Jump to content

Moto Zajednica

Ćao narode

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Noge :)

Zovem se Marija i iz Mladenovca sam, a nakon dooosta godina maštanja o tome da vozim motor, reših da se polako upustim u ovu priču.

 

Nemam još motor, iz nekog razloga me privlače Naked modeli mada dobrim delom me zanima putovanje na duže staze (po mesec, dva putovanja) pa ne znam koliko je taj model pogodan za tu vrstu putovanja ali verujem da ću ovde naći sve potrebne informacije.

 

Uskoro bih trebala da krenem sa polaganjem i nadam se kroz koji mesec (ako ponuda/finansije budu pogodne) da kupim sebi nešto za početak. Takodje, planiram da krenem na put sa svojim psom (patuljasti šnaucer koji je sve samo ne patuljast).

 

Nadam se da ću imati prilike da se upoznam i družim sa vama jer je provod uvek bolji uz društvo. :)

 

 

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 501 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Dobro dosla. Naked je super ali i nije bas opcija za putovanja duzine koju ti planiras. Imas dosta boljih opcija sa kapacitetom da se natovari dosta prtljaga a i da i dalje bude uzivanje u voznji.

Da bi dobila malo preciznije savjete i informacije ipak trebas suziti izbor bar po pitanju kriterijuma (budzet, klasa motora, velicina itd)

Promenio član Pirotehnicar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Noge :)

Hvala, bolje vas našla. :)

 

Što se modela tiče, naišla sam na neki BMW F650CS što i nije nešto za oči ali mi se učini kao potencijal za početak mada ni to nije uklesano u kamenu.

 

Za sada ne mogu da izdvojim nešto puno para, budžet bi mi bio, da kažemo, oko 2000 za početak ukoliko treba nešto da se ulaže u motor a oko 2500 ako je u solidnom stanju. Što se tiče klase i veličine, ne bih mogla nešto konkretinije da kažem jer nisam školovala. U sustini, da može da potegne 100 kila koje nosim na sebi i da lako mogu da ga savladam jer nemam nikakvog iskustva. :)

Nije nužno da mora nešto preterano stvari da se kači na njega, bitno da pozadi mogu box za saputnicu i bisage sa strana. Dok putujem moraću da radim, tako da bih preko nedelje radila + istraživala i upoznavala mesto u kom sam, dok bih vikendom bila na putu.

 

Doduše malo mi je trip pošto bih sama putovala a pritom ni ne znam nešto preterano oko motora te bih videla da naučim neke najosnovnije stvari. Mehanika me generalno i interesuje tako da mislim da mi to ne bi toliko teško palo.

 

Krenuh ja od Kulina Bana. Da ne dužim više, svaki savet bi mi koristio. 

 

Hvala vam unapred. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Ćao Marija,

 

Dobrodošla! Kao neko ko je relativno i sam nov u motociklizmu, mogao bih možda da ti dam dva saveta:

 

1. Budi racionalna prilikom kupovine prvog motora. To ne mora da bude motor o kome si oduvek maštala. Mislim da je jako bitno da izabereš motor koji je lako upravljiv, koji ima nisko sedište na kome, kada se uspraviš možeš sa oba stopala da se osloniš na tlo i koji nije pretežak, da možeš da ga (zlu ne trebalo) podigneš sa zemlje.

 

2. Planiraj budžet tako da ti ostane novca za kupovinu bar najosnovnije opreme. Ja već dve godine dugujem ženi pare za čizme i pantalone. :/

 

 

Srećno!

 

LR

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Добро нам дошла Марија на форум добре вожње, дружења и забаве :BJB3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

ako sam dobro razumio hoćeš psa povest na put . kao prvo psa moraš vezat a razmisli šta se dešava u slučaju pada sa motora . moj savjet je ne vozi psa na motoru . to je ravno eutanaziji.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Noge :)
pre 49 minuta, miha_gs1200adventure je napisao:

ako sam dobro razumio hoćeš psa povest na put . kao prvo psa moraš vezat a razmisli šta se dešava u slučaju pada sa motora . moj savjet je ne vozi psa na motoru . to je ravno eutanaziji.

Razmišljala sam šta u takvim situacijama i zato sam mislila da kupim transporter u kom bi se vozila pozadi, umesto da je držim samo vezanu kod sebe a i iskreno se nadam da neće biti padova pogotovo što i nisam baš neki egzibicionista.

 

Svakako imam opciju da je ostavim kući dok sam ja na putu ukoliko vidim da ne bih mogla zajedno sa njom ili da se ne osećam sigurno nju da vodim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 145 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki vulcan 1500

Pozdrav i dobrodošla Marija :zdravo: naked i ženski svet je pun pogodak, najviše volim da vidim žensku osobu na naked motociklu, nažalost oni nisu nikakva sreća što se tiče putovanja zato je moja preporuka enduro, turing, cruiser... Pošto nemaš nikakvog iskustva sa motorima možda bi bilo pametno razmišljati o većim skuterima. Za putovanja kakva ti pominješ je potrebna veća mašina, bar 600cc ali opet mislim da nije pametno pošto nemaš nikakvog iskustva. Što se tiče psa viđao sam motoriste sa njihovim ljubimcima, preprave zadnji box ili kupe box za ljubimca pa improvizuju na motocikl, o padovima neću ništa pričati. Sve u svemu SREĆNO! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Ово је најбоље решење за путовање, ем места за куцу а вала и за ствари

Sidecar_dogs_Kebler_Pass.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Noge :)

 

pre 20 minuta, Hertzeg je napisao:

Pošto nemaš nikakvog iskustva sa motorima možda bi bilo pametno razmišljati o većim skuterima.

Hvala na lepoj dobrodošlici. :)

 

Na žalost, nešto me ne privlače skuteri. Razmišljala sam da uzmem neku 125-cu pa da krenem od nje mada računam da bih možda i mogla da se snadjem na nečemu jačem. Svakako ću videti kad krenem sa auto školom, da li ću moći da se izborim sa 650 kubika ili ne.

 

pre 20 minuta, ПИпезос je napisao:

Ово је најбоље решење за путовање, ем места за куцу а вала и за ствари

Sidecar_dogs_Kebler_Pass.jpg

Hvala puno za ideju. Dok sam istraživala načine putovanja sa psom, većinom su mi izlazili primeri sa transporterom ili posebnim krevetićem koji se uzme za njih. Ovo je bolja verzija svakako. :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova

Dobrodosla, ali kakav pas na motoru i putovanjima? Neverovatno mi je da samo jedan kolega kaze ista protiv toga :) Automatski to otpisuj, kao prvo razmisli kakva bi to trauma bila za tog psa, kao drugo sta kad ti legnes u krivinu? Motor je totalno druga dimenzija u odnosu na auto. Jel ti se desilo nekad da nisi vezana, suvozac si u automobilu, a neko brze udje u krivinu pa se zalepis za vrata ili vozaca? E tako bi se taj pas osecao u transporteru, samo 5x truckavije i 10 puta gore jer ne zna sta ga je snaslo a nema ruke niti rucicu da se pridrzi.

Pusti klipove gde za YT ili tiktok tako provozaju psa 100m. Jedno je blesaviti s malo po ulici a sasvim drugo planirati tako putovanje.

 

I ne planiraj kupovinu prvog motora i odmah na put oko sveta, prvo sezonu- dve lagano po Srbiji, pa podizi sebi limite(danas turica 50-ak, sutra 100km... da osetis kako je kad utrne guza i posle koje kilometraze, da se ocelicis malo, kad te uhvati mrak, kisa... onda kad si kolko- tolko blizu).

 

Dakle prvo neka 125ica bar sezonu pa idemo dalje :) Drugarski savet i ne zameri zbog nesto ostrijeg stava, iz najbolje namere je :) Ako ti odmah sednes na neko pretesko i razuzdano cudo, izgubis optimizam vise se neces na to ni vracati. Najbolje se uci na povozivom, lakom motoru koji prasta greske, a kasnije su ti mogucnosti neogranicene ;)

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 401 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
Pre 22 sati, MarkoMoto je napisao:

Dobrodosla, ali kakav pas na motoru i putovanjima? Neverovatno mi je da samo jedan kolega kaze ista protiv toga :) Automatski to otpisuj, kao prvo razmisli kakva bi to trauma bila za tog psa, kao drugo sta kad ti legnes u krivinu? Motor je totalno druga dimenzija u odnosu na auto. Jel ti se desilo nekad da nisi vezana, suvozac si u automobilu, a neko brze udje u krivinu pa se zalepis za vrata ili vozaca? E tako bi se taj pas osecao u transporteru, samo 5x truckavije i 10 puta gore jer ne zna sta ga je snaslo a nema ruke niti rucicu da se pridrzi.

Pusti klipove gde za YT ili tiktok tako provozaju psa 100m. Jedno je blesaviti s malo po ulici a sasvim drugo planirati tako putovanje.

 

I ne planiraj kupovinu prvog motora i odmah na put oko sveta, prvo sezonu- dve lagano po Srbiji, pa podizi sebi limite(danas turica 50-ak, sutra 100km... da osetis kako je kad utrne guza i posle koje kilometraze, da se ocelicis malo, kad te uhvati mrak, kisa... onda kad si kolko- tolko blizu).

 

Dakle prvo neka 125ica bar sezonu pa idemo dalje :) Drugarski savet i ne zameri zbog nesto ostrijeg stava, iz najbolje namere je :) Ako ti odmah sednes na neko pretesko i razuzdano cudo, izgubis optimizam vise se neces na to ni vracati. Najbolje se uci na povozivom, lakom motoru koji prasta greske, a kasnije su ti mogucnosti neogranicene ;)

Ne treba ni da vozi motor , opasno je>:(? Manite me mracenja i sta bi bilo kad bi bilo. Hiljade ljudi putuju sa mackama, kerovima a Rusi i sa medvedom. Slobodno kupuj sta ti srce iste, zivot je kraci od onog sta percipiramo:popovanje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Malo je teško da se uklopi sve to što tebi treba. Da motor nije težak i velik, a da može sve to da stane na njega. Skuter je okej, ako želimo da budemo korektni prema kolegama. A ustvari, kupi motor i uživaj. Nista na skuter ne može da stane više nego što tebi treba. Kupi nešto od 500-650 kubika. Svi ti motori su pouzdani, dobrog kvaliteta, nisu teški i voze se kao bicikl. Dva kofera sa strane i kofer nazad. Dovoljno litara prtljaga za tebe jednu. 

Pas? Ne znam sta da kažem. Ako nauči da se vozi, a da je neki džepni, može u prepravljenu tank torbu. Staviš mu kacigu i naočare da može da gleda i uživa. Vidjao sam da ljudi voze tako, ili u prepravljen kofer nazad. Ili na bajsu u korpi na kormanu. Pre neku godinu u HN sreli momke iz BG koji su tako doveli psa na more. A u Grčkoj pre par godina na obilaznici oko Soluna lik na skuteru između nogu vozi kucu. 

Mehanika? Treba da znaš neke osnovne stvari. Da sipaš benzin na pumpi, da pomažeš i dotegnes lanac, da prekontrolises pritisak u gumama, promeniš sijalicu... Ostalo ne zna više od polovine prisutnih ovde. 

Pad. Računaj da uvek može da se padne. Uvek. 

Vozi polako i vodi psa sa sobom. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Noge :)

Hvala vam svima, prvenstveno na dobrodošliici, a i na savetima i oko motora i oko putovanja sa psom, od velike je pomoći kad čujem različita mišljenja a i iskustva.

 

Nadam se, kad krenem da vozim, da ćemo imati prilike i da se upoznamo. :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja