Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Drug član, 1106 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 2 minuta, nafetS je napisao:

@maxx, ajde, hvalospev :D

Šalim se, ako i odgovara, koristi. Vlajko n'ume da vozi bez cramp bustera, navikao se skroz

Čekam prvu priliku da probam, još je hladno za neku vožnjicu. :) Tu spravicu sam prvi put videla kod prijatelja na F Sportu kao mom, nisam znala šta je. Kaže da je jako korisna spravica. A meni nije kao da je lagan gas, još kad se drži u jednom položaju, ume da zaboli ruka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Imam ga na Suzukiju već dve godine. Zgodno je na autoputu i za neko kruziranje pošto može da se šaka odmara ali ume da zasmeta u gradu. Nekoliko puta mi se desilo da dodam malo gas i kada mi to nije bila namera, srećom bez posledica. Ništa dok ne probaš i samo pažljivo.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Npr ono što mi se Vlajko žali je da pri preticanju je nezgodno da zavrne gas do kraja. Čak mu po gradu ne smeta, al ipak nek da on utiske iz prve ruke...

Promenio član nafetS
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 465 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Ne znam kako oxfordov radi, ali na oba motocikla (strom i crf) imam originalni crampbuster. Kao sto je Stefan rekao, bez njih ne znam da vozim :D Totalno sam se navikao, a i odgovaraju mom stilu voznje tj. nacinu na koji dajem gas. Odkako sam se navikao, nisam imao tih situacija da mi u gradu smeta (pre toga ih je bilo). Za autoput i putovanje van grada je dusu dalo. Saka ne bude ukocena.

Ne koristim ih u 2 situacije:

- Kada treba da obilazim nesto sa punim gasom - tesko je dati pun gas sa crampom tako da tada normalno zavrnem gas

- Kada vozim off road sa crfom - smeta kada se vozi u stojecem polozaju i ne mogu da doziram gas toliko fino koliko mi je potrebno. Tada ga okrenem na dole da mi ne smeta. U ostalim slucajevima stoji ovako:

 

0-02-05-264d67ba651109c6df74e2929c7c017d278de5d67a83ab6a49094d2fcfefca0f_1c6db18295be6b.jpg.60158cdecdb649f47aa621737fbbe65b.jpg

 

Sve u svemu dobra stvarcica, jednom kada se naviknes :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 480 postova
Pre 2 sati, Alexandra995 je napisao:

Skoro sam pazarila. Mišljenja?

Upotrebila bi isključivo za auto put. :)

 

cruise.JPG.212c9ad45e867f6f3a3b5d30f93f9045.JPG

 

Jedna od stvari koju odavno planiram posle visesatnih voznji u cugu i nikako da se nakanim da uzmem. Samo na duzim turama bih ga i koristio naravno. Gde si uzela, koliko para? :)

Posle 2-3 sata voznje sa rucicama sa grejacima koje su cista plastika ni moto rukavice ne pomazu. Pomazu gumice na njima donekle naravno, ali ni priblizno kao sa gumenim ili silikonskim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1106 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 1 minut, MarkoMoto je napisao:

 

Jedna od stvari koju odavno planiram posle visesatnih voznji u cugu i nikako da se nakanim da uzmem. Samo na duzim turama bih ga i koristio naravno. Gde si uzela, koliko para? :)

Posle 2-3 sata voznje sa rucicama sa grejacima koje su cista plastika ni moto rukavice ne pomazu. Pomazu gumice na njima donekle naravno, ali ni priblizno kao sa gumenim ili silikonskim.

Uzela sam preko veleprodaje u našem servisu. Mogu da ti poručim ako hoćeš, javni. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1590 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ja uzeo na Aliju... Zbog grejača mi ne leži lepo ručica u šaci tj. posle duže vožnje (npr. sat-dva) me malo boli šaka. U gradu mi je zasmetala par puta (ovo što kaže Voja) pa sam je skinuo, a na dužim vožnjama je nisam probao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 785 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Taj rucni tempomat sam imao na motoru i posle pola letnje sezone sam ga zauka u sred voznje na obliznju livadu. Non stop mi je smetao, lepo izgleda al po meni nije korisno. Moj licni stav. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6913 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja to stavio i na prvoj raskrnici slučajno zakačim govno i cimnem sam sebi motor. Šakama sam ga zdrobio i bacio odmah. Po meni to je opasno i nebezbedno sranje. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2745 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mnogo musterija i drugara koristi neku varijaciju rucnog gasa ili tempomata.
Kod mene kad motor udje na servis, ako ima nesto od tih pomagala, najpre ih skinem a onda motor udje u servis.
Sacekace musteriju ispod sedista ili u kutiji u koju ubacim skinute delove koje sam zamenio.
Mozda i u djubretu pa cu da umanjim ceh, ako vidim da je bas katastrofa nebezbedno. Imam strpljenja da objasnim zbog cega nije bezbedno.

Licno i skromno misljenje: ako si stavio zaglavljivac gasa na motor, ponesi i ciglu u automobil. 
Jednaka funkcija.

Da rezimiram: Vozimo motore i uzivamo u tome, zar ne? Trudimo se da radimo to najbolje sto umemo, usavrsavamo se svaki dan, koliko god da smo pre toga iskusni.
Cemu ovakve sprave?

P.S. ako neko dostavi dokaz o homolagiciji, spreman sam da revidiram i promenim misljenje. ;)
P.S.S. nisam cvećka, samo verujem inzenjerima.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2040 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre sat vremena, djpesic je napisao:

Videh na sajmu ovo cudo. Ne vidim bas upotrebnu vrednost, a kosta kao automobil.

IMG_20230325_174515.jpg

IMG_20230325_174530.jpg

IMG_20230325_174548.jpg

@djpesic Nevezano za tebe, citiram zbog vozila.

Prvi moto skup Cruisers-a u Bgd, pre 2 godine, gledamo ovo čudo, bele boje, dolazi stariji čovek sa njim. Isto su bili komentari šta je ovo, čemu služi, nije motor itd.

Kolega silazi sa njega, uzima štake i polako kreće pod šator. Umesto nogu, dve proteze. Sve nam je bilo jasno...posle neke teške povrede/udesa, našao je način da i dalje bude bajker.

Da se ogradim, nije ovo čudo pravljeno za osobe sa hendikepom, svako može da uživa u čemu god želi. On je samo našao način kako i dalje da bude deo naše zajednice.

 

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2040 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Jedno blic pitanje, vezano za Kawasaki er-5. Kakve su kočnice ? Znam da je napred jedan disk, pozadi doboš. Da li se može nekako pojačati sila kočenja ( i da li treba ?), npr. napred kočione čeljusti sa više klipova, jača pumpa, ili pancirna creva, ili drugi točak sa dva diska itd .

Šta može pozadi da se uradi ?

Interesuje me neko ne preterano skupo rešenje, predlog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: SVT650X

@Blaza

Ja cesto uzmem od drugara er5 pa provozam, nisam agresivan vozac (pun gas- puna kocnica), vozim normalno. Disk mu je dobar, plocice je sad stavio nove, guma je dobra. Sa 2 prsta kocim, jako se lepo dozira kocnica i dobro koci. Konkretno taj njegov kawasaki, lepo odrzavan i sto se mene tice ja tu ne bi nista dirao.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2040 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@kvaicnenadhvala. A za pozadi ? Treba li neka prepravka ? Znam da i paknovi koče, vozio sam jawu i mz, čisto pitam da li treba/može neki disk da se "nabudži"  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1087 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
pre 21 minuta, Blaza je napisao:

Jedno blic pitanje, vezano za Kawasaki er-5. Kakve su kočnice ? Znam da je napred jedan disk, pozadi doboš. Da li se može nekako pojačati sila kočenja ( i da li treba ?), npr. napred kočione čeljusti sa više klipova, jača pumpa, ili pancirna creva, ili drugi točak sa dva diska itd .

Šta može pozadi da se uradi ?

Interesuje me neko ne preterano skupo rešenje, predlog.

Evo ovako, ER-5 ima dva tipa kočionih čeljusti, oba sa dva klipa, s tim što je kod novijeg tipa jedan klip veći. Iskustva po internetu kažu da su te čeljusti bolje. Ako je stari tip, to je jedan solidan a verovatno ne preskup "apgrejd". Glavna da kažemo mana prednje kočnice je zapravo gumeno crevo, pa se odziv malo možda tuplji nego što bi mogao biti te se preporučuje zamena creva pancirnim, što je recimo meni u planu za ovu godinu. Jeftino a možda najsmislenije unapređenje kočenja na tom motoru. Treća opcija su pločice, ono organic-sinter-polusinter ili kako god, tu se već ne razumem a i ne interesujem, to koliko znam brže jede disk a meni realno motor sasvim fino koči, eto malo da poboljšam odziv pancirom i verujem da će biti ok.

 

Što se doboša pozadi tiče, radi posao više nego zadovoljavajuće. Ako se nije pojeo unutra i ako su dobri paknovi, tu nema potrebe da se dira išta. Lagano je to motorče.

 

Ako ćemo da se ćeramo, presađivanje je verujem (religiozno, tj. bez dokaza) moguće se GPZ 500S, opet, gledaj sa novijeg modela, dva diska napred, disk pozadi. Ovo podrazumeva i ozbiljniju preradu sistema kočenja jer doboš radi na šipku :-)

 

Ja bi pre radio transplantaciju glave sa GPZ-a da oslobodim zarobljenih 10 konjića u motoru. Stari GPZ je imao 60 konja i doboš pozadi i jedan disk napred.

 

Napomena, nemaju svi stari GPZ-ovi jedan disk napred, ne znam zašto i koji imaju.

Promenio član Gordak985
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1087 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
On 3. 2. 2023. at 9:44, Alexandra995 je napisao:

Skoro sam pazarila. Mišljenja?

Upotrebila bi isključivo za auto put. :)

 

cruise.JPG.212c9ad45e867f6f3a3b5d30f93f9045.JPG

Jesi li probala? Meni stigao jedan gratis uz produžetak vizira, drugi sam poručio namenski ne znajući tako da sad imam dva. Malo treba probe da se namesti dobar ugao ali kontam da je jako korisno za duže puteve. Meni po lokalu recimo smeta a ne koristi, tako da je skinuto.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2040 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
pre 4 minuta, Gordak985 je napisao:

Ja bi pre radio transplantaciju glave sa GPZ-a da oslobodim zarobljenih 10 konjića u motoru. Stari GPZ je imao 60 konja

Ovo nisam znao, hvala !

Btw, imao sam u planu i nov motor (ktm 390), međutim, ima boljih stvari u životu gde pare potrošiti (sa porodicom ). Idem za par dana da, najverovatnije, uzmem jedan er5, koji sam na kratko probao pre 2 god. U odnosu na moj skuter, on mi je ko bicikla (bez uvrede) po težini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: SVT650X

Ja ne kocim zadnjom kocnicom, tj jako retko, kad treba malo jace zakociti onda i nju dodam, ali 95% kocenja su mi samo prednjom. Vlasnik tog er5 koci uvek sa obe, nije mi se nikad pozalio na kocenje.

 

Ja sam na mojoj hondi zimus zamenio disk (stari je bio potrosen dosta ispod toleracnije i imao je risove) plocice su ostale stare (organik) i stavio sam pancirno crevo. Kocio je ok motor, sada sto kaze kolega iznad sa pancirnim crevom se lepse dozira, i manji pritisak na rucicu treba da bi se zaustavio.

 

Pobegoh od odgovora... Mislim da kawasaki sa tim jednim diskim napred i dobosom pozadi jako lepo koci i da ne treba nista prepravljati, budziti...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1087 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ja sam probao beverly 300 neki napucani, teško bre sokoćalo u odnosu na er-5, odličan raspored mase. Ako treba još neko da pogleda, ponudio bih se da se javim kao misteri šoper, da ošacujem motor i situaciju inkognito, naravno ako ne kupuješ od poznanika, što sad kad čitam pažljivije, verujem da upravo i radiš. Promeni kočionu tečnost, kod mene po svemu sudeći bila fabrička kad sam uzeo motor. Lanac i lančanici izgleda da su isto fabrički, 33K km. Zahvalno motorče. Al će da te produva da znaš :BJB-Kawasaki:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2040 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

I ja najviše koristim prednju, zadnja samo kad je baš frka :).

Momci puno hvala na odgovorima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja