Jump to content

Moto Zajednica

1400-1500km u 2 ili 3 dana?

Recommended Posts

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp


Iscitah sad temu od kolege Gordak985, al posto je moja problematika malo drugacija ipak otvaram novu.
 
Vozio sam letos dan za danom oko 350-400km u danu, bez preteranih problema. Motor 2004 Honda Transalp.
 
Medjutim za vikend treba da krenem na minimalnih 1400, a verovatno i vise ako na par mesta izbegnem autoput, full natovaren. Start Lestane kraj BG, destinacija Thun, CH. Vreme ce biti lose i imam dve realne opcije:
1. Start u nedelju, borba prvi dan sa najavljenom kisom. Spavanje negde u SLO. Ponedeljak SLO-Milano ili Sirmione i tome slicno, na max 2-2.5h od CH granice.
2. Start u ponedeljak po naizgled boljem vremenu bez kise, medjutim to onda znaci 900-950km u danu do Italije, skoro pa cistog autoputa. Zadnjici se to nece svideti, iako sam uzeo neki jastuk na naduvavanje za ispod iste.
 
Utorak ulazak u CH i dalje do destinacije, vrv autoputevima jer su planinski prevoji i dalje zatvoreni. Utorak mora da bude takav u svakoj varijanti, moram da predjem granicu sa CH na radni dan na gp Chiasso zbog nekog carinjenja. Planirana kilometraza za taj poslednji dan je 350-450km.
 
Vremenska prognoza mi je poremetila originalni plan da ova voznja bude vece uzivanje (originalni plan je bio da idem do Splita kroz Bosnu u nedelju pa trajektom do Ancone i onda dalje...), pa sad gledam sta je najbolja alternativa sa manje kise i hladnoce.
 
Motor ima unutrasnje gume, kroz Srbiju do sada nisam nista nosio dodatno od alata, uplatio Vozzi i to je sve. I sad cu vrv isto uraditi ako se nesto desi usput (da zovem pomoc na putu), ali mozda nije lose da imam nesto osnovnog alata i slicno, sprej za gume, pumpu? Jednu rezervnu gumu imam, moram i drugu da kupim. Sprej za ciscenje i za podmazivanje lanca cu poneti pa u zavisnosti od kilometraze i vremenskih prilika osvezavati, ovaj sto imam navodno drzi 800km.
Sto se opreme tice:
- odelo imam dobro, vec sam ga vozio na ispod 5C i toplo je.
- rukavice sam kupio skoro Held Air n Dry jer prethodne Held Sambia nikako nisu za hladnije vreme.
- kisno odelo planiram sutra u Barelu da uzmem jednodelno, ponecu i biciklisticke kisne pantalone sa prekrivkom za cizme
- dosta rezervne odece i aktivnog vesa jer ce koferi svakako biti namontirani.
 
Ideje i predlozi dobrodosli, sa samo ~4000km na motoru realno nemam nikakvog iskustva. Ono sto me tesi jeste da na dva tocka mogu dugo da vozim, sa biciklom mi je maksimum bio 23h u komadu, al opet je to neka druga prica.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Ne znam koja je priroda puta, da li ti je auto opcija?

Ako samo moraju da se zgaze km autoputa tamo i nazad.

 

Za majstorisanje oko motora nemam pametno šta, mogu samo za komfor - pravi pauze, istegni se, probaj biciklističke gaće, kad uzimaš kišno odelo vidi i onaj dodatak za gas za oslanjanje dlana ako ga već nemaš na motoru, ponesi neke dobre barove da klopaš na pauzama, bademi, urme, napravi plejlistu i najbitnije - znaj da proceniš kada je to to od vožnje za taj dan.

Kod dugih putovanja, kraj je obično najopasniji, kad se ljudi opuste a stigne ih umor. Ja tek za tad čuvam energetska pića, tokom dana ni gazirano ne pijem. Nego tih pola sata na kraju, uzmem RB i preguram, pa kad stignem i on me pusti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Priroda puta je uvoz motora iz SRB u CH (znam, nelogican smer od onoga sto vecina rade), i nesto sitno stvari da preteram sto nije stalo u prethodne 3 ture selidbe default_0a-smiley.gif Hteo sam od toga da napravim zanimljiv visednevni road trip, samo eto vremenska prognoza ne obecava, pa sa originalnih 4 skratih na 3, sad mozda i na 2 dana.
Dakle, ili cu motorom nazad ili cu avionom za slucaj da vreme bude bas bas lose, pa nekom drugom prilikom. Sad sam imao opciju sto se posla tice da dodjem i zavrsim to, sve ostalo je dodatni trosak (morao bih i da produzim registraciju u srb ako sad odlozim), pa pokusavam to da izbegnem.

Hvala za savete.
Dodatak za gas sam planirao da uzmem, a uzeo sam i ovo za zakljucavanje gasa za autoput (kvazi tempomat), videcemo dal ce raditi posao:

F-r-BMW-R1200GS-R1250GS-LC-ADV-F750GS-F850GS-F800GS-ADV-G310GS-RNINET-F900R-XR-Motorrad.jpg

A.ALIEXPRESS.COM
Smarter Shopping, Better Living! Aliexpress.com


Bici gace cu poneti, a uzeo sam letos i neke acerbis gace/podgace sa bocnim stitnicima i uloskom kao na bici gacama, mozda i to probam.

Znam, mogao sam da uradim logicnu i jeftinu stvar i platim nekome da mi pretera motor na prikolici, ali...
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ja bih ovaj dodatak za gas izbegao, mada nemam nikakvih iskustava sa tom i sličnim napravama. Ako ne možeš da sam držiš gas, stani i napravi pauzu.

 

Od opreme na spisak dodaj obavezno termo potkapu, što dublju i po mogoćstvu od vindstopera ili nečeg sličnog. Čepiće za uši isto.

 

Kod dugačkog putovanja je glavna stavka održavati koncentraciju (posebno na autoputu) a ukočen vrat, prsti, ligamenti ili buka znatno odmažu tome.

 

Pravi što češće kratke pauze. Enduro na autoputu je katastrofalna smaračina (mada mi je generalno autoput smaračina u svakom slučaju). Meni je na africi pomagalo da s vremena na vreme ustanem i razmrdam noge i dupe, to je jedna od prednosti endura.

 

I najvažnije od svega: nemoj da forsiraš bez potrebe. Ako vidiš da ne ide bolje je stati, odmoriti ili prenoćiti nego rizikovati glavu i juriti destinaciju po svaku cenu. I s tim na umu treba planirati put - sa što više lufta. Tako da predlažem da odvojiš što više dana za putešestvije i rasporediš vožnju da bude što manje napor, koliko je to uopšte moguće.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Podkapu sam uzeo, Held windstopper, ide malo i na grudi, najdublja koju sam nasao da probam. Cepovi za usi - dobra ideja, planirao sam da me zanima muzika iz zvucnika u kacigi, al i to je vrsta buke. Mozda stavim bubice, iako nisu bas udobne na duze.

Autoput sam iskusio, znam da je smor, zato sam i hteo vise dana i lagano. Al eto ispalo je kako je sad pa da napravim najbolje od toga.

Sto se duzine puta tice, razumeo sam. Isplati se krenuti ranije da imam jos jedan dan lufta, makar to bilo po kisi i sa dosta pauzi ako je bas jaka, nego da knapiram.



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda AfricaTwin CRF1000D2J, Yamaha XMAX 400

Što se tiče opreme, vidim da sve već znaš šta i kako, dobra potkapa, a nije loše da imaš i onaj neck warmer ili kako već na srpskom.

Kad je hladno uvek duva tu oko vrata čak i ako imaš dobru potkapu, pogotovo ako je kiša, 2 sloja je uvek bolje.

 

Ja sam vozio pre 3 godine od Beča  do Sarajeva iz komada to je oko 800km, bez ikakvih problema, sve auto put gde ima, kroz Bosnu naravno lokalni putevi, stali i na pečenje, usput pauze...  Na Africi Adventure 1000, što je pretpostavljam komfornije od Transalpa.

Pri čemu smo išli početkom letnje sezone, na autoputevima u SLO i HR kolone kilometarske bile.

 

Inače meni se pre prispava kad vozim kola nego motor, tj. na motoru mi se to ne dešava uopšte (verovatno što na motoru nikad nije dosadno :jee1:)

 

Pun gas, polako i srećan put.:takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Obican (tanak) neck warmer imam od ranije, svakako ga nosim u rezervi, sem ako si mislio na neki deblji pa da imam dupli sloj? Podkapa i grejac vrata koji sam uzeo je ovo:
https://www.fc-moto.de/en/Held-Balaclava-Coolmax

Jednom sam koristio i šal u toku voznje zimus, al nije bas adekvatno za motor, zato i uzeh ovo.

Africa je svakako komfornija, i adekvatnija za moje gabarite, bar mi tako deluje u mestu kad sam probao. Sacekace jos koju godinu, bolje da se ucim jos na Transalpu default_0a-smiley.gif

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre sat vremena, dule0911 je napisao:

Podkapu sam uzeo, Held windstopper, ide malo i na grudi, najdublja koju sam nasao da probam. Cepovi za usi - dobra ideja, planirao sam da me zanima muzika iz zvucnika u kacigi, al i to je vrsta buke. Mozda stavim bubice, iako nisu bas udobne na duze.

Autoput sam iskusio, znam da je smor, zato sam i hteo vise dana i lagano. Al eto ispalo je kako je sad pa da napravim najbolje od toga.

Sto se duzine puta tice, razumeo sam. Isplati se krenuti ranije da imam jos jedan dan lufta, makar to bilo po kisi i sa dosta pauzi ako je bas jaka, nego da knapiram.


 

Ako ti bubice nisu udobne, nipošto nemoj da ih stavljaš. Bićeš u agoniji nakon nekoliko sati pritiska pod kacigom. Ili probaj da nađeš neke udobnije, ili možeš i malo vate da poneseš pa pravi kuglice i stavljaj u uši. Efekat će biti slabiji nego kod dobrih čepića, ali može da pomogne, a ako ne staviš ništa, nakon nekoliko sati na autoputu možeš ozbiljno da oštetiš sluh.

Promenio član Mr_Wolf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda AfricaTwin CRF1000D2J, Yamaha XMAX 400
Obican (tanak) neck warmer imam od ranije, svakako ga nosim u rezervi, sem ako si mislio na neki deblji pa da imam dupli sloj? Podkapa i grejac vrata koji sam uzeo je ovo:
https://www.fc-moto.de/en/Held-Balaclava-Coolmax

Jednom sam koristio i šal u toku voznje zimus, al nije bas adekvatno za motor, zato i uzeh ovo.

Africa je svakako komfornija, i adekvatnija za moje gabarite, bar mi tako deluje u mestu kad sam probao. Sacekace jos koju godinu, bolje da se ucim jos na Transalpu default_0a-smiley.gif


Odlična je ta podkapa, neck warmer standardni, ništa posebno , ali mnogo znači.

Da se nadovežem i za cepove, odlična stvar, imam one Alpina (ima na forumu tema) a i pravio sam namenske, sa filterom od 30% čini mi se, i za autoput svaka preporuka , za obe varijante (naravno pravljene su skuplje ).

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Uzeh danas cepove u Barelu, nadam se da ce posluziti...
Plus kisno odelo, jos jednu windstoper podkapu, neki CO2 kit za krpljenje (nadam se da nece zatrebati), kamasne, i jos neke korisne sitnice.

@Mr_Wolf
Nije bas agonija jer sam ih koristio vec par puta na duzim voznjama, ali da, trazicu alternativu.


Hvala svima na savetima. Improvizovani tempomat necu stavljati, premalo mesta, plus danas svratih do cika Rajka na poboljsanje elektricnog sistema na Transalpu (hvala jos jednom @Arakis), pa mi je i on savetovao da to preskocim. Uzeo sam samo onu kao lopaticu sto se zakaci na gas da moze da se drzi dlanom, bezbednije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Ja sam predprošli vikend došao motorom, samo kontra smer, CH-SRB…. Prvi dan krenuo u 11 iz stana i bio u pola devet uveče u Sloveniji gde sam uzeo smeštaj, 940 km od početka puta do prenoćišta je konstantna kiša padala, povremeno sa jakim vetrom. Sledeceg dana ostatak puta suvo i laganica do kuće. Inače sam imao obučeno kišno odelo, letnje rukavice kožne i  mogu da kažem da bez grejaca rucica bilo bi čupavo


Jedna fotka sa početka putovanja:) 

 

BC6A70C6-7CCE-4341-BD22-C5C5FF35A50B.jpeg

Promenio član bobangsxr
  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 58 minuta, dule0911 je napisao:

Uzeh danas cepove u Barelu, nadam se da ce posluziti...
Plus kisno odelo, jos jednu windstoper podkapu, neki CO2 kit za krpljenje (nadam se da nece zatrebati), kamasne, i jos neke korisne sitnice.

@Mr_Wolf
Nije bas agonija jer sam ih koristio vec par puta na duzim voznjama, ali da, trazicu alternativu.


Hvala svima na savetima. Improvizovani tempomat necu stavljati, premalo mesta, plus danas svratih do cika Rajka na poboljsanje elektricnog sistema na Transalpu (hvala jos jednom @Arakis), pa mi je i on savetovao da to preskocim. Uzeo sam samo onu kao lopaticu sto se zakaci na gas da moze da se drzi dlanom, bezbednije.

Da nisi možda pitao za broj 70?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Jesam, jutros oko 10, to si bio ti? :)

@bobangsxr
Ja sam podelio u tri dana pa lagano... Nemam grejanje rucica pa ce tu biti malo cupavo al mi rukavice deluju dovoljno toplo do 100km/h cak i na 4C (predjoh danas 100-150km po kisnom BG i blatnjavoj obilaznici), deluje mi da cu biti suv, videcemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Da ostaneš suv ti je i najbitnije, sve ostalo je onda daleko opustenije i laganica. Ako si podelio na tri dana biće ti još lakše, nećeš imati potrebe da žuriš… ja sam imao problem jer sam okasnio pri polasku a morao sam do 10 uveče da se javim u smeštaj, tako da nisam imao vremena za ništa, samo gorivo i gas

Promenio član bobangsxr

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 15 minuta, dule0911 je napisao:

Jesam, jutros oko 10, to si bio ti? :)

@bobangsxr
Ja sam podelio u tri dana pa lagano... Nemam grejanje rucica pa ce tu biti malo cupavo al mi rukavice deluju dovoljno toplo do 100km/h cak i na 4C (predjoh danas 100-150km po kisnom BG i blatnjavoj obilaznici), deluje mi da cu biti suv, videcemo.

Aha :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Bilo je lepo vreme ceo dan, sem vetra na izlasku iz Slo, standardno. Neuporedivo u odnosu na juce.
Autostrada na motoru je neka nova dimenzija za mene, ili je danas bilo posebno zbog uskrsnjeg saobracaja, al zadnjih 150km do Milana maltene da sam vozio slalom a ne autoput, drugacije nije moglo :) Pred poslednju naplatnu rampu kolona oko 4km, al fini ljudi puste me, pa nisam morao mnogo da se kuvam na suncu.
Slo, Autogrill pred Milano, Duomo Milano.
IMG-20230410-104038.jpg

IMG-20230410-152726.jpg

IMG-20230410-184235.jpg


  • Sviđa mi se 16
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4692 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ako imaš 90 90 21 unutrasnju gumu, ona može bez problema da se stavi nazad. Nadam se da ti nikada u životu neće trebati na putu. Samo napred, hvala na putopisu !!!!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Svaka cast za put, ja sam moj auto kupio u Thun-u, samo sam kolimo zapalio NS-Thun, odjednom 1500km , da vidim auto :). Prelepi su putevu u CH, jezero u Thun-u, itd... Uzivanje, mogu misliti kako je na motoru tamo.
 

933AACD0-DB00-4319-A91A-DE6D4195B8D6.jpeg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Hvala :)

@srbac
Jeste mi to prednja, al kao rezervnu imam samo jednu zadnju :D

@Arakis
Sad krecem iz Milana, Chiasso carina, pa dalje... Kad prodjem Gottard sa druge strane me ceka kisa, al bar kroz Ticino bi trebalo da bude lepo vreme.

IMG-20230411-095002.jpg

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Thun, CH
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Nakon 9h klackanja od cega je 2h bilo na carini, ostalo po magli, kisi i vetru, stigoh na destinaciju.

Lepo iskustvo. Pogotovo za voznju po kisi, neke stvari sad znam, kao sto je izbegavanje grebanog asfalta, linija od krpljenja asfalta bitumenom, itd.

Poslednjih 66km tj od poslednje pauze/susenja nakon kisurine, brzinomer i kilometraza su resili da prestanu da rade. Jel ima neka standardna boljka na transalpu ili moze biti bilo sta? Probao sam malo da procackam buzir, al nista se nije promenilo, mrzelo me sad po kisi i hladnoci da cackam dalje. Ako mora da se dijagnostifikuje da odmah jurim majstora. Sem ako je povezano sa vlagom i kad se osusi proradice automagicno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ima, to im je standardna boljka. Puž je u pitanju . Plastican, pojedu se navoji. Svojevremeno smo narucivali isti ili pravili od metala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja