Jump to content

Moto Zajednica

Sprint Apollo

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

@bleke, @delijo, ili ko moze da zna "bolest po simptomima" :

 

Juce prvi put da je zagrejan tesko upalio, za razliku od ovih 13 dana koliko je kod mene- a moja voznja se sastoji od 20-30 min lagano po kraju (sveukupno mozda 60 km).

-jeedva do 5000 obrtaja stigne, vise pravi buku nego sto ide, a preko oce da se ugasi maltene koliko se gusi ako se doda gasa.

-A danas do 4000 obrtaja jedva u bilo kojoj brzini, sa tendencijom gubitka snage jos. Zvao sam servisera iz Urban-motorsa, kaze mozda neki filter ili lose ulje ili gorivo. Ili neki fals vazduh nekako ulazi al ne provaljujem gde bi moglo, nista se ne vidi.

Skinuo sediste danas, proverio filter za vazduh, on lep cist ko nov. Probao sam na karburatoru jedine 2 dizne da cacnem, cisto da vidim ima li promene i nista.

 

Problem mi je da idem pogotovo u ovakvom stanju, negde daleko u servis, jer nije registrovan.

- zna li neko ko to moze da sredi na NBGD, Zemun, ili bliza okolina?

- sta bi moglo da bude ovo? (totalno zagusenje)

Pored toga sto nisam stigao ni da se pozabavim za zvukom same masine-onim metalnim stektanjem sto sam opisao vec (rece serviser da promenim ulje, mozda ce se resiti)...a sta ako nije?

Sta da radim? Help!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Nista konkretno ne bih znao da kazem dok ne bih video motor.

 

Eventualno neka nagadjanja:

 

Imas li filter goriva? Ako imas, verovatno se nije nista zacepilo (mada me bas i ne asocira na to, al ajd...)?

 

Imas li rezervnu svecicu? Pokusaj nju da zamenis i vidi sta se desava.

 

Proveri spojeve od bobine, mozda je los kontakt...

 

I na kraju CDI koji je mozda odlepio, najlakse ces eliminisati mogucnost tako sto ces prebaciti sa nekog drugog apolla i probas, ako znas nekog u blizini voljnog da ti pomogne.

 

Vezano za ulje ili gorivo, ne verujem da je to u pitanju. Od ulja moze samo da zariba u nekom momentu a ne da gubi snagu. Gorivo, mozes da zamenis novim za svaki slucaj, ali kinezi generalno nisu preosetljivi na kvalitet goriva. Jedino bas da si potrefio neku krdzu.

 

Vezano za gorivo, moguce je i da se filter zapusi pa proveri i to za svaki slucaj...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: novi bgd i zvezdara,united blok 70 kineska četvrt
  • Motocikl: TDM 3vd

Pogledaj gumu izmedju karba i cilindra u kakvom je stanju, izvadi svećicu vidi kakve je boje

A za servis na nbg-u znam sjanog čoveka i majstora kod kojeg sam održavao skuter za skutere je tata,radi i velike motore ali nisam imao iskustva ,jbg nije mi se kvario bivši motor sada ću da nadjem link

http://www.motofan.rs/  čovek se zove Goran servis mu je u jbc-u reci da te je uputio Marko galenika  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Hvala Vama dvojici.

Goran mi je drugar inace, skroz sam zaboravio da bi on to mogao da pogleda.

Ma rado bi ja dogurao i do Pazove Crnogrizu da baci pogled, al' crko bi.

Benzin sipam BMB95 na novoj Lukoil pumpi una kraju Prvomajske. Provericu svecicu, filter za gorivo, spoj bobine, CDI neam od koga da probam, a guma izmedju karba i cilindra- ne znam kako da je gledam... 

Sve se iskreno nadam da je neka glupost u pitanju. Kao kad nisam mogao da upalim a ono killswitch. A opet i strepim malo.

Ako stignem za vikend, ili od ponedeljka, samo da se organizujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Zbun- u Apollu mi stoji svecica NGK D8EA  ???

U manualu kaze da ide D8RTC ili DR8EC. A u istom na strani 19. pise D8RTC/D8REA  ???

Iscitavam Temu i vidim da svi zadovljni imaju NGK DR8EA.

 

Vlasnici, jel to konacan odgovor?

 

Sve osim svecice ili CDI-a je eliminisano (iskreno se nadam). Odo ako nije sve zatvoreno da je kupim i probam...

Javljam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

@ Tamanitu:

 

Kod mene je NGK DR8EA. 5500km bez greske radi. Sa originalnom kineskom se desavalo, redovno, da "proguta gnedlu" pri naglom dodavanju gasa u petoj brzini. Dakle stavi DR8EA i bices miran, barem sto se toga tice  :)

 

 

Pre neki dan sam pricao sa sluzbom rezervnih delova pa da vam prenesem neke cene. Lanac je 2300 dinara, prilicno jeftino. Lancanike u tom trenutku nisu imali ali je jos delova trebalo da stigne, nisam zvao nakon toga. Prednji amortizer je 3000 dinara PO JEDNOM STAPU, retrovizor ~1300. Za prednji tocak rekose oko 6000 ali ni sam covek nije bio siguran jer nije imao cenu pred sobom tako da ovo treba uzeti sa rezervom. Hladnjak je prosle godine bio 1400-1500, zmigavac (jedna komad) 900-1000, prekidac za paljenje, dakle desna strana, 1200-1300. Ne verujem da su se te cene menjale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: novi bgd i zvezdara,united blok 70 kineska četvrt
  • Motocikl: TDM 3vd

Odes na sajt, nadjes broj telefona masstehnic-a, zar je toliko tesko.  ;)

 

Ma nije teško zvao sam jednom isprebacivale su me jedno 2-3 puta neke devojčice i na kraju ništa  ???,reko lakše je ako ima direktan neki mob ili slično na sajtu neama tel službe rez delova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Juce je bilo tacno godinu dana da sam kupio Apolla. Posto sam ga prodao pre neki dan ovde cu skupiti sva iskustva, sve intervencije i dogodovstine iz tog perioda, da sve bude na jednom mestu. Verujem da ce nekome znaciti (a i novi vlasnik ce imati kompletnu istoriju na dohvat ruke :))

 

Dakle sve je pocelo ovako, 15.5.2009.

 

nr6lI_20090515001.jpg

 

-Kupljen za vreme poljoprivrednog sajma u NS na popustu, tada 1550 eura. Prva registracija 100 eura (dakle sada je zbog kursa verovatno nesto jeftinije).

 

7SW3D_20090516027.jpg

 

-Odmah iz radnje je nedostajalo nekoliko srafova.

-Prvi redovni servis na 120km (18.5.): zamenjeno ulje, zategnut lanac i sajla gasa, podesen ler gas, zamenjen prekidac stop svetla zadnje kocnice.

 

-Razrada, bezbrizno vozikanje :) U startu sam zamenio dosta originalnih srafova imbusima, cisto estetike radi.

 

-Drugi servis na 1100km (15.6.): ulje i dotezanje lanca. Prekontrolisani srafovi, nema problema sa njihovim odvrtanjem (svi bili polepljeni lepkom, fabricki)

 

-Posle razrade poceo se javljati problem sa topljenjem zadnjeg desnog zmigavca i desnog hladnjaka. Reseno varenjem cevke na kraj izduva a delovi su zamenjeni u garanciji. Hladnjak je stradao zato sto se usled izvrtanja motora iskrivila plastika cime je drasticno smanjen protok svezeg vazduha preko njega. Zmigavac je fasovao jer je auspuh bio postavljen previsoko. Taj problem je resen na sledecoj seriji motora koja je uvezena.

 

03S2A_20090630003.jpg

 

v74NA_20090626010.jpg

 

-Na 1800km puca sajla kvacila (naravno da sam tada bio 300km od kuce, u Sarajevu. Gradska guzva, letnja vrucina... Zanimljiva kombinacija :) ). Novu napravio kod majstora u NS za sitnu lovu :) U ovom periodu otkrivam da brzinomer laze. Opasno. 10-15% vise i za brzinu i za predjeni put.

 

-2500km procureo zadnji amortizer. Posto nije bilo nista kriticno zamena je ostavljena za sledeci redovni servis.

 

-2770km lanac je presekao kabel od prekidaca koji onemogucava paljenje motora sa spustenom nogarom. To je bio jedini put da je motor stao i da nije hteo da upali. Trebalo mi je neko vreme da vidim u cemu je kvar a potom i 2 min da ga otklonim. Na istoj voznji sam sipao neko jako lose gorivo sto je uzrokovalo da motor stuca pri dodavanju gasa... Iz nekog meni nepoznatog razloga od tada je potrosnja skocila za 10-20% bez obzira na rezim voznje.

 

-Treci redovni servis na 3060km (15.7.): ulje, filter ulja, svecica. Produvan vazdusni filter i podesen ler gas.

 

-3300km opet pukla sajla kvacila, majstor koji ju je pravio malko ofuserio sa jednim krajem...

 

-3480km zamenjen amortizer, desni hladnjak, zmigavac i cep rezervoara. Negde u to doba sam izradio i nosac kofera. Genijalan potez!!! Pre toga sam uspeo auspuhom da progorim dve ili tri torbe.

 

vfrDB_20091002004.jpg

 

-Redovni servis na 4920km (15.8.): zamenjeno ulje i filter, skinut prekidac za gasenje motora kada je spustena nogara. Konacno mogu normalno da zagrevam masinu :) Ovaj servis sam namerno obavio malo pre roka jer sam zeleo da posle toga detaljno sredim i ispregledam motor kako bih uocio neke eventualne probleme dok jos traje garancija (5000km). To se pokazalo kao dobra ideja jer je pregled pokazao da je amortizer ponovo procureo. Sad, od prvog amortizera me tako nesto nije zacudilo jer je svarno vozen po svakakvim terenima i nije bas bio pazen. Ovaj novi je crkao posle nepunih 1500km a za to vreme verovatno nije nijednom sisao sa asfalta. Tada je meni postalo jasno da je to fabricka boljka ovog motora, u servisu su i dalje tako nesto negirali. U to vreme se vec pojavila nova serija Apolla koja je imala drugaciji zadnji amortizer. Odmah je bio i zakazan servis za zamenu amortizera ali se ispostavilo da vise nemaju delove. Do kraja te sezone (kod mene je to bilo krajem decembra) sam slusao pricu kako su delovi poruceni i treba da stignu "za dve nedelje" . Kako je vreme odmicalo (samim tim i kilometri van garantnog roka) sve vise sam sumnjao da ce mi prihvatiti garanciju jednom kada deo stigne iako je dogovor bio bas takav.

 

-Na 5150km sam skinuo crevo onog sistema za ubacivanje svezeg vazduha u izduv. Posto nisam primetio nikakvu razliku u svakodnevnoj upotrebi (osim lepseg zvuka) crevo je vraceno na motor posle 1500km.

 

-Par dana kasnije a vec 1000+ km vise pocinju da se ispoljavaju lose strane curenja i omeksavanja zadnjeg amortizera. Naime posto ovaj model izvorno predvidjen za vece enduro tockove bocna nogara na SM modelu je predugacka (nece valjda da imaju dve razlicite duzine... kojesta :) ). To nije toliko veliki problem kada je amortizer podesen da bude tvrd i kada je ispravan. Medjutim sa omeksalim amortizerom motor ne moze da se parkira na ravnom terenu, mora biti bar malo nagiba. Na to nisam obracao paznju sve dok komsinica jednom prilikom nije zakacila motor i oborila ga. Steta: zadni zmigavac, prekidac za paljenje i pokidani kablovi od stop svetla prednje kocnice (ovo zadnje do danasnjeg dana nije sanirano). To je bio prvi put da mi je bilo drago sto motor ima kurblu jer dugmeta za paljenje vise nije bilo :)

 

- Na 6750km procureo hladnjak. Posto je cena krpljenja bila malo manja od cene novog uzeo sam nov. U servisu rekose da je i to standardna boljka Apolla, vecini hladnjak procuri a uvek na identicnom mestu... Posle zamene sam se napatio sa vracanjem plastika (pogotovo sa leve strane) a da stvar bude jos lepsa po svoj prilici srafove nisam zavrnuo kako treba sto je dovelo do njihovog ispadanja (prvi i jedini problem sa srafovima na ovom motoru i to mojom greskom). Par dana posle toga sam zamenio one originalne plastike koje treba da glume rucke sa udobnijima. Jos jedan genijalan potez :) Ponovo zadnji amortizer i dugacka nogara dovode do padanja motora. Ovaj put im je neophodnu pomoc pruzio kolega sa posla. Steta: desni retrovizor (budale pokusale da zalepe super-lepkom koji je iskapao kojekuda. Valjda pomislili da necu primetiti ako zalepe. Nisu uspeli...), izgrebana bocna plastika na rezervoaru i blago iskrivljen korman. Pad u mestu a takva steta...

 

-Redovni servis na 7600km (17.11.): samo zamena ulja. Tada je trebalo prekontrolisati i ventile ali kada sam video da majstor skida plastike da bi na toplom motoru to radio odustao sam :)

 

Do kraja godine se nakupilo jos 600km vozanja (ukupno 8178). Bilo je tu blata, snega, kise... Krajnje cudno za decembar mesec. Hladnoca se nije opste odrazavala na motor. Bez problema je palio i na 2-3 stepena, potrosnja standardna, sve kako treba.

 

Negde u jesenjem delu sezone lanac je poceo neravnomerno da se isteze a prednji lancanik da pokazuje znakove potrosenosti. "Brizno" odrzavanje i podmazivanje kombinovano sa uslovima voznje svakako nisu pomogli :) Na jednoj seansi Oranja lanac je povukao "nesto" sto ga je zablokiralo. Srecom bio sam u fazi izgurivanja motora iz nekog gliba tako da nije bilo posledica po mene. Dok nisam primetio da motor nece da ide napred lanac je trpeo opterecenja (vec zategnut a ja pokusavam da pokrenem motor u svim brzinama) i verujem da je taj jedan dogadjaj veoma sasluzan za tu istegnutost.

 

j3EaB_20091113095.jpg

 

MiOQY_20091113060.jpg

 

Ov64Y_20091207029w.jpg

 

-23.12. zapakovan u garazu na zimsku pauzu.

 

-19.2.2010. je doslo vreme za reaktivaciju masine. Akumulator nije davao znake zivota (osim blagog zujanja kada pokusam da verglam) tako da mi je tada ponovo bilo drago sto ima kurblu. Do trenutka kada sam bio spreman za voznju vec je pao mrak i pocela kisa. Posto sam bio u "civilnoj" garderobi to je znacilo da od voznje nema nista. Zapravo nekom normalnijem bi to znacilo To. Ja sam naprosto morao proveriti da li sneg na Fruskoj Gori otopio :) Sezona pocinje lose jer sam vozeci iza nekog kombija uspeo da pokupim solidnu rupu na putu. Na mokrom i klizavom asfaltu nije bilo price o kocenju u tih 5m. Steta: prednja felna solidno iskrivljena, zadnja minimalno. Nisam uspeo naci majstora koji bi se time zanimao :(

 

Sutradan u gradskoj voznji zadnji amortizer konacno i definitivno ispusta svoju dusu. Dovlacim se do kuce i tu pocinje neplanirana faza odmora i doterivanja motora u estetskom smislu.

 

m09jq_20100226010.jpg

 

Za to je naravno zasluzan servis. Kako servis? Ovako:

Dan 1. -Dobar dan, imate li zadnji amortizer za Apolla?

           -Nema, delovi treba da stignu na carinu za par dana i jos par dana da se ocarini. (u pitanju je raj februara)

 

Dan par+par: -Dobar da, imate li zadnij amortizer za Apolla?

                      -Ocarinjeni su delovi, stize nam kontejner sutra-prekosutra.

 

Sutra-prekosutra: -Dobar dan...

                             -Ocarinjen nam je kontejner u kom nisu delovi za Apolla, bice i to za koji dan. Dajte vi meni br telefona pa vam se javimo kada stigne.

 

10-ak dana kasnije: - Dobar...

                               -Frka nam je oko sajma, ja vise ne radim sa delovima, nije ocarinjeno. Bice posle sajma (misli se na sajam u BG)

 

Kasnije:  -D...

             -Ne znam.

 

Tada sam odustao od zvanja momka koji je zaduzen za delove i poceo da zovem direktno Masstechnic. U toj fazi cela prica je vec postala smesna i trajala je vise od mesec dana. Posto je bilo ocigledno da ni oni sami nemaju pojma sta ce biti i kada odluio sam da sredim auspuh, to je bilo par dana zanimacije. Onda isto tako i za poliranje tockova, 2-3 nedelje zanimacije. HVALA Masstechniku sto su mi obezbedili vreme da se zanimam sa tim nevaznim detaljima. Negde u tom periodu ponovo je uspeo da mi padne motor u mestu, ponovo je stradao desni retrovizor.

 

Jos kasnije: -Dobar dan...

                  -Delovi su nam na carini 3 nedelje, trebalo bi svaki dan. Zovite za 2-3 dana.

 

Za 2-3 dana: -Dobar dan...

                     -Carina, problem sa papirima, ne znam sta da vam kazem, bice... Zovite dok ne stigne.

 

To je valjda bio prvi realan odgovor. U narednom periodu je usledilo jos nekoliko takvih razgovora sve dok:

 

-Dobar dan...

-Stigli papiri, carini se, bice sutra ili najkasnije za tri dana u skladistu delovi.

 

Posle tri dana: -???

                       -Stigli papiri, carini se, bice sutra ili najkasnije za tri dana u skladistu delovi.

                       -???!!!

 

Razocarenje, veliko. Prvi put da sam realno ocekivao da cu se voziti. Vise nije bilo smesno...

 

-Pred sajam u NS odlazim do servisa, tamo kazu da je stvarno ocarinjeno, da se delovi prenose u skladiste i da ce biti posle sajma. Potvrdjuju mi da nece biti problema sa garancijom jer je kvar prijavljen na vreme.

-Posle sajma odem u servis i dobijem amortizer!!! Posto sam starog skinuo (jbg, bilo mi zanimljivo da vidim kako to sve izgleda) nisam mogao motor odvuci do servisa tako da sam montazu obavio sam, doduse uz pomoc prijatelja :)

 

To je bio 28.4., svega 2 meseca od kako su delovi stigli na carinu.

 

Pre neki dan me zovu iz Sprinta, kazu stigao im amortizer. Lepo od njih sto su me se setili :) Pored svog tog cimanja moram pohvaliti ljude koji su mi se javljali na telefon, bar 3-4 razlicite osobe. Svi su svaki put bili vrlo ljubazni, nije im smetalo sto ih stalno zivkam. Naravno bile je vise razgovora nego sto je gore nabrojano, ovo su samo izvedeni oni sa presudnim dogadjajima :D

 

Usledile su 2 nedelje vozikanja. Posto je motor bio u oglasima drzao sam se asfalta. Akumulator je dosao sebi i jos uvek fercera kako treba. U ovo doba sam se odlucio i na ugradnju INSIS sistema za automatsko podmazivanje lanca. Sve pokupovao, montirao na motor ali nisam stigao da ga pustim u pogon. Trebalo bi jednom da se vidim sa novim vlasnikom da to zavrsim do kraja :)

 

MhPK0_20100503001.jpg

 

kbQIo_20100507005.jpg

 

11.5. Ode... 8660km ukupno.

 

Prodat je za ~900-ak eura, pre obnove registracije (posto je u pitanju zamena za kojesta ne znam jos pravu cenu dok ne rasprodam to sto sam dobio. Pod uslovom da uspem prodati...) Jako velik gubitak para pogotovo kad se setim ulaganja (nosac kofera 20, rucke 10, sve polomljeno sto sam zamenio 40-50, retrovizori koje sam tek porucio a prosledicu ih kupcu 25...) Registracija 100, redovni servisi ~60. Farbanje auspuha, poliranje felni NEPROCENJIVO :)

 

Plan mi je bio da napravim barem 10000km do isteka registracije ali dva meseca cekanja amortizera su to osujetila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Dakle godinu dana i 8700km je bilo sasvim dovoljno da se dobro upoznamo:

 

Iz radnje je ogibljenje bilo jako tvrdo. Tvrdo do te mere da je smetalo. Kako su kilometri odmicali, a pogotovo zamenom zadnjeg amortizera, ovo je postajalo sve slabije izrazeno. Na kraju bih cak rekao da je bilo taman onakvo kakvo i treba da bude.

 

Zavrsna obrada nije na visokom nivou ali meni to uopste ne smeta. Kada ovaj motor nov bude kostao 4000 eura umesto 1500 tada ce smetati. Ovako je to jedna nebitna sitnica. Nalepnice su vrhunski skrnavo polepljene mada same po sebi mozda cak i kvalitetne :)

 

NxQaS_20090606014.jpg

 

Prekidaci deluju kao igracke ali zanimljivo je da rade bez greske. Originalne rucke su zapravo bleda kopija pravih rucki :) Resenje tog problema kosta 10 eura.

 

Sediste je bilo i ostalo neudobno ali se covek navikne na to (pravio 350km u jednom danu sa suvozacicom, no problemo).

 

0pFya_20091005004.jpg

 

Polozaj u voznji je fenomenalan. Ledja ispravljena, ruke opustene. Bolje od toga ne moze. Zastita od vetra je nikakva. Moje iskustvo kaze da je nikakva zastita puno bolja od lose. Ovako postoji stalno strujanje vetra koji ne zamara jer brzine nisu velike (100-110 km/h). Sa losom zastiton (KLE) javlja se turbulencija koja baca glavu na sve strane sto vec nakon 3min nije zanimljivo.

 

IVRMh_20090803110.jpg

 

Potrosnja mala. Od 2.6l (na otvorenom) preko prosecnih 3.2 do 4.2 (ovo je bilo samo jednom. 80km offroada po blatu, kroz potoke i tako to. One slike gde je motor zaglavljen u vodi i lanac se ne vidi od blata su sa te voznje :)) Po kineskim podacima rezervoar ima 6.5l, po Sprintovim 8.5 a najvise sto sam ja sipao je bilo 7.3. Ni tada nisam ostao bez goriva tako da ne znam stvarnu zapreminu. U svakom slucaju staje dovoljno goriva za 200km u bilo kom rezimu voznje.

 

h4lmB_20090618023.jpg

 

Dobar far sa halogenom sijalicom. Kada se jednom podesi da svetli tamo gde treba (to zahteva malo grunfovanja) daje sasvim upotrebljivo svetlo. Sva ostala signalizacija je sa LE diodama sto je po meni dobra stvar.

 

Auspuh preglasan za moj ukus a narocito pri naglijem ubrzavanju. Doduse verujem da bi vecina cenila ovu osobinu jer je zvuk sam po sebi prilicno lep.

 

Pre kupovine sam ocekivao razne sitne probleme koje ima vecina "Kineza" i bio sam spreman za to. Sitni problemi su potpuno izostali ali me umesto njih docekao hladan tus u vidu cuvenog Zadnjeg Amortizera. Prvo i jedino razocarenje motorom sam doziveo kada je amortizer procureo po prvi put jer to ipak predstavlja ozbiljniji problem od srafica i kojecega.

 

1wokF_20090730078.jpg

 

Snage sasvim dovoljno za sve osim Vojvodine i autoputeva. Sa prestizanjem nisam nikada imao problema, verovatno zato sto ne prestizem na punoj liniji vec samo gde je to i dozvoljeno. Cim se docepa krivina ili uzbrdice motor pokazuje za sta je zapravo namenjen. Na takvim putevima se jako retko desavalo da me neko prestigne a ne mogu reci da sam forsirao ili rizikovao u bilo kom smislu. Dvoje oseti na ubrzanjima i uzbrdo, krajnja brzina ista.

 

404.jpg

 

Kocnice mi u startu nisu ulivale poverenje ali je to vremenom sve doslo na svoje mesto. Tokom prosle godine sam par puta isao na poligon da vezbam kocenje i motor se bez problema dize na prednji tocak. Pri tome ne mislim na namerno dizanje vec spontano, usled jakog kocenja. Ovo naravno vazi na mestima gde je asfalt dobar, u protivnom tocak klizi :)

 

tAchm_20090927008.jpg

 

Gume... Po suvom sasvim zadovoljavajuce, nisam imao nijednu neprijatnu situaciju zbog njih. Na mokrom je vec druga prica. Vise puta mi se desilo da motor u krivini pri maloj brzini i nagibu proklizne zbog nailaska na vlazan komad asfalta. Zebre su takodje vrlo zanimljive :) Van asfalta su gume sasvim upotrebljive dok ne naidje blato. U blatu su bespomocne... Doduse za to nisu ni predvidjene tako da im se to ne moze uzeti za zlo. Navozao sam se i po zaledjenim putevima i po pljuskovima. (Zanimljiv dogadjaj od zimus: Vozim se grebenskim putem na Fruskoj Gori, led svuda... Nailazim na lika sa kombijem koji pokusava da se okrene jer ne sme dalje. Pomognem mu da se vrati na put a covek kuka kako je klizavo, ne zna da li ce moci dalje. Ja na motoru a njemu klizavo... :D Verujem da me nije smatrao za posebno normalnu osobu. Uglavnom ubedih ga da nastavi.) Svakako je preporucljivo zameniti ih kvalitetnijima. U Motoboxu imaju Continental-ove gume za SM motore male zapremine, sto Apollo i jeste, koje su zimus kostale 50-ak eura na popustu (prednja i zadnja). Regularna cena je 70-80 eura.

 

hsIeK_20091223009.jpg

 

Problemi?

Kod mene je fabricki auspuh bio postavljen previsoko sto je dovelo do topljenja zmigavca kao i zadnje plastike (sredjeno na kasnijim serijama).

 

Kablovi lose sprovedeni tako da ih je lanac mogao preseci.

 

Hladnjak je procureo ali se i to lako i jeftino resi.

 

Meni je lanac prerano poceo da pokazuje znakove zamora, kao sto sam napisao ranije verujem da je tome uveliko doprinelo lose odrzavanje iskombinovano sa nepovoljnim uslovima upotrebe. Takodje je preporuka da se komplet lanca i lancanika zameni kvalitetnijim sto je 100-ak eura investicije. O ovome sam detaljno pisao ranije, sada se ne bih ponavljao.

 

Jedini ozbiljan problem jeste sa zadnijm amortizerom. Meni su crkla dva komada iz one prve serije. U servisu mi rekose da ti odlaze bez obzira sta im se radi i kako se paze. Problem bi trebalo da je resen novom serijom amortizera ali nazalost postoji par slucajeva da su i oni procureli :( Ovo nije ni bezazlen ni jeftin problem. Jedino resenje koje ja vidim jeste zamena nekim kvalitetnim amortizerom sa japanskog motora.

 

Problemi koje ja nisam imao a pojavljivali su se:

-Alanser. Ne znam kako, ne znam zasto niti pod kojim uslovima. Bilo je vise slucajeva.

 

-Semering na vilama. Opet ne znam nista o tome, a desava se.

 

-Lom zupcanika prve brzine u menjacu. Ja znam za 2 ili 3 slucaja. Jedan je od tockarenja (negde na pocetku teme se momak zalio), za drugi mi je receno da je takodje od divljanja ali nemam blize informacije. Ovo takodje moze da se ispostavi kao ozbiljniji problem i mene bi mogao odvratiti od kupovine Apolla. Za razliku od amortizera koji moze da se zameni ovo je mozda cak i veci problem...

 

Koliko znam to bi bilo to :)

 

 

Potrosnju ulja nisam zabelezio, na servisima su radjene jedino zamene ulja i filtera uz normalna podesavanja u pocetku. Prijatno me je iznenadilo to sto su svaki put imali sve rezervne delove koji su meni trebali (naravno izuzev amortizera ove godine) tako da i pored svih nabrojanih problema nisam izgubio nijedan jedini dan prosle sezone (hladnjak, prekidaci, retrovizor, zmigavci, prvi amortizer).

 

Opsti utisak posle svega? Polovan bih kupio ponovo da sam u poziciji i mogucnosti da kupujem. Verovatno po prvi put u zivotu smatram da se ne isplati kupovati novu stvar (sve ostalo je bolje novo, samo sto mi nemamo para...). Za razliku od ostalih kineskih motora Apollo nema decije bolesti koje ce se prelezati a nakon toga ide bezbrizno druzenje. Umesto toga ima relativno ozbiljne probleme koje ce vlasnik pre ili kasnije morati da sredi iz svog dzepa tako da je bolje da nabavna cena motora bude 800-900-1000 eura nego 1400 koliko trenutno kosta nov (ne racunam sajamske popuste). Pri tome najpre mislim na zadnji amortizer. Onaj problem sa zupcanicima je druga bitna stavka u ovoj prici. Za sada je relativno redak problem ali mene je ubedio da pozurim sa prodajom...

 

Da je motor ostajao u mom vlasnistvu tokom zime bi sasvim sigurno dobio nove gume, sada bih bio u procesu nabavke lanca i lancanika a intezivno bih tragao za odgovarajucim zadnjim amortizerom. Bez amortizera pricamo o investiciji od 170-180 eura za prlicno dug period buduceg koristenja. Nije mnogo a podiglo bi nivo motora znacajno.

 

Sticajem ne bas srecnih okolnosti moj primerak je postao suvisan 5 dana nakon kupovine... Ovo mu je zamena, KLE iz 2006 sa 12000km.

 

404.jpg

 

jN1B7_moto119.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: novi bgd i zvezdara,united blok 70 kineska četvrt
  • Motocikl: TDM 3vd

Svaka čast za predstavljane i iskrenost i svaka čast za strpljenje koje bi mene odavno izdalo da sam bio u tvojoj koži , ovo je ujedno  reklama i antireklama za uvoznika,mada kada se saberu utisci,.... ljudi i nisu toliko loši, ispali su korektni

a što se tiče uvoza amortizera nažalost u našem jadnom i izmučenom Srbistanu stvari oko uvoza carine stvarno tako funkcionušu

"bi će" ..."a kada"....."ne znamo"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Hvala, hvala :)

Nisam ja ovde napisao nista sto ranije nisam, samo je sada sve lepo na jednom mestu :)

 

 

Problem sa uvozom delova je bio izazvan nekim papirom. Nisu ga imali ili su imali pogresan. E sad zasto je za dobijanje novog papira trebalo dva meseca meni nece nikada biti jasno...  :-\

 

Inace sada su porucili one delove koji su se tokom prosle godine pokazali problematicnima (u prvom redu su amortizer i 'ladnjak) uz nesto potrosnih delova (lanac, mozda plocice. za plocice nisam pitao. takve stvari). Prednje amortizere NISU porucili tako da ako se i to pokaze kao sistematicni problem bice svega... Za sada imaju nekoliko komada od raskupusanih motora iz prosle godine. Znaci ako nekome ode amortizer napred neka im se sto pre javi dok jos imaju...

 

Mislim da je od mene dosta za danas, hvala na paznji  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Svaka cast Gligo. Ovo bi bilo dobro prebaciti na pocetak teme da potencijalni buduci vlasnici dobiju ciste informacije bez iscitavanja svih 36 strana.

Da dodam jos jedno pitanje : da li je problem sa hladnjakom trajno resiv ili je samo metoda zakrpi pa dokle stigne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

odlicno predstavljanje motora! ovo bi bilo dobro da se zalepi negde da je uvek vidljivo i dostupno buducim, a i sadasnjim vlasnicima...

svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Svaka cast Gligo. Ovo bi bilo dobro prebaciti na pocetak teme da potencijalni buduci vlasnici dobiju ciste informacije bez iscitavanja svih 36 strana.

Da dodam jos jedno pitanje : da li je problem sa hladnjakom trajno resiv ili je samo metoda zakrpi pa dokle stigne?

 

Prvi hladnjak je izdrzao 3500km, zamenjen je zato sto se sav iskrivio ali nije curio. Iskrivio se mnogo ranije, negde na 1500km ali je sasvim lepo radio i tih dodatnih 2000. Drugi je gurao 3300km i procureo. Ovaj sto je sada na motoru ima 2000km a vreme ce reci kako se pokazao.

 

Serviseri misle da hladnjak crkava zato sto se bocna plastika kaci direktno na hladnjak. Posto je to jedini oslonac u donjem delu svaki pritisak kolena, da ne kazemo i pada, opterecuje hladnjak... Donekle zvuci logicno ali  je diskutabilno da li je zaista to u pitanju.

 

Na slici se lepo vidi nacin kacenja plastike. Dakle direktno na hladnjak. E sad zasto svima crkne desni a ne levi... Ko zna. Mozda zato sto je iza levog ventilator a iza desnog ne. Mada i taj ventilator se jako retko pali, samo u gradskim guzvama i oranju kada je vruce napolju.

post-5612-12879075675063_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Danas sam najzad nasao japansku NGK DR8EA, 330 din u EuroAutu, Ugrinovacka. Instalirao je i- nista! Sve isto  >:( Karburator ili CDI? Glupa situacija, ne smem da teram motor a on ni ne moze da ide, cak ni na tehnicki i reg. Sad se gusi do 3000 max. Zvacu sutra Urban da pitam, odo u krevet momentalno  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

a jesil probao ono da ispustish gorivo pa sipash litar drugog, chisto da vidish da nije neka voda ushla ili neshto slichno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ja bih rekao da je puko difuzor - gumeno metalni deo izmedju karba i motora ili nesto nije u redu sa dovodom goriva ili mozda cdi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Elem, pricah sa Delijom, kaze da karburator 99% pravi problem, zapusi se i pored filtera. Tako da cu u cetvrtak da odguram do Motofana da ga skinemo i vidimo koji mu je $^*. Drzim fige da je to kraj "mukama".

A trazeci po Netu svasta nadjoh da je ovo nas karb (zar ne):

http://elescooterparts.com/parts/PZ-30/PZ30.html

Jel pravi MIKUNI u Apolu, ili njegova kopija?

Doduse videcu sta pise na njemu kad ga uvatim za gusu  ;)

post-10419-12879075948063_thumb.jpg

post-10419-12879075950533_thumb.jpg

post-10419-12879075951379_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: novi bgd i zvezdara,united blok 70 kineska četvrt
  • Motocikl: TDM 3vd

Trebalo bi da je pravi Mikuni bar na mom tako piše  :) ,šta ti kaže Goran?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Pancevo

"Rasplakao" mi se amortizer i to momack :'(i, po recima ovlascenog servisera dobicu drugi u garanciji :), samo da nebude ko Gligin pa da se nacekam do kraja sezone. Uzgred koliko kosta registracija? Istice mi ovih dana pa orjentaciono, ako neko zna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja