Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere XTZ 750

Recommended Posts

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Бар,Црна Гора
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 SuperTénéré

Kolege ima li ko u rezervi ili da je menjao pa da je ostao neki stari zadnji ili prednji lancanik? Meni je trenutno na ST prednji lancanik sa 16 zuba a zadnji sa 48, znaci malo kraci prenos nego fabricki sa 46 zuba na zadnjem lancaniku. Voleo bih da dobijem malo vecu putnu brzinu pa bih probao kako mi lezi 46 zadnji(ili manji, 45, 44) ili 17 zuba prednji. Naravno i ja bih dao nekome koga zanima moj 48zuba zadnji za probu :takoje:

Takodje znace i iskustva nekoga ko je sve ovo vec probao. Cini mi se da bi mi bas legao duzi prenos jer je ST dosta jaka u potezanju i u nizim obratjima pa ne bi puno uticao taj prenos na ubrzanje, tj na potez. :moto3:

 

Ja sam napravio tu kombinaciju,ali ne zato što sam htio kraći prenos već kad sam kupovao lanac i lančanike u radnji nisu imali zadnji lančanik od 46 zuba već samo od 48....Moje iskustvo je da ako se ne mlati puno po off-roudu i po planinama ne treba to raditi samo će se usporiti motor,i to dosta.Pravo da ti kažem ja gledam da nađem zadnji lančanik od 46 zuba i da maknem ovaj ali me nešto mrzi da opet skidam zadnji točak...

Kad smo već kod skidanja istog da li iko ima ideju kako riješiti krpljenje guma bez skidanja točkova ?Naime,u mom gradu NIJEDAN vulkanizer neće da skida točkove na motoru nego te šalje kod majstora za motore a koliko su oni ažurni kažu dođi sjutra ,prekosjutra i to da ga doguraš sa izduvanom gumom 0ljut2.gif...pa onda nema druge nego da skidaš točak sam na licu mjesta sa sve alatom i štenderom !

Da li mogu naše felne da se preprave tako da mogu da se stave i tubeless gume,tako da bi ove muke sigurno bile riješene !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Znam da su Koma i ortak usavrsili u Sibiru lepljenje bez skidanja. Jedno 15x im se zaredom busila guma...Ja bih odlepio, dok su oni na centralnom sa pajserima skidali gumu za 5 minuta...ima to i na video snimku.

Vezbaj krpljenje unutrasnje, bilo kakavo krpljenje felne da moze tubeles je nesigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Beograd-Banjica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Pre neki dan sam mazao lanac i primetio veliki luft u zadnjoj viljusci, i juce sam iskoristio sto krece lose vreme i raskantao ceo zadnji kraj i nasao da luft dolazi iz osovinice i nazovi lezaja donje pesnice amortizera? Taj lezaj je u stvari jabucica koja rotira u svim pravcima. Pa sam hteo da pitam jel se neko sretao sa ovim problemom i kako ste resavali to? Ja sam mislio da napravim fiksnu celicnu biksnu, pa da vidim sta mislite o tome..?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Pisao sam ja o tom lezaju, hvalio sam ove poznate beogradske servisere koji su odzavali moj motor, a i prethodna dva vlasnika sa foruma. Jedno je ne odrzavati motor, ovo je cisto bilo opasno po zivot. Lezaj je bio toliko zaplekao da je skoro potrosio ceo sraf koji nosio i drzao se na dobroj volji.

 

Imas dve opcije:

1. narucis orginal / zamenu sa ovim dodacima sa strane

2. razbusis amort i zaglavis obican dvostrano zatvoren lezaj

 

Ja sam naravno uzeo zamenu, evo ti pakovanje pa nadji na netu, ja sam narucio iz US i kostao me je $30 sa dostavom. Yamahina oznaka za njega je ID 93399-99934 Odgovara od jako velikog broja yamaha iz 80tih i quadova. Recimo ovaj

 

pXJwA8D.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Beograd-Banjica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Ti si uradio pravu stvar. Ja sam vise razmisljao o biksni bronzanoj ili plasticnoj. Tu nema potrebe za kuglicnim lezajem niti bi trpeo ta opterecenja koja trpi taj fabricki sfericni lezaj, jer bi svo opterecenje islo na 1 ili 2 kuglice u lezaju. Nasao sam taj lezaj kod nas za 20e, ali jos gledam neko drugo resenje jer pored njega menjam sve lezaje u tockovima plus u vratu volana, pa da me ne boli puno :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Uzmi lezaj 

 

Ti si uradio pravu stvar. Ja sam vise razmisljao o biksni bronzanoj ili plasticnoj. Tu nema potrebe za kuglicnim lezajem niti bi trpeo ta opterecenja koja trpi taj fabricki sfericni lezaj, jer bi svo opterecenje islo na 1 ili 2 kuglice u lezaju. Nasao sam taj lezaj kod nas za 20e, ali jos gledam neko drugo resenje jer pored njega menjam sve lezaje u tockovima plus u vratu volana, pa da me ne boli puno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

propisali mi semerinzi na stapovima... lije bukvalno...  :staa2:

gde da pazarim semeringe, koliko ulja ide po stapu i kog??

 

nije velika mudrost zameniti, a?  :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 301 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: KTM EXC, TA 650

Fabricki je preporuceno sae10, ja sam to i sipao i viljuska mi je bila mekana ali tako je bilo i pre zamene. Za asfalt po mom misljenju mogao sam da sipam i sae 15, a za off mi je odgovaralo. Treba imati u vidu i da viljuska nije nova, ja bih probao sa sae15. Ako se dobro secam ide 670ml po stapu. Zovni ovog lika ima ulje i semeringe cene su mu ok 063 695 365 Darko. Ako sam nesto pogresio nek me isprave kolege.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Fabricki je preporuceno sae10, ja sam to i sipao i viljuska mi je bila mekana ali tako je bilo i pre zamene. Za asfalt po mom misljenju mogao sam da sipam i sae 15, a za off mi je odgovaralo. Treba imati u vidu i da viljuska nije nova, ja bih probao sa sae15. Ako se dobro secam ide 670ml po stapu. Zovni ovog lika ima ulje i semeringe cene su mu ok 063 695 365 Darko. Ako sam nesto pogresio nek me isprave kolege.

 

hvala.... zovem coveka  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1963 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Fabricki je preporuceno sae10, ja sam to i sipao i viljuska mi je bila mekana ali tako je bilo i pre zamene. Za asfalt po mom misljenju mogao sam da sipam i sae 15, a za off mi je odgovaralo. Treba imati u vidu i da viljuska nije nova, ja bih probao sa sae15. Ako se dobro secam ide 670ml po stapu. Zovni ovog lika ima ulje i semeringe cene su mu ok 063 695 365 Darko. Ako sam nesto pogresio nek me isprave kolege.

Tacnije 669 ml

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ima laksa opcija kada se sipa mislim 11cm od vrha vile  Shumar zna tacno, ja sam zaboravio... mnogo je lakse... inace neki ljudi prave kombinaciju 10 i 15 tako da dobiju 12icu ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

ima laksa opcija kada se sipa mislim 11cm od vrha vile Shumar zna tacno, ja sam zaboravio... mnogo je lakse... inace neki ljudi prave kombinaciju 10 i 15 tako da dobiju 12icu ...

E to je vec zanimljivo...

Mada Sam ja 80% cist asfalt... Aa I onih 20%... bem li ga...

 

Inace, jel menja jos neko ulje I semeringe? Ispadne jeftinije u paru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Beograd-Banjica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Uzmi u obzir ako teras pretezno po BG lezece policajce i rupetine, sa redjim uljem mnogo bolje pije te neravnine. Losa strana tog redjeg ulja je kad dobro obaras u brzim krivinama je sto hoce malo da zaplese, sto i nije bas prijatno. Ne stigne da odradi amortizer,tj da smiri oprugu. Ja sam se dosta igrao s tim, i ispalo mi je da je najoptimalnije 10w, e sad svako ima svoj ukus. I jos jedna stvar, cisto da znas ako hoces sam da "pravis ulje" ATF ulje je 7.5w ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

pa kontam da je 10-ka sasvim ok... ne smeta mi kad mi zaplese u krivini... upije lepo kad pobegne, ne iscima me...

tvrdo ako pobegne... pobeglo je... neka moja logika??

ili serendam??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750 SUPER TENERE

Ja sam to isprobavao...... posto imam progresivne opruge meni je 5w sasvim ok...... po papirima mislim da ide 10w a dok sam imao obice opruge sipao sam 20w i za puteve je odlicno ali za off malko tvrdje :)

visina ulja je 13 cm od vrha vile...... kada vilu naravno skroz sabijete, pre toga kad se sipa ulje malko razvuci vilu gore dole da se ulje slije skroz. Vrlo je bitno da vile budu vertikalne i da tih 13 cm mude bas toliko i na istij visini, inace se dobija jedan tvrdji stap od drugog. malko zajebano ali nije prob...... to se resava tako sto uzmete jednu cevcicu, bilo kakvu bitno je da bude kruta i prava, ne crevo, odmetirte 13 cm i tu postavite vezicu ili bilo kakav granicnik, sipate ulje u vilu, na otprilike 13 cm, malko preterate i onda tu cevcicu povezete crevcetom na spric umocite u vilu, koja je postavljena vertikalno, i izvucete spricom visak....... ponovite to na drugoj vili i stvar resena. Kad je vila napunjena, vracaju se opruge, sajbne i oni distanceri....... Moze se pojacat tvrdoca vile i ubacivanjem distancera, ali treba da ih strugar obradi na zeljenu duzinu i precnik. Sto se tice gustine ulja niko vam ne moze reci kako i sta dok ne probate. Od ulja da ja znam ima 5w 7,5w 10w 20w..... kome sta nije jasno neka pita :*

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Beograd-Banjica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Uz ovo sve oko podesavanja i servisiranja vila ja preporucujem svima i pregledanje i eventualno resavanje svih luftova na vesanju. Ja sam imao veliki luft u jabucici amortizera, i u zadnjem tocku u razlokanom kucistu lezaja. Kada sam to sve resio pravljenjem biksni, i zamenio i lepo dotegao lezaj vrata volana dobio sam potpuno drugi motor, koji mnogo vise obaram i jos vise me boli uvo za lezece policajce i rupe na putu :) Sad je bas utegnut, skoro pa ko nov.

I da, ugradio sam i plin na Super Teneru i radi odlicno. Sto kaze majstor Bokilic "ko kaze da ne moze" :jee:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja