Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Planiram na leto da obiđem Hrvatsku, Bosnu i Crnu Goru.

Cilje je da vidim što je više moguće spomenika Narodnooslobodilačkog rata i socijalističke revolucije, kao i nekih zanimljivih objekata i naravno - što više lepe prirode.

 

Voleo bih da uklopim Tjentište

 

NP_Sutjeska_spomenik_2.jpg

 

Podgarić

 

X28uanBn.jpg

 

Kozaru

 

e73a14_316703f8253442739fd85d004b909d8f~

 

I što više drugih sitnih. U istom stilu zgrade kao što su spomen-dom u Kolašinu

 

Spomenik_17.jpeg

 

možda čak i da prespavam u Hotelu Onogošt

 

93487114.jpg?k=766b92d17d59f0d3ffac44a3b

 

Kao nekoga ko je završio Vazduhoplovnu akademiju Željava me privlači opasno

 

296020357_5719867694690370_6896189498283

 

Sav taj beton treba izbalansirati sa što više zelenila, dakle obavezno Plitvice

 

Plitvice-Lakes-scaled.jpg?fit=2048,2560&

 

Una je tu odma pored

 

Strbacki-Buk-Waterfall-Una-National-Park

 

Ako radi tada Peć Mlini možda padne zip, a možda ostavim to i za Taru, a možda i obazip-line-tara-montenegro-01.jpg?itok=sYX

 

pe%C4%87-mlini.jpg

 

 

 

Najveći problem je naravno vreme. Imam svega 5-6 dana za ovo. 

 

Dajte predloge za sve tri zemlje bilo šta od soc brutalizma i prirodnih lepota kao i lepih deonica puta.

  • Sviđa mi se 13
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5720 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Obavezno "Titov" podzemni bunker-grad u Konjicu... Jajce vodopad i Drvar - štab prilikom desanta Nemaca... Kad si već na Tjentištu nije predaleko ni most na Neretvi. Mada nije ni blizu...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 85 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW400T, ,Honda VFR1200X Crosstourer

Lep itineter,ali za toliko dana ,ne . Bila bi to trka sa vremenom. Što recimo ove godine 2024. napraviš na dve ili tri države ,a sledeće godine ostale države. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1735 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

U suštini stavio si sve sto treba videti, ja bih poredjao sve po licnim interesovanjima, pa koliko se stigne. Takodje, gledao bi da uklopim HR i BiH, a CG otom potom.

 

Slažem se sa Alexantom da je Konjic nešto što treba videti, naročito ti, ako ti je to nešto što već radiš (voliš).

 

Stvar koja je meni obavezna kad god idem u taj deo Bosne je put Bosansko Grahovo - Livno. Nema tu krivina, nema ne znam čega. 

Ima divnih krajolika, nema saobraćaja, lep je put, uz duge krivine i zelena/žuta polja, zavisi kada ideš... Puno kuća uništeno, izrešetano, kao podsetnik na greške koje su se desile.

 

I da, jezero Gacko, u zoru... 🥰

GH010070_1632347370286.jpg

Promenio član ProMaster
  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Sve to u 5-6 dana je protrčavanje.

Same Plitvice "traže" jedan dan. 

Kod ovih spomenika možda i jeste OK da računaš na sat vremena zadržavanja, pa pališ dalje, ali sve drugo je barem nekoliko sati, pa put između...

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Bio je sličan putopis pre nekoliko godina, autor je ako se dobro sećam Pedja, ali ne mogu da se setim nick-a.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Odaberi 2 destinacije, koje nisu baš blizu. Ako stigneš i treću, super. Nije poenta doći negde, popiti kafu (mislim vremenski) i super, bio sam, ajmo dalje. Nisi ništa video.

A to što kažem da nisu blizu, pa da se malo i voziš i uživaš.

 

Promenio član Blaza
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

WWW.WIKIWAND.COM

Galebova krila, spomenik u Podgori podignut 1962. u čast poginulih i stradalih pomoraca i mornara boraca u Drugom svjetskom ratu. Djelo je kipara Rajka Radovića. U nazočnosti jugoslavenskoga predsjednika J. Broza - Tita svečano je otkriven na Dan mornarice, 10. IX. 1962. u povodu dvadesete godišnjice osnivanja partizanske mornarice, zametka Jugoslavenske ratne mornarice. Monumentalni spomenik visok 32 m predstavlja uspravno krilo što simbolizira let do pobjede, a prelomljeno pale mornare u borbi za slobodu. Na prednjoj, prilaznoj strani spomeničkoga postamenta postavljena su dva reljefa što prikazuju, na lijevoj strani, partizansku mornaricu 1942. i, na desnoj strani, Jugoslavensku ratnu mornaricu 1962. Neposredno uz spomenik izgrađen je amfiteatar na čijem se zidu nalazi ploča s ispisanim stihom J. Kaštelana: »Stani, slušaj živu legendu slobode / koju more govori / pod kamenim Biokovom / more neumorno, more duboko«. U ožujku 1972. spomenički kompleks je registriran kao kulturno dobro i upisan u registar nepokretnih spomenika kulture Regionalnoga zavoda za zaštitu spomenika kulture u Splitu. Teže je oštećen 1990-ih kada je u dva navrata bio izvršen pokušaj njegova rušenja.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3978 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Uz Galebova krila u Podgori ide Sv. Jure.
Paše u jedan dan, ili čak pola.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Hvala svima na odgovorima!

 

Dosta ovih spomenika sam već istražio, i sastavio neki spisak.

Da ne predlažete nešto šta planiram, al nisam napisao odmah - ovde zapisujem sve šta mi je zanimljivo.

Tek treba da dodajem prirodu, ubacite slobodno neki predlog za to možda pre, ili nešto kao što je Konjic :) 

 

MAPS.APP.GOO.GL

47 places - spomenici, prirodne lepote, arhitektura

 

Naravno, svestan sam da ako obiđem 10 ovih pinova, puna kapa.

Moraću da prioritizujem, ali za početak da napravim dobru ponudu izbora sebi :) 

 

A ostatak u nekoj drugoj turi.

Možda stvarno i izbacim CG skroz, ostavim to za neku kombinaciju sa Durmitorom, isto par dana.

 

Hvala @doktor, @Libero, nisam znao za taj putopis, ima dosta sličnosti. Nadam se da će mene bolje poslužiti vreme.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Plan ti je dobar, ne stresiraj se kda zaključiš da nećeš videti sve, ne siluj tempo, kreni i vidi kako ide.

 

Uvek na svakaom putovanju nešto ostane neposećeno, svaki put ono što je bilo bude dovoljno. Važno je lutati :)

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Zemun, Serbia, Yugoslavia
  • Motocikl: LoreNCo - Honda NC750XD

Ako si u Konjicu, mozes da odes i na rafting Neretvom. Mi smo bili i videli prelepe predele i upoznali interesantne ljude. A Neretvu reči ne mogu opisati. Blizu ti je i Jablaničko jezero gde se možeš okupati. I svakako bih ti preporučio da obidješ spomen kuću Zulfukara Zuke Dzumhura, čuvenog putopisca, hedoniste, autora emisije Hodoljublja....

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 249 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Iz Beograda je najlogičnije odsjesti oko Trebinja, na putu prvi dan vidiš npr Tjentište (uz ostale uz put).

Drugi dan iz Trebinja možeš napast Crnu Goru ili Hrvatsku (sv Jure) ili najbolje oboje u dva dana.

Treći dan Banja Luka isto kao baza - dan, dva obić okolo šta ima i nazad doma. :takoje:

Biće lito, dani dugi, možeš dosta vidit pod uvjetom da ne spavaš do podne, rani polazak se podrazumijeva. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 373 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD
39 minutes ago, overtone said:

najlogičnije odsjesti oko Trebinja

Neki smo mu tako odmah rekli!

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Lepa tura i povod. Nikada namenski nisam pravio tako, ali uvek obiđem neki spomenik iz prošlosti, vremenom se nakupilo dosta. Ideologije su razne, ali činjenica da su ti ljudi pali u borbi protiv okupatora zaslužuje da ih se setimo, zahvalimo i poklonimo senima.

 

Za konkretnu turu zavisi koji tempo želiš i koliko dana imaš. Ja kada idem na turu trudim se da odvezem i obiđem što više. Na ovom putu imaš mesta koja traže vreme, a opet i mesta koja se brzo obiđu.

 

Svakako bih Bihać izabrao kao bazu. Ako imaš vremena do njega preko Bosne, Sarajevo, Igman, Konjic(bunker je radio samo do 15h kada smo mi prolazili), pa Jajce i dalje ka Bihaću. Za to treba dva dana. Druga malo brža opcija autoput kroz HR, obiđeš šta si hteo, ubacio bih i Jasenovac, pa Kozaru, pa uz Unu negde na noćenje. Od Bihaća bih naravno obavezno Željavu par sati i Plitvice koje si naveo kao obavezno minimu 5-6 sati i onda bih se spustio do Senja nekih 100km i to je maks za taj dan. Sledeći dan uz more do Zadra, pa auto put do Splita, pa posle opet uz more kolege su ti već rekle šta obići. Posle toga dobaciti do Mostara na noćenje, ako ima vremena i vodopad Kravice. Sledeći dan Blagaj-Vrelo Bune, Nevesinje, Gacko, Tjentište i tunel gde se desila radnja filma Lepa sela, lepo gore i preko Višegrada kući.

 

Ako spakuješ i dan viška od Tjentišta bih išao na Šćepan polje, put loš, ali prohodan, možda ga i rade sada. Odatle na Plužine, pa preko Trse, Durmitorskim prstenom, do Žabljaka na noćenje. Poslednji dan Đurđevića Tara, Jabuka spomen park, Nova Varoš, Sjenica napušteni vojni aerodrom sa još par ful naoružanih aviona zarobljenih u stenama. Prilaz aerodromu koliko znam nije dozvoljen, ali gledao sam dosta snimaka, čak lokalci vode i stoku na ispašu. Od Sjenice na Uvac, pa Ivanjicu i kući. 

 

Recimo 7 dana za ovu ful turu je sasvim dovoljno, za 6 mora nešto da se krati, za 5 otpada dosta stvari, CG sigurno. Srećno :takoje:

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 658 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Malo ti je to dana da bi sve video sto si planirao pogotovo sto planiras Bosna-CG-HR, sto se tiče BiH isto moja preporuka bunker u Konjicu ( tu izdvoj 3h min.) 

Za HR Željavu ako planiras da istrazujes unutra celu ( obavezno dobru opremu ponesi sa sobom veruj mi i jadan onaj led reflektor je malo koliko je prostran unutra i koji je mrak, i savet ti je moj obavezno nosi rezervne neke baterije za lampe, veruj mi ogroman je bez 3h ne moze se obici.) 

Po meni bolje smanjiti spisak i kvalitetno videti i obici, nego sve nesto na brzinu i tenziju da sve stignes u jednom danu videti mesta koja si planirao taj dan. 

Cg- cela Jadranska i obavezno Muzeleum Njegos (najbolja krempita koja sam u zivotu jeo :ljubav:) naravno ako imas vremena Zabljak-Durmitor... standardno 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Napravio sam mapu malo pismenije.

 

WWW.GOOGLE.COM

Druže Tito

 

Ignorišite ovaj deo po Makedoniji, to ću kada krenem na more u Grčku (čim se vratim sa ture produžavam dole :) )

Crveno je šta je prioritet, i zbog čega se i ide.

 

Za sada je plan da se prvog dana obiđe Podgarić i Jasenovac i da se tu negde i ruča.

Popodne još i Kozaru i ako uhvatim Sanski most, super, ali tu negde završavam.

I to je već upitno, jeste da je AP, ali je dosta km svejedno.

 

Drugog dana ako uspem Željavu i Plitvice, super!

Ima par sitnih spomenika usput, al ne bih se tu ni zadržavao.

 

Stavio sam sve najbitnije na početak, jer ako okasnim, bolje da izbacujem ono šta ide posle, nego da jurim da stignem.

 

Trećeg dana od Titovog voza do Titovog bunkera, ima da se vozi a i da se vidi. Usput je i Neretva i Rama.


Četvrti dan Tjentište konačno, a gledaću da mu priđem što bliže trećeg, jer odmah posle njega idem na Durmitor.

Ukoliko mi bude previše vožnje i svega, izbacujem Crnu Goru u potpunosti, da imam razlog da se vratim :) 

A i Durmitor verovatno sam zaslužuje jedno dva tri dana vožnje.

 

Peti dan lagano nazad, možda ubacim Kadinjaču, mada ne verujem, već sam i bio.

 

Ako kojim slučajem uspem da odvojim dan ili dva više, dodaću između trećeg i četvrtog malo obale, Makarska, a možda i Kravica vodopade za jedan dan u tom kraju, a jedan dan za laganiji povratak nazad, ili jednostavno laganiji tempo u toku cele ture.

 

 

Edit: Bilo je veoma lepih spomenika koji su na žalost uništeni (uglavnom u ovom "našem" ratu pre 30 godina).

 

Kamenska je možda bio i najlepši.

 

art_in_the_open_-_kamenska_spomenik_webp

 

Sada nema više ni ruševina, jer su lokalci pokupili sav čelik za šerpe 😔

 

I Petrovu Goru čerupaju deo po deo.

 

e73a14_5648e48efbe0423ab3419f47c4c370b3~

 

 

A "Titovu pesnicu" na Makljenu su uništili vandali jer... ne znam, ako neko zna nek mi kaže.

 

e73a14_21b692b257a24f49859033e27a060014~

 

e73a14_26759e2291814ecd8907de745bfeea03~

Promenio član Skittles
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Zemun, Serbia, Yugoslavia
  • Motocikl: LoreNCo - Honda NC750XD

Moj ti je savet da izbacis ovaj put Durmitor i CG. Zato sto Durmitor, Pivsko jezero, ceo taj durmitorsko-drobnjacko-pivski kraj je neverovatan. Krstarenje pivskim jezerom i obilazak tog kraja je za svaku preporuku. Pivski manastir koji je kamen po kamen preseljen zbog izgradnje hidrocentrale. I same Pluzine su vrlo interesantno mestasce kao i za preporuku restoran Zvono JAZZ. Vrlo interesantan ambijent i odlicna hrana. Kanjon Nevidio takodje. Imam kucu na Durmitoru i iz iskustva ti predlazem da CG ostavis kao posebnu turu. Kao sto neko gore vec rece, glupo je da protrcis kroz zaista neverovatne predele bivse nam drzave, jer ti osecaj da si nesto propustio nece dati mira kad se vratis. A veruj mi da ces na svakom mestu koje si pomenuo potrositi sigurno vise vremena nego sto si planirao. Narocito ako ides prvi put u sve te krajeve.

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Taman htedoh da ti kažem, dobro je bar 5. dan ti nije nerealan, kad videh do kraja rečenice Kadinjaču ;)

 

Ne stresiraj se, skratiće se sve samo još prvog dana ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre 4 sati, Skittles je napisao:

Za sada je plan da se prvog dana obiđe Podgarić i Jasenovac i da se tu negde i ruča.

Posle Jasenovca put te vodi do Hr. Kostajnice. Pređeš most, i u Bosni si, Bos. Kostajnica. Odmah levo, u parku, restoran "kod ujke", dobar roštilj. Dalje te vodi put ka Novom gradu...

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 840 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
On 2/10/2024 at 4:29 PM, alexanto said:

Drvar - štab prilikom desanta Nemaca

Ovo lagano može da preskoči, tu baš nema ništa da se vidi, bio sam u septembru. U samu pećinu se ne može ući, ispred je brvnara (nova) u kojoj nema ništa i zatvorena je. 

 

Ispred, gde kreće taj uspon do ulaza u pećinu postoje dve zgrade - jedna je etnološki muzej i zgrada u kojoj je osnovana OZNA, a pored je druga zgrada u kojoj je muzej posvećen desantu, ali ni on nije nešto da ti stane pamet. Ako bi samo zbog ovoga išao u Drvar, lagano možeš da preskočiš. Zašto bi inače išao u Drvar? Evo ne znam, grad se, nažalost, raspada i posledice rata su vidljive na sve strane, tuga mesto...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Ja počeo pre neki dan malo lokalno, bio sunčan ponedeljak.

 

Prvo Kosmaj, koji me možda i najviše inspirisao za ovako nekom turom, ili je barem usadio ideju koju je Kadinjača posle zakucala.

 

emP4PgG.jpeg

 

Iskra slobode.

 

WMQjznm.jpeg

 

Zatim do Kragujevca

 

ZCnXPDf.jpeg

 

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom Balkanu,
umrla je mučeničkom smrću
četa đaka
u jednom danu.

 

tWkAueA.jpeg

 

I za kraj nešto za mene iznenađujuće impresivno.

Nisam očekivao toliki spomenik.

 

3x2lGMi.jpeg

 

U pitanju je spomenik hrabrosti u Ostri.

 

 

 

sGR2KTE.jpeg

 

NQ3ZcVa.jpeg

 

Toliko od Honde i mene za ovaj dan vožnje.

 

eMVBVtm.jpeg

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja