Jump to content

Moto Zajednica

Ko se razume u aparate za varenje?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

MESSER GRIESHEM, je vrlo poznata firma u oblasti ZAVARIVANJA i u vecini nasih firmi koje su se bavile zavarivanjem bilo je dosta njihove opreme od aparata za zavarivanje, automata za zavarivanje pa do opreme za secenje. Prema fotografijama aparat je starije generacije, ali to ne znaci da je los.  Verovatno je to prednost na nasim prostorima sto se tice servisiranja. U stvari, "Messer" ne moze da bude loš! Koliko vidim ima vodeno hladjenje i izvora struje i pistolja. Izvor struje je verovatno transformator, posto je tako tezak, za razliku od modernih aparata koji koriste invertor pa su mnogo laksi (ali i skuplji i za odrzavanje i nabavku!).  Moze da zavaruje i jednosmernom i naizmenicnom strujom, dakle i aluminijum.  Inace, jedan od najboljih zavarivaca u Pancevu, koji zavaruje aluminijum, prokron, titanijum, itd. naročito na motociklima, koristi baš takav stari "Messer", pored nekoliko invertora u radionici.

Dakle, srećno i samo napred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Inace, jedan od najboljih zavarivaca u Pancevu, koji zavaruje aluminijum, prokron, titanijum, itd. naročito na motociklima, koristi baš takav stari "Messer", pored nekoliko invertora u radionici.

 

taj stav je ok i potiče od toga što ti stari aparati imaju 100%tni ED, znači možeš da pržiš dok te volja što inverterci ne mogu.

sve ostalo je na strani inverterskih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Ma transformatori su zakon, kakvi inverteri i gluposti ;)

Svaka cast na izboru, nije skupo odlicno si prosao! Samo ako je sve ispravno, uz normalno koriscenje to cudo ima da te sluzi do kraja zivota. Sa presekom jezgra od 400cm2 njegova nominalna snaga je cirka 160KW, sto je snaga jedne lokalne trafo stanice....znaci ako ima odgovarajuci precnik zice namotaja, a verujem da ima, znaci da je prakticno neunistiv. Verovatno pise negde na plocicama (nisam detaljno pregledao slike) podaci o intermitenciji za razne struje, ali ja verujem da to ima 100% bar na 200A, ako ne i na vise. Jednom recju - svaka cast na izboru! To sto rece da vuce 39A na "leru" sigurno nije, to je neki drugi podatak. Kod transformatora struja praznog hoda na primaru ide reda nekoliko A kod vecih, znaci to ne treba da te brine (jedino ce u prvom trenutku paljenja povuci veliku struju dok se ne uspostavi induktivni otpor pa ce trebati "tromi" osigurac).

 

Predpostavljam da je jezgro trostubno i da ide na trofaznu struju na D ili Y (mozda ima i preklopnik) pa da onda, sa tri sekundara, ispravlja pomocu mosta sa 6 dioda na jednosmernu, procitah da je neko spomenuo da nema naizmenicnu struju pa ako je tako ovo bi mogao da bude razlog - sa trostubnog trafoa je tesko izvuci naizmenicnu struju za zavarivanje tj. ima tri sekundara pa se vezuju u Y ili D sto daje tri izlaza (faze) a ne dva (fazu i nulu) kao kod dvostubnog sa jednim sekundarom, dakle dva izlaza (+ i -) se dobijaju ispravljanjem trofazne struje. Mada ovo je samo moja predpostavka, ne znaci da je kod tebe tako radjeno.

 

Inace i ja sam pre par meseci kupio jedan aparat, doduse mnogo manji (45KG), rucno radjeni trafo, primar motan Cu trakom 5 X 1.5mm a sekundar istom tom ali cetvorostruko....ostecen je primar pa ga upravo spremam za premotavanje. Kad zavrsim trebalo bi da ima 100% interm. na oko 80A a trebalo bi da moze da potegne i do 200A na krace vreme bez problema....

 

Svaka cast na poslu jos jednom!

 

Pozdrav, Aco

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Dobanovci

aparat je super,ti aparati mogu da rade dugo i nemogu da se ugreju ko jeftiniji inverteri pa moras da cekas da se ohlade da bi nastavio da radis,kod njega sa tim neces imati problema,samo vodi racuna da u gorioniku imas uvek vode jer kada varis

aluminijum treba ti velika amperaza i desavalo se ljudima tig kabal crkne jer nije imao hiadjenje, a to je onda stavka od 200 evra pa na gore. nego da te pitam jel imas felnu za cbr 600 f1 1990

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: loznica
  • Motocikl: HONDA TA

pozz kolega.ja sam prosle godine kupio neki japanski sporet starije generacije(1978) AC/DC200a uvezao sam ga iz svajcarske,ovde me kostao 1000e.

pravio sam sebi aluminijumski camac.4mm lim.velika povrsina,al se brzo greje.trebala mi je struja od preko 150a. sva instalacija unutar zidova mi je izgorela!! ti stariji aparati vuku mnogo struje,oprez!! morao sam da lupam spoljni zid kuce i direktno da dovodim struju iz strujomera. camac sam napravio,vrh je.a u medjuvremenu sam stekao i nesto iskustva u varenju Al. vidim da je tvom aparatu donja granica ampraze 35a.to za neke tanje stvari zna biti i mnogo.. puna boca argona moze da se nadje za oko 150e,a punjenje je oko 4000din. kad izduvas dve boce,mozes reci da si nesto naucio.  obavezno automatska maska. neka te sluzi dugo. pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Da iskoristim naslov teme.

Zanima me cemu su namenjeni inverter aparati za varenje koji su na kp 60-70e? Pise kao nekih 300A. Konkretno pitam zbog nekih limova (ne tankih bas) i tanjih cevi. Imam 2 elektricna aparata i od toga je jedan bas jak ali nisam neki strucnjak za varenje, kazu sa ovim inverter se lakse vari. Planiram neki co2 pa da se ucim ali me ovi trenutno privlace zbog cene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Realno, to sto piše 300A nema veze. Za cevi i limove 2-3 mm je to sasvim ok. Najveći problem kod tih aparata je garancija koja je pod znakom pitanja. Taj neki kineski Kzubr (400A mig/mma) koristi profi varilac koji dolazi kod nas u fabriku kad treba nesto da se zavari sa atestom. Ja nisam mogao da verujem, a on se kune u njega. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Uzmeš ovaj, cena dobra, a ima garanciju. Ima čak i neke napredne funkcije.

WWW.WOBYHAUS.CO.RS

- Jačina: do 120 A- Prečnici elektrode: do O2.5 mm- Radni ciklus: 60%- Težina: 3.4 kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Nista ne uzimaj Womax, em los kvalitet, ne mozes nabaviti ni obican dio koji sam mijenjas, vec ti salju u servis, ja sam od njih bio nauzimao nekog alata i vec se opametio, zavrsili su.

Ja koristim skoro 10-tak godina Einhellov BT-IW160 i odlican aparatic,3.2 rutilnu saljeva kao od sale, zapinje sa bazicnom ali one bi se trebale osusiti sto ja nisam, a i ne vjerujem da ces je ikada i koristiti u toj dimenziji. Sigurno da ima jos dobrih ali za ovaj ti pricam iz licnog iskustva.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 321 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Odličan inverter Kineskog proivođaća Hugong. Može da se nađe i za manje para. Stranicu ti šaljem kao ilustraciju.

 

https://www.superalati.rs/user/aparati-za-varenje/hugong-inverter-extreme-160-hobby-988620/66_3440_214332_1_0_0/item.jsp

 

 

Potraži malo o firmi a o modelu možeš da pogledaš na ovom klipu:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ima neko preporuku za automatsku masku?

 

EDIT: ^ Gdje ima za manje love, jer ja ne nađoh nigdje?

A kad smo već kod svega toga, može preporuka i za elektrode? Koliko čujem Jadran/Jesenice nisu više ono što su bile...

Promenio član castor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

I ovaj Ingco nije los. Ima moj drugar, testirali smo ga do besvesti i radi ekstra. Hugong je odlican aparat. To je nejveci proizvođač aparata za varenje u Kini. Garancija vredi jer ima delova. To je u stvari najbitnije kod garancije. 

Maski za varenje ima raznih cena i kvaliteta. Zavisi koliko love, ali za oko 5000 dinara imaš Stanley. Odličan mehanizam za podizanje i spustanje, kvalitetna plastika, dobar odziv. Lepa na oko. 

Jasenice su i dalje dobar izbor elektrode, mada moraš znati za koji materijal ide koja elektroda i na kojoj amperazi se koristi. Ja za varenje "za svaku priliku" koristim plave 1000s rutilne 2,5mm. Ne smrdi kao žuta, lep var i tačan, ne mora da bude sve idealno čisto. Sljaka se lako obija. Ne prska mnogo. Lakse pali od crvene. Esab su isto odlične, vrh, ali ne znam sad napamet koja je oznaka rutilne u klasi ove Jasenice. 

Ja bazične ne koristim pa ne mogu da komentarišem. 

Znači traži plave Jasenice pola kg pa probaj. To ti je oko 400 din /kg. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Koliko vidim Kriger i Ključ13 preporučuju i Elektrode Zagreb RC8, Oerlikon Fincord M, Boehler Fox OHV. Za Oerlikon sam negdje pročitao da su dobre i lake za varenje, nema puno šljake, lijep je var i pogodne su za početnike. Koliko sam skontao svaka tanko oplaštena elektroda ne bi trebalo da ostavlja puno šljake.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7075 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Pre svega da napomenem, nemam pojma o varenju, nevin sam ko suza, od nedavno sam vlasnik Womax inverter aparata za varenje, i imam pitanje u vezi uzemljenja aparata, 

znaci nazad na aparatu ima posebno uzemljenje u vidu malog sarafa i iznad njega znak uzemeljenja, i pise u upustvu da to treba uzemljiti da aparat ima stalno uzemljenje, a ne pise kako to izvesti, dal da zabodem gvožđuriju u zemlju i povezem s kablom ili sta? :D
Nije mi jasno zasto to uopste ima kada na kablu koji se ukljucuje u struju vec postoji uzemljenje?

 

Evo slika tog šarafa za dodatno uzemljenje

 

IMG_20220304_195310.jpg

Promenio član Disko Nindža

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja mislim da je na tom šrafu kućište aparata uzemljeno. A to da treba uzemljiti da ima stalno uzemljenje znaci da ne guraš utikač u utičnice bez uzemljenja. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ma ima on to preko kabla (mozes i da proveris), ovi aparati se bukvalno nose na kaisu preko ramena na skeli gde jos i tu zicu da vuku majstori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Mislim da je to za one utičnice koje nemaju uzemljenje, pa da se direkt poveže uzemljenje na aparat, pošto ima i takvih utičnica/produžnih kablova i danas.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7075 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Aha, znači to je za slučaj da utičnica nema uzemljenje, nije baš najjasnije objašnjeno u uputstvu.

Hvala na odgovorima, biće još pitanja kad krenem da varim :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Da li nekom treba ozbiljan Co2 aparat? Prodajem svoj, kod mene je nekih 5 godina i nikakav problem nisam imao. U pitanju je Erfi od 250 ampera, transformator, nemacka proizvodnja. Prodajem ga jer mi treba monofazni za teren, da bude laksi i da mogu bilo gde da ga koristim da ne trazim trofazns uticnice. 
903394A4-85AD-4B93-B3FD-F432A66678F0.thumb.jpeg.2b232be4c349c64b2318545bc38ef157.jpeg26D1D11D-3EA9-4EB1-923A-E6F9536ABD1F.thumb.jpeg.21e23026d478bf3bff2c04fb17768ac0.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja