Jump to content

Moto Zajednica

Ubice ili zastitnici prirode

Recommended Posts

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

 

26 minutes ago, severian said:

@slave74 jeste gadni, vi na 4 točka. 


Ti se možda zezaš, ali ja ih stvarno ne volim, iako smo za planinare / šetače svi mi isti đavo :) . @slave74 mi se doduše nekako ne uklapa u sliku koju imam o kvadistima, ali to je izuzetak.
Prvo jer i ja znam barem 3 - 4 situacije u svom okruženju / selu gde su uništavali useve. Deda jedan u komšiluku je plakao kad je video šta su mu uradili sa žitom.
A evo sada je i Slave napisao odgovor, i ljudi koje ja znam da voze kvadove 100% spadaju u ovu grupu:
 

5 minutes ago, slave74 said:

To su ljudi, koji zaista ne vole niti cene prirodu, ni ta vozila. To su ljudi koji su stekli novac i zele da se osecaju mocno. Gledaju YT sta se radi i pokusavaju da imitiraju. Generalno svi se oni narokaju alkohola, cvaraka i slanine i kad jedan krene u stetu, bude haos.

A takođe, kao što si već napisao - negde može da prođe 5 motora i sutra nećeš ni moći da kažeš da je neko prošao tu. Ja ne znam šta ti kvadovi rade i kako se voze, ali kad je zemlja malo meka posle kiše bukvalno oru put, to nikad ranije nisam viđao.

A kako se takođe navlači bes ljudi: u Nišu postoji neuređeni kej, bedem na Nišavi, ide skroz do Niške banje, 10ak km, jako popularan za pešake i bicikle. Naprave se dva kolotraga, stazice u zemlji i kad voziš bajs imaš isti osećaj kao da voziš po asfaltu. Prošle godine je prošao tu neko sa kvadom, sa ne znam kakvim kramponima, po kiši, i izorao te dve stazice. Sutra granulo sunce, ispeklo sve, i više od pola sezone tu maltene nije mogla da se vozi bicikla.

Na kraju - nismo ni mi svi isti, ima divljaka i na motorima i na kvadovima koji ne poštuju nikog i ništa, voze i bacaju đubre gde stignu itd. Ali to je što je, nadam se da će u budućnosti da se više podigne svest o svemu tome i da će manje ovakvih loših primera biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
18 minutes ago, severian said:

Jedini razlog zašto ima više sebičnih, bahatih, "mu*onja" među vozačima kvadova je to što kada dođeš do para teže je naučiti da voziš motor, da bi uopšte mogao da ga okreneš oko noge npr. nego iskeširati i sesti na moderan, prejaki kvad.

 

Tu sve počinje i završava jbg.

100% tačno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Kaze meni svezi kolega na kvadu. Ajd da jednu nedelju stavimo kvadove na prikolice i odemo na Zlatibor. Lud covek, objasnim mu da je odavde do Sirogojna preko sela 70km. Da voznjica po kraju izadje na 50km.

 

Imam dva kvada, jedan je zadnja, drugi je 4x4. Kazu mi zasto ne ides sa 4x4 u voznju.

Ja volim duze ture tim vecim kvadom. I to sam, jer nikog nisam sreo da sa kvadom poklopimo interese.

Gume se trose, skupe su, ulje na 1000km kao i ulje u difovima. Svi kineski kvadovi 4x4 oko 10.000km i ozbiljna ulaganja moraju.

Kad bih vozio voznjice po kraju s tim kvadom, vec bi imao oko 10kkm a ne upola manje, iako je star 2 godine i ne vozi se cesto.

Tako da jos na more planiram s njim, u CG, ako se poklope kockice...

Da odem do centra Divcibara kvadom, retko. Mozda na pumpu da dospem, ako mi je usput.

Gledam juce iznajmljuju turisti kvadove. I vozikaju se po centru.

Zivke mozda takve vidjas i oni ti smetaju, nas ozbiljnije jedino slucajno negde na prelazu asfalta ili u gori. Tamo zalaze samo mestani ili zalaze avanturisti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

"Poštovanje" je šporka rič, kao i "tolerancija", ono što generalno nedostaje balkanskim plemenima, ( pored uređenih zakona i pridržavanja istih - bez relativiziranja  i opravdavanja jednog kršenja zakona drugim)  jest svijest da privatno vlasništvo  nije iznad zajedničkog.

 

Iako smo dugo zajedno živili u socijalizmu, danas je ostatak EU po mnogim pitanjema daleko socijalnija od naših malih kraljevina.

 

Ova tema je škakljiva jer često se ide iz krajnosti u krajnost, onaj ko je za šumu nije apriori za žicu (ne znam kako ti ljudi mirno spavaju), niti je svaki offroad izlet divljakluk.

 

Posebno želim naglasit da ne želim izazivati nikakve loše emocije ljudima poput npr severiana ili živkea i sl, koji mi pare ok momci  po postovima i razmišljanjima a eto ljubitelji su offroada. Nije svaki off cepanje po šumi.

 

Moje mišljenje o motorima u šumi je isto kao i mišjenje o jetski vozilima liti na moru - obijest pojedinca bez ikakvog benefita za zajednicu, uz određene bespotrebne rizike. 

 

Konkretno niko se nije zapitao jel normalno sa motorom sa unutarnjim sagorijevanjem vozit po području gdje je zabranjena upotreba otvorenog plamena? Liti pogotovo.

 

Offroad vozila ne podliježu tehničkim pregledima, nema nikakve regulacije, mašine se griju, pitanje je koliko su ispravne, uz činjenicu da se dosta pada -  na koji način ugasit ako se šta zapali a realna je opasnost uz sve navedeno? Kako će vatrogasno vozilo u tom slučaju doć do te pripizdine do koje vodi šumski put s jednom trakom? Kanader? U slučaju pada i ozljede - društvo (kroz zdravstveno osiguranje)  bi trebalo plaćat troškove izvlačenja i liječenja?

 

S druge strane, nemam ništa protiv da se lokalna zajednica dogovori  napravi neki offroad krug po šumi ali da se onda zna da pješaci tamo ne smiju, da je osigurana prozupožarna zaštita, a tu je i benefit lokalnoj zajednici u smislu dodatne turističke atrakcije. Al to je stvar razine svijesti.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 967 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

@overtone daleko smo mi od takvog razmišljanja. vlasti su ćorave ne znaju unovčit bogom danu prirodu,a ljudi .čast izuzecima od ekološke svijesti imaju samo vijest!!  imam prijatelje koji voze off roud,oni voze šumom i najčešće se zaglavljuju u blatu što su napravili "šticari" i traktori koji izvlače šumu. voze makadam,u tuđe njive ne zalaze ni pod razno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Veliko je pitanje da li je veca šteta za prirodu potencijalni rizik od šumskog požara od agregata enduro motora (tvrdim empirijski da je ta verovatnoca epsilon okolina nule, mada ako cepamo dlaku na 4, ne negiram je) ili npr nacionalni parkovi poput Plitvica, Zlatibor itd. Gde od prirode više nema ni P. A, isti su nastali i postoje usled ekonomskog pritiska mekih izletnika, koje u šali zovemo "civili". 

 

Uticaj sus motora na prirodu žalim i biću prvi koji je usvojio električne enduro motore, kad postanu dostupni i upotrebljivi. Mada, pisao sam često, svi endurasi balkana u zbiru godišnje emituju ugljovodonika koliko 3 poletanja debelih nemačkih turista na Bahame.

 

Drugim rečima, praviti od pešaka svete krave je smešno i kontraproduktivno. Ja znam da su efektivno najveći problem prirode danas upravo meki porodični izleti, i to ne iz filozofije, nego realnosti. Zato ta preregulisanost koju fura eu, eto bar po jednom osnovu zadovoljan sam što balkan ne mora pre vremena da, zarad većeg dobra, usvaja i birokratske gluposti. 

 

Odgovornost i odnos prema prirodi kao prema svom, uz uzajamno poštovanje svih koji prirodu vole. U mom viđenju sveta to je recept. 

 

Motori su samo alat. Voleo bih ja i konja, da umem da ga koristim, održavam i imam dozvolu :)

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Priča već prežvakana više puta. Ovi koji voze po afaltu se brinu za prirodu, što se bagra voza po prirodi i "uništava" je. Ne znam samo kako nekoliko motora mogu da unište prirodu, ali nema veze, možda se misli na po neku polomljenu grančicu ili počupan busen trave. 

I meni recimo smetaju lovci, ubijaju životinje zarad ličnog zadovoljstva, a lov je legalan i široko rasprostranjen. Rekao bih da je to malo veći problem za prirodu od pokidane trave, ali kad popričaš sa lovcima, oni ti objasne da u stvari oni pomažu prirodi, hrane divljač i odsteljuju samo slabe i bolesne jedinke, aha, važi. Inače rodjeni brat mi je lovac i jako voli lov, iako ja ne vidim nikakvo zadovoljstvo u tome, on uživa. 

 

Svima nam je potrebno malo više tolerancije prema drugima, uvek i svako može naći opravdanje za ono što radi, a osuditi nešto što radi neko drugi, ali to ne vodi ničemu produktivnom. Priroda je data na uživanje svima nama, svako uživa u njoj na drugi način. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Zujalica od 125ccm tačno ništa ne uništi, možda nešto do prve kiše i to ako je vozač vrlo nevešt. Vidi se da pričaš napamet, neku zamišljenu teoriju tj. 
 
Ako bih ti rekao da mnogo jače motore posle 20min ne možeš da poznaš gde su prošli u šumi, jer npr tražiš nekog, ti ne bi verovao, a tako je. 
 
Rešenje je u međusobnom poštovanju, naročito jačih prema slabijima. Npr, da krenem od sebe, u svakoj, baš SVAKOJ prilici poštujem pešake u prirodi kada sam na motoru, oni malo što se ukrstimo. Nije retko ni da gasim motor i prolazim na inerciju, jer niko nije dužan da diše moj izduv, a naravno da nikad ne bih dozvolio da prašim nekog. E sad, to što je neko zamislio da je šuma njegova, pa ga i dalje nerviram, šta da mu radim... 
 
Ovo sa žicom je patologija i tako društvo treba i da tretira tu vrstu primitivne "osvete"... 
Ja mislim da je kod komšija Hrvata dečko tako poginuo. Vozio kros ili kvad, naleteo na žicu...mlad momak bio.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

 @slave74@severian niste me razumeli. Nisam protiv kros motora niti endura. Cak sta vise volim enduro klasu. Protiv sam ljudi koji ganjaju masine po stazama gde ima pesaka, male dece itd... Pre svega mislim na staze fruske gore. Znam da se krce sume, obradjuju njive itd... Nisam gadjao na tu sveru. Tj ne spadam u eko-ljude zastitare. Nego sam napisao da mi idu opasno na zivac takvi likovi koji se bahate i izivljavaju, isto kao i na drumu. To je isto kao i u poljoprivredi kad ti lik sa traktorcinom pretera preko njive jer ga boze moj mrzi da ide poljskim putem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Pokrenuo sam temu pored ostalog,  jer mi se cini da ce ove nase ubice iz ovakvih vesti dobiti slicne ideje.

 

Elem danas smo se komsija i ja provozali kvadovima. Kratak krug, ali smo prosli tamo gde dosad nisu kvadovi, a ni motori, jer izgleda ne znaju za tu trasu. Tu sam peske vise puta prolazio, pa mi je to eto bila neostvarena zelja. Polomili smo par tanjih grana bora, da bi se provukli, i nekoliko puta pregazili Rosicku reku. Nadam se, da ribe nisu mnogo traumirane.😀

 

Bilo je na par mesta pesaka, maksimalno usporili, ispricali se, klinci se slikali na kvadovima itd.

Sve se moze dogovoriti, samo da smo zivi i zdravi, i da ovakve potencijalne ubice, sto postavljaju zamke, zatvore u kafeze.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja