Jump to content

Moto Zajednica

MUGELLO 2023 - saveti

Recommended Posts

  • Integrisan, 8144 postova
Pre sat vremena, pronto je napisao:

Moje iskustvo sa, recimo...weather.com...3 dana max. Potrebno je pregledati i po satima svaki dan, barem ugrubo...jer će na ikonicu koja predstavlja određen datum biti stavljena kiša, čak i ako se ona predviđa za bilo koji ili samo jedan trenutak tog dana. 

Nas nekoliko maltene smo postali meteorolozi amateri, zbog Track Day-a (po pravilu u petak moramo da prelamamo da li se održava ili ne). Uglavnom, moj utisak, ako nešto znači: svi online meteo modeli postali su turbo konzervativni, u smislu da će najaviti kišu ako postoje i minimalni uslovi za istom. Mislim da je u pitanju čisto podližanje psihologiji korisnika: ako je predviđena kiša a bude ipak sunce, gotovo niko se ne ljuti. Obrnuto nije slučaj. Zato su konzervativni i pucaju kišu čak i kada je % verovatnoće vrlo nizak.

 

Da bi se bilo šta procenilo moraju da se gledaju radarski snimci i tako dolazimo do toga da čovek maltene postaje meteorolog amatar. Problem je što radari imaju smisla 48 do max 72h unapred.

 

I tako... Nisu app u svemu donele napredak :D .

 

PS: ako smem da primetim, najveći izazov će vam biti da bukirate smeštaj tako kasno. Sve blizu stazi ode mnoooogo unapred.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Žena kaže nema odlaganja, jednom smo odustali sad vozimo.

Imam neki rezervni plan ako na Dolomitima bude baš baš loše vreme od 6-8 juna.

Bukirao sam prvi i drugi dan.

Prvo noćenje je malo posle Tolmezza, oko 15km a drugo blizu Stelvia.

Ako nam se ne svidi prognoza pucam pare za drugi dan i spuštamo se ka Veneciji i idemo ka Toskani.

Tu ostajemo do GP-a i onda ako vreme bude OK idemo na Gardu pa posle par dana juriš na Stelvio i dalje ka Sloveniji gore - dole.

Faktički izvrćem rutu naopako.

Žena kao treću varijantu posle Toskane pominje i Korziku ali teško zbog vremena, bilo bi brzinski a to ne volem :).

Nisam ni sam pametan, najverovatnije kao i uvek ako vreme ide protiv nas menjamo rutu u hodu .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Saveta koliko voliš.

Kao nešto za početak koliko sam ja popamtio - ne sipati gorivo na AP - skuplje je, na pumpi sipati sam gorivo jer na nekim pumpama naplaćuju uslugu točenja.

Ako na samouslužnoj pumpi sipamo gorivo i plaćamo kartico rezerviše oko 100E na par dana pa posle odblokiraju višak.

Restorani imaju neko ludačko radno vreme, ne rade stalno kao kod nas. Imaju neku popodnevnu pauzu vezano za klopu.

Promenio član ZEMZEM
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Nešto i ja razmišljam da u povratku obiđemo Stelvio. Gledam sada mapu  i vidim da je zatvoren put...
Stelvio.thumb.GIF.390e69125b4c2bcbfdf21bbc1dbd74e7.GIF
 
Da li je poznato kada se taj put otvara i kakve su vremenske prilike oko 10. juna (zbog garderobe i opreme)? Da li je još prerano za penjanje gore?
 
KaCam mog'o biciklom na Stelvio, možete i vi motorima.

d5432d1ba9b98bee25774dd99e2accb0.jpgc9abfc56e88d1a52ba0316324504ec85.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Naravno nezaobilazni Gavia i Mortirolo (spomenik Pantaniju) kada ste već u kraju, a u Livigno svratite po jeftino gorivo, alkohol i pljuge (bez poreza i akcize oni imaju posebnu poresku autonomiju).


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk





Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Vozačku mi nikada nisu tražili ni na jednoj granici. Nekim kolegama sa foruma jesu, ali je to toliko retko da je apsolutni izuzetak.

Ali ni to nije toliko bitno pošto je granica sa Hrvatskom jedina do Italije. Između Slovenije i Italije nema graničnog prelaza pa samim tim ni kontrole.

U Italiju idem bar 3-4 puta godišnje, evo i sada u ponedeljak, a zadnju međunarodnu sam imao 2012.

 

Istini za volju u Italiji me nikada nije zaustavila policija, ali u Nemačkoj gde je takođe teoretski obavezna međunarodna dozvola, jeste. Nikada nisu ni pitali, a kamo li pravili problem. Naša dozvola je u skladu sa EU standardnima pa međunarodna nema nikakvog smisla.

 

Jedini slučaj gde bi mogli da traže međunarodnu dozvolu je pri iznajmljivanju vozila, ali su i tu mikronske šanse.

Promenio član Mr_Wolf
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XT660Z Tenere, 1200GSA
pre 37 minuta, Tedybear je napisao:

Na kojoj granici?.

 

Na granicnom prelazu zemlje u kojoj je vozacima iz Srbije obavezna medjunarodna dozovla. U ovom slucaju Italija. Mislio sam da ne moze da se udje u zemlju ako je nemas.

 

@Mr_Wolf ako Nemci nisu pravili problem, onda nece niko :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Bled, SLO
  • Motocikl: Stelvio. Još u proizvodnji.
Pre 1 sat, windofchange je napisao:

Na granicnom prelazu zemlje u kojoj je vozacima iz Srbije obavezna medjunarodna dozovla. U ovom slucaju Italija. Mislio sam da ne moze da se udje u zemlju ako je nemas.

 

@Mr_Wolf ako Nemci nisu pravili problem, onda nece niko :)

Na granici, npr. između SLO i Italije, jedino, sto ti daje na znanje, da si ušao u drugi zemlju, je tabla ITALIA a izza nje BIENVENUTI.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Kolega i ja smo se juče vratili iz Italije (Muđelo +) pa da podelimo informacije koje nismo uspeli dobiti na forumu, a koje će poslužiti nekim budućim putnicima :neznam:.

Tamo smo od kuće išli lokalnim putevima i podelili smo put na dva dana. Prvi dan do okoline Rijeke, a destinacija za svaku preporuku je u mestu Rupa - ružno ime, ali sjajni domaćin i mesto za prenoćište. Komforno, izuzetno mirno, a motori u ogromnoj garaži. Došli smo direktno kod njih (bez rezervacije), a cena je bila 45 € za nas dvojicu (zaokružili smo na 50 jer je takva cena bila na Booking-u).

Vlasnici imanja su porodica Surina, adresa je Rupa 73, a direktni brojevi telefona su:

+385 91 891 7082

-385 51 732 336

 Sutradan smo nastavili ka rezervisanom hotelu Lago Verde u mestu Pistoia 40-ak km zapadno od Firence. Cena hotela je bila vrlo povoljna za taj region prethodnog vikenda (30 evra noćenje sa doručkom po osobi). Hotel je starijeg datuma i traži neka renoviranja, ali je vrlo uredan i čist. Kupatila su renovirana i besprekorna, spremačice svako jutro spremaju sobe i kupatilo, menjaju peškire i posteljinu što u toj ceni nismo baš očekivali. Tu smo ostali i treću noć jer smo posle trke otišli u obilazak Firence i vratili se predveče u hotel odakle smo sutradan ujutro krenuli do Venecije gde smo planirali obilazak mesta i noćenje. Tu je došlo do "greške u koracima" obzirom da u Veneciji i okolini ima dva hotela sa imenom COLOMBO. Ja sam veče ranije na tabletu pronašao jedan koji je delovao korektno i malo je udaljeniji od grada, a kada smo na koleginom telefonu tražili taj hotel radi adrese i navigacije pronašli smo drugi hotel sa istim imenom i došli do njega. Lokacija nije loša jer je busna stanica blizu, a busevi za ostrvo voze na svakih 10-ak minuta i vožnja traje toliko, Mi nismo čekali buseve ni 5 minuta za oba smera. Smeštaj je koštao 90 evra za obojicu, motori su u sigurnom dvorištu pod nadstrešnicom, ali soba i kupatilo su među gorima u kojima sam (smo) boravili. Taj hotel bi trebao da se zove "Rupa" :stabre:. Srećom jedno noćenje i brzo ćemo ga zaboraviti. Sutradan smo opet lokalnim putevima preko Slovenije kroz predivne predele i krivine išli do Karlovca gde smo prenoćili u odličnom apartmanu Happy Sparrow.

Preljubazni domaćini su bili Mirela i Vlado koji inače radi u Kawasaki servisu pa nam je ujutro podmazao i lance na motorima :).

Veliki dvosobni apartman sa velikim krevetima, kuhinjicom i kupatilom - sve besprekorno, a motori u dvorištu. Cena sa popustom je bila 55 € za obojicu što za takav apartman deluje povoljno.

 

1080939455_Motoriudvor.GIF.ced7d4b5cebf84829a4129d4008968c3.GIF

 

Mi smo zapravo planirali doći direktno u apartman Malina (kuća pored) ali je od ujutro do našeg dolaska apartman u međuvremenu rezervisan tako da smo proplivali. Očito su komšije u dobrim odnosima pa nas je vlasnik Maline uputio na navedenog komšiju što je ispalo još bolje rešenje. Adresa apartmana je -

Kneza Branimira 44, Karlovac, a telefoni su:

+385 95 196 3886

+385 95 912 6541

 

I konačno vezano za sam Muđelo i stazu.

Cena ulaznice za dva dana je bila 125 € i kupili smo ih na biletarnici kod ulaza.

I motore uvezete unutra tako da možete naći neka mesta na kojima bukvalno sa svog motora možete pratiti trku (nema ih puno, ali je pogodno za one koji planiraju povratak kući sa stvarima odmah posle trke). Skoro sve što želite možete da unesete unutra uključujući i šatore, cerade frižidere i da ne nabrajam. Mislim da je zabranjena samo staklena ambalaža radi sigurnosti.

Što se tiče publike bilo je i iznenađenja...eto šta vole današnje devojčice :rolleyes:

Publika.GIF.ad34d5621f637423653ccf1c76427601.GIF

 

Za kampere je cena oko 120 evra i ima ih jako puno u krugu oko staze. Neki su dodali uz kampere i nadstrešnice i paviljone, roštiljaju i loču kao na Avali za 1. Maj :). Nisam slikao njih, ali evo kako šatoraši rade posao. Videli smo i dva kombija iz Aranđelovca, a naravno i naših zastava oko staze.

371398746_Staza1.GIF.b8e8b56629665939310c6106e8abbadf.GIF

 

Što se tiče vode dovoljno je da ponesete samo jednu flašicu jer ima puno česmi i voda je pijaća (čak stoje natpisi i preporuke da dopunjavate vaše flašice vodom zbog plastičnog otpada.

Mesta sa klopom, WC-a i česmi ima baš puno (za razliku od Brna) tako da se može sve uraditi po želji i kako treba.

Ima dva ulaza, južni i zapadni, a oko staze se ne može proći u potpunosti jer je jedan deo zatvoren (onaj kod krivine gde je pao MM).

Po nama je bolje ući na južni ulaz i trku gledati sa istočne strane. Jeste da je možda veća gužva kod ulaska i izlaska jer je prilazni put dosta uzak. Mi smo prvog dana ušli na zapadni ulaz i pešice obišli skroz do južnog ulaza. Tako smo došli do toga da u nedelju dođemo na južni ulaz. Subota je bila oblačno vreme pa smo mogli gledati sa bilo kog mesta ali u nedelju je bilo jako sunce pa smo trke gledali sa uzvišenja u jednom šumarku. Dobra hladovina i to je jedno od mesta koje je najbliže stazi pa se bolje vide motori, a "ozvučenje" je izuzetno. Dole možete videti i parkirane motore (skutere) koji vam mogu biti na oku dok pratite trke (ako je neophodno zbog stvari). Čujem da je bilo oko 135.000 posetilaca mada oko staze ne izgleda da ih je toliko (verovatno zbog velike površine). Ali posle fajronta gužva traje kao da je bilo 335.000.

 

1956244674_Staza2.GIF.92671ad91ef2fc670f2c4f6bb0e04510.GIF

 

Posle završetka trke organizatori puštaju publiku da uđe na stazu (što smo i mi uradili) da opipaju stazu (neki čak i ljube), kupaju se u frakciji i naravno slikanja u 50 poza.

Eto, možda će ove informacije nekom da koriste, ali u svakom slučaju nikom "Ne može da škodi..." :zdravo:

 

  • Sviđa mi se 9
  • Hvala 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0
7 minutes ago, ZoraNS said:

Kolega i ja smo se juče vratili iz Italije (Muđelo +) pa da podelimo informacije koje nismo uspeli dobiti na forumu, a koje će poslužiti nekim budućim putnicima :neznam:.

 

Zoki svaka cast i hvala ti na gomili korisnih informacija.

Ovakve postove volem.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Još nekoliko informacija vezano za puteve i Italiju (neka ne zamere oni kojima je poznato) :neznam:

Mi smo u odlasku išli sve lokalnim putevima do mesta Rupa. Put je trajao punih 11 sati, ali da idem ponovo ne bih se davio preko slavonskih mesta i sela jer je teško smaranje nego bih prekratio auto-putem do Novske pa posle preko Gorskog kotara prema Rijeci. To je dobar put i lepa deonica za vožnju. Jeste i AP teški davež ali barem kraće traje.

U povratku smo promenili rutu i put smo rasporedili na tri dana. Drugog dana išli smo preko Nove Gorice, Ajdovščine, Logateca, Ribnice pa skrenuli prema Novom Mestu (po preporuci konobara) i dalje ka Karlovcu gde smo prenoćili. Tu je bilo sjajnih deonica za vožnju, a pomalo neprijatno iznenađenje je stanje asfalta od granice Slovenije do Karlovca...:stabre:

Lokalni putevi po ravnicama u Italiji su takođe teško smaranje pa isto možete razmisliti o auto-putu da si prekratite muke. Preko apeninskih masiva vožnja je vrlo prijatna.

Cena goriva u Italiji je među najskupljim u Evropi i kreće se oko 1,85 evra tako da se sa punim rezervoarom ulazi, a sa praznim izlazi :rolleyes:.

U Sloveniji je oko 1,41, a u HR je 1,38.

Na pumpama birajte SELF service jer je još skuplje ako vam oni sipaju (preko 2 €). Retko gde se može platiti kešom (ja sam uspeo na dva mesta) nego imaju aparate u koje prvo ubacujete keš ili karticu, birate broj pumpe pa sipate do uplaćenog iznosa. Na račune zaboravite pa ako vodite evidenciju o potrošnji pripremite "teftere".

Radno vreme prodavnica je kraće nego kod nas, a nedeljom ne radi ništa od prodavnica.

U skoro svim supermarketima (osim Lidla) imaju odličnu ponudu spremljene hrane - od raznih pica, pečenja, priloga, salata, morskih plodova itd, a cene su otprilike kao kod nas. Jedino nema ništa za kašikom...:rolleyes:

Ako planirate kupiti hladno piće u nekom od tih supermarketa - zaboravite, ja ga nisam pronašao...:wacko:

Ako se setim još nečeg korisnog dodaću naknadno.......:takoje:

Promenio član ZoraNS
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja