Jump to content

Moto Zajednica

Prvo solističko putovanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Moto Morini X cape 650

Pozdrav svim, Obzirom da sam pročitao gomilu putopisa ovde i prikupio dosta informacija i ideja gde kad i kako otići resih da i ja podelim svoje skromno iskustvo sa vama.

 

Da napravim kratak uvod u celu dogodovštinu ovo mi je druga sezona i moje PRVO ozbiljno putovanje van okvira Balkana. Prošle godine sredinom Jula sam postao vlasnik Moto Morinija x Cape 650 sa kojim sam već u tom ostatku sezona nagurao nesto preko 8000km i definitivno rešio da želim ići na putovanja bajkom. Da! Zaista dobar osećaj.. Te 2023 je bilo dosta tura po Srbiji prativši mapu i tekstove kolega i zaista predivna mesta sam otkrio pride jako često sam išao na  Alpinističke ture po našim stenama  tako da poznajem planinske predele no doživeti ih na ovaj način je nešto sasvim novo. Dakle da rezimiramo / kao / znam šta radim, većinu putovanja idem sam i imam zaista dobru volju.

 

Početak ove sezone je već bio uveliko isplaniran prvo kratko putovanje po Hrvatskoj, Italiji, Slovniji (Rijeka, Pula, Umag, Trst, Venecija, Bled, Ljubljana i Maribor) pa nekih oko 2300km i priprema za veličanstveni krug koji toliko želim i o kome sam toliko toga pročitao.

 

Dakle radi se o kružnoj maršuti Srbija - Hrvatska - Slovenija - Austrija - Italija - Švajcarska - Francuska - Italija - Hrvatska - Bosna - Srbija, naravno kad bi se sve tako i desilo..  Ok da počnemo.

 

Pre puta sam pribavio sve sto sam smatrao da mi je neophodno za ovo putovanje, osnovni alat, neka nova oprema (super izgovor za kupovinu novih komada opreme) uzeo putno osiguranje i pomoć na putu i naravno odvezao bajk da se pregleda i dotegne sve da ne bi imao problema.

 

30.08.2024. 06h polazak, konačno krećem na ovo dugo planirano putovanje. Put dosadan Beograd - Ljubljana 551km dolazak i prenoćište naravno lagana setnja kroz predivnu Ljubljanu, usput naletim na "Halo Leskovac" i naravno morao sam da svratim.. Gurmansku nemojte propustiti odlična je! Okej klopao, prošetao, stigao u smestaj palim laptop i jurim smeštaj za sutra noć. Pošto sam imao plan putovanja koji je svakako bio podložan izmenama smeštaj sam gledao sa destinacije za destinaciju.

 

31.08

Oko pola 7 krećem put Kranjske Gore, prvi prevoj za taj dan je Vršić pass zaista prelep i odlično zagrejavanje kratka pauza i spuštam se ka Soči odatle pravac Mangart, Izuzetan put i zaista vredi otici i voziti ga. U momentu kad sam ja bio bila je velika grupa Poljaka pa je i guzva bila lepa i nisu dozvoljavali da se previše zadržavamo na vrhu kako ne bi bilo zastoja. Spust sa vrha i ulazak u Italiju kao slučajna pauza na Lago del Pridili kada sam video jezero nisam mogao a da ne stanem i odradim laganu uzinu, pakujem se i krećem dalje preko Rutte Piccolo do granice sa Austrijom u mestu Unterhorl odatle preko Hermagor-a, Greifenburga, Lienz-a do... Tako je Grossglockner-a. Ulazak se naplaćuje 33e al dobijete nalepnicu i mapu fin gest al su i putevi zaista perfektni livade pokošene nema šta održavaju ga maksimalno, prvo se penjem na EdelweizSpitz 2571m  a zatim do glečera Pasterze 2369m. Još malo vožnje po grosu i krecem ka smestaju odnosno buretu u kom spavam kamp Alpencamp Karnten u Kotschach vrlo lep i velik kamp pre svega čist i uredan u malom alpskom gradiću, 420km u danu moram priznati da sam zaspao kao beba iste sekunde kako sam i legao. Naravno pre svega da ne bi bio beskućnik otvaram Booking i nalazim smeštaj za naredne dve noći.

 

01.09

Jutro je, jutro je.. Euforija raste krećem ka Dolomitima brzinski pakujem stvari i krećem prema Sillian-u odakle ulazim u Italiju, seoca kroz koja prolazim kao na razglednici prelepo, tokom celog putovanja gledao sam sto više voziti lokalnim putevima kako bih bolje upoznao krajeve kroz koje prolazim osim velikih transfera iz grada u grad kako ne bih gubio vreme no.. Desna krivina kreće da lupka nešto osta ja bez gasa, kočim gledam nema lanca ništa mi nije jasno palim sva 4 silazim sa motora a lanac spao gledam ne verujem no dobro eto ga moja alat koji sam pazljivo prikupljao i za nekih 20 tak min krećem dalje ali više nije ništa isto kroz glavu se vrti momenat šta ako pukne, zašto je spao i reči servisera na jednom mestu je malko otegnut gde ja pitam da li ja mogu na put da menjamo odmah? Možeš vidimo se na redovnom servisu! Hmm okej biće to dobro, peglam ka Dolomitima i približavam se Schluderbach-u i nedaleko odatle pre jezera Misurina krećem uspon ka Rifugio Auronzo da! Vredelo je, prelepo je. Ako se ne varam 20e se naplacuje ulaz da bi se popeli do Auronz-a od koga ima oko 1h hoda do cuvenih Tre Cime di Lavaredo preporučujem da se prošetate. U povratku prolazim pored Lago di Misurina i krećem u pohod na Passo Croci, Passo Giau, Passo Fedaia do Campitell-a gde sam smesten.  Ukupno 193km dobre avanture.

 

U smeštaju opet bacam pogled na lanac dotežem i čistim, generalno na svaka dva dana sam ga očistio i podmazao. Izbor za prevoje koje vozim nastao je iz više izvora i nekako je kompilacija onih najzanimljivijih makar meni u svakom slučaju sta god vozili tamo nećete pogrešiti.

 

02.09

Danas je red za Passo Pordoi, Falzarrego, Varpalora, Furcia, Campolongno, Gardena, Sella jedna predobra kruzna ruta od 231km i nekih 5300m uspona pravi alpski dan. Obzirom da je cela regija jedno ogromno skijalište i Penjačko-Planinarski orijentisana postoje i uredjene žice koje vas mogu izvući na vrhove sa kojih se pruzaju predobri pogledi, recimo moja preporuka je da izadjete na Sass Pordoi 2950m gondola kreće sa samog prevoja i idealno je za pauzu a to zadovoljstvo kosta 28e. Što se tiče klope restorana ima zaista dosta kao i prodavnica, pumpi takodje ima dovoljno... U Dolomitima vam nikad neće biti dosadno jer ima toliko sadržaja da za svakog ima ponešto i toliko mogućnosti za vožnju 101 kombinacija prevoja i puteva na vama je samo da budete kreativni i da odredite šta zapravo hoćete.

 

03.09

Svanulo je, svanulo pa šta! Oči ko u sove od rane zore, uzbuđenje raste brzinski se pakujem i krećem ka prvoj od 4 želje ovog putovanja. Put me vodi od Campitell-a preko Passo della Mendola, Passo Palade, Merana i sad već znate da sledi Stellvio zaista impresivan prevoj i zaista jezivo pun! Gužva gužva i samo gužva no sreća lepo je vreme pa u tim zastojima uživam u prirodi i gledam skup ljudi od totalnih amatera na nivou juče kupio motor do ljudi koji malo je reći dominiraju zaista nas ima raznih. Krivina po krivina i izlazim na vrh a gore pravi spektakl! Roštilji, kafici, prodavnice kao da sam u podnožiju ima svega ali kobaja od divljači sa kiselim kupusom i senfom.. Idem dogodine opet! Pijem kafu i uživam pa polako krecem ka Bormi-u i završavam dan sa 217km 4731m uspona. Nakon ulaska u smeštaj i večere krećem sa proverom vremena i potragom smeštajaz a sutra, no vreme nikako ne obećava i ne znam šta mi je činiti.

 

04.09

Dan promena.. Plan je bio preko Livign-a u Švajcarsku i narednih dana obić Furka Pass, Grimse pass, Susten pass, Grinderwald i Zermatt no vreme je katastrofa i ne znam sta da radim dolazim do livign-a i krece moralna dilema šta raditi nakon doručka i kafe donosim odluku kasnije će se ispostaviti pravu da idem ka Lago di Garda što znači da se oprašta i od Francuske. Okrećem se krećem nazad i slučajno pronalazim na mapama Lago di Cancano veštačko jezero i branu ali nešto zaista prelepo i treba svratiti, nakon toga pravac Garda i kiša koja nije stala.

 

 Naredna dva dana mog boravka na Gardi su bila jako kišovita i olujna tako da osim Cappuccin-a i dobre paste ništa nisam moga raditi. Moral pada ne ide mi se kući vreme katasatrofa gde ću sad.. Gledam kroz prozor kao siroče nema mi smisla da se vozim po pljusku da silim krug oko garde nit ću šta videti nit uživati, gledam mape gledam vremenske i vidim da je jug suv to je to!

 

06.09

Idemo u turizam i to je lepo što da ne! Garda - Pisa - Livorno - Firenca i 453km opuštene voznje. Noćim u Firenci i obilazim zaista prelep grad pun istorije i ima se šta videti. Pisa ne znam, sem tornja realno nema ničeg a Livorno definitivno samo luka sa redovnim polascima za Korziku! Već planiram.. Haha

 

07.09

Firenca - Rim - Napulj 508km autoputa i ceo dan u Rimu definitivno ću otici na 5-6 dana samo u Rim jer nije moguć za jedan dan ništa obići guzve su strahovite redovi kilometarski ali vredi ga magar i ovako videti, predveče krećem ka Napulju i tu se zadržavam 3 dana da bih obišao čuvenu Amalfi regiju.

 

Blago sam šokiran mojim dolaskom u Napulj vrlo prljav i totalno lud grad liči mi na sve sem na Italiju ali nudi lud provod jer je pun omladine (mada ja tu nisam video ništa ludo) No tradicionalna Margarita je zaista dobra, najbolji bolonjezi do sad i sendvič, kuhinja čista 10. Naravno kad sam tu kako a ne otići u Pompeju, Vesuvio i ostrvo Capri zaista jedno lepo iskustvo.

 

09.09

DayZ... Krećem na Amalfi najlepšu obalu Italije ali ne dolazim daleko jer je lanac rešio da izdahne u kratkim crtama stao sam na 500m od Morinijevog servisa i zaista svaka čast ljudima izašli su mi u susret i sredili sve kroz 2h a trošak svakako refundirao preko Atlasa MotoEvropa paket tako da sam odradio servis za dz haha! Krećem i ostatak dana provodim na obali i vrlo je simpatično za vožnju nije za džaba dobila epitet najlepše obale, čekam zalazak sunca i krajnje turistički večeram na plazi uz divan prizor.

 

10.09

Ranom zorom pravac za Bari i hvatam trajek ka Dubrovniku 165e Ja, Motor i klopa dušu ostavljam jer je more bilo nemirno i taj osecaj propadanja je katastrofalan no nakon jedno 3h se sve smirilo i ostatak plovidbe je bio prelep. Sama plovidba traje oko 8h odnosno u 12h samo isplovili i oko 19:30 sam bio na motoru i čekao da se iskrcam u Dubrovnik.

 

11.09

Doručak i polazak na put, obzirom da sam sinoć šetao po Dubrovniku krećem direktno ka Trebinju gde pravim pauzu obilazim grad i preko Bilećkog jezera, Sutjeske, Foče, Goražda i Višegrada ulazim u Srbiju. Pauza u kafani kod Loje i pravac BG.

 

Sad kad sve saberem i oduzmem za 13 dana i nešto preko 4300km provedenih u putu sve je bilo zaista fenomenalno i bez problema. Upoznao sam dosta inostranih bajkera, znate kako to već ide gde god staneš ima nekog reč po reč i eto ga, Morini je zaista privlačio pažnju gde god da sam stao i ljudi su se interesovali kako me služi i kako podnosi put a na celoj turi sam sreo samo 2 komada. Hteo bih da osvrnem na iskustvo koje sam stekao tako sam vozeći gore dole , jednostavno o svemu moraš da vodiš računa jer sve što propustš nema ko da uradi umesto tebe takođe momenti u kojima moraša da doneseš odluku da li ideš dalje i staješ su nekako lakši ali i opasniji jer ako pogrešiš nema ko da ti pomogne. Iskreno se nadam da je ovo bio jedan lep uvod u moja moto putovanja i da imam lepu podlogu za neke nove rute koj svakako već imam isplanirane i da ce doći trenutak da ih sprovedem u delo. Veliki pozdrav pišite, vozite i uživajte u ovome što radimo jer je zaista dobro.

 

20240830_182903.jpg

20240831_110144.jpg

 

20240831_164214.jpg

20240831_184134.jpg

 

20240903_142903.jpg

20240903_143703.jpg

20240903_144009.jpg

20240903_210544.jpg

20240904_111511.jpg

20240904_121611.jpg

 

20240904_123505.jpg

20240905_112757.jpg

20240906_114438.jpg

 

20240906_200215.jpg

 

20240907_184451.jpg

20240908_104130.jpg

 

20240908_172658.jpg

20240909_183508.jpg

20240909_190533.jpg

 

20240831_145738.jpg

20240902_104136.jpg

20240904_122208.jpg

20240906_193946.jpg

20240907_130028.jpg

20240908_161445.jpg

20240910_105616.jpg

Promenio član Mijatovicc
  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1662 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Prvo pa muško! :takoje: Odlična tura, svaka čast, u jednom dahu si izvezao nekoliko omiljenih, bajkerskih krugova koji mogu biti, svaki za sebe, posebna ruta: Slovenija, Gross, Dolomiti, Stelvio, Amalfi... Ako možeš da se setiš mogao bi da ubaciš mape za svaki dan, uvek je korisno. Hvala ti na trudu da podeliš ovu sjajnu avanturu sa nama. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja