Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja podmazivaca lanca

Recommended Posts

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Jbte, tek sad vidim , koliko sam ja lenj...... momci Vama svaka cast extra to radite SVI...ja danas pocinjem sa prikupljanjem materijala za sistem, a zahvaljujuci Vama , to nece potrajati.

 

Mislim da cu napraviti, kombinaciju nekoliko prikazanih...videcemo , da li ce Frankestein da proradi :lol:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

...A kakvo si to ulje sipao, vidim crvenkasto?

 

 

Ovo ulje sipam: http://www.louis.de/...=detail_kontext

 

Probao sam i sa SAE90, ali ovo ulje je cudo :takoje:

 

Pretpostavio sam da je scott...

 

 

Ja sam ipak vise za SAE90 jer je scott lepljiv i ne mozes oprati motor od njega kada isprska.. sve se ulepaci... dok sa SAE90 lanac ostaje cist kao iz kesice fabricke da je izasao i lako se motor pere, i na kraju krajeva jeftiniji je i po preporuci proizvodjaca :D

 

Takodje nikom ne bih preporucio teflonski sprej i slicne lepljive gluposti jer upropaste lanac... Kada nisam koristio 2 meseca tu moju varijantu podmazivaca lanca jer sam nesto struju radio na motoru, pa sve vraticu, vraticu elektroniku nazad pa tako se oteglilo 2 meseca.. a ostalo mi MOTUL teflonskog spreja za lance sa O-ringovima, posle 3 nedelje, primetio sam da lupa nesto na motoru dok vozim, medjutim nikako nisam mogao da odgonetnem sta je, a kada sam nasao... hehe radosti.... jedva sam klestima mogao pomerati linkove koliko su tesno isli jer su uslinili duboko unutra sa prljavstinom i tim lepkom od podmazivaca..

 

Po meni, ko voli svoj motor, koju konjsku snagu vise, novcanik, i voli da ima vise vremena za sebe, koristice SAE90 :moto3:

 

pa sad..moja suzana 30.000km sa jednim te istim lancem....stavljen nov didov lanac,sprejom mazan ,530 je lanac...sa o ringom,motor 136ks...pran s vremena na vreme,retko kad mazan uljem...ali redovno pran na 1000do 1500km...i eto jos je dobar,zamenio 2x prednji lancanik, ne zato sto je crkavao vec zato da sacuvam lanac...

upalio par zadnjih guma,par puta tockaren,...druga redovno do 170 trecaa do 220,,,gazen punom snagom redovno...

i eto jos traje,mozda si ti los sprej koristio ali meni ce ovaj lanac jos da traje i jos je dobar...i uvek pazeno da nebude pretegnut ili prelabav,mada sam jednom dvaput dotezao...

nevidim sad neku famu da ce krace da traje ako se maze sprejom...mada,opet u svim knjigama od starijih motora pise jednom na kako kod kog 200 do 500 km namazati lanac sae 90 uljem..slazem se..dobra je i ovo stvar,ali opet nemora da znaci da je sprej bas bas poguban..pre ce biti da je nebriga pogubna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

"Konacno stigla zima, pa se opet zanimam elektronikom, trenutno radim na potpuno automatizovanom sistemu bez i jednog prekidaca i potenciomera, podseca pomalo na kutiju CDI-a.. Dizajniran je za montazu negde ispod maski motora. Ukljucuje se sa kontakt kljucem, i ne morate da mislite na podmazivac u opste. Unutra se nalazi i pistalica koja na sekund svaki minut signalizira ukoliko rezervoar za ulje ostane skoro prazan".

 

Gornji citat je bio povod da stupim u kontakt sa Nikolom-Iron Floyd.Takav podmazivač tražim godinama,neću da štelujem,neću da mislim da li slavina pusta ulje nekontrolisano....da skratim.

Nikola je to sve lepo osmislio,konstruisao,napravio...moje je bilo da to samo namestim na motor,radi se o VFR800 v-tec.

Uz pomoć komšije Saleta je sve to lepo namešteno.

Juče je bila proba,pređeno oko 100km i nema ni jedne kapljice ulja da padne kada motor stane.Nema nikakvog štelovanja,upalim motor i krenem....sve ide podmazano :lol:

Sistem je automatski,ima senzor brzine,senzor za kišu,elektronika spakovana extra,signalne lampice koje.......ma bolje da to Nikola objasni.

 

2DC21F82-6E3D-0846-8CF5-2B55938AE446_thumb.jpg

 

A6FD26A9-A569-D94F-9A1C-41E18C092CD8_thumb.jpg

 

F41AFD23-AB33-E349-A0E3-6A7BDA07CDFC_thumb.jpg

 

C154F677-BE73-0040-9FEE-1442345A4320_thumb.jpg

 

DF107554-B4E9-0E4E-BB82-82E02222A18B_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

Evo kako sam kod V- stroma 650 ugradio podmazivac:

 

Prvo sam napravio odgovarajucu plocicu od debljeg lima i na nju pricvrstio bocu i elektromagnetni ventil:

 

 

 

img0177.jpg

 

Onda ovako pripremljeno samo nasrafio na motor:

 

img0178.jpg

 

Onda ventil povezao na struju preko relea:

 

img0187.jpg

 

img0188.jpg

 

Slavinica...

 

img0186.jpg

 

I na kraju...scottoiler-ov dual injektor :D

 

img0189.jpg

 

kako dolivaš ulje obzirom da na mom stromu bočne plastike ne mogu baš tako lako da se skidaju (što nije slučaj sa afrikom) :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

"Konacno stigla zima, pa se opet zanimam elektronikom, trenutno radim na potpuno automatizovanom sistemu bez i jednog prekidaca i potenciomera, podseca pomalo na kutiju CDI-a.. Dizajniran je za montazu negde ispod maski motora. Ukljucuje se sa kontakt kljucem, i ne morate da mislite na podmazivac u opste. Unutra se nalazi i pistalica koja na sekund svaki minut signalizira ukoliko rezervoar za ulje ostane skoro prazan".

 

Gornji citat je bio povod da stupim u kontakt sa Nikolom-Iron Floyd.Takav podmazivač tražim godinama,neću da štelujem,neću da mislim da li slavina pusta ulje nekontrolisano....da skratim.

Nikola je to sve lepo osmislio,konstruisao,napravio...moje je bilo da to samo namestim na motor,radi se o VFR800 v-tec.

Uz pomoć komšije Saleta je sve to lepo namešteno.

Juče je bila proba,pređeno oko 100km i nema ni jedne kapljice ulja da padne kada motor stane.Nema nikakvog štelovanja,upalim motor i krenem....sve ide podmazano :lol:

Sistem je automatski,ima senzor brzine,senzor za kišu,elektronika spakovana extra,signalne lampice koje.......ma bolje da to Nikola objasni.

 

2DC21F82-6E3D-0846-8CF5-2B55938AE446_thumb.jpg

 

A6FD26A9-A569-D94F-9A1C-41E18C092CD8_thumb.jpg

 

F41AFD23-AB33-E349-A0E3-6A7BDA07CDFC_thumb.jpg

 

C154F677-BE73-0040-9FEE-1442345A4320_thumb.jpg

 

DF107554-B4E9-0E4E-BB82-82E02222A18B_thumb.jpg

 

Lepooo namontirano :D Bas mi je drago da si zadovoljan1moto3.gif1moto3.gif1moto3.gif Štancaću ih još, samo da stignem :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Evo kako sam kod V- stroma 650 ugradio podmazivac:

 

Prvo sam napravio odgovarajucu plocicu od debljeg lima i na nju pricvrstio bocu i elektromagnetni ventil:

 

 

 

img0177.jpg

 

Onda ovako pripremljeno samo nasrafio na motor:

 

img0178.jpg

 

Onda ventil povezao na struju preko relea:

 

img0187.jpg

 

img0188.jpg

 

Slavinica...

 

img0186.jpg

 

I na kraju...scottoiler-ov dual injektor :D

 

img0189.jpg

 

kako dolivaš ulje obzirom da na mom stromu bočne plastike ne mogu baš tako lako da se skidaju (što nije slučaj sa afrikom) :zvizduk:

 

 

Na poklopcu sam montirao gumeno crevce i izveo ga izvan plastika gore, sluzi i kao odusak i za dolivanje.:jee:, izvinjavam se sto posao nisam odslikao do kraja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Neznam kod vas ali kod mene na stromu prska i prska :gaa:, i to maksimalno zategnut protok skoro i suv lanac i maze gumu i to sa spoljne strane po gazecoj povrsini, cak sam i stitnik lanca produzio i ne pomaze, pogledajte slike pa ako neko ima ideju zasto je tako neka mi kaze.

 

img0542.jpg

 

img0545.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

nema tu leba, lanac dok god ima neshto na njemu ima da otresa. tebi je ladovina na crnu felnu, moja je siva :D

jedino ako mnogo umazhe da ne klizne al to mi se nije deshavalo :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Ma znas sta me najvise cudi, ugradili smo kod drugara na transalpa i kod njega uposte nema ni na felnu ni na gumu, njemu je toliko odvrnuto ulje da njemu kaplje ulje kod prednjeg lancanika samo, nikako ne ukapiram zasto :stabre:, posteno razmisljam da se vratim na sprej.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Ma znas sta me najvise cudi, ugradili smo kod drugara na transalpa i kod njega uposte nema ni na felnu ni na gumu, njemu je toliko odvrnuto ulje da njemu kaplje ulje kod prednjeg lancanika samo, nikako ne ukapiram zasto :stabre:, posteno razmisljam da se vratim na sprej.

 

nemam pojma :neznam:

ako ti je za utehu evo baci oko :lol:

1016152_10201532678381991_1503944262_n.jpg

 

pritom perem lanac na 1000km

 

u svakom sluchaju nechu skidati podmazivach jer me mnogo smara pranje i podmazivanje lanca, dovoljno da mogu da zhivim sa u*ranom felnom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

:staa2: Vaauuu!!! Ali guma ti je izgleda mi nedodirljiva.

ma i guma je dohvachena, al srechom samo unutrashnja strana, spoljna je chista pa ne brinem da chu da kliznem negde.

pritom kad stavim kofere, centralni je do ruchke i levi bochni ceo umeljan uljem kombinovanim sa prashinom i chime vech :D

 

show :lol:

 

zato ti kazhem, ne se brigash i samo gas ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ja ugradio na transalpu, i prilicno odvrnuo protok (potrosio bocicu ulja na 1.000km) na felni nema ni kapi :neznam: . Dosuo sam novu bocicu ulja i pici.

 

Jedino mi nije jasno zasto posle parkiranja iskapa nekoliko kapi ulja i stane. Sve spojeve sam zadihtovao silikonom. Jedino ako ne elektroventil posto sam uzeo polovan :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: pored ZR
  • Motocikl: cbr 500 f

Procitaj temu malo unazad, mislim da je neko resio takosto je stavljao manji precnik kapalica kod zupcanika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ma znas sta me najvise cudi, ugradili smo kod drugara na transalpa i kod njega uposte nema ni na felnu ni na gumu, njemu je toliko odvrnuto ulje da njemu kaplje ulje kod prednjeg lancanika samo, nikako ne ukapiram zasto :stabre:, posteno razmisljam da se vratim na sprej.

 

 

Ja ugradio na transalpu, i prilicno odvrnuo protok (potrosio bocicu ulja na 1.000km) na felni nema ni kapi :neznam: . Dosuo sam novu bocicu ulja i pici.

 

Jedino mi nije jasno zasto posle parkiranja iskapa nekoliko kapi ulja i stane. Sve spojeve sam zadihtovao silikonom. Jedino ako ne elektroventil posto sam uzeo polovan :neznam:

 

 

Zasto kapa kod prednjeg lancanika ne mogu da objasnim, osim ako motor ne stoji na nekoj nizbrdici, pa da je prednji lancanik nizi od zadnjeg. :stabre:

 

LM, ako iskapa posle parkiranja, to ne mora da znaci da "negdje curi", vec je cesce protok preveliki i lanac se natopi, a kad parkiras, sve se skupi na najnizu tacku i tu kapa.

Obicno je to na dnu zadnjeg lancanika, gdje je cesto i dovod ulja, pa se dobije pogresna ideja da "curi".

 

Ne znam kolika je ta bocica od kolege Stendovca, ali ako je veca od recimo casice rakije, onda "mnogo trosi" i to je 100% uzrok kapanja.

Ulje na gaznoj povrsini je takodje simptom prevelike konzumpcije ulja.

 

Stelanje podmazivaca je dug proces. Treba dosta ulja da iskapa dok se ne dobije ideja.

U svakom slucaju, dok god ima kapi nakon parkiranja >>> previse ulja dolazi na lanac. Osim naravno ako se vozi kroz vodu ili prasinu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Da ne bih imao tih i sličnih problema,čika Pera je montirao podmazivač koji je napravio naš kolega Iron-Floyd,sipaš ulje,voziš,zaboraviš na sve ostalo,nema štelovanja,kapanja....čuda-muda,sve radi automatski... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

koristio sam braunilu do nedavno promenio jer se zapushila, sad je onaj ulozhak za hemijsku olovku, iako je komad deblja cev mnogo bolje uspevam da kontrolishem protok (kuc kuc kuc). shto kazhe Mile natroshih se ulja a bogami i onih ventila za shtelovanje..

 

zavisi i od vremena, recimo zimi nikakvih problema, valjda jer je hladno i ulje postane gusto pa samim tim sporije kaplje, al zato leti na 40+ gotovo nemoguche da ga zaustavish koliko god zavrtao ventil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

zavisi i od vremena, recimo zimi nikakvih problema, valjda jer je hladno i ulje postane gusto pa samim tim sporije kaplje, al zato leti na 40+ gotovo nemoguche da ga zaustavish koliko god zavrtao ventil.

 

Naravno da je to na stvari. Na 35 curi 5x vise nego na 10. (give or take)

To je glavni sapletnik stelovanja gravitacionih sistema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Ja sam nabavio takvu slavinicu da mogu skroz da zatvorim protok, to sto prska okolo i nije problem, ali na gumu sa spoljne strane,to me bas nervira, mora da budzim neki bolji stitnik :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Ranije sam ugradjivao podmazivace lanca na svoje motore, ali mi je na kraju to postalo besmisleno jer moj Strom ima 36.000km na satu a lanac je do pola istegnut. Jedina prednost podmazivaca je sto ne moram da se saginjem i prskam sprej.

 

Na kraju krajeva, mislim da je najbolje resenje podmazivac lanca koji bi tokom voznje bio zatvoren, a rucno bi se otvarao samo par minuta pred kraj voznje da ispere i podmaze lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

koristio sam braunilu do nedavno promenio jer se zapushila, sad je onaj ulozhak za hemijsku olovku, iako je komad deblja cev mnogo bolje uspevam da kontrolishem protok (kuc kuc kuc). shto kazhe Mile natroshih se ulja a bogami i onih ventila za shtelovanje..

 

zavisi i od vremena, recimo zimi nikakvih problema, valjda jer je hladno i ulje postane gusto pa samim tim sporije kaplje, al zato leti na 40+ gotovo nemoguche da ga zaustavish koliko god zavrtao ventil.

Zato leti sipas gusce ulje tipa sae 90 i nema tih problema

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

slazhem se al nije mi praktichno. dok iscedim svo ulje sipam i podesim protok po novom ulju izgubichu zhivce..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja podmazivac vidim kao luksuz, da se ne saginjem / mislim o lancu. Produzen vijek lanca je samo bonus.

Nesto kao batler recimo. Ako je dobar, gazda se ne obazire i ne primjecuje da mu je sve potaman.

Druga krajnost je gazda koji sprema za batlerom i reze mu nokte.

Njemu je mozda ipak bolja opcija da ga otpusti, ako vec nije u stanju da dodje do boljeg.

I naravno sve nijanse izmedju, pri cemu je visina praga za svakoga drugacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja