Jump to content

Moto Zajednica

Prva Pomoc

Recommended Posts

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Drugari stigla je i NOVA prva pomoc za motorcikle koja se valjda zove TIP A (TIP B je za auto) Gabaritno su i stara i nova maltene iste. Cena TIP A je oko 2600din :staa2: sto je oko 200 din jeftinije od TIP B pomoci koja je duplo veca. Cisto da znate da u toku van sezone kupite da vas ne cimaju oko toga, jer opet bolje da date tih jebenih 2600 nego ne znam ni ja koliko za kaznu a posle opet morate da je kupite. Ja sam je video u drogeriji "LILLY".

 

Inace ovo sam stavio u Moto Oprema jer je ovo oprema koju jedan motocikl mora da ima po zakonu. Nekako mi bilo logicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

U Tempu su cene prve pomoći bile 2.200 za motocikl, a 2.400 za auto. Ja ću da kupim ovu za auto pa ću u "koferu" da je koristim i kad vozim motor. A cena prve pomoći (posebno one za motor) je bezobrazno visoka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Da li mora BAŠ da bude TIP A ili B, ili može da se koristi recimo ona koja je došla sa motorom iz Nemačke, Austrije, Švice... Mislim, ako je ona bila dobra za zakon koji važi u tim zemljama zašto ne bi valjala za naš zakon?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

PA ovako. Kolko ja znam uopste ne mora da bude kupovna. Valjda. Mora samo u sterilnom okruzenju da bude ono sto je propisano zakonom. Tako da otvori jednu u TEMPU i u njoj ima spisak sta sve treba da bude u njoj pa idi u apoteku i pokupuj sve to, mozda izadje jeftinije.

 

Mada ima i neke fore sa tacnim dimenzijama kutije tako da mogu da nas kecaju za to cak i ako je kutija za auto bolje opremljena od moto kutije za pomoc.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

@ bigbad86

Ovaj savet zlata vredi. Treba proučiti sadržinu i stari komplet dopuniti sa onim što fali + odštampati spisak pa i njega staviti u kutiju za prvu pomoć. Pa ko će se više nakupovati tih njihovih PP ?! Dok se svi koji treba ne obogate ?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Našao sam za TIP B:

 

 

Sadržaj kompleta za prvu pomoć

Prilikom usvajanja novog standarda o paketima prve pomoći, postignut je jedinstven dogovor o sadržaju kompleta i kvalitetu svih komponenti koje ulaze u njegov sastav.

 

Pri usaglašavanju novog standarda vodilo se računa o balansu između kvaliteta, realnih potreba, usklađenosti sa evropskim propisima i cene, ali se vodilo računa i o tome da se domaćim proizvođačima sanitetskog materijala omogući dominantan udeo u proizvodnji kompleta za prvu pomoć.

 

Ako krenemo od definicije, komplet za prvu pomoć je zbirno medicinsko sredstvo sačinjeno od pojedinačnih medicinskih sredstava, pa iz tog razloga je za registraciju istog i njegovo puštanje u promet nadležna Agencija za lekove i medicinska sredstva.

 

Podsetimo da su pre donošenja Pravilnika potrošači bili izloženi prevarama i riziku, jer je tržište bilo preplavljeno raznoraznim lošim, čak i opasnim (po zdravlje povređenih) kompletima.

 

Zato je potrebno naglasiti da novi i, pre svega, pravi komplet za prvu pomoć definiše novi standard. To je medicinsko sredstvo strogo kontrolisano u svim segmentima proizvodnje i prometa. Kao nosioci dozvole koju je izdala Agencija za lekove i medicinska sredstva, proizvođači su odgovorni za ove pakete. Iza njih stoje strogo propisani standardi kvaliteta.

 

Tako, na primer, prvi zavoj, gaza od ½ m i komprese 10x10 cm po tom usvojenom standardu moraju biti sterilni. Kontrola sterilnosti je obavezna i krajnje rigorozna. U sastav kompleta ulaze i komponente koje nisu medicinska sredstva i to igla sigurnica, zakrivljene makaze, PVC kese, PVC rukavice, ali i one moraju da odgovaraju utvrđenom standardu.

 

Svaki komplet za prvu pomoć mora da ima specifikaciju sadržaja i uputstvo za pružanje prve pomoći izdato od strane Crvenog krsta.

 

Postoje dva tipa prve pomoći; tip A za motocikle i tip B za motorna vozila.

 

Komplet za prvu pomoć ; Tip B ; SRPS Z.B2.001 mora da sadrži:

 

1. Prvi zavoj – sterilan, 10 cm x 5 m, sa jednim jastučetom 12 cm x 10 cm / 2 komada

2. Kaliko zavoj 10 cm x 5 m / 2 komada

3. Kaliko zavoj 8 cm x 5 m / 2 komada

4. Sterilna gaza 1/2 m, 80 cm x 50 cm – pojedinačno pakovanje / 2 komada

5. Sterilna gaza 1 m, 80 cm x 100 cm – pojedinačno pakovanje / 1 komad

6. Sterilna kompresa od gaze 10 cm x 10 cm, 12 slojeva – pojedinačno pakovanje / 5 komada

7. Adhezivni zavojni materijal 10 cm x 8 cm / 5 komada

8. Flaster 2,5 cm x 5 m, na kalemu / 1 komad

9. Trougla marama veličine 100 cm x 100 cm x 140cm, pamučna, nazivne površinske mase najmanje 60g/m2 / 2 komada

10. Igla sigurnica, najmanje dužine 4 cm / 6 komada

11. Makaze zakrivljene, sa zaobljenim vrhom, najmanje dužine 12 cm / 1 komad

12. PVC kesa – manja, 20 cm x 30 cm / 1 komad

13. PVC kesa – veća, 40 cm x 60 cm / 1 komad

14. PVC rukavice za jednokratnu upotrebu / 2 para 15. Izotermalni prekrivač najmanje dužine 15 cm x 200 cm, za jednokratnu pomoć / 1 komad

16. Zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja, za jednokratnu upotrebu / 1 komad

17. Specifikacija sadržaja kompleta / 1 komad

18. Uputstvo o pružanju prve pomoći / 1 komad

 

Sve ove komponente moraju biti spakovane u odgovarajuće pakovanje (torbica, kutija), koje je obeleženo po standardu.

 

Pre donošenja novog (SRPS) standarda, postojao je JUS standard za prvu pomoć koji je, usled novih normi, zahteva i novih proizvoda, kao i zbog usklađivanja sa evropskim standardom, prilično izmenjen.

 

Ne mogu se dokupljivati sadržaji za paket da bi se od starog napravio novi komplet. Potrebno je da stare pakete zamenite novim.

 

Na tržištu u Srbiji već mogu da se pronađu ovi kompleti, po ceni od 2.400 do 3.500 dinara. Da biste izbegli rizik od kupovine pogrešnog paketa, kupite Galenikin komplet.

 

Sasvim je sigurno da kupovinom novog kompleta za prvu pomoć ispunjavamo, pre svega, odgovornost prema sebi i drugima, a onda i zakonsku obavezu. Sa neispravnim kompletom rizikujete adekvatno pružanje prve pomoći. Novi zakon obavezuje one koji se zateknu na mestu saobraćajne nesreće da pruže pomoć povređenima.

 

Znanje iz pružanja prve pomoći je od neprocenjivog značaja, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da vozilo hitne pomoći, u najboljem slučaju, stiže do mesta nesreće za 5 do 7 minuta, a da se preko 50 odsto smrtnih ishoda dogodi u prvih nekoliko minuta posle nesreće.

 

IZVOR: B92

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 

Ne  mogu se dokupljivati sadržaji za paket da bi se od starog napravio novi  komplet. Potrebno je da stare pakete zamenite novim.

 

 

Kakva je sad ovo glupost ? Znaci potrosimo jedan zavoj i moramo kupiti celu prvu pomoc ponovo ? Deluje mi neverovatno da bi bilo istinito  :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

@JevtaNS

Ma ne samo sliku, nego download !

@aca-pn

To i meni bode oči u celom tekstu... Mada može da znači da moramo da kupimo novi paket, a njega možemo da dopunjavamo.

 

Da li neko zna gde se štampa Uputstvo o pružanju prve pomoći i u čijem li je vlasništvu dotična štamparija! U zemlji Srbistan najviše se vozi Cagiva MITO ! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

@Surb hvala puno :)

Stara prva pomoc za motore je bila oko 500 din, ovo sada je 400% povecanje cene <_<

Jel pravilo za posedovanje nove prve pomoci tipa a stupilo odmah na snagu ili imamo neki kraci rok do kada treba da ih nabavimo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

nema kupovine mora biti original,u tome je i poenta! ja imam nemacku sa tolikum sadrzajem da mozes obaviti hirurski zahvat ali ne vazi nije od GALENIKE!! :bljak:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Stupilo je na snagu jos kada je zakon stupio na snagu ali jednostavni NIJE BILO ovih prvih pomoci pa su tolerisali ako imas staru. Sad se ova pojavila u prodaji pa ja reko da kazem da sad mogu da vas cimaju ako imate staru (mada verovatno nece, ja cu jos da je nosim.)

 

Od stvari koji stvarno realno trebaju u staroj pomoci je ovo za sterilno vestacko disanje i uputstvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

 

Ne  mogu se dokupljivati sadržaji za paket da bi se od starog napravio novi  komplet. Potrebno je da stare pakete zamenite novim.

 

 

Kakva je sad ovo glupost ? Znaci potrosimo jedan zavoj i moramo kupiti celu prvu pomoc ponovo ? Deluje mi neverovatno da bi bilo istinito  :staa2:

 

 

 

Misle samo na stari paket. To jest da na stari paket dodas ono sto ti fali. Ovo je KRAJNJE licimerno i govnarski, ovim priznaju da stari paketi nisu valjali za KU... i da su bili ne sterilini sto NIJE TACNO. U fazonu panuduri nemaju pojma, najvaznije je u stvari da imate NOVU KUTIJU PRVE POMOCI a u nju stavite stare stvari i dokupite ostalo.

 

@ACA PN: Pa otkud oni znaju da si ti dokupio nesto kada si ga potrosio? Samo dokupi i bile te uvo :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

nema kupovine mora biti original,u tome je i poenta! ja imam nemacku sa tolikum sadrzajem da mozes obaviti hirurski zahvat ali ne vazi nije od GALENIKE!! :bljak:

 

 

Postoji spisak sta sve treba da se nalazi u prvoj pomoci, a potpuno je nebitno ko je proizvodjac, Galenika ili neko drugi.

Kad se nesto iz prve pomoci iskoristi, normalno se kupi u apoteci to sto nedostaje i kompletira se prva pomoc.

Pa zamislite kad bi se upotrebio jedan flaster, zavoj ili bilo sta drugo, a onda kupovala cela prva pomoc!!! 0zbunjen.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: suzuki gn 250

Uzeo sam u Louisu za 10e,Galenika neka mi se napase...Kakav nastavak za vestacko disanje,ko me je tome ucio,treba nekome da slomim rebra i da ga ubijem zato sto sam tako video da rade na tv-u masazu srca.Najbolje da svi zavrsimo medicinski fakultet pa tek onda na motor.A ti koji te zaustave da ti kontrolisu sadrzaj prve pomoci,ako sa tim budu zadovovljni,trazice nesto drugo i uvek ce naci da nesto nije u redu.Mozda na kraju izvade kilo kljuc da provere kako su ti stegnute matice na osovinama.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 339 postova

Ja sam cuo od komsije(koji je kupio novu prvu pomoc za auto mislim da je Galenikina) da na njoj ima urezan rok trajanja od pet godina(moguce i tacan datum do kada joj je rok trajanja) :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ja sam za auto komletirao prvu pomoc tako sto sam dokupio sta je falilo, sada je sadrzaj strogo po novom propisu, cak sam i na kutiji napisao korektorom novu oznaku srps.... E sada cekam da me zaustavi pandur i da mi kaze da nije po novom standardu, jel pise na kutiji koji je standard, pise, jel ima sve unutra, ima. Iz principa necu da kupim ovu novu, osim ako kinezi ne pocnu da stancuju ove nove kutije-torbice pa da kupim od njih i saspem sadrzaj iz ove moje. Za motor sam kupio ove godine ali po starom zakonu, i za sada mi ne pada na pamet da uzimam drugu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ne pada mi na pamet da dajem vise od 1000din za "novu" PP. I to je mnogo za nekoliko zavoja i gaza.

Pa cak i ako se nekim slucajem obogatim u tom prelaznom periodu.

Imam u koferu staru za auto i nju cu da kompletiram po novom i takodje sacekam 'kineze' da nastancuju pakovanja za 200 dinara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 501 postova
  • Lokacija: Beograd

Stare prve pomoci mozete da koristite do novembra sledece godine i posle da ih bacite!

 

Nisu samo zavoji,makaze i cebence prva pomoc nego i potvrda o standardu na njoj kao i uputstvo izdato od crvenog krsta koje se ne falsifikuje.. Trajanje nove prve pomoci je do 2015god i predlazem da kupite sto pre jer ce biti nestasica na prolece kada krene opsta jagma za motorima i putovanjima kolima..

 

Ako neko misli da ce kupiti sledece godine p.pomoc pa da mu vazi do 2016god tu se vara jer je nastancovano onoliko koliko je automobila u opticaju, neko ce kupiti galeniku a neko mediteks(jeftiniji i bolji komplet) jer je bitan samo standard

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja