im to pasti. Ne kupujem Galenikinu prvu pomoc sada iz inata.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Black Adder F4isport

I na kraju sta je zakljucak cele price, koji set kupiti da je najpovoljniji i zakonski odobren? Kapiram ja taj Louis i podrzavam, al ipak su nasi vlastodrsci iznad tih zemaljskih i evropskih zakona !!! Posebno kad treba da uvale firmu braci rusima. Prvo smo placali skuplje benzin da bi oni prodali NIS, a sad i prvu pomoc da bi zavaljali Galeniku 0ljut2.gif Koja je alternativa i za koliko para?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: bj , NS
  • Motocikl: Peugeot V-Clic

Члан 115.

(1) Опрема за пружање прве помоћи (комплет прве помоћи величине "А") која одговара стандарду SRPS Z.B2.001 ("Службени гласник РС", број 6/10), мора постојати тако да се може по потреби користити у моторним возилима врста Л осим у возилима врсте L1, L2 и L6.

 

L1 - do 50 ccm. Jedini legalan komplet u Srbiji je onaj koji ima oznaku SRPS Z.B2.001 i da ima dozvolu za prodaju kod nas ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NC 750XD

U MASS-u je 2000 din TIP-A.

Inace mislim da je veleprodajna cena ispod 1600 din. Kupis za 1600 prodas za 2000 i od tih 2% zivis odlicno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

ma nije samo galenikina citaj malo bolje ima ih valjda 6 koje imaju takve pakete

 

 

Za sada samo Galenika proizvodi Tip A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed

U Krusevcu sam za 4 meseca uspeo samo na jednom mestu da nadjem Tip A i to Galenikinu, sta cu, morao sam da kupim. I tek kada sam je doneo kuci vidim da joj je rok vaznosti 5 godina, posto je ova proizvedena Oktobra 2010, znaci da cu za 4,5 godine morati da kupujem opet. :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

I na kraju sta je zakljucak cele price, koji set kupiti da je najpovoljniji i zakonski odobren? Kapiram ja taj Louis i podrzavam, al ipak su nasi vlastodrsci iznad tih zemaljskih i evropskih zakona !!! Posebno kad treba da uvale firmu braci rusima. Prvo smo placali skuplje benzin da bi oni prodali NIS, a sad i prvu pomoc da bi zavaljali Galeniku 0ljut2.gif Koja je alternativa i za koliko para?

 

 

Tako bese i sa Tigrom <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Mene su juče u Golupcu pitali da li imam prvu pomoć i pošto sam rekao da imam, pustili su me. Nisam folirao, mada je bila stara prva pomoć. U svakom slučaju, pre septembra ne planiram da kupim novu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

elem, na kraju jel mozhe Louis PP ili mora bash nasha "specijalna, bolja od svih ostalih, samoraspakivajucha i samolechecha (stavish pored povredjenog i upresh prstom) :lol: " PP?

ja planiram preko grane na leto pa da ne bude na grani:"shta je sad ovo?" :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

i jos jedno pitanje jel mogu sa PP tip B za auto da vozam i motor, ili moram da ovim dahijama dam i pare za TIP A?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Možeš moped (do 49 kubika i maks. brzina do 45km/h), ali to je već offtopic, imaš gomilu drugih tema koje se bave time.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja