Jump to content

Moto Zajednica

Pezo skuter potencijalni problem pri startu

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Zdravo društvo. Od skoro sam vlasnik Pezo Ludix Blaster RS12 skutera, a nemam neko veliko iskustvo sa njima. Pre 20 i kusur godina sam dugo vozio Poni expres, dok se nisam udesio. Otada nisam seo na skuter. 
Elem, skuter je 2T, sa vodenim hladjenjem. Primetio sam da mora da mu dam gas oko 2/3 da bi on krenuo iz mesta. Mašina prima gas, ali on ne krece do tad. Ne znam o kojem broju obrtaja se radi, nemam obrtaljku. Aki, kad krene, to je katapult. Da li je to normano tako? 
juce sam skidao poklopac prenosa, i vidim da mu je kaiš na oko kao nov, ali labav mnogo. Na sredini mogu prstima da sastavim dve njegove strane. Da li je i to normalno? Meni deluje da ne treba tako da bude…. 
Voleo bih da čujem vaša mišljenja, da bih se sto bolje upoznao sa mašinom. Hvala. 

786059B8-9FB2-43AF-B59B-B6BBBFD6987F.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

To što je kaiš nov...to je plus, samo ako je odgovarajućih dimenzija. Ovako kako se vidi, ili je problem u dimenzijama kaiša (dužina, širina, konus) ili je recimo, primer...centralna opruga na remenici kvačila pukla, slaba...ili postoji neki drugi mehanički kvar koji remeti početni položaj varijatora i remenice kvačila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Slažem se za kaiš. Smao, ne znam koje su fabričke vrednosti, tj. kako da budem siguran da je odgovarajući? 
sto se tiče opruge, negde sam procitao da, ako skuter ima taj kasniji start kao sto ima moj, verovatno je opruga kvačila prejaka, tako da, ‘bem li ga…..

Mislim generalno sam ja zadovoljan njime, osim tog sto bas traži jak gas da bi krenuo, sto naravno, utiče i na potrošnju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3049 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ja ne bih rekao da je do kvačila, na slici ok stoji pozadi. Ili je kaiš pogrešnih dimenzija (najverovatnije), ili je neko stavio dužu bolcnu pa tanjiri varijatora ne stisnu kaiš, ili izgubio neku podlošku što ide iza varijatora itd. Kako ćeš znati koje su prave dimenzije, bemliga. Googlanjem i metodom uzaludnih pokušaja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Za dimenzije kaiša...jedan od izvora kaže 17,5 x 765. Nešto na brzinu nađeno,  bez tačnih podataka o modelu, godini proizvodnje, eventualnom posebnom tržištu itd. To bi trebalo i da piše na spoljnoj površini kaiša...tako da, ako je još rastureno moglo bi i da se pročita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Hmmmm. Evo slike gde se vide oznake, mada nisam siguran šta koja znaci. E sad, kao sto rekoh, skuter ide odlično. Terao sam ga do nepunih 70, i mislim da mu je to maksimum, i imam utisak da troši poprilično, nisam siguran, ali možda i prebaci 5l. Imam 50 godina i nemam nikakvu potrebu za bilo kakvim egzibicijama, tako da sve sto deluje kao ekstremno, bilo je samo radi probe. 
Jedan član na forumu je u jednoj temi objašnjavao da problem sa tim kasnim startom inače, najverovatnije lezi u tome da je prejaka opruga na kvačilu, pa treba malo veća centrifugalna sila da izbaci lamelu i da skuter krene. Šta misle ostali o tome?

D0AD5314-0B25-4A26-AEA6-86999039FBA0.jpeg

Promenio član Radoslav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Pa kod varijatora može svašta da bude.Jača opruga,lagane rolnice,istrošene lamele.Zaprljanost varijatora pa rolnice ne klize,ili sve to u kombinaciji.Po slikama koje si postavio,poprilično to deluje zapušteno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3049 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

@Radoslav može biti da je opruga pretvrda, može biti da su rolnice prelake, može biti svašta nešto. Ali sa tvoje slike se vidi da je kaiš "šljampav", odnosno da nije zategnut, što dovodi do njegovog provrtavanja\proklizavanja na manjem gasu. Na većem gasu rolnice se podignu, pritisnu tanjire varijatora, uštinu kaiš, i pošto je dugačak uspeva da se podigne gore i postigne punu brzinu...

 

Kaiš mora biti pravih dimenzija, da bude odgovarajuće zategnut u početnom položaju, da možeš odekvatno da startuješ, što je od presudnog značaja u saobraćaju, tj. da nemaš lag, i da te ne izgaze kola na semaforu na pr. :)

 

E sad, sa slike se isto vidi da je CVT u lošem stanju, verovatno je propao dihtung CVT dekle pa je ulazila voda, poprilično izgleda rđavo i štrokavo. A CVT ti je pola skutera takoreći. Ako prenos ne valja, đaba sve ostalo. Pitanje je u kom je stanju kvačilo, da li su tanjiri i napred i nazad ukopani, da li lamele kvačila koče pa se sporo odvajaju itd.

 

S obzirom da si početnik, moj skroman savet je da odeš do nekog majstora, u Jagodini ih ima dobrih, da ti to sve lopo pogleda i predloži šta treba da se menja. Nije to preskupo, a mnogo znači.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Da, slažem se. Prvenstveno ovo sto si rekao za semafor. Bas mu treba dosta da krene, ali kad krene, odnese. 
Možda se na videu vidi bolje. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Odličan je to skuter,redak u ponudi,mekan...ergonomski odličan.

Pežo troši,kao i svaki dvotaktaš,ali ide za sve pare.

Pretresi ga kod dooobrog majstora i samo peglaj.

Inače ako je na prodaju ja jurim RS12..Ali mora da bude u piku;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3049 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 38 minuta, Radoslav je napisao:

Možda se na videu vidi bolje. 

Sa videa izgleda da ipak ne odvaja lamele na vreme. Možda bi rastavljanje kvačila, čišćenje i podmazivanje osovina pomoglo, moguće da je samo zabagrelo\zarđalo. Možda su ferode potrošene, a možda je i celo za zamenu. Najbolje je ipak  da majstor pogleda.

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Da, kad pomenu da možda ne odvaja lamele na vreme…. Primetio sam recimo, hvatam zalet, a čeka me neka veća nizbrdica, kad počnem da se spustam, naravno oduzmem mu gas, ali on još dobrih nekoliko stotina metara drži obrstaje na trećini gasa, otprilike. Tek nakon sto malo prikocim, on se vrati na ler. Kao da ne može da odlepi lamele. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Da, kad pomenu da možda ne odvaja lamele na vreme…. Primetio sam recimo, hvatam zalet, a čeka me neka veća nizbrdica, kad počnem da se spustam, naravno oduzmem mu gas, ali on još dobrih nekoliko stotina metara drži obrstaje na trećini gasa, otprilike. Tek nakon sto malo prikocim, on se vrati na ler. Kao da ne može da odlepi lamele. 
Posto je i juče kiša padala, odlucio sam da sam rasturim sve oko varijatora. Razumem se poprilično u mehaniku, ali mi je ovo prvi susret sa ovakvom vrstom prenosa. 
Prvo sam odvio maticu na lameli, ili kako ga neki zovu, zadnjem varijatoru. Skinuo sve, i rekao bih da je tu sve manje-više ok. Nema riseva na solji, lamelice nisu nešto preterano istrosene, jedino ne znam kakve su opruge. Na oko su ok, ali tvrdoća….???

Kais je milimetar uzi nego sto piše na njemu, pa cenim da je i to ok. 
E sad, počeo je da pada mrak, pa sam odlucio da vratim kaiš i lemelu na mesto, pa da nastavim danas posle posla, tako da maticu na varijatoru nisam odvijao. Pokušao sam, ali bez blokade klipa, teško. Danas ću da uzmem blokirac i da nastavim. 
Ali, unutrašnji disk na varijatoru je izašao skroz do spoljnjeg, kao kad bi podigao kaiš, i nije bilo šanse da nabavim kaiš bez skidanja varijatora. Na sve nacine sam pokušavao da go odguram ka kućištu motora da napravim mesto za kaiš, ali nema šanse. Da li je to normalno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3049 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ne možeš skinuti kaiš bez skidanja varijatora, to je normalno. Za skidanje varijatora ti treba alatka za blokiranje, a bolji je udarni odvijač, onda ti ne treba blokator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Nisam se dobro izrazio, čim se nismo razumeli. 
Da li mogu nekako da nabacim kais na varijator, bez da ga skidam?

Probao sam sinoc, ali nema šanse, jer su se diskovi varijatora spojili i kad nabacim kaiš samo na varijator, on je u najgornjem položaju. Mislio sam d a mogu nekako da razdvojim diskove varijatora, kao na lameli. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Moraćeš da ga otvoriš...tačnije, skineš spoljni deo varijatora...taj koji je odmah ispod matice. Taman pogledaš šta se i tu dešava...ako ne možeš da ga vratiš u položaj da je unutrašnja polovina najbliža motoru, tu ima neka problematika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12
pre 6 minuta, Cvijanović je napisao:

Ima na ovom kanalu svašta interesantno

Ne bih ja dotle išao. Bar za sad. Najgore je sto nemam ni udarni odvijač, a ni blokirac. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12
pre 7 minuta, pronto je napisao:

Moraćeš da ga otvoriš...tačnije, skineš spoljni deo varijatora...taj koji je odmah ispod matice. Taman pogledaš šta se i tu dešava...ako ne možeš da ga vratiš u položaj da je unutrašnja polovina najbliža motoru, tu ima neka problematika.

Da, nema sile da ga vratim ka motoru. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Peugeot Ludix Blaster RS12

Nabavio sam alat, i uspeo da skinem varijator. Na neki volšeban nacin je ispala jedna od one tri plastike u obliku slova “V”, i jedna rolnica je stajala poprečno. 
Rasturio sve, oprao, odmastio spakovao, opet skinuo i kvačilo i isto odradio i sa njim. Skuter poleteo!

Cim uhvatim malo više vremena, narucicu nove i rolnice i opruge kvacila. Jedino mi treba savet koje tačno da narucim. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac
On 1. 6. 2023. at 13:51, Radoslav je napisao:

Ne bih ja dotle išao. Bar za sad. Najgore je sto nemam ni udarni odvijač, a ni blokirac. 

Mislio sam na kanal...

Naruči fabrićke,po specifikaciji.

Kucaj u pretragu:

Recomended roler weight for peugeot ludix rs 12 blaster:takoje:

 

Promenio član Cvijanović
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Sport city 200

Dobro je da si rešio :)

Ako nekada zatreba blokator klipa a nemaš od koga da pozajmiš ili kupiš on može da se napravi od stare svećice. Evo slike sa neta.

35853482-94FB-45AF-8FF8-3EBBD1DDFBDB.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Postoji velika mogućnost!

Malo manje kada je položaj otvora za svećicu direktno iznad čela klipa i svećica ide ravno ka čelu klipa.

Kada je, da kažem tako, položaj svećice bočno...ovakvo blokiranje treba izbegavati, jer je mogućnost oštećenja klipa i navoja u koji se uvrće svećica, prilično velika.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja