Jump to content

Moto Zajednica

Ubice ili zastitnici prirode

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ubice.

A to što motor prozuji šumom najmanje škodi šumi, pravi problem su nekontrolisana seča drva i ubijanje životinja, i razni rudnici, hidroelektrane, otpad...

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

šta je prethodilo vezivanju sajjle, samo pitam.Naravno osim nečijeg bolesnog  mozga.

Prethodili su nečiji divni dani u prirodi koji očigledno neke ljude mnogo iritiraju jer opet tim drugim  ljudima  su upropašteni njihovi divni dani u prirodi a upropastili su im oni prvi.

Nema balansa,zato je iskočila sajla

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 249 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Nema jasno definiranog zakona i ovo je produkt toga.

 

Rjesenje je negdi izmedju zice i divljanja motordzija po sumskim putevima - ali ko ce se time zajebavat kad imamo Radost i Lipotu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Jednom sam  vozeci kvad naisao na zicu u visini tela i pokidao je. Mislio sam da covek iz susednog sela cuva cobanicom volove, ali zica je bila mnogo vise postavljena, bas preko sumskog puta.

 

Ne moze se neko ubiti, jer  mrze motorna vozila u sumi. Nije suma samo njihova..

Sumski i poljski putevi su u najvecem broju uknjizeni u katastru, i kao takvi se mogu koristiti od strane raznih vozila.

Sto se tice uznemiravanja divljih zivotinja, to je bezveze teorija. Mozda da imamo Risa ili Tetreba gluhana, njima smeta svasta.

Neki dan dva vuka usetala u Zitoradju po danu, zaklala vezanog psa, setkala se pored policijske stanice.

Lisice vec pitome, ljudi ih hrane bukvalno iz ruke.

Meni je veci problem kad neko ostavlja djubre gde mu nije mesto, nego sto se vozi po prirodi.

Ima i divljaka u takvim voznjama, koji ne prezaju ni turistima pesacima, deci,  da ugroze bezbednost, ali to je retkost i moguce je pozvati policiju da resi problem..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

Sad se setih da je onomad bila tragedija u Hrvatskoj. Dečko nastradao na taj način.

I nema tu druge namere nego da neko smrtno strada.

Screenshot_2024-02-13-22-33-39-317_com.android.chrome.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Nisam lud da se radujem

necijoj nesreci,ali bas je sranje od kada kvadovi i motori cesce posecuju šume.Ima tome jedno 5-6 god da je postalo "In".  Od tada je vise usranih puteva . Ispesacis negde ,sednes uzivas i onda cujes motore koji se priblizavaju. Izoru zemlju,iskurce se ,izgasiraju ,uzurpiraju tisinu,slikaju na nekom lepom

mestu i pice dalje. Ovde  ne svrstavam ljude koji voze tesko prohodne terene ,menjaju podloge ,kampuju u prirodi po par dana... mada i njih treba ograniciti da ne voze gde hoce. Zna se valjda sta je nacionalni park i kako se u njemu ponasa. Sa druge strane u Srbiji nema kvalitetnih puteva i moto tura za uzivanje pa ovo postaje sve vise zanimljivo "zaljubljenicima u motore".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)
10 hours ago, Disko Nindža said:

Ubice.

A to što motor prozuji šumom najmanje škodi šumi, pravi problem su nekontrolisana seča drva i ubijanje životinja, i razni rudnici, hidroelektrane, otpad...

Jedino buka, ali tolika je suma, ima mesta za sve. Ali ko ovo uradi sa sajlom, treba u zatvor jedno 15-20 godina.

A biljke svakako koriste CO2, drvece bolje raste.

u EU (Spanija recimo) za voznju u prirodi (off road kroz nacionalne parkovi, sume itd), prijavis se besplatno preko sajta sa registracijom vozila, i ima dnevna kvota koliko vozila moze taj dan u toj regiji. I to je to. 

Promenio član Blackened
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 249 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Nije bas to to (ko ne zna engleski nek lupi translejt) :

 

THESPANISHBIKER.WORDPRESS.COM

As with so many legal aspects of living or traveling I Spain it is essential to know something of...

 

Uglavnom, na snazi je pravilo da motori mogu samo na put od dvije trake (min sirine 4m) i tako je i  Australiji npr. Triba razlikovat i kategorije, Nacionalni park, Park prirode itd. Po meni je to u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Da, zavisi i od pokrajine, tipa oblasti, ali dosta toga moze, ima i izuzetaka https://www.tenerife.es/portalcabtfe/es/temas/medio-ambiente-de-tenerife/pistas-forestales
 

Kod nas treba bolje regulistati. ili odredjeni dani da mogu ili odredjeni delovi. Ali ispostovati sve. Bez pravila najgore, zato se i desavaju problemi i incidenti.

Promenio član Blackened
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Moj stav prema kros motorima, kvadovima i šumama, dao bih prednost šumi. Izuzetno mi ide na živac da u parku prirode imam likove koji se izivljavaju, teraju po stazi koja je predviđena za pešake itd... Isto kao i u gradskoj sredini sa SC auspuhom, točkiranje itd... Samo što je ovde to mnogo izraženije jer misle da ih niko ne vidi. Po meni, treba da postoji kros staza pa da se tamo izdivljaju a vožnja po prirodi mora da bude u skladu sa svim učesnicima iste. Da li su to životinje, ljudi ali brate mili nemoj da pržiš zujalicu od 125 kubika ko motornu testeru i uništavaš sve što ti se prohte samo zato jer si to tako smislio i naumio.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
1 hour ago, Zarkela said:

Moj stav prema kros motorima, kvadovima i šumama, dao bih prednost šumi. Izuzetno mi ide na živac da u parku prirode imam likove koji se izivljavaju, teraju po stazi koja je predviđena za pešake itd... Isto kao i u gradskoj sredini sa SC auspuhom, točkiranje itd... Samo što je ovde to mnogo izraženije jer misle da ih niko ne vidi. Po meni, treba da postoji kros staza pa da se tamo izdivljaju a vožnja po prirodi mora da bude u skladu sa svim učesnicima iste. Da li su to životinje, ljudi ali brate mili nemoj da pržiš zujalicu od 125 kubika ko motornu testeru i uništavaš sve što ti se prohte samo zato jer si to tako smislio i naumio.

Posto mnogo vozim po poljskim i sumskim putevima, pojasnicu ti da si u Enduro delu foruma.

Svi bi da rade sto vole, ali im uvek nesto i neko smeta.

Osim toga koliko od nas seta po prirodi, ali ne samo po turistickim centrima.

Ja vozim kvad i ponekad setam, velike ture pravim.

 

Sumskim putevima voze razne druge masine , po potrebi. Kada se plasti, cela gora ozivi od veselog brundanja traktora i drugih masina. I tako par dana uzastopce.

Sece se suma, krci se priroda za potrebe izvlacenja iste. Ta suma i priroda je namenjena seci skoro svuda osim gde je prirodni rezervat ili je zabranjeno zbog neceg drugog. Samo se ceka da drvo poraste. I to sve legalno.

 

I nema zabrane za voznju po tim putevima, mozes da zalis, ali tako je. Imamo mi vece probleme, recimo u zdravstvu. To je ugrozavanje celog naroda, bez kazne.

 

Sam izraz, put, oznacava povrsinu, kojom treba da se krecu vozila. Inace vrlo brzo zaraste u sumi.

U planini nema vise ljudi, dolaze u svoje porusene katune il kad se plasti, il onako iz reda radi.

Da nema vozila koje redovno prolaze, terenci, kros motori, kvadovi sve bi to zaraslo.

 

Po tudjim livadama, sumama se ne prave novi putevi. Za to postoji kazna. I da ti kazem da vlasnici, koji mrze da im neko prodje kroz imanje, iako je put ucrtan i dozvoljeno je zakonom, ne vole ni setace tkz planinare. Dizu sekire na prolaznike, bilo vozilom , ili peske.

 

Slazem se da postoje divljaci na tockovima, ali to se moze resiti na drugi nacin, i resava se u turistickim ili naseljenim mestima. Strogo uredjene pesacke staze su zabranjene za vozila, prijavi divljake. Kroz planinu, van naselja to nije zabranjeno. Ide pesak ,zatim bicikli, motor, kvad , terenac. Zavisi od prohodnosti vozila i vozaca i naravno terena.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Pre svega ima tu vise katogorija vozila, a prema tome i putevi koje koriste. Uglavnom svi svrstavaju sve to u istu kategoriju, ali nije bas slicno.
Kvadovi, SxS, kao i veci enduro motori koriste puteve zemljane uknjizene u katastar, time i dozvoljeni za kretanje motornih vozila, sem ako nije drugacije ograniceno za odredjeno podrucje ( nacionalni park, park prirode itd...). Takodje koriste i pesacke staze i tu je ono gde se ugavnom ljudi zale, slikaju, kace klipove na YT, itd.
Hard enduro motori ( lagani, vecinom 2t) idu uglavnom ( da ne kazem 90%) tamo gde nema staza za pesake, gde nema ljudi i gde je generalno neprohodno. U tim voznjama retko se srecu ljudi, sem kad su na putu tj nekim spojnicama ( na kome inace prolaze vozila razna).
Zakonska regulitiva je ovde zastarela, neadekvatna i neprilagodjena generalno sportu u prirodi. Tipa moze 400 kamiona sa cementom i raznom robom dnevno kroz FG, mogu traktori i kamioni za secu drva ali ne moze 5 motora vikendom. Staze za pesake i biciklove nisu razdvojene, pa i tu ima problema, svadja, itd...nema nadoknada za koriscenje parka, kanti nema, rostilja se gde i kako ko hoce, djubreta na sve strane. Moraju se generalno urediti podrucja za sport i rekreaciju u prirodi, urediti naknade, srediti i odvojiti staze pa onda drakonske kazne ako vec u uredjenom sistemu ne postujes pravila.
S druge strane, "osvetnici" koji postavljaju sajle, siljke u zemlju i slicne stvari su jasno ljudi koji cine pokusaj ubistva. Na javnom zemljistu stavis nesto sto moze da ubije coveka, zato sto se tebi to ne svidja, a neka i taj neko krsi zakon, to je ravno ubiti nekoga ko radi prekrsaj takav da te zivotno ne ugrozava, cak i licno tog osvetnika materijalno ne ugrozava. Neadekvatna uporeba sile, prakticno nema nikakve samoodbrane, vec samo "zamka" kojom ubijes potencijalno nekoga a nisi direktno ugrozen.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Zujalica od 125ccm tačno ništa ne uništi, možda nešto do prve kiše i to ako je vozač vrlo nevešt. Vidi se da pričaš napamet, neku zamišljenu teoriju tj. 

 

Ako bih ti rekao da mnogo jače motore posle 20min ne možeš da poznaš gde su prošli u šumi, jer npr tražiš nekog, ti ne bi verovao, a tako je. 

 

Rešenje je u međusobnom poštovanju, naročito jačih prema slabijima. Npr, da krenem od sebe, u svakoj, baš SVAKOJ prilici poštujem pešake u prirodi kada sam na motoru, oni malo što se ukrstimo. Nije retko ni da gasim motor i prolazim na inerciju, jer niko nije dužan da diše moj izduv, a naravno da nikad ne bih dozvolio da prašim nekog. E sad, to što je neko zamislio da je šuma njegova, pa ga i dalje nerviram, šta da mu radim... 

 

Ovo sa žicom je patologija i tako društvo treba i da tretira tu vrstu primitivne "osvete"... 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Citam ta pravila u Spaniji, iako je dozvoljeno motorima po tim stazama u sumi, ima ogranicenje, zabrana za "Vozila opremljena gumama sa kramponima čija je dubina jednaka ili veća od 15 milimetara ili čiji je prečnik veći od 34 inča."

Off road gume, recimo TKC80 50/50 gume su oko 8mm kramponi, Shinko 804 10mm. Neke jos jace offroad kao "K270 Dual Sport" su 14mm, na granici.

Znaci na sve su mislili, da se ne kopa bas previse :)

Promenio član Blackened

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova
pre 34 minuta, Skyrunner je napisao:

Jedino bih stvarno izvukao uši pajserima koji ne idu putem/stazom nego preko njive.

Ali to ovde nije tema

Ne pamtim da su ljudi koje znam i to vrlo široko uzevši to "znam" nekome namerno pravili štetu. Kapije kada otvorimo, zatvaramo. Žice za stoku prolazimo tamo gde seljak ostavi mogućnost, pa opet vratimo. Njiva, ako nema drugog izbora, prolazi se "ukraj", gde ide traktor. Ogromna većina, da ne kažem baš ono skoro svi, ponaša se tako.

 

Verujem da ima poneki pajser, tj. sigurno ima, al' što kaže slave, za takve ima policija. Ja sa ponosom mogu da kažem da dobar deo meštana, tamo gde redovno vozimo, ume da prepozna ovakvo ponašanje i puno dobrih informacija i kontakata ispadne iz toga. Ima i loših primera, gde ljudi zagrade u katastru zavedene državne puteve, jbg pajsera ima na svim stranama, ali nećemo zbog par njih generalizovati. Zaobiđeš, velika je planina...

 

Sa druge strane, trudimo se da ostavimo i pare po tim selima. Prodavnice, kafane, domaćini... uvek preferiramo da potrošimo lokalno, da lokalni ljudi vide neku korist od nas, kao što mi izvlačimo zadovoljstvo od njihovog kraja.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1823 postova
  • Lokacija: Beograd

Severian, razumem te skroz

I generalno podržavam takve vožnje.

I sam bih se vozio da imam malo više vremena.

 

Pričam o ekstremnim situacijama gde grupa pređe preko njive sa usevima. To je jedino šta ne podržavam. Ovo sve ostalo je još jedan od načina da istražiš nešto, uživaš i živiš punim plućima.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1654 postova
  • Motocikl: /

E to bas bilo kod mene sad kad je bio sneg. Povadio covek kajsije jesenas i posadio tresnje vildane. Lepa njiva, ravna, ceo hektar, al pored puta gde se nedeljom voze redovno kvadovi.

I sad kad je pao sneg uleteli u njivu, vrtljali se, cela njiva u tragovima, vecina vildana polomljena...

Niko ne zna ko su, nisu iz kraja vec iz okolnih mesta.

Njegov deda se moli bogu da padne ponovo sneg, kaze cekace ih sa puskom... Deda 80+, kaze boli ga uvo, vec je jednom nogom u grobu.

Mislim, naravno nece biti nista od toga ali opet... Uletis u njivu i vrtljas se kao da si na poligonu :lud:

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
16 minutes ago, ser said:

E to bas bilo kod mene sad kad je bio sneg. Povadio covek kajsije jesenas i posadio tresnje vildane. Lepa njiva, ravna, ceo hektar, al pored puta gde se nedeljom voze redovno kvadovi.

I sad kad je pao sneg uleteli u njivu, vrtljali se, cela njiva u tragovima, vecina vildana polomljena...

Niko ne zna ko su, nisu iz kraja vec iz okolnih mesta.

Njegov deda se moli bogu da padne ponovo sneg, kaze cekace ih sa puskom... Deda 80+, kaze boli ga uvo, vec je jednom nogom u grobu.

Mislim, naravno nece biti nista od toga ali opet... Uletis u njivu i vrtljas se kao da si na poligonu :lud:

Ima i toga, pogotovo kad se koristi alkohol. To su ljudi, koji zaista ne vole niti cene prirodu, ni ta vozila. To su ljudi koji su stekli novac i zele da se osecaju mocno. Gledaju YT sta se radi i pokusavaju da imitiraju. Generalno svi se oni narokaju alkohola, cvaraka i slanine i kad jedan krene u stetu, bude haos. Holesterolska avantura.

S druge strane njiva ili vocnjak pored glavnog puta mora da se ogradi. Ne samo radi kvadova.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Jedini razlog zašto ima više sebičnih, bahatih, "mu*onja" među vozačima kvadova je to što kada dođeš do para teže je naučiti da voziš motor, da bi uopšte mogao da ga okreneš oko noge npr. nego iskeširati i sesti na moderan, prejaki kvad.

 

Tu sve počinje i završava jbg.

 

Sa druge strane, par puta sam vozio sa momcima koji STVARNO znaju da voze kvadove, ono je poezija šta ljudi rade. A korisniji su od nas, jer iznesu više smeća iz šume (koje budale drugog tipa ostave)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Nego, nećemo mi na forumu sad rešiti ovu kvadraturu kruga... Problem sa našim (i sličnim) društvima je u tome što ljudi nisu naučili da budu tolerantni prema različitostima, nego je uvek na nož sa drugačijim. Ko god da si ti i ko god da je "drugačiji".

 

Kao što rekoh, rešenje je u međusobnom poštovanju (bez obzira da li razumeš tog drugog ili ne). Pri tome, jači treba povišeno da paze na slabije, pa tako niz vertikalu.

 

Ništa specijalno, trebalo bi da se nauči do 3. razreda OŠ, u kući uglavnom.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja