Jump to content

Moto Zajednica

merenje pritiska u gumama

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2915 postova

već više decenija merim prtisak u gumama  što motor što kola.Nekako sam procenim gde mi je u novom sadu to najbolje i što je najvažnije najppreciznije da radim.Gledam da radim na hladnim gumama do par stotina metara vožnje što kaže i kawasakijevo uputstvo.Imam i svoj manometar-kinez okrugli koji služi i za duvanje.Bio je ,,precizan,, i merio isto kao i većima manometara kod NS vulkanizera.

Onda se promenio i merio uvek isto ali 0,6 bara više.

Ja rešim da kupim novi mali štapni kineski samo za merenje i po meni sad on meri dobro.To sam mislio par meseci i sad sam skontao d sam bio u krivu pa i to više nisam siguran jer na pumpama u novom sadu i na tehničkim pregledima vidim da su manometri baždareni do nekog datuma.

Problem je što mere dosta različito po 0,3 bara gore ili dole.Doduše ima ih više koji mere na gore.

Sad više nemam pojma šta je tačno i kako i što je najvažnije sa čim da sam izmerim pritisak jer sam video razliku na nekih 0,3 bara u vožnji i na motoru i na kolima.

Uspeo sam da potošim prednju danlop turing gumu na 7000 km što mi je neverovatno jer će mi zadnja trajati sigrno 13000 km i mnogi mi tvrde da je to zato što je bila slabo naduvana .To slabo može biti max 2,2 umesto 2,5 a to opet nije razlog da tako kratko traje.

Da li možete da preporučite nešto što radi kako treba i gde ima da se kupi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1004 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja primetim razliku od 0.1 bara. Dobro, za 0.2 sam već siguran. Redovno (svakih 4-5 dana) kontrolišem, i uvek na istoj pumpi. Tehnički mi je svojevremeno rekao da ta pumpa meri 0.2 više. Da je 2.5 zapravo 2.7. Sasvim sigurno razlika od 0.3 bara će brže potrošiti gumu. Ove sezone sam prešao oko 5 hiljada sa 2.5 zadnjom, koliko je preporuka fabrike za malog Stroma. Juče sam je naduvao na 2.9 i tako ću je ostaviti. Prednju sa 2.3 na 2.5. Samo da se malo uvozam, pošto sam podesio i zadnje vešanje po svom ukusu. Vozim i zavrćem, odvrćem. :D

 

Mislim da je jako teško pouzdano tvrditi da je određeni barometar tačan, i da je maksimum mogućnosti proveravati pritisak uvek na istoj pumpi. Posle toga se svede na osećaj, je li previše tvrda.

 

Da, Strom je mekan pa trpi tvrđu gumu od propisane. Malo sam mu podigao preload i promenio ergonomiju. Prebacio težinu napred (motora/tela) i osetio koliko je mek. Podesio skoro na minimum povratni potisak amortizera i dobio da bude najmekši mogući, ne bih li ga nekako ujednačio. Sve to mi je dozvolilo da naduvam gume više nego što fabrika kaže. Proveravao udobnost preko onih širokih ležećih po NS danas. :D

Promenio član Jupiter

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2759 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

A da kupis neki merac pritiska koji nije kineski, nego neki kvalitetniji, pa ta te boli ku*ac sta pise na meracu koji upumpava vazduh? Uteras vazduha, izvadis svoj merac, nastimas pritisak po njemu i vozas se.

Prosto k'o pasulj. 

A ne da poredis dva govneta i pokusavas da zakljucis koje vise smrdi.

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2915 postova

ja ne poredim ta 2 sranja nego su mi oni neki reper na kom pritisku treba da držim gumu i to bez obzira šta piše na manometru.AKo na njemu piše 2 a u stvarnosti je 2,5 biće uvek na 2.Problem je to što vidim po gradu da su svi manometri baždareni od neke institucije a neka stamdardna razlika je 0,3 pa lčak i do 0,5 a svi baždareni .Zato i nemam nikakav reper osim po osećaju.Kad su baždareni takvi kako ja da znam šta je sa trulim kinezima.

Pa ti što baždare trebali bi to dobro da rade.Valda..Zato i nemam nikakv reper osim utisak u vožnji ko što kaže jupiter.Ali on vozi stroma a oni što znaju ozbiljno da poteraju sportaka spuštaju pritisak daleko ispod propisanog i to sa uličnim gumama jer tvrde da bolje drži.

Ako kupim neki kršteni kako opet mogu biti siguran jer ovi baždareni se rade tromesečno ili godišnje kolko sam video a pola različito mere.Verovatno su kvarljiva roba iz nekog razloga.

 

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 362 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1731 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

I za auto i za oba-tri tocka na skuteru koristim ovaj bosch-ov aku kompresorcic.

Na autu imam fabricke merace pritiska i pokazuje isto, tako da mislim da je tacan koliko toliko, mozda laze za 0,05 bara

A02F3031-E94F-4BA1-992A-3B220E2A63F9.jpeg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 151 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675

Ja koristim MI aku kompresor, proveravam gume na motoru na nekih 10-ak dana, ili ranije ako primetim/osetim čudno ponašanje, na kolima jednom mesečno.

Pokazuje pritisak isto koliko i na pumpi na kojoj sam doduvavao gume. I mene je baš interesovalo da li je stvarni pritisak toliki pa sam poredio.

IMG_20220627_115046.thumb.jpg.cfb52ee0f6e6f461a21293cbf03eab98.jpg

Edit: I da kao mala prednost kod korišćenja ovih spravica je što proveravate pritisak u nezagrejanim gumama pre voznje 

Promenio član matke92

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1198 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Pre 6 sati, matke92 je napisao:

Ja koristim MI aku kompresor, proveravam gume na motoru na nekih 10-ak dana, ili ranije ako primetim/osetim čudno ponašanje, na kolima jednom mesečno.

Pokazuje pritisak isto koliko i na pumpi na kojoj sam doduvavao gume. I mene je baš interesovalo da li je stvarni pritisak toliki pa sam poredio.

IMG_20220627_115046.thumb.jpg.cfb52ee0f6e6f461a21293cbf03eab98.jpg

Edit: I da kao mala prednost kod korišćenja ovih spravica je što proveravate pritisak u nezagrejanim gumama pre voznje 

Baš gledam ovo da uzmem, kako služi u smislu kapaciteta, da li može da naduva gumu na kolima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Kupio ga moj buraz par dana pre polaska na višednevnu vožnju koju sam opisao u Putopisima - da nam se nađe. Super stvarčica, baš nam je poslužila. Znam da postoji novi model sa oznakom 1S i da je 50% jačeg kapaciteta pa treba obratiti pažnju prilikom kupovine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 151 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675
On 6/27/2022 at 6:00 PM, Gordak985 said:

Baš gledam ovo da uzmem, kako služi u smislu kapaciteta, da li može da naduva gumu na kolima?

Vidi ja sam ga dobio za rođendan od drugara bajkera, on te stvarcice kupuje preko shoppster-a budu često na akciji, ne znam koliko ga je platio, sto se tiče kapaciteta neam pojma koliko je, baš ću da pogledam pa javim, uglavnom skoro sam komsiji naduvao skroz izduvanu gumu na puntu na 2.1 al joj je trebalo jedno 10 minuta. I posle toga sam doduvao zeni na pežou sve 4 gume sa 2.1 na 2.3 kad je isla na put i pokazivao je lampicom da je pri kraju, koliko je još imao ne znam jer uglavnom kad god ga koristim dopunim ga da budem siguran da ima. 

 

Edit: evo slike za kapacitet: 

IMG_20220628_184224.thumb.jpg.f3325e045d9a52c6812d5ff472f73bdf.jpg

Promenio član matke92
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1703 postova
  • Lokacija: Paracin

Kupis svoj i pazis da ga ne ispustis jer tada hoce da strada. Ja sam u Zemunu kupio aparat za pritisak (ovaj za ljude) i prica je isla da je do nekog perioda bazdarenje besplatno ako posumnjam ili ga ispustim recimo a nakon toga bazdarenje za neke sitne pare. E sad da li bazdare i ove stvari ne znam, sigurno neko zna kako se zove firma u Zemunu a mozda i ja nadjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1703 postova
  • Lokacija: Paracin

Mislim da nije vec neka manja firma koja se bavi bazdarenjem a ujedno sklapa aparate za merenje pritiska.

Evo nasao sam, izgkeda da samo aparate za pritisak mada mi je nesto u podvesti da se bave bazdarenjem i drugih stvari.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja