Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha mt07, ugasio se u voznji uz neko rondanje, vise ne pali, sto bi moglo biti?

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova

Pozdrav,

 

prije koji mjesec mi se ugasio motor usred voznje. Nesto je pocelo rondati i trebalo mi je jedno sekundu, dve da uopce skuzim da je do mene.

Stisno sam se kuplung i parkirao jedno 100m dalje. E sad, ja nisam vise siguran jel se u tom trenu nesto od lampica upalilo na motoru i ugasio sam motor cim sam stao. Poprilicno sam siguran da sam vidio nesto crveno da svijetli ali sve je to bilo u djelicu sekunde i samo sam gledao gdje mogu najblize stat.

Kad sam probao ponovo upaliti motor culo se kako startni relej klikce ali dalje od toga ne ide. Napravio sam jedno 5-10km od kad sam krenuo taj dan na voznju.

E sad, dio kojim nisam bas ponosan. Motor je trebao na zamjenu ulja vec neko vrijeme, prosao sam s njim 10-11 tisuca kilometara od zadnje zamjene. Imam i ulje i filter, i antifriz. Cak i nove pakne i tekucinnu za kocnice ali mi se nikako nije dalo krenuti.

I sad nakon sto je riknuo reko, ma idem ja njega raskopati. Napominjem da se uopce ne razumijem u motore i vjerujem da moze biti svasta ali reko da naucim nesto o svemu tome. Do sad sam izvadio starter relej, i on je ok. Trenutni target je bio anlaser. Ali prije toga reko da izlijem antifriz, sve ok. Izlijem ulje, na hladan motor, i iz motora se izlije niti litra ulja. I sad sam lagano zatecen. Jel moguce da se jednostavno nije izlilo svo ulje? Ispod motora nikad nije bilo ni kapi ulja, na motoru nigdje ne slini nista.

Napomenuo bi da je motor bio parkiran u natkrivenom prolazu od zgrade pa postoji mogucnost i da je netko prtljao po njemu, ali htio bi provjeriti jel mozda nesto krivo radim prije nego krenem tim putem.

Ulje nisam provjeravao prije svake vozenje, naravno.

 

Eto, ako ima netko kakve ideje prije nego ga odvedem kod mehanicara bio bi zahvalan. Bilo kakvi savjeti i ideje su dobrodosli, sve mi je ovo skola, a i djelomicno sam uzeo motor zbog toga da nesto novo naucim.

 

Hvala unaprijed!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Da počnemo crno, pa starom dobrom običaju....pa ako ti se posreći, mašala.

Ako imaš sreće stradali su namotaji alternatora (stator generatora struje), pa se neki deo isprečio ili zavezao rotor.

Gori scenario je da je motor zbog nedostatka ulja zaribao.

To malo ulja što je izašlo iz motora, ako u sebi nema metalnih opiljaka, možda bude i jeftiniji scenario.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

10 - 11000да километара? А јеси ли бар једном проверио ниво уља? Ако ти је задњи мајстор био од типа "уље на средину" и још 11ooo, може бити веома скупа поука

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
pre 30 minuta, pronto je napisao:

Da počnemo crno, pa starom dobrom običaju....pa ako ti se posreći, mašala.

Ako imaš sreće stradali su namotaji alternatora (stator generatora struje), pa se neki deo isprečio ili zavezao rotor.

Gori scenario je da je motor zbog nedostatka ulja zaribao.

To malo ulja što je izašlo iz motora, ako u sebi nema metalnih opiljaka, možda bude i jeftiniji scenario.

Nema opiljaka ali nije ni bajno ulje. Alternator je koliko vidim ovdje. Jel ima smisla da idem to otsarafiti i sam pogledati ili je tu neka brtva koju cu potrgati kod skidanja?

 

pre 29 minuta, Krokodilo je napisao:

10 - 11000да километара? А јеси ли бар једном проверио ниво уља? Ако ти је задњи мајстор био од типа "уље на средину" и још 11ooo, може бити веома скупа поукаemoji848.png

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Jesam, mozda jednom. :D Radio sam to na pocetku kad sam tek kupio motor i onda kako nije bilo problema sam prestao. Nisam ponosan na sebe ali gledam bolje da priznam da sam bio nemaran pa da netko nauci iz mojih gresaka kad vec ja nisam iz tudjih. Ulje (i filter) sam sam mijenjao, bilo ga je preko pola ali ne do vrha kad je motor na ravnom. Sto predlazes kod sljedecg punjenja? Nadamo se istoga motora ali sve sam vise skeptican :D

 

pre 9 minuta, el classico je napisao:

U CP2 motor idu 2,3 litre ulja.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

2,6l uz zamjenu filtera. Svjestan sam, zato i pitam. Nadao se da je mozda ulje negjde "zapelo".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nikad nisam rasturao motor od MT07....gledam neke fotke, pa preporučujem sledeće.

Sa strane gde je generator, leva strana motora, u sredini velikog dekla...koji pokriva praktično celu stranu, nalazi se mali servisni otvor koji je u srcu za inbus ključ. Ti deklići se uglavnom odvrću i dihtuje ih (brtvi) jedna o ring gumica. Predlažem da odviješ taj deklić i da kroz njega ključem, gedorom,  probaš da okreneš motor (radilicu).

Ako to nije moguće sasvim je nebitno posle koji ćeš dihtung, brtvu...oštetiti

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 694 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Meni sve ovo liči na opciju da ulje nigde nije "zapelo", već da ga je motor potrošio zbog odlaganja zamene, i da je usled rada sa manje od litre ulja motor zaribao.

 

Da ne malerišem, ali meni izgleda kao najgori scenario.

 

Šta raditi? Ukoliko nisi vičan mehanici, pravac majstor. Ako je ovo odozgo, samo se možeš slikati sa njim. :ups:

 

Izveštavaj nas.

Promenio član the_doctor
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sve navodi na to da je motor potrošio ulje i zaribao. To ćeš najlakše da proveris tako što ćeš da ubacis u 5. brzinu, stisni kvačilo, poguraj motor i pusti kvačilo. Ako je zadnji točak blokiran kad pustis kvačilo, zaribao je, ako ne, onda je nešto drugo u pitanju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova

Jel to normalno za cp2 da trosi tako ulje, jer ovo na pocetku staža dok sam jos pazio nije nista ukazivalo na to? Zato sam i prestao paziti, to, a i upute kazu da u Europi treba svakih 10000km mijenjati ulje, a ne 5 kao u Americi. Dobro, sam pao, sam se ubio, koliko god se ja pokusao opravdati :D

 

Ok, jebiga, tako je kako je.

 

Probat cu sutra prvo ovo sto si ti aca-pn napisao, pa onda ovo sto pronto kaze. To bi trebalo provjeriti istu stvar  koliko se ja razumijem, a ne razumijem se.

 

Evo cisto link na service manual gdje se opisuje skidanje dekla statora. Ne znam jel treba otkacit stator coil (stator coil coupler) al valjda nema veze ako je akumulator vec vani.

 

Javim vec sutra, svakako.

Promenio član jasamtusmotorom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1850 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Ako je potrošio više od pola količine ulja,on bi u jednom momentu u toku rada morao da upali lampicu za ulje,jer je pritisak slab,i time ukaže na neki problem,a ne da zakove odmah.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Kod novijih vozila kad upali pritisak, tad je vec zavrsio karijeru. Ne treba se uzdati u lampice, djavolja je to rabota. Pregori sijalica, zakaze struja a mehanika radi. Deluje kao da je zaribao. Otvoriti agregat i utvrditi stetu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1850 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S
pre 16 minuta, Zarkela je napisao:

Kod novijih vozila kad upali pritisak, tad je vec zavrsio karijeru. Ne treba se uzdati u lampice, djavolja je to rabota. Pregori sijalica, zakaze struja a mehanika radi. Deluje kao da je zaribao. Otvoriti agregat i utvrditi stetu. 

Teško mogu da se složim sa ovim.Prvo,kada daš kontakt,crvena sijalica bode oči koliko svetli,ako ne svetli onda i ne pališ motor,jer nešto nije u redu,a drugo,evo ja se ne sećam da je nekome ta sijalica pregorela.U svakom slučaju,crvena sijalica i služi da ti ukaže na neki problem.Radila ne radila,znači problem,ne teraš dalje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Због недостатка уља зна и ланац брегасте да се укопа у клизаче, то даје тешко окретање радилице. Зарибавање брегастих даје исте симптоме. Много је важан звук који се јављао пре гашења, али јбг.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4405 postova
1 hour ago, Zarkela said:

Kod novijih vozila kad upali pritisak, tad je vec zavrsio karijeru. Ne treba se uzdati u lampice, djavolja je to rabota. Pregori sijalica, zakaze struja a mehanika radi. Deluje kao da je zaribao. Otvoriti agregat i utvrditi stetu. 

Gde bas na novom vozilu da pregori lampica za ulje... Jako tesko. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova

Motor je 2014. s 43 000km.

Zvuk je bio periodican s frekvencijom od jedno 3, 4 puta u sekundi. Kao da vrtis nesto pa zagrebe ali ne skripavo, nego nekako grubo, niskom frekvencijom. Tesko mi je opisati. Najslicnije sto sam cuo vozeci se na motoru (a i autu), i to mi je zapravo produljilo vrijeme reakcije, je kad bi prolazio uz tramvajsku prugu sa zivicom i onda naletio na one plasticne ograde na stanici sto izmedju imaju prorez. E to bi bio skoro pa taj zvuk. Znam da je glup primjer ali ako ste to ikad culi znat cete odmah o cem pricam.

Trebalo mi je barem sekundu da skontam da kraj mene uopce nema nikakve stanice niti iceg sto bi tako odbijalo zvuk motora.

 

Inace, ako mi niste jedno 5 puta dosad ubili svaku nadu da ce motor prezivjeti i onda 10 minuta kasnije ju vratili, niste ni jednom..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Jel ovako?

 

 

 

Ili ovako?

 

 

 

 

Ili pak ovako?

 

To je YT izbacio pod "prolupala radilica" na keca :)

Nije bitno da li je u pitanju auto ili motor, zajednicko im je jedno. Tupi udarci, niski tonovi u ritmu rada motora. Sinhrono. A ukoliko grebe ili zvekece bez pravila moze biti svasta.

Tvoj je ostao bez ulja i zakovao, jbg. Potrosja ulja nije bila uopste velika, litar ulja na 10.000 nije nista za motocikl, posebno tog tipa. Sve i da ga ne menjas u tih 10K moras dolivati po potrebi, nije isto redovna kontrola i redovan servis.

Agregat na sto odmah da bi znao na cemu si, pa da se vidi sta dalje. Radilica je kaput sigurno a ostatak je vrlo verovatno preziveo bez vecih ostecenja i moci ce dalje.

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

zamena ulja na 10000 km čak i više  je potpuno uobičajena na motorima zadnjih 20 godina.Obično je ulje malo iznad pola i ako i potroši nešto teško će da padne i na minimum a kamoli da se nešto ozbiljno desi.

Ako je potrošio ulje da bi zaribao mora postojati neki ozbiljan razlog zašto ga je potošio.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova
pre 25 minuta, MarkoMoto je napisao:

Sve i da ga ne menjas u tih 10K moras dolivati po potrebi, nije isto redovna kontrola i redovan servis.

pre 9 minuta, sasa ns 1 je napisao:

Ako je potrošio ulje da bi zaribao mora postojati neki ozbiljan razlog zašto ga je potošio.

Ne mora. Mali agregat, dosta konja za tu kubikazu ali ipak malo pa je vecito na vecem gasu. Ne moze se porediti sa nekim putnim velike kubikaze, rasterecenim. A sem toga ulje pri kraju eksploatacije pocinje nenormalno brzo da nestaje. Jednostavno izgubi svojstva, razvodni se, razbije narodski receno. Pa se sa novim sve vraca u granice normale, prvih par hiljada nema potrosnje pa onda lagano raste. On je preterao sa neproveravanjem i to je to.

Promenio član MarkoMoto
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

CP2 je jako pouzdan i kvalitetan agregat koji se pokazao i dokazao već godinama.

Po mom skromnom mišljenju tražimo krivicu kod samog korisnika…


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre 10 sati, Motorcyclist je napisao:

Gde bas na novom vozilu da pregori lampica za ulje... Jako tesko. 

Nisam napisao za konkretan model vec generalno da se ne treba uzdati u instrumente jer umeju da zakazu ili kasno jave. Fizicka provera, odnosno vizuelna, je najbolji metod. A ne neka lampica. Po meni su cajgeri za sve najbolji, al ko ce to potrpati na motor. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova

Ubacim u 5., 6., trebalo mi je da skužim da moram gurati motor dok mijenjam brzine inače ništa od toga.

Pustim kuplung, motor zablokira, kotač ide naprijed nazad možda par stupnjeva. Iz motora se čuje zvuk koji ne obećaje. Idem probat okrenut radilicu, što god to bilo, pa javim.

Što se tiče zvukova, mislim da je drugi najsličniji, prvi nije sve ostalo je baš pogađanje. Mislio sam, možda je veća razlika.

Edit:

Ništa od skidanja ovog malog poklopca s dekla. Nemam toliki imbus. Jel ima smisla ići to sad kupovati jer nije mi dućan blizu. Iskreno ne znam ni koja je veličina ovo pa da sad ne iskesiram 30€ za 11, 12, 13 ključ, a ispadne 14.





Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1653 postova
  • Motocikl: /

 

Pre 18 sati, jasamtusmotorom je napisao:

Nesto je pocelo rondati i trebalo mi je jedno sekundu, dve da uopce skuzim da je do mene.

Stisno sam se kuplung i parkirao jedno 100m dalje.

 

Kad si pritisnuo kvacilo jel prestalo rondanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova

Možda sam se krivo i nepotpuno izrazio, znači guram motor pod kuplungom, prebacujem u višu sve dalje, pustim kuplungom i motor zablokira. Kad ga tako bez kuplunga vgurqm naprijed nazad, kotač se okrene par stupnjeva naprijed nazad. Kad dodje do kraja hoda čuje se kao da lupi u nešto jer dalje ne ide.

Edit:

Sori, sad sam vidio što si kvotao. Da, prestalo je kad sam stisnuo kuplung.



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja